Belarus (Beyaz Rusya) Vize İstiyor Mu?

Paylaş

Belarus vize konusunda ülkemizle anlaşma sağlamış olmasından dolayı vizesiz ziyaret edilebilen bir ülkedir. Ancak vizesiz seyahatin belli bir süresi ve sınırları var. Süre fazlalaşınca vize alabilmek için belirli şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Türk vatandaşları, 30 günü aşmamak kaydıyla bir girişli vizesiz ziyaret hakkına sahipler. Bundan uzun sürecek ziyaretler ve ticari ziyaretler için vize alınması şarttır.

Belarus Vize Başvurusu Yaparken Dikkat Edilecekler

Turistik ya da ticari olarak vize başvuru yapacaksanız; standart gerekli evrakların yanında bazı konulara dikkat etmelisiniz. Turistik amaçlı gidecekseniz; Belarus’dan otelden yaptırdığınız rezervasyon kâğıdının ve gidiş dönüş uçak biletinizin yanınızda olması önemlidir. Basit gibi görünen bu detaylar, vize görevlisinin sizin ülkenize geri döneceğinize inanmasını sağlayacaktır. Başvuru formunu eksiksiz olarak mümkünse Rusça ya da İngilizce olarak son olarak Türkçe olarak doldurabilirsiniz. Vize başvurunuzda ziyaret tarihlerini özenle doldurunuz. Çünkü bu tarihler sonradan değiştirilemeyecektir. Belarus’da 5 iş gününden fazla kalacaksanız; Polis makamına kayıt yaptırmanız gerektiğini unutmayınız. Eğer ziyaretiniz süresince otelde kalacaksanız; muhtemelen oteller bu kaydı sizin adınıza yapacaktır.

Belarus Vizesi için Gerekli Belgeler

Her vize başvurusunda olduğu gibi Belarus vize başvurusunda da pasaport yanınızda olması gereken temel belgelerden biridir. Bunun yanında fotoğraf, varsa davetiyeniz, başvuru formunuz hazır olmalıdır. Başvuru dilekçenizi eksiksiz doldurmanız işlemleriniz hızlı olması önemlidir. Son olarak vize başvuru ücretinin ödendiğine dair dekontun aslını da temin etmelisiniz. Bu belgeler dışında görevliler sizden ek bilgiler talep edebilir. Bu nedenle hazırlıklı olmakta yarar var. Normal başvurular 5 iş günü içerisinde neticelendirilecektir. Değerlendirme sonucunda başvurunuz reddedilirse konsolosluk herhangi bir açıklama yapmak zorunda olmadığı gibi vize harcını da iade etmeyecektir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir