Almanya’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Vatandaşlık Alınır Mı?

Yurt dışı doğumları, her geçen gün artış göstermekte. Bilhassa gelişmiş ülkelerde doğum yapma isteği pek çok kişinin hayali. Ekonomik yükümlülüğü ağır olan yurt dışı doğumlarında aileler, maddi açıdan sıkıntı yaşamayacaklarsa bu alternatifi muhakkak göz önünde bulundurmaktalar.

Bu süreçte dikkat çeken bir başka soru ise hangi ülkenin tercih edilmesi gerektiği ile ilgilidir. Eğitim, sağlık, haklar ve avantajlar göz önüne getirildiğinde doğum durumunda en çok fırsat sunan ülkenin tercih edilmesi önemlidir.

Almanya, Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerden biridir. Dolayısıyla doğum fırsatları ve kanunlar hakkında detaylı araştırma yapmak için pek çok kişinin fikri alınabilmektedir. Doğumunuzu Almanya’da yapmak istediğinizde derin bir araştırma yapmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Almanya’da Doğum Yapmak

Yoğun bir Türk nüfusuna sahip olan Almanya, doğum talebinde de ilk sıralarda yer almakta. Akrabası ya da tanıdığı Almanya’da olduğu için doğum tercihini burada kullananların yanı sıra kendiliğinden Almanya’yı seçenler de yok değil.

Herhangi bir bağınız olmadığı halde Almanya’da doğum yapmak istediğinizde önce hastane ve doktor arayışına girmelisiniz. Hangi şehrin hastanesinde doğum yapmak istediğinizi ve hangi doktoru tercih edeceğinizi daha önceden belirlemiş olmalısınız.

Planlama konusunda yalnız başınıza adım atmak istemezseniz bu konuda uzmanlaşmış şirketlerden yardım alabilirsiniz. Almanya’da doğumunuzu baştan sona tüm prosedürleriyle gerçekleştirecek, eksiksiz şekilde sizi hazır edecek bir ekiple çalışabilirsiniz.

Almanya’da Doğum Yapmanın Avantajları

Almanya’da doğum yapmanın en büyük avantajı vatandaşlık vermesidir. Vatandaşlık, beraberinde muhakkak eğitim ve sağlık haklarından faydalanmayı da getirecektir.

İnsan, zaman içinde başına hangi hastalığın geleceğinden emin olamaz. Dolayısıyla teknolojik açıdan gelişmiş, sağlık alanında kendini ispatlamış ülkeler bu alanda önceliklidir.

Dilediğiniz an tüm imkânlarından faydalanabileceğiniz bir ülkenin vatandaşı olmak önemlidir.  Sağlık alanında Almanya pek çok ülkeden bir adım öndedir. Dolayısıyla dilediğiniz zaman Almanya’da rahat şekilde doğum yapabilirsiniz.

Almanya’da doğum yapmanın bir başka avantajı ülkenin eğitim sahasında size tanıdığı fırsatlardır. İlköğretim yıllarından üniversite yıllarına kadar çocuğunuzu tüm indirimlerden yararlanarak okutabilme şansınız bulunmaktadır. Doğumla beraber gelen eğitim hakkı, yaşam boyu çocuğunuzun elinin altında olacaktır.

 Almanya’da Doğum Yapmanın Dezavantajı

Almanya’da doğum yapmanın aileler için en büyük dezavantajı maddi yükümlülüklerdir. Her şeyiyle en pahalı ülkeler arasında yer alan Almanya sağlık sektöründe de bu dezavantajını koruyor.

Almanya’da doğum yapmak isteyen yabancı kişiler, ülkeye yalnızca bu amaçla girdiklerinde ciddi manada harcama yapacaklarını bilmeliler. Doğumdan bir süre önce ülkeye gelip hem ev ya da otelde kalıp hem de sonrasında doğum yapmak oldukça yüklü bir sorun yaşamanıza neden olacaktır. Bu dezavantajın yanında Almanya’da doğum yapmanın herhangi bir olumsuzluğu yoktur.

Almanya’da Doğumla Vatandaşlık Alınır mı?

Kısa süre önce Almanya hükümeti tarafından alınan kararla Almanya’da doğum yapan yabancı ailelere bazı fırsatlar tanındı. Bu fırsatlar bir süre önce tam aksi durumda olduğu için ülke sınırlarında doğan yabancı çocuklar zor durumda bırakılmaktaydı.

Ülkeye doğum yapmak için giden ailelerin kökenlerine bakmaksızın ülke sınırları içerisinde doğan çocuklara çifte vatandaşlık hakkı verilmekteydi. Bu durumun tek şartı çocuğun 23 yaşına kadar iki vatandaşlıktan bir tanesini tercih etmesiydi.

Yeni düzenlemelerle çocukların her iki vatandaşlığa da hayat boyu sahip olacakları açıklandı. Bu sayede Almanya’da dünyaya gelen bireyler ülkenin eğitim, sağlık ve iş olanaklarından kendi köklerinden vazgeçmeden yararlanabilecekler.

İlginizi Çekebilir: Doğumla Vatandaşlık Veren Ülkeler

Almanya’da Doğum Yapmanın Aile Açısından Avantajları Nelerdir?

Bebeğini Almanya’da dünyaya getiren anneler, bunu geleceklerine yatırım amaçlı yapmaktalar. Hem kendileri hem de çocuklarının daha iyi koşullarda yaşamasını sağlayacak olan bu adım, çocuğun kararları doğrultusunda oldukça önem taşıyacak.

Çocuğunuz Almanya’da doğup büyüdükten sonra Almanya sınırları içerisinde yaşama kararı alırsanız bu durumda size bakabilme garantisi sunmalıdır.

İşi bulduğu takdirde, ailesine bakabilecek kadar para kazandığını ispat ettiği durumda rahatlıkla size de yardımcı olacaktır. Almanya’ya yerleşen çocuğunuz kısa süre içinde sizin için de çalışma ve oturma izni çıkarabilmektedir. Bu süreçte siz de Almanya sınırları içerisinde çalışabilir, dilediğiniz işe girebilirsiniz.

Almanya’da Doğum Yapmanın Anne Sağlığına Etkileri

Almanya’da doğum yapmak isteyen anneler, bebeklerini rahatlıkla dünyaya getirebilirler. Bunun yanında sağlık hizmetlerinin son derece donanımlı olması annenin de doğuma bir o kadar hazır olmasını sağlayacaktır. Türkiye ile kıyaslandığında Almanya’nın birkaç şehrinde daha büyük avantajların sizi beklediğini söylemek doğru olacaktır.

Ülkeye gelmeden önce hastane kayıtlarınızı ve doktor başvurularınızı tamamlamış olmanız faydalı olacaktır. İşlemleri tamamladıktan kısa süre sonra ülkeye gelebilirsiniz. Doğumunuza birkaç ay varken giriş yaparsanız doğum eğitimlerini kaçırmamış olursunuz.

Sizin normal doğum sürecinde nasıl hareket etmeniz gerektiği, bebeğinizin nasıl daha kolay dünyaya geleceği bu süreç içerisinde ortaya çıkacaktır. Aldığınız doğum eğitimleri sayesinde doğum travmasını ve sıkıntılarını daha hafif atlatmanız mümkündür. Bilhassa doğum sonrası depresyona karşı özel bir eğitim alacağınızı bilmelisiniz.

Almanya’da Doğum için Almanya’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Sıradan ve doğal bir hamilelik süreciniz varsa dilediğiniz her yerde doğum yapabilme şansınız bulunmaktadır. Buna karşın düşük ya da erken doğum riski olan bayanlar için yurt dışı doğumları kesinlikle yasaktır.

Bebeğinizin ve sizin sağlığınız tüm doktorlar için öncelikli konulardır. Bu nedenle uçuş kararı almadan önce muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Hamileliğinizin 26 ve 28. haftaları arasında yurt dışı işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Sonrasında en geç 35.haftada Almanya’ya gidebilirsiniz. Yolculuğunuzun sağlıklı geçebilmesi için hamileliğinizin daha fazla ilerlemesine izin vermemelisiniz. 36.hafta sonrasında hamile bayanların uçağa binmesi yasaktır.

Almanya’da Doğumun Maliyeti Ne Kadardır?

Almanya’da doğum yapmak isteyen bayanların bu konuda maddi hesaplamalarını iyi yapmaları gerekmektedir. Bebeğinizin yurt dışında dünyaya gelmesinin size maliyeti en az 5 bin dolara mal olacaktır.

Tercih ettiğiniz ülke Almanya olduğunda doğum ücretlerinin 15 bin dolar ile başlayacağından emin olabilirsiniz. Bunun yanında başkent gibi büyük ve gözde şehirlerde doğum yapmak isteyenler en az 20 bin doları gözden çıkarmalıdır.

Almanya sınırları içerisinde özel doğumlar ya da doktorlar 20 bin dolardan çok daha fazla maliyete sahip olabilir. Bu nedenle araştırmanızı yapıp buna göre adım atmalısınız.

Almanya’da Doğum Yaptıktan Sonra Ne Zaman Dönülebilir?

Almanya sınırları içerisinde doğum yapan bayanlar için her şey yolunda giderse dönüş tarihi yaklaık 3 hafta olacaktır. Doğum sonrasında bebeğin sağlık durumu olumsuz yönde ilerleme gösterirse bu durumda ülkede biraz daha kalmanız gerekecektir.

Normal şartların dışında gecikmenize neden olabilecek bir diğer konu ise prosedürlerdir. Bebeğinizin hem Alman vatandaşı hem Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasını isterseniz bu durumda doğum belgenizle nüfus işlemlerini bir an önce başlatmalısınız. Bu işlemlerin kısa ya da uzun sürmesine göre ülkenize geri dönüşünüz mümkün olacaktır.

Almanya’dan Döndükten Sonra Yapılması Gereken İşlemler Nelerdir?

Almanya’dan döndükten sonra yapacağınız ilk işlem, elinizdeki doğum belgesinin Türkçeye çevrilmesini sağlamaktır. Çevirme işlemi sona erdiğinde kağıdı notere götürerek tasdik ettirmeniz gerekmektedir.

Sonrasında kısa süre içinde bulunduğunuz ilin nüfus müdürlüğüne gidip nüfus kağıdı başvurusunda bulunmalısınız. Bebeğinizin nüfus kağıdını çıkardıktan sonra yapmanız gereken tüm prosedür işlemleri sona erecektir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Gonca dedi ki:

  Merhaba
  Ben alman vatandaşıyım türkiye de yaşıyorum. Şubat ayında Almanya ya doğum için gideceğim fakat türk vatandaşı olan eşimi doğum da yanımda istiyorum. Sırf doğum için gidip geleceğiz bunun Eşim için gerekli olan vize aile birleşimi vizesi mi ?
  İlginiz için teşekkür ederiz

 2. güllü dedi ki:

  bu konuyla ilgili ietişime geçmek istiyorum sizinle.size ulaşabileceğim bir telefon numarası varmıdır?

 3. Sabi dedi ki:

  Bende almanyada doğum yapmak istiyorum türk vatandaşıyım alman auftenthaltserlauisim var.
  Almanyada doğum yapmak işin nasıl bir sigorta yaptırmam gerek. Ve almanyaya kaçıncı hamilelik ayında gelmem gerek

  • Özlem Mandıracı dedi ki:

   Bende aynı durumdayım. Türk vatandaşıyım ve almanya da Aufenthaltserlaubnis im var. Lütfen bir bilgi alırsanız beni de haberdar edin. Doğum Haziran sonu benim. Tr de çalışıyorum

 4. Ceren dedi ki:

  Merhaba size ulasabilecegimiz bir numara ya da e-posta adresi var mi?

  • Filiz dedi ki:

   Bende türkiyede yaşıyorum 2 senedir ve almanyada aufenthaltstitelim var unbefristet almanyada doğum yapmak istiyorum sigortayı nasıl hal ediyoruz almanyada banada bilgi verebilirmisiniz lütfen

 5. Tuğba dedi ki:

  Lüften banada özelden ulaşır mısınız e-postayla.
  Alman vatandaşiyim Türkiye’de ikamet ediyorum ve bebegımı Almanya’da dünya ya getirmek istiyorum.

 6. Gulay dedi ki:

  Merhaba alman vatandasıyım türkiye doğum yaparsam bebekte alman vatandaşı olma hakkına sahip olabilirmi

 7. Demo dedi ki:

  Bende almanyada dogun yapmak istiyorum alman vatandasiyim türkiyede yasiyorum almanyada dogum yaparsam cocugum alman vatandasi olabilirmi ve cocuk parasi alabilirmiyim lütfen banada yardimcinolun

 8. Serdar dedi ki:

  Italya Turist vizesi aldik 3 aylık eşim almanya da dogum yaparsa vize süresi içinde ne gibi avantajları olur. Oturum hakkımız olur mu .iyi çalışmalar

 9. İlayda dedi ki:

  Merhaba, almanyada süresiz oturumum var. Orada ailemin evi var bu bana avantaj sağlayacaktır. Nasıl bir sigorta yapmak gerekiyor ? Ve eşimin doğuma gelmesi vizenin çıkmasını kolaylaştırır mı ? Teşekkürler.

 10. Zehra dedi ki:

  Merhaba, ben Almanya da doğdum büyüdüm Türkiye yerlestim. Almanya da ailemin evi var Nasıl bir sigorta yapmam gerekiyor …ve eşimin doğuma gelmesini istiyorum eşim türk vatandaş ( Türkiye de yaşıyoruz ) nasil ve ne islem yapmalıyız yardimci olursanız sevinrim

  • Filiz dedi ki:

   Merhaba bende aynı durumdayım lütfen bilgi alırsanız banada yazarmısınız şimdiden teşekürler

 11. Esra dedi ki:

  Merhaba, bende bir çok kişinin sorduğu gibi sigorta hakkında bilgi almak istiyorum. Alman vatandaşıyım ve 2 senedir türkiyede yaşıyorum. Doğumdan nekadar süre önce sigorta yaptırmalıyım?

 12. Hazim dedi ki:

  Almanyada doğdum ama türkiyede yaşıyorum. Doğum evrakların duruyor. Vatandaşlık alabilir miyim?

 13. Yasin dedi ki:

  merhaba arkadaşlar eylül ayında doğum ilanı için konsoloslukta randevum var. Ben Yasin alman doğumlu türk ve alman vatandaşıyım yani çifte eşim ise türk vatandaşı haziran ayında evladımız dünyaya geldi. Evladıma Alman KİMLİĞİ ve Pasaportu alabilirmiyim ayrıca türkiyede yaşıyorum ve çalışıyorum bu nedenle çocuk parası alabilirmiyim

 14. Mehmet dedi ki:

  Benim eşim alman yada dogmuş anne baba türk ama vatandaşlık almmışlar kimligi alman ve türkiyede oturuyor ben türküm ve karım hamile alman konsoloslugun dan cocugumuza cocuk parası cıkarmı ala bilirsiniz diyolar yardımcı olurmusunuz acaba teşekürler

 15. ilkay dedi ki:

  Merhaba Türkiye de yaşıyorum Almanya’da doğum yapınca bebeğime vatandaşlık verilir mi çok acil bilgiye ihtiyacım var geri dönüş yapabilir misiniz

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Turist vizesi ile gidip doğum yapacaksanız verilmez İlkay hanım.

 16. Nurullah dedi ki:

  Merhabaler ben türk vatandaşıyım yesil pasaportum var eşim hamile onunda pasaportu yesil. Almanyada doğum yaparsa eger ne tür bir prosedür var yani cocugumuz alman vatandasi olabilirmi yardim ederseniz sevinirim. Ne tür avantajlari olabilir bana vede çocuğumun dogumdan sonra orda yaşaması mecburi mi

 17. Canan dedi ki:

  Mrb.. bende şuan almanyaya geldim Doğumum 4 ay sonra, benim bilmek istediğim çok önemli lütfen yardım edermissiniz .. 1.işsizlik yerinden yardım alırsam eğer cocuk doğdukdan sonra cıkış yapa bilirmiyim ? 2. Eşimi turist olarak doğum için nasıl getire bilirim ne lazım ? Yanımda olsun istiyorum . 3. Türkiye’ye geri döndümü cocuk parası ala bilirmiyiz? Ve benim Türk pasaportum var doğumdan sonra bebeğim Alman pasaportu ola biliyormu?

 18. mehmer dedi ki:

  Benim ablam almanyada yaşıyor eşim şuanda hamile ve kendi imkanlarımızla almanya ya gidip orda doğum yapmak istiyoruz bu doğum sonrasında çocuğumuz için alman vatandaşlığı veya çifte vatandaşlık kabulü olur mu?

 19. Tugba dedi ki:

  Almanyada ikameti ve oturumu olan varsa turkiyeden at 9 belgesiyle dogumu yapabilir yani sigortali olabiliyorsun esinden dolayi

 20. eylül dedi ki:

  merhabalr
  türkiyeden almanyaya öğrenci olarak giden öğrenci vizesi olan olan biri doğumunu almanyada yaparsa oturum izni alabilirlermi vatandaşlık alınırmı bu şekilde

 21. Hilal dedi ki:

  Sanirim bir yanlislik var bildigim kadariyla cocugun alman vatandasi olmasi icin almanya da dogmus olmasi yetmiyor. Sartlar asagida ki gbi diye biliyorum.k
  1. Anne babadan birinde oturum izni olmali
  2. Ebeveyn Dogum oncesi son 8 yil almanya da yasiyor olmali.

  Tekrar kontrol edebilir misiniz lutfen bilgileri. Tesekkur ederim.

 22. Yasemin dedi ki:

  Merhaba nişanlım Almanya’da sūresiz oturum hakkına sahip tūrkiyeden hamile gidip Almanya’da Doğum yapsam bende Almanya’da oturum alabilirmiyim yardımcı okursanız sevinirim