Vize Vatandaşlık » Vatandaşlık İşlemleri » Amerika’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Amerikan Vatandaşı Olmak

Amerika’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Amerikan Vatandaşı Olmak

Herkes doğacak olan bebeğine güzel bir gelecek vermeyi hayal eder. İyi bir yerde doğum yapmak bunlardan bir tanesidir. Gelişmiş ve dünyanın en büyük ülkelerinden biri olan Amerika, bu açıdan en çok tercih edilen ülkedir.

Özel ve gelişmiş bir ülkede doğum yapmak bebeğinizin eğitim, sağlık ve sosyal haklardan yararlanması bakımından çok daha avantajlı.

Pek çok ülkede doğum hakkının vatandaşlık fırsatı sunması, yurt dışı doğumlarının temel nedenleri arasında yer almakta. Yalnızca Amerika’da değil Kanada, İsveç, Norveç gibi yaşam şartları gelişmiş olan tüm ülkelerde bu avantajları değerlendiren kişiler bulunmaktadır.

Amerika’da doğum yapmak isteyenler bunun avantajları kadar dezavantajları olduğunu da bilmeliler. Yapılacak olan masraflarsa en büyük dezavantaj olarak sayılabilir. Ekonomik açıdan zorlanmanız söz konusu olmayacaksa bu konuda özel hizmet veren pek çok acente ile anlaşıp kısa sürede dilediğiniz hastanede randevu alabilirsiniz.

Amerika’da Doğum Yapmak

Amerika’da doğum yapmak, uzun süre önce moda haline gelmiş durumdaydı. Özellikle ekonomik kriz yaşamadan önce maddi açıdan sıkıntı yaşamayacak olan herkes Amerika’da doğum yapmayı tercih ediyordu.

Ülkeler arası seyahatten eğitim haklarına kadar pek çok kolaylığı beraberinde getiren bu doğumlar, ekonomik kriz sonrası biraz seyreldi. Bunun temel nedeni ülkede doğum yapan yabancılardan ve mülklerden alınan vergilerdi. Aynı şekilde sıkıntılı süreç devam etmekle beraber rüyalar ülkesi olarak kabul edilen Amerika’da doğum yapmak isteyen bayanlar yok değil. Bu nedenle tüm şartları düzenleyen, isteklerinize bağlı olarak doktor ve hastane bulan şirketlerle çalışabilir doğum sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Amerika’da Doğum Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Amerika’da doğum yapmanın en büyük avantajı pasaport ve vatandaşlık haklarıdır. Bu iki hak sayesinde çocuğunuzun eğitim hizmetlerinden %85’e varan indirimlerle faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

Aynı şekilde herhangi bir sağlık sorunu yaşadığınızda da özel sağlık hizmetlerinden ücretsiz, indirimli şekilde yararlanabilme fırsatınız olacaktır.

Amerika’da doğum yaptığınızda bebeğiniz 1 haftalık olduktan sonra pasaport alabilme şansınız bulunmaktadır. Pasaport ve doğum belgesi sayesinde dilediğiniz zaman çifte vatandaşlık haklarından faydalanabilmektesiniz. Bununla beraber ülkede doğum yaptıktan sonra ayrılsanız dahi döndüğünüzde çalışma haklarınız sabit kalmaktadır.

Çalışarak kazandıklarınızla ülkenin dilediğiniz noktasında mülk elde edebilme hakkına sahip olmaktasınız.

Amerika’da Doğumun Aileye Faydaları

Amerika’da doğum yapmak, bebeğiniz için avantaj olacaktır. Aynı zamanda sizin için de çeşitli fırsatlar yaratacağını unutmamalısınız. Özellikle çekirdek aile için Green Card en büyük faydalardan biridir.

ABD vatandaşı olan çocuğunuz 21 yaşına geldiğinde aynı haklardan faydalanabilmek için anne, baba ve kardeşlerine Green Card çıkarabilmektedir. Green Card ülkede yaşama ve çalışma hakkı tanıyan karttır.

Amerikan vatandaşı olan çocuğunuz yalnızca kendisi için değil ailenin tüm fertleri için iş olanaklarına da kapı açmış olacaktır. Nihayetinde vatandaşlara tanınan önceliklerin yanında çalışma iznine sahip olanlar için de iş olanakları bir hayli geniştir.

Amerika’da Doğum Yaparak Vatandaşlık Alma

Amerika’ya bebek doğurmak için giden binlerce insandan biriyseniz bebeğinizin vatandaşlık haklarını araştırıp o şekilde karar vermelisiniz. Doğumdan birkaç ay önce ülkeye geldikten sonra doğum için ayarlamaları yapmalısınız. Sonrasında istediğiniz hastanede bebeğinizi dünyaya getirebilirsiniz.

Dünyaya gelen bebek 10 günlük olduğunda pasaport ve vatandaşlık işlemlerine başlayabilirsiniz. Elçiliğe doğum belgenizle başvuru yaptığınızda, sürece hâkim olmanız mümkün olacaktır. En kolay vatandaşlık yollarından biri olan doğum sayesinde bebeğinizin çifte vatandaşlık hakkına sahip olabilirsiniz.

Amerika topraklarında dünyaya gelen bebek, başka herhangi bir koşul gerekmeden vatandaş olarak kabul edilmektedir. Ailenin talebi doğrultusunda çifte vatandaşlık alabilen bebek eğer talep olmazsa yalnızca ABD vatandaşı olabilmektedir.

Amerika’da Doğum Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

Amerika’da doğum yaptığınızda çocuğunuz şartsız şekilde Amerikan vatandaşı olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla Türkiye’ye dönse dahi birkaç yıl sonraki vergilerin her birinden sorumlu tutulacaktır. Dünya üzerinde en katı vergi kurallarına sahip ülkelerden biri olan Amerika, maddi açıdan sıkıntı yaşamanıza neden olabilir.

Çocuğunuzun Amerikan vatandaşı olması için ülkede doğum yapmak niyetindeyseniz muhakkak birkaç bin doları gözden çıkarmalısınız. En pahalı ülkelerden biri olduğu için Türkiye’den oraya gidip doğum yapmanız da bir o kadar zor olacaktır.

Tek maaşlı ya da geçimi zor olan aileler için sıkıntılı olan bu doğum daha çok maddi durumu iyi olan ailelere hitap etmektedir.

Amerika’da Doğum Yapmak için Ne Zaman Gidilmeli?

Amerika’da çocuk dünyaya getirmek için önce Türkiye’deki doktorunuzdan izin almanız gerekmektedir. Uçağa binmek, doğuma birkaç ay kala hem anne için hem de bebek için sakıncalı olabilmektedir. Bu nedenle süreci sıkı takip etmek önemlidir.

Doğumunuzu Amerika’da yapmak istiyorsanız en geç 27-28.haftalarda vize almış olmalısınız. Seyahat etmek için uygun olan zaman dilimleri ise 30.hafta civarıdır. En geç 32.haftaya kadar uçakla uzun yolculuk yapabilirsiniz. Sonrası bebeğiniz için tehlikeli olacaktır.

Doktorlar tarafından 36.haftaya kadar uçuş izni verilmektedir ancak şirketler bu konuda problem yaratabilirler. Bu nedenle muhakkak yazılı izniniz olması gerekmektedir.

Amerika’da Doğum Yapmanın Maliyeti Ne Kadar?

Amerika’da doğum yapabilmenin maliyeti eyaletlere göre değişkenlik göstermektedir. Aynı şekilde eyaletlerde bulunan hastanelerde de fiyat değişikleri bulunmaktadır.

Doktorların tavsiyeleri daha çok normal doğuma yönelik olmaktadır. Dolayısıyla hastanelerde normal doğum yapmak, sezaryen ile doğum yapmaktan çok daha pahalıdır.

New York’ta sıradan bir hastanede normal doğum yapmak 25.000 dolar civarındadır. Daha küçük çaplı eyaletlerde ise maliyet 8.000 dolara kadar düşmektedir.

Doğum yapmak isteyen bayanların önceliği hastanenin donanımı olmalıdır. Doğumunuzu bakımlı ve hijyenik şartları eksiksiz olan bir hastanede gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için de ortalama 15.000 doları gözden çıkarmanız gerekmektedir.

Amerika’da Doğum Sonrası Bilinmesi Gerekenler 

Amerika’da doğum yaptıktan sonra çocuğunuzun avantajlardan yararlanması için bazı prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Doğumdan hemen sonra nüfus idaresine giderek doğum belgesini temin etmelisiniz.

Türkiye’ye döndüğünüzde ise tercüme ettirerek notere tasdik ettirmelisiniz. Sonrasında bulunduğunuz ilin nüfus müdürlüğüne giderek nüfus kâğıdını temin edebilirsiniz. SGK ile kaydını tamamlamayı da ihmal etmemelisiniz.

Doğumunuzdan 5 hafta sonra ABD üzerinden Türkiye adresinize bebeğinizin sosyal güvenlik numarası gönderilecektir. Bu şekilde hem Türk hem de Amerikan vatandaşı olabilmesi mümkündür.

Amerika’da Doğum Yapmanın Annenin Sağlığı Açısından Faydaları 

Amerika’da doğum yapmak Türkiye’de doğum yapmaktan biraz daha rahat kabul edilmektedir. Aynı zamanda biraz daha profesyonel olduğunu söylemek doğru olacaktır.

Yapılması gereken her detay bir doktor tarafından saatlerce anlatılmaktadır. Doğuma girmeden birkaç zaman önce bebek bakımı kursları zorunludur. Tutuş pozisyonlarından emzirmelere kadar her detaya hâkim olmanız sağlanmaktadır. Bunların yanında bebeğinizi sizin için sağlıklı olan yöntemle doğurmaya ikna edildiğinizi fark etmektesiniz.

Doktorlar için daha kolay olan sezaryen doğum Amerika’da oldukça az uygulanmaktadır. Bunun hem anne hem de bebek sağlığı için çok önemli olduğu tekrar tekrar belirtilmektedir.

Doğum sonrasında da başlangıçta olduğu gibi emzirme ve sağlık takibi yapılmaktadır. Dolayısıyla acemi ya da baştan savma doğum söz konusu olmamaktadır. Öncelik anne daha sonra bebektir.

Amerika’da Doğum Yapıldıktan Sonra Ne Zaman Dönüş İzni Verilmektedir?

Amerika’da doğum yapmaya karar verdiyseniz en geç 34.haftada orada olmanız gerekmekte. Hem ortama hem doktorunuza hem de doğuma odaklanmanız için zamana ihtiyacınız olduğunu unutmamalısınız.

Bir şekilde eğitimler ve bilgilendirmelerle geçen bu sürenin sonunda doğum yapmanız daha kolay olacaktır. Sonrasında ise yaklaşık 2 haftalık süreç sona erdiğinde genel kontroller yapılmaktadır.

Eğer bebeğinizin ve sizin sağlığınızda herhangi bir problem yoksa bu 2 haftanın sonunda ülkenize geri dönebilirsiniz.

“Amerika’da Doğum Yapmak İstiyorum. Doğumla Amerikan Vatandaşı Olmak” hakkında 1 yorum

  1. Şeyma Yalçın

    Çocuğu amerika’da doğurmak bulunmaz nimet. Buse Terim gibi para babaları boşuna mı gidip orada doğum yapıyor. Çocuğunu vatandaş yapıyor. KEndisi de ondan dolayı rahat rahat gidip geliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir