Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır?

Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Gürcistan vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından seyahat etmek isteyenlerin uygulaması gereken prosedürlerden bir tanesidir.

Seyahatleri öncesinde, kişilerin detaylı araştırma yapması son derece önemlidir. Kaç gün ikamet edileceği, hangi amaçla gidileceği gibi detaylı konular daha önceden kararlaştırılmış olmalıdır. Bu sayede vize başvuru yaparken muafiyet hakkından yararlanılıp yararlanılmadığı da öğrenilmiş olunacaktır.

Türkiye Gürcistan vize anlaşması gereğince iki ülke vatandaşlarının, seyahat öncesinde vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekmektedir.

Evrakların eksiksiz şekilde teslim edilmesi,  formların doğru bilgilerle doldurulması son derece önemlidir. Bu sayede kişilerin vize onayı alması çok daha kolay olmaktadır.

Gürcistan vizesi, sadece uzun süreli kalımlar için gerekli olacaktır. Kısa süreli seyahatleriniz için yalnızca nüfus cüzdanınızda giriş yapabilirsiniz.

Gürcistan Vize Muafiyeti

Gürcistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvuru öncesinde Gürcistan muafiyetine sahip olup olmadıklarını öğrenmeliler.

İki ülke arasında yapılan anlaşmalar doğrultusunda siyah, bordo, gri ve yeşil pasaport sahiplerinin vize muafiyet hakkı bulunmaktadır. Bu haktan yararlanabilmek için ülkede en fazla 360 gün kalabilme şansınız bulunmaktadır. 1 yıllık süre içerisinde dilediğiniz şekilde seyahat edebilme şansınız bulunmaktadır.

Gürcistan AB vize muafiyeti, Schengen vize muafiyeti hakkı tanıdığı gibi Türkiye için de böyle bir hak tanımaktadır. Aynı haklar, Türkiye’ye seyahat etmek isteyen Gürcistan vatandaşları için de geçerlidir.

Gürcistan Vizesi Nasıl Alınır?

Gürcistan vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları öncelikle yetkili temsilcilikten randevusunu almalıdır. Gürcistan’ın yetkili temsilcilikleri randevusuz görülme kabul etmemektedir. Bu nedenle öncelikle randevu alınmalı daha sonra görüşmeye gidilmelidir.

Görüşmeye gittikten sonra kurumun size belirtmiş olduğu belgeleri bir araya getirmeniz gerekmektedir.

Tüm evrakları toparlayıp dosyaladıktan sonra tekrar görüşmeye gidip teslim etmelisiniz. Sonrasında yetkili temsilcilik dosyanızı inceleyecektir. Herhangi bir yanlış veyahut eksik bilgi olmaması halinde onay alabilmeniz mümkündür.

Onay alıp almadığınız mail adresinize veyahut cep telefonunuza bildirilebilmektedir. Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Gürcistan vizesi nasıl alınır endişeniz ortadan kalkacaktır.

Gürcistan Vizesi İçin Gereken Belgeler

Gürcistan’a giriş için gereken belgeler kişinin alacağı vize türüne göre değişkenlik göstermektedir. Öğrenci ile ev hanımının temin etmesi gereken belgeler farklılık taşımaktadır. Bununla beraber ortak belgelerin olduğu da unutulmamalıdır.

Gürcistan seyahati için gereken en önemli belgelerden biri pasaporttur. Pasaportunuzun kullanım süresinin en fazla 10 yıl olması, seyahatinizden sonra 6 ay geçerlilik taşıması gerekmektedir. Bununla beraber sayfalardan herhangi birinde yırtılma, eksilme olmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir.

En az 2 yaprağın boş bırakılması seyahatinizi gerçekleştirebilmeniz açısından zorunludur.

Pasaport kadar önemli olan bir başka belge başvuru formudur. Kişi kendi kişisel bilgilerini yazdığı başvuru formunda herhangi bir boşluk bırakmamalıdır. Sorulan tüm sorulara doğru cevap vermek, vize sürecini kısaltacaktır.

Gereken diğer belgeler arasında; 2 adet biometrik fotoğraf, otel rezervasyon belgesi, gidiş dönüş uçak rezervasyon belgesi, banka hesap dokumanı, seyahat sağlık sigortası ve kimlik fotokopisi yer almaktadır.

Gürcistan Vize Türleri

Gürcistan vize türleri arasında en çok turistik vize tercih edilmektedir. Özellikle Türkiye gibi yakın ülkelerden turistik vize alarak seyahat eden çok fazla kişi bulunmaktadır.

Seyahati muafiyet süresinden uzun sürecek, ülkede biraz daha konaklamayı sürdürecek olan kişiler vize türlerinden turistik olanı tercih edebilmektedir. Bununla beraber Gürcistan’la yapılan iş anlaşmaları da oldukça fazladır. Bu nedenle iş seyahati yapmak isteyen kişiler, ticari vize alternatifi değerlendirmektedir.

Ticari vize kendi içinde çalışan ve işverenler için ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Yıl boyunca süren, uzayan;  seminer, konferans, toplantı, anlaşma ve görüşmeler için Gürcistan ziyaretleri yapılabilmektedir. Giriş ve çıkışları gerçekleştirebilmek için Gürcistan ticari vizesinin alınması gerekmektedir.

Gürcistan Turistik Vizesi

Gürcistan turistik vizesi almak isteyen kişiler, sahip oldukları mesleğe ve yaşa göre başvuru tercihinde bulunabilirler. Öğrenci, ev hanımı, emekli, çalışan, işveren, memur olarak vize başvurusunda bulunabilirler.

Turistik vize sahibi olmadan yalnızca kimliğiyle Gürcistan’a giden vatandaşlar daha uzun süre kalmak istediklerinde vize başvurusunda bulunmak mecburiyetindedir. Turistik vize kategorisinden herhangi birisini seçerek evrak düzenlemenizi yapabilmeniz mümkündür.

Öğrenci olarak öğrenci belgesi, transkript, diploma ve sponsorunuzun banka dokümanını dosyanızda bulundurmanız gerekmektedir. Emekli olarak; emeklilik belgesi, emekli maaş bordrosu, sağlık raporu, sağlık karnesi, üzerinize kayıtlı gayrimenkul tapusu veyahut ruhsatı vermeniz istenmektedir.

Tüm bunlarla beraber kişinin ev hanımı olması halinde eşinin maaş dokümanını, kendi banka hesap cüzdanını, üzerine kayıtlı gayrimenkul tapusunu teslim etmesi gerekmektedir.

Gürcistan Ticari Vizesi

Gürcistan’a ticari amaçlı seyahat düzenlemek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, çalışan ya da işveren olarak başvuruda bulunabilirler.

Çalışan olarak başvuruda bulunan kişi; iş yerindeki görevini tanımlayacak görev kimlik kartı, SGK giriş belgesi, son birkaç ayın maaş dokümanı ve hizmet belgesi, şirketin antetli kâğıdına yazılmış vize talep dilekçesi teslim etmelidir.

Vize başvurusunda bulunacak kişi işveren ise; şirketin ticari sicil gazetesi, faaliyet raporu, vergi levhası, imza sirküsü sunmalıdır. Bununla beraber şirketin antetli kâğıdına yazılmış imzalı kaşeli ticari vize talep dilekçesini yazmalıdır.

Gürcistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Gürcistan vizesi almak isteyen kişiler, vize başvurularını Gürcistan Başkonsolosluğuna veyahut Gürcistan Büyükelçiliğine yapabilmektedir. İstanbul ve Ankara’da bulunan temsilcilikler başvuruları kabul etmektedir.

Vize başvurusunda bulunan kişiler, 7 ile 15 iş günü arasında vizelerine onay alabilmektedirler. İş günleri ve tatil günleri hesap edilerek başvuru yapılması önemlidir. Gecikmeler ve aksilikler olabileceği için birkaç hafta öncesinden başvurmak gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Zeynep dedi ki:

  Yılbaşı için Gürcistan’a gitmek istiyorum. Eski tip nufüs cüzdanım var. Bu durumda Gürcistan vize istiyor mu? İlla yeni nüfus cüzdanı olması gerekiyor mu?

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Hayır, eski nüfus cüzdanınızla da giriş yapabilirsiniz. Vize ve pasaport gerekmiyor.

 2. Banu Keskin dedi ki:

  Gürcistan vizesiz ve pasaportsuz giriş mümkün ama benim nüfus cüzdanımda eski soyadım yazıyor. Boşanınca değişti. Yine de kabul olur mu? Bir de 90 günden fazla kalırsak ne olur?

 3. Mehmet a dedi ki:

  Pasaportm var fakat vize almadım 6 7 ay gibi bir süre gürcistanda kalacağım bi sıkıntı yaşarmıyım vizesiz ayrıca türkiyeden uçakla gitmek istiyrm bir sıkıntı yaşarmıyım havaalanlarında

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir