Vize Vatandaşlık » Yurt Dışına Yerleşmek » Küba’da Yaşamak İstiyorum. Küba’ya Nasıl Yerleşilir?

Küba’da Yaşamak İstiyorum. Küba’ya Nasıl Yerleşilir?

Küba’da yaşamak istiyorum, Küba’ya nasıl yerleşilir sorusu sık sık sorulmaktadır. Muhteşem klasik arabaları, komünist rejimi, sınıflar arası ayrımın olmaması ve pek çok sosyal imkânı ile Küba dünyada en yaşanılası ülkelerden bir tanesidir.

Özellikle sağlık ve eğitimin tamamen ücretsiz olarak halka sunulması, vatandaşlar açısından son derece faydalıdır.

Eğitim ve sağlığın bedava olması demek kalitesiz olması anlamına gelmemektedir, günümüzde dünya okuma oranlarına bir göz atıldığında Küba’da neredeyse halkın %100’ü okur-yazardır. Bu oran sadece okuma yazma seviyesi ile kalmayıp ileri eğitimde de oldukça yükseklere istanbul escort çıkmaktadır.

Hal böyle olunca Küba’ya yerleşmek son zamanlarda çok cazip fikirlerden birisi haline gelmiştir. Ülkeye yerleşmek için Küba’ya göçmenlik başvurusu yapmak ve kabul edilmek gerekir.

Küba’ya Nasıl Yerleşebilirim?

Küba’ya yerleşmenin yollarından ilki ülkeye vize ile birlikte girmektir. Her şeyden önce uzun süreli vize başvurusunda bulunmanız ve vize için gerekli şartları sağlamanız istenmektedir.

Vizenizi alıp girdikten sonra oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Küba’da uzun süre kalabilmeniz için oturma izni almak zorundasınız.

Arkasından yaşamak için bu ülkeyi tercih etmeye karar verirseniz vatandaşlık başvurusunda bulunamasanız da kalıcı oturma izni için başvurabilirsiniz.

Küba vatandaşlığı almak özel bir şarta tabi değilseniz Küba’da doğmamış ya da anne ile babanızdan birisi Kübalı değilse mümkün değildir.

Küba Oturma İzni Nasıl Alınır?

Küba oturma iznini almak istediğiniz zaman öncelikle yetkili kuruma başvuru yapmanız gerekir. Ülkeye niçin geldiğinizi, neden oturma izni almak istediğinizi belirten bir dilekçe yazmanız istenmektedir.

Dilekçenizi yazdıktan hemen sonra size gerekli belgeler söylenecek ve onları teslim etmeniz beklenecektir.

Küba oturma izni için evraklarınızı bir araya getirmeli ve arkasından teslim etmelisiniz. Evraklar denetlendikten sonra yetkili kurum oturma izni için onay verip vermeyeceğine karar verecektir.

Onay almanız halinde uzun süreli oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Küba’da Yaşamak İçin Şartlar

Küba vatandaşı nasıl olabilirim diyorsanız mümkün olmadığını bilmelisiniz. Ancak oturma izni alarak pek çok hakka sahip olabilirsiniz. Vize ile ülkede bir süre kalmanız mümkündür ancak özellikle uzun süre kalmaya niyetiniz olduğunda kontrollerin sıklaştığını aklınızda bulundurmalısınız.

Küba oturma izni için sabıkanızın temiz olması ilk şarttır. Hüküm giymiş olanlar oturma izni alamamaktadır. Kişinin kendisine ve ailesine bakabilecek bir mesleğinin bulunması gerekmektedir.

Küba’ya geldikten sonra parasız kalma ihtimalinizin bulunmaması gerekmektedir. İyi bir mesleğinizin olmasına özellikle dikkat edilmektedir.

Sağlık testlerinden geçmeyen kişilere oturma izni verilmemektedir. Kişinin bulaşıcı bir hastalığının olmadığını kanıtlaması gerekmektedir. Sağlık raporu bu açıdan son derece önemlidir.

Küba Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Küba’da yaşayan Türkler sayıca her geçen gün artmaktadır. Kişi, yerleşme hayalini gerçekleştirebilmek için her şeyden önce oturma iznini almak durumundadır.

 • Oturma izni için birtakım belgeleri teslim etmeniz beklenmektedir. Küba oturma izni için gereken belgelerin başında pasaport ve vize gelmektedir. Pasaportunuzu ve vizenizi olması gerektiği gibi teslim ettikten sonra fotoğraf, sağlık raporu, sabıka kaydı, banka hesap dokümanı da gerekli belgeler arasında yerini aramalıdır.
 • Küba oturma izni için ülkenizde çalıştığınıza dair son 3 ayın SGK dokumanı da gerekmektedir. Ülkeye göç ettikten sonra da çalışmaya devam edebileceğinizi bu sayede anlamaları mümkün olabilmektedir. Başkasına muhtaç olmadan yararlı bir vatandaş gibi çalışmanız size büyük bir avantaj kazandıracaktır.
 • Küba oturma izni için başvuru esnasında teslim etmeniz gereken bir dilekçe yazmalısınız. Bu dilekçede kısaca neden Küba’da yaşamak istediğinizi ifa etmeniz gerekmektedir.
 • Oturma izni almadan önce bir ev kiralamanız ya da satın almanız gerekir. Küba ev fiyatları kiralık da olsa satılık da olsa çok pahalı değildir. Ancak ülkenin yerlisi olmadığınız için size faza fiyat verebileceklerini unutmamalısınız. Oturacağınız evi henüz oturma izniniz olmadığından satın alamazsınız. Ancak kiralamayı resmi olarak yapmalı ve oturma izni belgeleri arasına kira noter belgesini de eklemelisiniz.
 • Bir süre önceye kadar Küba oturma izni için 5000 CUC paranızı Küba bankalarına yatırmanız gerekmekteydi. Ancak bu yasa değişti ve artık paranızın olmasını ispatlamanız yeterlidir.

Kübalı Biriyle Evlenmek Küba’ya Yerleşmek İçin Yeterli Mi?

Kübalı bir kadın ya da erkekle evlenerek Küba’da yaşamanız mümkündür. Evlilikten sonraki 3 ay içerisinde evlilik belgelerinizle beraber başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer 3 aydan daha önce evlendiyseniz belgeler güncellemeniz gerekebilir.

Başvuru esnasında eşinizin kimlik kartı ile beraber ikamet ettiği yeri kanıtlayacağınız belgeler yanınızda olmalıdır. Ayrıca başvuruya eşinizle beraber gitmeniz de önemlidir.

Küba’da İş İmkanları

Küba’ya gitmek istiyorum ama orada ne iş yapacağım? diye düşünüyorsanız Küba’da yaşayan Türklerin oldukça fazla olduğunu bilmelisiniz. Ancak kendi işinizi kurmayı düşünmüyorsanız Küba’da iş  yapmak çok da kolay değil.

Küba sosyalist bir ülke ve Küba’da çalışan insanların kazandığı maaşın çok az olduğunu söylemek mümkün. Pek çok ülkede aldığı yüksek maaşlarla dikkat çeken doktorlar dahi Küba’da kendini geçindirebilecek az bir meblağ kazanmaktadır. Bu nedenle Küba vatandaşları genellikle ek işler de yapar. Ancak Küba vatandaşlarının alışveriş yapabileceği ve yalnız kendi para birimlerini kabul eden bakkal ile marketlerde genel yaşam gıdalarının fiyatları son derece düşük.

Küba’ya yerleşmek ve Küba iş başvurusu seçeneklerini incelemeyi düşünüyorsanız öncelikle beklentinizi düşük tutmakta fayda var. Doktor, öğretmen, şoförlük gibi farklı iş dallarında çalışmanız mümkün. Küba’ya gitmeden önce iş ilanı siteleri aracılığı ile işinizi bulursanız çalışma iznini almanız da çok daha kolay olur.

Küba iş ilanlarını incelediyseniz ve sizi tatmin edecek bir seçenek bulamadıysanız Küba ticaret yapmak için değerlendirilebilecek bir ülkedir. ABD, Küba’ya ambargo uyguladığından dolayı ülkenin ticareti oldukça durgun durumda. Küba başkanı ise ticareti hareketlendirmek için bazı ülkelere çeşitli muafiyetler sunuyor. Türkiye de bu ülkelerden birisi. Küba’ya yerleşip Türkiye ile Küba arasında ticaret yapabilirsiniz.

Küba Oturma İzni İçin Ne Kadar Paraya Sahip Olunmalı?

Küba’da iş imkânlarını beğenen ya da orada yaşamına devam etmeyi hayal eden kişiler her şeyden önce ne kadar paraları olduğuna dikkat etmeliler.

Ülkeye oturma izni alıp girebilmeniz için Küba bankalarından birinde hesap oluşturmanız istenmektedir.

Hesabınızı oluşturduktan sonra banka hesabınıza para yatırmanız gerekmektedir. Başvuru sürecinde hesabınızda kaç para olduğu çok önemlidir.

Oturma izni için hesapta bulunması gereken para 5000 CUC olarak tanımlanabilir.

Küba para değeri ile bu miktarda bir para sizin için yeterli olacaktır. Başvuru süreciniz bu sayede çok daha kolay geçebilecektir.

Küba Oturma İzni İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Küba oturma izni başvurusu için başvurmanız gereken nokta Küba Büyükelçiliği olacaktır. Türkiye’de bu adrese başvuru yaparken ülkeye gittikten sonra Göçmenlik Bürosuna başvuru yapmanız istenmektedir.

Göçmenlik Bürosu yapılan başvuruları değerlendirmekte ve oturma izni için uygun olup olmadığınıza karar vermektedir.

Oturma izni için farklı bir kuruma gitmeniz size yarar sağlamayacaktır. Türkiye’de bulunan kurumların da yalnızca aracı olma görevi vardır. Değerlendirmeler ve incelemeler yalnızca Küba’da gerçekleştirilmektedir.

Küba Süresiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Küba süresiz oturma izni aynı zamanda daimi oturma izni olarak da anılmaktadır. Süresiz oturma iznini alabilmeniz için en garanti yol evliliktir. Küba vatandaşı olan biri ile dünya evine girdiğiniz zaman oturma iznini alma şansınız çok daha yüksek olmaktadır.

Evlilik dışı yollarda önce süreli oturma izni verilmekte daha sonra incelemeler yapılıp uzun süreli oturma izni sonucuna varılmaktadır. Evlilik söz konusu olduğu süresiz oturma iznini almak kolaydır.

Küba evlilik siteleri, Türkiye’nin de arasında olduğu pek çok ülkede oldukça popülerdir. Bu siteler aracılığıyla Kübalı kadın ve erkeklerle tanışan insanlar evlilik gerçekleştirir. Ayrıca Küba oturum izni almak için sahte evlilik yapanlar da bulunur.

Küba Oturum İzni Almanın Avantajları

Küba’da yaşamak istiyorsanız kalıcı oturum izni almanızda fayda vardır. Küba vatandaşlığı almak son derece zor olsa da ülkede oturum izni olanların hakları oldukça farklıdır.

 • Küba vatandaşı olmayanlar ve oturma izni bulunmayanlar ödemelerini CUC olarak yapmak zorundadır. Pek çok kişi Küba’da paranın önemli olmadığını düşünüp “Küba’da para geçiyor mu?” gibi sorular sorsa da iş göründüğü gibi değil. Ülkede turistlerin kullandığı para birimi CUC, halkının kullandığı Küba para birimi ise pesodur. 25 Peso ile 1 CUC birbirine eşittir. Ancak ödemelerinizi Peso kullanarak yaptığınızda çok daha ucuz olur.
 • Küba sosyalist bir devlet olduğundan pek çok hizmeti halkına ücretsiz sunar. Kalıcı oturma izni aldığınızda eğitim, sağlık gibi hizmetlerden siz de ücretsiz faydalanabilirsiniz.
 • Küba oturma izni aldığınızda çok daha az kira ödersiniz. Ayrıca kira için ödediğiniz vergilerden de muaf olursunuz.
 • Oturma izni aldıktan sonra Küba’da ev alma hakkına sahip olursunuz.

Küba’ya Yerleşmek İçin Çalışma İzni Şart mı?

Küba çalışma izni ülkeye yerleşmek için zorunlu olan izinlerden bir tanesidir. Kişi, ülkeye çalışma amacıyla geldiğinde iş bulmuş olmalıdır. İş bulduktan sonra geriye yalnızca prosedürleri yerine getirmek kalmaktadır.

Çalışma izni almak, ülkeye uzun süreli oturma izni alabilmek ve yerleşebilmek için temel zorunluluklardandır.

Küba’ya yerleşmek isteyen herkes çalışmak durumunda olduğu için çalışma iznini de almış olmalıdır.

Çalışma izni için birtakım şartlar bulunmaktadır. Şartlar yerine getirildiği zaman izni alıp dilediğiniz an işe başlayabilirsiniz. Çalışma izninden sonra oturma izni almak çok daha kolay olmaktadır.

Küba Çalışma İzni Şartları

Küba’ya yerleşme hayalini gerçeğe dönüştürmek isteyen kişiler çalışma izninden başlayabilirler.

Çalışma izni alacak olan kişi kendi ülkesinde düzenli bir işte çalışmış olmak zorundadır. 18 yaşından büyük, çalışma performansını belgeleyebilen bir kişi olmalıdır.

Çalışma şartlarını sağlayabilmek için fizyolojik ve psikolojik sağlığınızın iyi durumda olması gerekmektedir. Kişinin sağlık raporu ile sağlığını kanıtlaması son derece önemlidir. Ayrıca sabıka kaydının temiz olması da aranan diğer şartlardandır.

Kendi ülkesinde herhangi bir suç nedeniyle hüküm giymiş birinin Küba’ya yerleşmesi çok da mümkün değildir.

Küba Çalışma İzni İçin Belgeler

Küba’ya yerleşmeyi çok isteyen kişiler, çalışma izni alarak bu amaçlarına ulaşabilirler. Çalışma izni alabilmek için bazı belgeleri temin etmek gerekmektedir.

Küba ikamet belgesi, doğum belgesi, sağlık raporu, sabıka kaydı, eğitim belgeleri, destekleyici sertifikalar, finansal yeterliliği ispat eden belgeler kesinlikle aranan belgeler arasında yer almaktadır.

Pasaport ve fotokopisi, vesikalık fotoğraf, başvuru ücretinin yatırıldığına dair dekont, son 6 ay içerisinde yapılması gereken tüm aşıların onay belgesi de belgeler arasında dosyada bulundurulmalıdır.

Çalışma izni için gerekli belgeleri sunup onay aldıktan sonra ülkede uzun süreli ikamet iznini de almanız kolaylaşır.

Küba’ya Göçmenlik İçin Neler Gerekli?

Küba, rejimi ve siyasi yapısı ile dünyanın en ilginç ülkelerinden bir tanesidir. Normalde Küba vizesi almak çok zor olmamasına rağmen, söz konusu Küba’ya göçmenlik olduğunda şartlar biraz ağırlaşmaktadır.

Öncelikle Küba’da yaşamak istiyorum diyorsanız en yaygın olan yöntem Küba vatandaşı birisi ile evlenme olduğunu bilmelisiniz. Evlilik bağı ile bir ülkede oturma izni almak oldukça normaldir ve bu durum Küba için de geçerlidir.

İkinci yöntem ise daha zor olan yoldur. Küba’ya yerleşmek için bazı yeterliliklere sahip olmak gerekir. Kendi gelirinizi kazanabileceğinizi, ülke içinde ekonomik zorluk çekmeyeceğinizi ve ülke vatandaşı olmak için gerekli özelliklere sahip olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir.

Küba Vatandaşlık Veriyor Mu?

Küba’ya gidip bölgenin kültürünü seven pek çok kişi “Küba vatandaşlık kabul ediyor mu?” sorusunu soruyor. Evet, Küba vatandaşlık veren ülkelerden birisi ancak yalnızca özel durumlarda.

Küba vatandaşı olmak için şartlar oldukça ağır. Ben sizin ülkenizin vatandaşı olmak istiyorum diyerek vatandaşlık almanız mümkün değil. Ancak Küba vatandaşı olmasanız dahi oturma izininiz varsa hemen hemen vatandaşlarla aynı haklara sahip olursunuz. Küba’nın en çok bilinen özelliklerinden birisi olan ücretsiz sağlık sigortası sahibi olabilir, devletteki çeşitli işlere yerleşebilir, ücretsiz yemek alabilir ve bir ev sahibi olabilirsiniz.

Normal şartlarda Küba vatandaşı olmak için Küba’da doğmuş ve anne ya da babanızdan birinizin Küba vatandaşı olması gerekiyor. Eğer Küba’da doğmuş ve farklı bir ülkede yaşamanızı sürdürmüşseniz bu durumu kanıtlayarak Küba vatandaşlığından faydalanabilirsiniz.

Küba’ya Yerleşmek Pahalı Mıdır?

Küba’ya yerleşmek için Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği ile görüşmek gerekmektedir. Ülkenin resmi diline hâkim olmak ve turist olarak giderken bile alınması gereken Küba giriş kartına sahip olmak gerekir.

Sonrasında kendi maddi özgürlüğünüz olduğunu ve Küba’ya yatırımlar yapabileceğinizi (Küba’ya göçmenlik sonrası oturacağınız evinizi almak için teminat göstermek vb.) belirtmelisiniz. Bu belirtme için belirli miktarda bir parayı güvence olarak sunmalısınız.

Küba’nın para bilimi olan CUC yaklaşık 3 liraya denk gelmektedir. Kendinizi güvence altına almak için 5000 ile 50.000 CUC arasında teminat göstermeniz gerekebilir.

Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak kendiniz için en uygun seçenekleri öğrenebilirsiniz.

Kabul edilmeniz durumunda bir dizi sağlık kontrolleri, sicil kontrolü gibi işlemlerden geçerek Küba’ya göçmenlik konusunda hak elde edebilirsiniz.

Küba’ya Nasıl İltica Edilir?

Küba’ya iltica edip mülteci statüsünde yaşamak için öncelikle Küba’ya gitmeniz gerekmektedir. Uzaktan iltica başvurusunda bulunmanız mümkün değildir.

Mülteci bürosu aracılığı ile başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvuru öncesinde öncelikle yetkililer sizinle bir görüşme gerçekleştirir ve daha sonra doldurmanız gereken formu size teslim eder.

Görüşme esnasında sizi bekleyen süreç ve iltica ettikten sonra ülkenizde kaybedeceğiniz haklar anlatılır. Size verilen formda yazan sorulara ayrıntılı olarak cevap vermelisiniz. Küba’ya neden ve nasıl ulaştığınızı ve ülkenize neden dönemeyeceğinizi açıklamalısınız. Siyasi nedenler gibi kısa ve kapalı açıklamalar başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir.

Tek başınıza değil de ailenizle beraber iltica etmek istiyorsanız ailedeki tüm reşitlerin görüşme yapması gerekir. Yetkililer ihtiyaç duyarsa çocuklarla da görüşme yapabilir. Küba iltica başvurunuzun sonucu yaklaşık 2 ay içerisinde belli olur.

Bodrum Escort Bayan
Gaziantep Escort Bayan
Diyarbakır Escort Bayan

“Küba’da Yaşamak İstiyorum. Küba’ya Nasıl Yerleşilir?” hakkında 87 yorum

 1. Küba vatandaşlık başvurusu için ne yapmalı nereye başvurmalıyım.Türkiye de konsolosluk ya da büyükelçilik bulamadım

   1. KÜBADAYAŞAMAKİSTİYORUM

    birşey sorcam orada yazılım mühendisliği varmı ilerde yazılım mühendisi olup oradaki halka faydam dokunsun istiyorum

    1. Küba’da bilgisayar ve internet kullanımının yanı sıra teknoloji de pek gelişmemiş olduğundan dolayı yaygın bir iş dalı değil yazılım mühendisliği
     İnternetin serbest olmasının tarihi bile oldukça yakın.

     1. türkiye halkına yardım ediyor sonra elin süriyelisini düşünüyordu zaten

 2. Almanya da Kimya mühendisligi master öğrenci siyim Küba’ya yerleşmek ve kendi alanımda çalışmak istiyorum

 3. Bundan 7 ve 12 sene önce gemiyle gittim . 75 ton buğday götürmüştük..Buğday dahil her ürünü ithal eden bir ülke.Küba komünist devleti vatandaşına 25 dolar aylık verir. Restorantlarında el yıkamaya sabun bulamazsınız..İnternet falan unutun..Bir kübalı sizi sizi yemeğe çağırırsa gidin, ama beş kübalı sizi yemeğe çağırdığı zaman gitmeyin. Çünkü hesabı siz vereceksiniz..Seks serbest..Kimse sesini çıkarmaz üstelik teşvik ederler..Yeterki paradan haber ver. Herhangi bir sebepten de olsa karakola düşmemeye çalışın çünkü kendi vatandaşını tıtar..Biz gittiğimizde orada bir türkle karşılaştık. Küba vatandaşı olmuş kendisini gemiyle bu ülkeden kaçırmamız karşılığında bir sürü şey teklif etti. Kabul etmedik.. Ne yaptı bilmiyorum..Sizlere son olarak ufak bir tiyo vereyim..Google marin traffic yazın. Bütün dünyadaki gemi trafiğini göreceksiniz . Eğer bir ülkenin limanlarına çok gemi girip çıkıyorsa o ülkede yaşanılır..Eğer limanlarında bir iki gemiden başka gemi yoksa o ülke yaramazdır..Boooş veriiiin..rahat durun. Bizim ülke gibisi yoktuuur..Başınıza iş almayın….

  1. tam bir çomar yorumu. adamlara 2016 yılına kadar BM tarafından ambargo uygulanıyodu tabiki de limanları hareketli olmayacak gerizekalı. 3 kez gittim ve 1 aydan aşağıya kalmadım. hayatımda yaşadığım en güzel günlerdendi. Tüm ülkede inanılmaz bir ruh var, 0 stres. Herkes dalgasına bakıyo kimsenin kimseyle işi yok sadece eğlenmek istiyo insanlar. Uyuşturucu alkol dans sen ne yapmak istiyosan 7/24. Çomarlar gitmesin bi zahmet bi bok anlamazlar ama azıcık hızlı yaşamayı seviyosanız küba’dan dönerken ağlayacaksınız.

   1. aynen tam bir çomar yorumu bilip bilmeden konuşıyo işte asalak adam neymiş sabun yokmuş ulan sabunu sampuanı deodantı parfümü devlet veriyo be ayrıca yeni evlenen genç çiftlere ev veriyo sokaklarında bile çöp ç si yokken acaba nasıl sabunları yok anlmadım ( bu çomar bence kesin küba diye başka ülkeye gitti ) 😀 😀 😀

    1. ayrıca sıç oranı nerdeyse yüzde sıfır hatta nerdeyse değil sıfır yılda 2 yada 3 hırsızlıktan başka bi olay olmazken
     ve stres tabi olmaz geçinme derdin yok bir millevekiliyle hemen hemen aynı maaşı alıyorlar ve çoğu şey ücretsiz sağlıık yol eğtim gibi bir çok şey

   2. nerde kalıyordun uygun ev araştırıyorum bende yardımcı olursanız sevinirim birkaç ay kalmak istiyorum

  2. O kadar soruna rağmen sıfır stres. Siniri alınmış bir millet. Refah seviyesi yüksek. İşsizlik yasak. Açlık yasak. Eğitimsizlik yasak. Tedavi olmamak yasak. Çok zengin olmak da çok fakir olmak da yasak. Devlet adamlarına “tapmak” yasak.
   Biz de her yerde Atatürk heykeli, anıtı, büstü, caddesi, okulu varken;
   Küba’da Fidel Castro bizzat kendisi yasaklamıştır, adının böyle kullanılmasını. Sırf tek adam devleti olmamak için, yaptıklarını insanlık adına yaptığı için.
   Türkiye’de zaten hakkımız olan bir şey verilsin diye resmen yalvarıyoruz, Küba’da yalvarmak yasak.
   Türkiye’de bir bardak çay bir yerde 1-TL iken başka yerde 10-TL… Küba’da bu da yasak. Bir bardak çayın hakkı ne ise her yerde o fiyata satılır.
   Biz kendi benliğimizi unutmuşken, Küba’da yozlaşmak yasak!
   Seni bilmem ama ben her hafta et/balık alamıyorum. Türkiye’nin %90’ı da alamıyor. Heh işte.. Küba’da bu da yasak, yetersiz beslenmek yasak!
   Bir ülkenin, bir milletin gelişmişlik düzeyini sadece sayıdan oluşan GSMH ile değil o ülkedeki açlıktan ölen insan sayısı ve çocuk ölümleri ile ölçmek gerekir. Varsın olsun 50’lerden 60’lardan kalma beyaz eşyaları kullanıp dökünütü arabalara binelim. Telefon internet olmasa ölünmez ama açlıktan ölünür. Bizim ülke gibisi yok diyorsun da neden yıllardır ambargo altında kalmış 3.dünya ülkesi Küba’da bebek ölüm oranları bizden düşük? Nasıl oluyor da bu boktan ülkede, Küba’da zengin ile fakir arasında dağlar kadar fark yok?
   Türkiye çok geliştiği için mi ilaçlar bu kadar pahalı?
   Küba çok fakir, sefalet içinde bir ülke ondan mı Kanser Aşısı geliştirdiler?
   Şimdi söyle bakalım; Türkiye mi daha gelişmiş? ABD mi? Yoksa Küba mı?

   1. ULAN KÜBANIN NERESİNE GİTSEN DEVRİMCİ İKİ LİDERİN YA PORTRESİ,YA ANITI YADA FOTOĞRAFI VARDIR.NE LAKA BİZDE HER YERDE ATATÜRK VAR? HERALDE ATATÜRK OLACAK TAYİP Mİ OLACAKTI?

   2. Sadece merakımdan öğrenmek için soruyorum. Bunca yıldır tüm dünya tarafından ambargo uygulanmış 10-12 milyon nüfuslu bir ülke nasıl oluyor da bu kadar rahat bir yaşam sürebiliyor?

    1. rızgar kılıç

     Rusya sayesinde. Devrim gerçekleştiğinde sovyetler birliğine katılmayı red ederekte sovyetler yıkımın’dan zarar görmemiştir.

   3. Atatürk*e nerden getirdin birader konuyu . Ama şunu söyleyim bildiğinde yanılıyorsun ; yasaklama falan yok . Heryerde che ve fidel dışında bir liderin daha büstü vardır Kübada oda Atatürk. Net bir bilgidir . Umarım bir gün yerleşir ve yasarız orada harikulade ve hayallimiz olan eşitlikler ülkesi

   4. BENCE KÜBA BUGÜN BİR VİDEO İZLEDİM HAYRAN KALDIM VE BURDA DAKİ YAZILARI OKUYORUM VE BİR YOLUNU DA BULURSAM GİTMEYİ BİLE DÜŞÜNÜYORUM BİR SIKINTI VAR O DA YABANCI DİL SIKINTISI ONU NASIL AŞARIM DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM

   5. kübada heryerde fidel castro ve che’nin portresi var. tek adama yok tek adama tapmak yasakmış da bizde atatürk heykelleri varmış da. kübadaki atatürk heykelinden haberin yok daha.sonra bu senin saydıklarını buradaki herkes biliyor. küba vatandaşı olup da ülkeden gitmek isteyenler de var, her ülkeden olduğu gibi. elin abd vatandaşı bile mesela gidiyor filipinlere, taylanda yerleşiyor. yurtdışına gittin mi bilmiyorum ama büyük devlet adamlarının heykelleri, tabloları her ülkede var

   6. Benim paradan yana sorunum yok. Ana çocuklarımı ruhsuz bir dünyada yetiştirmek istemiyorum . Onların adına parayı Türkiye’de bankaya yatırıp Küba’da büyümelerini ve Çomar olmaktansa paylaşan seven bireyler olmalarını istiyorum . Büyüyünce baba yanılmışsın derlerse kızmasınlar Türkiye’deki banka parasını sermaye yapsınlar . Biz gidiyor.

    1. Hocam merhaba yorumları okurken denk geldim. Küba’ya gidebildiniz mi gidebildiyseniz süreç ile ilgili bilgi vermeniz mümkün mü? Gerçekten bu ülkeden gitmek istiyorum. Sermayem ve bilgi birikimim var fakat nasıl gideceğim ve yaşam şartları konusunda kafamda soru işaretleri var.Yardımcı olursanız sevinirim

  3. dolar 7 tl olmuş gelmiş bizim ülke daha iyi diyor 😀 adamların hayat strandardı yüksek ondan gidilmek isteniyor zaten yoksa taşı toprağına hasret olduğumuzdan değil. Pardon ama bizi kıskanıyorlar değil mi tabi onların pesosu varsa bizimde Allahımız var 😀

 4. Bana bu konuda yanit veren olur ise çok sevinirim… Kubali bir çocuk ile evlenmek icin kubaya gidecegim. Kendisi suan orda ve o da evlilik icin ulkesindeki prosudurleri yerine getirecek. Benim buradan sadece bekarlik belgesi almam yeterli mi ve evlilik islemlerimuz oraya gittigimde ne kadar zmanimizi alacak… tesekkuler

  1. mevsim bana da bi kız ayarlarız gidelim beraber gerçekten söyüyorum.en azından destek oluruz birbirimize.orada buluruz herhalde bi eş

 5. Sanirim 1 ay vize cikiyormus.. 1 ay buradan oraya giittigimde bize yeterli gelecek mi kubada yapacagimiz resmi nikahimuz icin ?

  1. Kübada resmi nikah yok ablacım seni kandırmışlar dikkat etde itelemesinler 😀 Şahsen küba prosu büyük olu 😀

  1. Bir tıp doktoru olarak Küba’daki sağlık sistemini iyi bilmeniz gerekir. Türkiye’deki kadar yüksek geliriniz olmaz üstelik daha çok hastaya bakarsınız. Cebinizde buradaki kadar paranız olmaz ama ihtiyacınız da olmaz. Çocuklarınız için endişelenmenize gerek yok; gıda, sağlık ve eğitim masrafı diye bir şey yok! Çocuklar devlet himayesi altında.
   sırf senin için baktım; 2016 yılında Küba Devleti doktorlara 20 Euro civarına denk bir maaş veriyormuş. Merak etme harcayacak yer bulamazsın 🙂

   1. Küba’dan 3 hafta önce geldim. Ne yazık ki devletin himayesi dediğiniz güvenceleri sağlamaktan uzak. Fidel zamanı iyiymiş ama şimdi özelikle gıda desteği çok yetersiz. Ülkede çocuklar için yeterli süt bile yok. Süt tozu almamız için yalvaran Küba’lı kadınlarla tanıştık yollarda. Devlet konut sağlıyor ancak insanlar Habana’da oturmak istediklerinden yıkıntıların içinde bile yaşamayı göze alıyor. Kapitalizm’in dejenere etmediği bir halk var. Barışçıllar, kolay mutlu oluyorlar. Müzik, dans, eski Amerikan arabaları, iyi puro ve rom sizi her yerde buluyor. Turistin Küba’sı ile halkınki birbirinden çok farklı. Sistemi eleştirmek istiyorlar, hem de her yerde, Trinidad dağlarındaki köylülere kadar. Ancak korkuyorlar çünkü halkın esprili söylemine göre “ülkenin yarısı polis”… Özetle Küba cennet kadar güzel ve melek gibi bir halkı var ancak Küba’da para kazanarak geçinmek, bir de nasıl olsa devlet bakıyor mantığı ile yola çıkılırsa çoook zor…

    1. Anne sütü dışında ineklerin sütünün çok da yararı olmadığı hele ki süt tozunun tam bir saçmalık olduğu bilinmektedir. Bize yıllaca bunu dayattılar. Bize yıllarca daha neler neler dayattılar da şimdi çıkıyor işte. Önemli olan genetiği değiştirilmemiş gıdalar. Ekip biçiyosan, e toprak da var, su da var, o zaman ne eksiğin olacak?

 6. biraz sansım olsa kubada bi bayan bulup evlenirdim ki burdan kurtulurdum sadece herkesin esit oldugu bu güzel ülkede yasar ve keyf alırdım

 7. Küba’ya gitmiş, bir süre yaşamış veya turistik olarak bile 1 ay kalmış birileri var mıdır? Kısa süreli seyahatler ve kulaktan dolma bilgiler değil, bizzat yaşanmış tecrübelere ihtiyacım var.. İlker Bey’in yazdığı gibi adam akıllı bilgi verebilecek?

  1. Ali burada bile bu şekilde konuşuyorsan senin nasıl bir kişiliğin olduğunu anlıyoruz. Sen bence Mars’a falan git dünyaya bu kirli fikirlerini daha çok bulaştırma

 8. burda insanlar genel izlenimlerini paylasirlar. bizim hakim turk anlayisi gidilir mi gidilmez mi, yasanir mi yasanmaz mi gibi siyah beyaz cevaplar aradigi icin bu yorum birakilan ufak alanda bile birbirine satasir. nerde daha iyi yasanip nerde yasanmayacagi kisinin hayatla beklentileri, kosullari vb durumlarla ilgili. hirsizligin, tecavuzun, bencilligin, gelir adaletsizligi gibi yasami tatsiz kilan basliklarin hepsinde dunyada ilk beste bir ulke olduk. taksiye binmekten tut, sortla yolda yurumeye kadar her an ve kosulda risk dolu bir yer haline gelince insanlarin hayattan asgari ve temel beklentileri sarsilmis hale geldi. bir de hicbir seyin akla kara olmadigina bir ornek vereyim. isvicrede benim hayat beklentim icin cok guzel huzurlu ve cagdas bir hayat varken, istanbulda dogup buyudugum icin aksam saat 7 de her yerin kapali olmasi sokakta kedi bile gorememek tuhaf gelmisti. herhangi bir seyin, yani burda goc etmek ise konu butun beklentileri karsiladigi bir formul aramak dogru degil. teraziye koyup tarttiginizda malesef istanbul’un yasam standarti o teraziyi istanbuldan gitmek seklinde egecektir. ha arnavutkoyde bogazda cay icmek cok guzel tabi de, olmayiversin bogaz manzaram da bu kadar yozlasmadan kurtulmanin pahasina..

  1. Bir Akpartili olarak çocuğuna acil şifalar dilerim İNŞALLAH tez zamanda sağlığına kavuşur. Dualarım onunla…

 9. epilepsi hastası sağlık yönünden yana tedavi olur belki.iyi dr lar var deniliyo.kararimi arif sağ gittikten iyilesipte döndükten sonra kararlaştırdık.belki bi çare olur.bi umut iste

 10. biz bu ülkeye mülteci olarak gidemeyiz sanırım küba lı bir eş bulmak nasıl olacak cennet ülkem derken lwl 2 cennet buldum gidilmezmi bende epilepsi hastasıyım gitmek istiyorum ancak nasıl yaparız bilmiyorum.

 11. Küba’da 1 ay yaşadım ve turistik bir gezi değildi. Halkın içine karıştım. Onları tanımaya çalıştım ve gördüğüm şey şuydu; turistik yerlerde halk rejimden hızla uzaklaşıyor çünkü turistleri görüyor ve dışarda lüks içinde harika bir dünya var sanıyorlar. Kırsala gittikçe gerçek sosyalistleri sosyalizmi hayat biçimi olarak almış insanları görürsünüz. Evet doktorlar 20-30 Euro alıyor, turistler o parayı orda bir günde harcarken halk bir ayda bitiremiyor. Ben Küba’ya yatırım yaparak oraya yerleşmek isterim. Hem en garanti hem de güzel bir yöntem. Ülkeye de faydanız olur. Herşeyden önce orda buradaki gibi bir yaşantınız olmayacağını bilmeniz gerekir. Iphone şarjı bulamadığınız için üzülecekseniz hiç bulaşmayın derim. Küba muhteşem biyer. Doğası insanları herşeyiyle.

 12. kuba dan bir sekilde kacip ozellikle abd ye giden insanlar bir RUYA ulkeye kactiklarini saniyor, ancak ruya ulke olmadigini cok aci bicimde goruyorlar..o gocmen veya kacak insanlar RUYA ulkesinde en agir islerde en dusuk ucretle yasamak zorunda kaliyor,para pul ve luks yasam hayalleri suya dusuyor..bir tek odaya ayda 1000-1200 ,hatta 1500-2000 dolar odemek zorunda oldukarini goruyor,paylasimli ODA larda 7-8 kisi bir arada yasamak zorunda kaliyorlar..basli basina ev tutmak hic bir kosulda mumkun degil., kentlerin varoslarinda niteliksiz yerlerde barinmak zorunda kaliyorlar..sigorta icin her ay odemek zorunda olduklari en az 600-700 dolari odemeleri de mumkun degil..bu durum sadece kuba lilar icin degil,ruya gorup o ulkeye bir sekilde yerlesen her gocmen ya da siginmaci icin de gecerlidir..simdi, kuba nin da ruya ulkesi olmasi mumkun degil bir yabanci icin..ister kuba olsun ister baska ulke olsun eger dogru durust, gecerli ve para kazanabilecek bir mesleginiz ,,diliniz yoksa ve de baslangicta oraya gotureceginiz belirli miktarda paraniz yoksa isiniz cok zor…ayni kublilar veya diger latin ulkelerinden gelenlerin durumuna dusersiniz…davulun sesi uzaktan hos gelebilir ,ancak o davulun sesine kapilip gidenlerin GERCEKLERLE yuzlestikten sonra hangi sesi cikardiklarini dusunmek gerek…dimyat a pirince gideyim derken evdeki bulgurdan olmak var…ozetle bir yabanci ulkede tutunmak ve yasamak siradan bir ıs degil,cok zorlu bir sınavdir…

 13. ya ne tartışıyorsunuz kübaya gitmek istiyorsan en kolay yolu seç .Bul internetten evlenebilecek kübalı birini evlen transit küba vatandaşısın işte bekarlara Dullara yol açık 🙂

 14. merhabalar ben sosyal hizmet mezunuyum yani sosyal çalışmacıyım bu kübaya yerleşirsem bana bir kazanç sağlar mı

 15. Biz devlet İcin yaşıyoruz Küba da devlet halk İcin bir gün Kübaya gitcem bize cenneti cehenneme cevirenler utansın

 16. Kübaya iltica etmek istiyorum. İltica sonunda Türkiye vatandaşlığından çıkmış mı oluyorum?

 17. Küba’ya kanser tedavisi için nasıl gidilir? Arif Sağ’ın gittiğini duymuştum. Eşim’de kanser şüphesi var. Testleri yapılıyor. Lütfen bilen birisi yardımcı olsun.

  1. JMKD üyesiyim. yaşınız kadar küba’ya gitmiş gelmişim.işkembeden sallayan arkadaşlar var.küba tek kelimeyle bizi osuruğunda boğar.

 18. Bazı sorularım var. Cevap verebilen olursa çok sevinirim.
  1- Türk vatandaşları Küba’ya iltica edebilir mi?
  2- küba da iş imkanı var mı?
  3- küba’ya vizesiz gidilir mi
  4- küba’da yaşam şartları nasıl

 19. Yeşil pasaport sahibiyim ve düzenli olarak aylık 800CUC gelirim var. Kübaya yerleşebilirmiyim?

 20. Para geçmeyen ülke küba pek çok insanın hayali ama her şey görüldüğü kadar masum olmayabiliyor.
  küba’da evlilik varmı? küba’da yaşam standartları nasıl? küba vatandaşı olmak için ne yapmak lazım? araştırıp tekrar düşünmenizi öneririm.

 21. Küba ve Venezzuella ABD tarafından bitirilmeye çalışılan ülkeler. İnanıyorum ki bundan 10 sene sonra işler değişecek ve her iki ülkenin de durumu çok daha iyi olacak.

 22. Bu ülkede bu şartlar altında yaşamak istemiyorum Küba vatandaşlığına geçmek ve orada yaşamak istiyorum buradakiler değer bilmiyor çünkü hiçdegilse orada insan gibi yaşar ve yararlı işler yaparım halk İçin kabul edilirsem çok Sevinicem

 23. Küba iş olanakları konusunda neredeyse hiç bilgi yok. Hiç gidip Küba’da yaşayan yok mu? Bizi bir aydınlatsanız arkadaşlar.

  1. Küba’da iş imkanları ne yazık ki çok fazla değil. Hele yurt dışından gidip çalışmak çok zor. Bir yerden gelirin varsa düşünülebilir. Ayrıca Küba yasakları da fazla bir ülke. Ne yazık ki gördüğümüz gibi toz pembe değil.

 24. Kubaya gitmek icin oradan biriyle evlilik yapmamiz gerek yavhu ben turkiyede kubadan nasil evlenilcek birisini bulayim bi yardim edin hele

 25. Bundan 2 yıl önce bende Küba’ya nasıl gidilir araştırıyordum. Küba’ya gittim ve yaklaşık 6 ay kadar da Küba’da yaşadım. Her ne kadar uzaktan güzel görülse de görüldüğü gibi değil. Yaşamak çok zor. İnternet bile doğru dürüst yok.

 26. Ailemle birlikte yerleşmek istiyorum 3 çocuk esim ve ben ağır vasita şoförlüğü ve operatörlügüm var

 27. Bir sabah kalktım ve at sürüsü gibi vapurlara doluştuğumuzu, karanlıkta evden çıkıp karanlıkta eve girdiğimi ve bir ay boyunca alacağım ücretin beni ne kadar tatmin ettiğini düşündüm. başkaları adına kapitalist sistem kölesi olmuşuz da haberimiz yok dedim. oysa ki üretmek olsun ekmeğini taştan çıkarmak olsun bunları bu imkanlar verilse bu ülkede de yapabilirdik ama sistemimizde zengin doymadığı için hala sözde medeni ülke sıfatlaması yapılan ülkeyiz. bence böyle medeniyet yaşayacağıma ilkel bir şekilde sağlıkla ve huzurla stres olmadan yaşamayı daha uygun görüyorum. Karadenizde yaşadım herşeyi ilkel olacak kadar güzel ve doğal ama iklimi ve beş para etmez dedikoducu yığını asalak insanları başlıca stres kaynağı… bu yüzden bu şartları iklimsel olarak dahi çözümleyebileceğim yer sanırım Küba. en azından bir hafta turist vizesi ile gidip bizzat deneyimleyip ona göre iltica başvurusu yapıp insan gibi kendi sağlığımı ve huzurumu bulmayı amaçlıyorum.

 28. Çocuklarımı üniversite ( Tıp ) okutmak istiyorum ve daha önemlisi benim gibi mutsuz olmalarını istemiyorum. Çocuklarla beraber yerleşme talebinde bulunacağım ve mutlu insanların ülkesine yerleşeceğim.

 29. ayşegül ertürk

  2 çocuklu bir kadınım ekonomik olarak iyi durumdayım.kızım eğitimli işitme engelli34 yaşında oğlum 39 yaşında ingilizceyi iyi derecede biliyor,ben emekliyim ek gelirimle aylık gelirim 1000 euro

 30. Ben esimden bosandim evlilik te aslinda kimi gorcemde yapicam agir sartlar derken temiz insanlar para yok deniyor vizede neden bu kadar para isteniyor sonucta ucretsiz yasanan bir ulke yoksa kendi vatandaslarina mi oyle disardan gelene nasil oglum ve ben ingilizceyi orta seviyede biliyoruz ispanyolca yok malesef para konusuda biraz sikintili ama onu birsekilde ayarlamaya calisiriz en az duzeyde olur orda hersey ucretsiz ki yoksa konaklama vs ucretli mi anlayamadim tam oglum 8 yasinda yazin gitsek orda omur boyu kalma dusuncemiz var insallah dinlere saygililar ve ataturku de seviyorlar diye biliyorum yardimci olunursa ben ankaradayim 34 yasindayim 2 universite mezunuyum ama issizim bu ulkede malesef gitmeyi onun icinde istiyorum oglum dans etmeyi cok seviyor uyum saglariz

 31. Turkiyede gümrük memuru olarak çalışıyorum ancak ; sınıf ayırımının olmaması,insana değer verilmesi, eğitim ve tıp alanında gelişmiş bir ülke olmasından dolayı ev hanımı olan eşim ve 2 çocuğumla Kübaya nasıl yerleşirim acaba? Yardımcı olursanız sevinirim

 32. Birkaç kez gitme fırsatı buldum ve çok beğendim. Her gittiğimde beni ayrı etkiledi ama en çok ne etkiledi diye soracak olursanız Atatürk’ün büstü derim. Sevdiğim bu ülkede böyle bir şey görmek o kadar mutlu etti ki beni anlatamam. Gözlerimi doldurup duygu patlaması yaşattı bana.

 33. Merhabalar. Uzun süre orda yaşayan birinden uzun sureli yerleşim için gercekci bir yorum alabilirmiyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir