Guadeloupe Vizesi Nasıl Alınır?

Guadeloupe Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Guadeloupe vizesi alarak adaya seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları birtakım prosedür işlemlerini yerine getirmek mecburiyetindedir.

Ülkeye yapılacak giriş ve çıkışlardan önce muhakkak vize kontrolleri yapılmaktadır. Bu nedenle sağlıklı bir seyahat için teslim edilmesi gereken evraklarda herhangi bir eksik olmaması son derece önemlidir.

Guadeloupe Fransa’ya bağlı adalardan biridir. Ülkeye Fransa üzerinden seyahat edebilmek daha kolay ulaşım sağlamaktadır. Prosedür işlemleri de Fransa’ya bağlı olmaya devam etmektedir. Bununla beraber seyahat nedeninize, mesleğinize, yaşınıza göre değişen vize prosedürleri de sizleri beklemektedir.

Guadeloupe Vize Muafiyeti

Guadeloupe vizesiz seyahat hakkı sunan ülkelerden biri değildir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ne amaçla olursa olsun Guadeloupe için vize almak mecburiyetindedir. Bu konuda tek bir esneme yapılmaktadır. O da diplomatik pasaport sahipleri için olmaktadır.

Diplomatik pasaport devlet görevlileri, askerler veyahut diploması aşamasında görev alanlar tarafından kullanılan siyah pasaporttur.

Diplomatik pasaport türüne sahip olan kişiler yolculukları 30 günü geçmemek şartıyla Guadeloupe vizesi muafiyet hakkını elde edebilirler. 30 günden daha uzun süren yolculuklarda vize mecburiyeti bulunmaktadır.

Guadeloupe Vizesi Nasıl Alınır?

Gudeloupe vizesi nasıl alınır endişesi yalnızca araştırma yapana kadar sürecektir. Birçok ülkeye nazaran bu adalardan vize alabilmek çok daha pratik olmaktadır. Doğru yere doğru şekilde müracaat etmeniz vize almanız için en önemli yoldur.

Guadeloupe vizesi için öncelikle yetkili temsilcilikten randevu almanız gerekmektedir. Guadeloupe vize randevusu aldıktan sonra görüşmeye gitmelisiniz. Görüşmelere kendiniz gidebileceğiniz gibi evrakları teslim ettiğiniz bir firmayı da yönlendirebilirsiniz.

Sizden istenen tüm belgeleri bir araya getirdikten sonra yetkili temsilciliğe teslim etmeniz gerekmektedir. Daha sonra inceleme süreci başlatılacaktır.

Evraklarınızda herhangi bir eksiklik yanlışlık olmaması halinde Guadeloupe vizesi almanız için herhangi bir engel bulunmayacaktır. İnceleme sonucu mail olarak size ulaştırılacaktır.

Guadeloupe Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Guadeloupe vizesi almak isteyen kişiler öncelikle pasaportlarını sağlıklı şekilde hazırlamalılar. Pasaportunuzun seyahate hazır olabilmesi için en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Bununla beraber seyahatiniz sona erdiğinde en az 6 aylık kullanım süresinin bulunması önemlidir.

İşlenebilmesi içi 2 yaprağının boş bırakılması herhangi bir yaprağında yırtılma veyahut eksilme bulunmaması gerekmektedir.

Pasaporttan sonra dikkatle hazırlanması gereken bir başka belge başvuru formudur. Formunuzu doğru şekilde doldurduğunuzdan emin olmalısınız. Eksik ve yanlış beyanlar, tespit edildiğinde vizenizi almanıza engel olacaktır.

Seyahat rezervasyon belgeleri, 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, kimlik fotokopisi gereken diğer belgeler arasında yer almaktadır.

Guadeloupe Vize Türleri

Guadeloupe vizeleri arasında en popüler olan turistik vizedir. Adaya seyahat eden hemen herkes doğal güzelliklerden yararlanmaya, ada atmosferini görmeye gitmektedir. Dolayısıyla seyahatinizi gerçekleştirmek için turistik vizeyi temin edebilirsiniz.

Turistik vize dışında tercih edilebilen bir başka vize türü ticari vizedir. Nadir de olsa zaman zaman iş dünyasından ziyaretçiler ağırlayan ada, ticari vize şartı sunmaktadır.

İster çalışan ister işveren olun fark etmeksizin Guadeloupe ticari vizesini almanız gerekmektedir. Bu noktada yolculuk yapacak olan kişi çalışansa farklı işverense farklı evraklar teslim etmelidir.

Turistik ve ticari vizenin yanı sıra transit vize uygulaması da bulunmaktadır. Herhangi bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat ederken Guadeloupe’ye uğramak isterseniz Guadeloupe transit vizesini almanız gerekmektedir.

Guadeloupe Turistik Vizesi

Guadeloupe turistik vizesi alabilmeniz için turistik vize kategorisinde yer almanız gerekmektedir. Öğrenci, ev hanımı, çalışan, işveren veyahut emekli iseniz turistik vize alabilmeniz mümkündür. Bu vize türlerinden herhangi birine başvuru yapmanız halinde teslim etmeniz gereken belgelerde de değişimler olacaktır.

Guadeloupe seyahatine çıkmak isteyen kişi emekli ise; emeklilik belgesi, son birkaç ayın maaş bordrosu, sağlık karnesi ve üzerine kayıtlı gayrimenkul varsa tapusunu teslim etmesi gerekmektedir.

Öğrenci olarak turistik belge almak isteyen kişiler; güncel tarihli öğrenci belgesi, mezunsa diploma, 18 yaşından küçükse aile onayı olan belgeleri teslim etmelidir. Ayrıca seyahatine sponsor olacak kişinin banka hesap dokümanını da belgeler arasında bulundurması gerekmektedir.

Guadeloupe Ticari Vizesi

Guadeloupe yolculuğuna çıkmak isteyen kişiler iş nedeniyle seyahat ediyorlarsa bu durumda zaman kaybetmeden ticari vize başvurusunda bulunmalılar.

Ticari vize başvurusu kişinin iş yerindeki görev tanımına göre farklılık gösterebilmektedir. Çalışan olarak Guadeloupe’ye gitmekle işveren olarak gitmek farklıdır. Bunun nedeni teslim edilmesi gereken belgelerin farklılık göstermesidir.

Çalışan kişi olarak Guadeloupe ticari vizesi almak isteyen kişilerin; SGK giriş belgesi, son 2 ayın maaş bordrosu, hizmet dokümanı, şirketin antetli kâğıdına yazılı imzalı, kaşeli vize talep dilekçesi teslim etmesi gerekmektedir.

Çalışan kişi yerine işveren olarak gidilecekse bu durumda; şirketin vergi levhası, faaliyet raporu, imza sirküleri fotokopilerini teslim etmesi gerekmektedir.

 Guadeloupe Vizesi Kaç Günde Alınır?

Guadeloupe vizesi başvurularınızı Fransa Başkonsolosluğuna yapabileceğiniz gibi Fransa Büyükelçiliğine de yapabilirsiniz. İstanbul, Ankara ve İzmir bu başvurular için kabul alan şehirlerdir.

Başvurularınızın yetkili temsilcilik tarafından incelenmesi ve kabul edilmesi 15 iş günü sürmektedir. Esneme olması durumunda 20-25 güne kadar uzadığı görülmektedir.

Başvuru yaptıktan sonra hafta sonu, resmi tatil, özel gün gibi esneme paylarını düşünmelisiniz. Özellikle özel günlerde yoğunluğu göz önünde bulundurarak vize başvurunuzu yapmalısınız. Bunun için en ideal süre 1 aydır. Seyahate çıkmadan 1 ay önce başvuruda bulunursanız işlemler sırasında aksilik olsa da telafi edebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir