Bahreyn Vizesi Nasıl Alınır?

Bahreyn Vizesi Nasıl Alınır

Paylaş

Bahreyn vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için gerekli olup Bahreyn ile Türkiye arasında bir vize muafiyeti bulunmuyor.

Seyahat edebilmek için vize almış olmanız gerekmektedir. Aksi halde ülke sınırları içerisine girebilme imkânınız söz konusu olmayacaktır. Bu nedenle Bahreyn’e yolculuk yapmak isteyenlerin hemen hepsinin aklına ilk olarak Bahreyn vizesi nasıl alınır sorusu gelmektedir.

Vizeyi alabilmek için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Gerekli olan tüm evrakları bir araya getirdikten hemen sonra başvurunuzu yapabilir daha sonra kısa süre içerisinde sonucu öğrenebilirsiniz. Bahreyn vize işlemleri birkaç gün açıklanacak kadar hızlı yürütülmektedir. Bunların yanında Bahreyn kapıda vize veren bir ülkedir. Kapıda 14 günlük gidiş gelişler için de vize alabilmeniz mümkündür.

Bahreyn Vizesi Nasıl Alınır?

Bahreyn’e yolculuk etmek isteyen umuma mahsus hamili pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizelerini almak zorundadır. Alınan vizeler, sınır kapılarında kontrol edildiği için şartların eksiksiz şekilde yerine getirilebilmesi son derece önemlidir. Aksi halde geri döndürülme ihtimaliniz bir hayli yüksektir.

Bahreyn vizesi alırken öncelikle başvurularınızı doğru adrese yaptığınızdan emin olmalısınız. Bununla beraber işlemleri en az 1-2 ay öncesinden başlatmaya özen göstermelisiniz.

Yolculuğa çıkmadan bir 1-2 öncesinden hareket ederseniz gecikme ve aksiliklere müdahale edebilirsiniz. Başvuru sonrası evraklarınızı toparlayıp teslim etmeniz yeterli olacaktır. Vize almanız için herhangi bir engel yoksa kısa süre içerisinde başvuru neticesine ulaşabilirsiniz.

Bahreyn Vizesi İçin Gereken Evraklar

Bahreyn vizesi için gereken evraklardan en önemlileri pasaport ve başvuru formudur. Bu iki evrak sonrasında 2 adet biometrik fotoğraf bulundurulmalıdır. Bunun yanında seyahat sağlık sigortanızın yapılmış olması, evrakının teslim edilmesi gerekmektedir.

Teslim edilecek evraklardan bir diğeri nüfus cüzdanıdır. Ayrıca Bahreyn vize ücreti ödeyerek dekontunu da evraklar arasına yerleştirmiş olmanız gerekmektedir.  Vizenizin türüne göre ekstra evrak talebi olabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Bahreyn Vizesi İçin Gereken Pasaport Özellikleri

Bahreyn vizesi için gerekli evraklar arasında ilk olarak pasaport yer almaktadır. Pasaportunuzun en az 1 yıllık kullanım hakkı olması gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında en fazla 10 yıllık bir pasaporta sahip olabilirsiniz. Daha eski olan pasaportlar ülke giriş, çıkışlarında sıkıntı yaşanmasına neden olabilmektedir.

Pasaportunuzda dikkat etmeniz gereken bir başka detay yırtık olmamasıdır. Herhangi bir noktasında yırtığı olan pasaportların geçiş hakkı bulunmamaktadır. Ayrıca doldurulması gereken birkaç boş yaprağın olması gerekmektedir.

Boş yaprağı olmayan pasaportlar, geçiş hakkına sahip değildir. Tüm bunların yanında eğer yeşil pasaportunuz varsa durum daha rahattır. Bahreyn yeşil pasaport sahipleri için 90 güne kadar vize zorunluluğu bulundurmamaktadır. Ancak pasaport içeriği bahsedildiği gibi özenli olmalıdır.

Bahreyn Vizesi İçin Gereken Rezervasyon Belgeleri

Bahreyn vizesine sahip olmak isteyen kişiler evraklar arasına rezervasyon belgelerini de yerleştirmelidir. Rezervasyon belgesinden ilki uçak biletleridir. Başvuru sürecinde gidiş ve dönüş biletinizi ayırttırdığınızda evrakın kendisini de dosyaya yerleştirmeniz gerekmektedir.

Döneceğiniz tarihin belli olması vize onayı için oldukça önemlidir. Vizeyle tanınan süreç sona erdiğinde daha fazla kalmak isterseniz Bahreyn oturma izni başvurularına başlamalısınız. Bu noktadan sonrası ayrı bir prosedür süreci gerektirmektedir.

Rezervasyon belgeleri arasında teslim edilmesi gereken bir başka evrak otel rezervasyonudur. Hangi otelde kaç gün yer ayırttığınız önemlidir. Kafanıza göre nerede kalacağınız belli olmadan ülkeye girişinize izin verilmeyecektir. Bu nedenle bu belgenin de dosyada yer alması gerekmektedir.

Bahreyn Vizesi İçin Başvuru Formu Nasıl Doldurulmalı?

Bahreyn’e yolculuk yapmak isteyen kişiler öncelikle başvuru evraklarını tamamlamalıdır. Evraklar arasında ilk olarak pasaport yer almalıdır. Daha sonra başvuru formunun eksiksiz şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir.

Bahreyn vize başvuru formu kişi hakkında kapsamlı bilgi edinmek için doldurulan bir evraktır. Bu nedenle son derece doğru ve eksiksiz doldurmak gerekmektedir.

Formu İngilizce veyahut Türkçe doldurmanızda herhangi bir sakınca yoktur ancak olabildiğince okunaklı ve tane tane yazılmış olması gerekmektedir. Form üzerinde olmazsa olmazlardan biri de fotoğraftır. Yüzünüzü net şekilde gösteren fotoğrafı, evrakın sol üst köşesine yerleştirmiş olmanız gerekmektedir.

Bahreyn Vize Çeşitleri Nelerdir?

Bahreyn’e yolculuk yapmadan hemen önce sorulması gereken en önemli soru Bahreyn vize gerekiyor mu olmalıdır. Gideceğiniz ülkenin vize zorunluluğu olması, prosedür işlemlerinin uzaması ve seyahatinizin sarkması anlamına gelebilmektedir. Bu nedenle ne amaçla gittiğinizi net şekilde bildirmeli, bu alanda bir vizeye sahip olmalısınız.

Bahreyn vizeleri arasında en çok tercih edilen vize türü turistik vizedir. Giden binlerce kişi bu vizeye sahip olmaktadır. Bunun dışında tercih edilen bir başka vize Bahreyn çalışma vizesidir. Ayrıca ziyaret vizesi en çok talep gören vizelerden biridir.

Bahreyn Turistik Vize Nasıl Alınır?

Bahreyn’e gidebilmek için ne amaçla seyahat ettiğiniz önemlidir. Neden gittiğinizi belirttiğinizde vizenizi istediğiniz gibi alabilirsiniz. Bahreyn yolculuğunun temel amacı turistik geziyse bu durumda başvurular esnasında bunu dile getirmeniz gerekmektedir.

Turistik gezi için evraklarınızın eksiksiz olması oldukça önemlidir. Aksi halde reddedilme ihtimali oldukça yüksektir.

Bahreyn turistik vizesi için başvuru süresiyle orantılı olarak sonuç alınmaktadır. Bu nedenle kimi zaman işlemlerin uzaması nedeniyle gecikmeler yaşanabilmektedir. Siz de gecikme olmaması için evraklarınızı en az 1 ay öncesinden teslim etmelisiniz.

Bahreyn Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Bahreyn’e gelme nedeniniz herhangi bir iş içinse zaman kaybetmeden evraklarınızı toparlayıp teslim etmelisiniz. Turistik vizenin aksine çalışma vizesinde bazı ekstra belgeler istendiğini unutmamalısınız.

Çalışma vizesi için davetlisi olduğunuz kurumun mektubunun olması gerektiğini bilmelisiniz. Hangi firma kapsamında davet ediliyorsanız davet mektubunu evraklar arasında yerleştirmelisiniz. Bunun dışında gereken evraklardan bir diğeri çalıştığınız kurum hakkında bilgi formudur. Eğer varsa görev kimlik kartınızın da yanınızda olması önemlidir.

Çalışma süreniz, maaş bordronuz, son 3 ayın SGK giriş teslim edilmesi gereken evraklardandır. Bu şekilde evrakları eksiksiz teslim ettiğinizde, istediğiniz gibi vizenizi de temin edebilirsiniz.

Bahreyn Ziyaret Vizesi Nasıl Alınır?

Bahreyn ziyaret vizesinin alınması karşınızdaki kişilerin akrabanız veyahut aileniz olmasına bağlıdır. Ziyaret vizesi diğer vize türlerinden farklı olarak davetiye gerektirmektedir. Bu nedenle başvurularınız esnasında ziyaret amacıyla gideceğinizi belirtmelisiniz. Bununla beraber yanınızda muhakkak gönderilmiş bir davetiye de olmalıdır. Aksi halde eksik evrak nedeniyle reddedilme ihtimali bir hayli yüksektir.

Bahreyn Vize Başvuruları Nereye Yapılmalı?

Bahreyn’e gitmek istediğinizde size uygun olan vizenin herhangi bir kategorisini seçip evrakları bir araya getirmelisiniz. Toparladığınız evrakları teslim edeceğiniz kurum ise Bahreyn Konsolosluğu olacaktır.

Bahreyn vize işlemleri için gereken tüm uygulamalar bu adreste yapılmaktadır. Türkiye’nin neresinde olursanız olun evrak teslimi için konsolosluğa gelmeniz son derece önemlidir.

Diğer pek çok ülkenin konsolosluğunda olduğu gibi randevu sistemi söz konusu değildir. Bu sebeple evraklarınız hazır olduğunda rahatlıkla gidip teslim edebilmeniz mümkündür.

Bahreyn Vize Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Bahreyn yolculuğu için tüm adımlar atıldıktan sonra yetkililerin inceleme süreci başlamaktadır. İnceleme sürecinde evraklara doldurduğunuz bilgiler gözden geçirilmektedir. Herhangi bir yanlış veyahut eksik bilgiye denk gelindiğinde vize uygulaması rafa alınmaktadır.

Reddedilme durumu olduğunda eksiklerinizi tamamlamanız istenmektedir. Tüm bu süreç kimileri için birkaç gün kimileri için birkaç ay sürmektedir. Bu nedenle Bahreyn vizesi kaç günde çıkar sorusuna net bir cevap vermek mümkün değildir.

Eksiksiz evrak teslim edilmesi durumunda ücretin yatırılıp yatırılmadığına bakılmaktadır. Bahreyn vize ücreti 2018 yılında ne kadar olduysa o kadar yatırılıp dekontunun teslim edilmesi gerekmektedir. Tüm evraklar tamamlandığında en geç 15 gün içerisinde bilgi edinmeniz mümkündür.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Pekmez dedi ki:

    Bahreyn vize ücreti 2018 güncel fiyatları ne kadar acaba?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir