Irak Vize İstiyor mu? (Irak Vizesi Kalktı!)

Paylaş

Irak Konsolosluğu Türk vatandaşlarından 28 Ekim 2016 tarihinde giren antlaşma ile vizeleri kaldırmıştır. Ancak bunun için yeşil, siyah ve gri pasaportlardan birine sahip olmanız gerekmektedir. Bordo pasaporta sahipseniz yine vizeye tabii olacaksınız.

Irak Vizesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

C1 vizesi kapsamında olan eğitim, sağlık ve ticaret alanında vizeler ile etiket vizeler devam etmektedir. Ancak diplomatik, hususi ve hizmet alanındaki vizeler iptal edilmiştir. Türk vatandaşları gerekli şartları sağladığı takdirde kolaylıkla vizeyi alabileceklerdir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri bu vize uygulamasından faydalanacaklardır. Ancak bordo pasaportu bulunanlar yine aynı şekilde vize şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Bunun için Irak Konsolosluğunu ya da konsolosluğun yetkilendirdiği bir firmayla görüşmelisiniz.

Bordo Pasaportlular İçin İstenen Belgeler

Irak Konsolosluğuna müracaatta bulunmalısınız. Vize başvurusu esnasında kullanacağınız pasaport en az bir yıl daha geçerlilik süresine sahip olmalıdır. Aksi takdirde kabul edilmeyecektir. Başvuru için konsolosluğun istediği tüm belgeler eksiksiz tamamlanmalıdır. Eksik belge olursa vizeyi alma süreniz uzayacaktır. Bunun dışında Irak vizesi alırken Türk vatandaşlarına genel olarak problem çıkarılmamaktadır. Ancak mülakat esnasında niçin gittiğinizi net olarak belirtmeniz gerekir. Pasaportunuzda bulunan fotoğrafın güncel olması önemlidir. Fotoğraf çektirirken vize fotoğrafı olduğunu belirtmelisiniz. Kalacağınız süre için yeteli paranızın olduğu belgeleri ve noterden tasdikli sağlık raporunu belgelerinize eklemeniz gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Metin Polat dedi ki:

    Merhabalar. Acaba Irak hangi ülkelerden vize istiyor? Kız arkadaşım Azeri. Aynı zamanda finlandiya vatandaşlığı da var. Beraber Irak’a gitmek istiyoruz ama onun da vize muafiyeti var mı?
    Bir de evli değiliz malum. Beraber gitmemiz sıkıntı yaratır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir