Küba’da Yaşamak İstiyorum. Küba’ya Nasıl Yerleşilir?

Paylaş

Muhteşem klasik arabaları, komünist rejimi, sınıflar arası ayrımın olmaması ve pek çok sosyal imkanı ile Küba dünyada en yaşanılası ülkelerden bir tanesidir. Özellikle sağlık ve eğitimin tamamen ücretsiz olarak halka sunulması, vatandaşlar açısından son derece faydalıdır. Eğitim ve sağlığın bedava olması demek kalitesiz olması anlamına gelmemektedir, günümüzde dünya okuma oranlarına bir göz atıldığında Küba’da neredeyse halkın %100’ü okur-yazardır. Bu oran sadece okuma yazma seviyesi ile kalmayıp ileri eğitimde de oldukça yükseklere çıkmaktadır.

Hal böyle olunca Küba’ya yerleşmek son zamanlarda çok cazip fikirlerden birisi haline gelmiştir. Ülkeye yerleşmek için Küba’ya göçmenlik başvurusu yapmak ve ülke vatandaşlığına kabul edilmek gerekir.

Küba’ya Göçmenlik İçin Gerekli Olanlar Nelerdir?

Küba, rejimi ve siyasi yapısı ile dünyanın en ilginç ülkelerinden bir tanesidir. Normalde Küba vizesi almak çok zor olmamasına rağmen, söz konusu Küba’ya göçmenlik olduğunda şartlar biraz ağırlaşmaktadır.

Öncelikle vatandaş olmak için en yaygın olan yöntem Küba vatandaşı birisi ile evlenmektir. Evlilik bağı ile bir ülkenin vatandaşlığını almak oldukça normaldir ve bu durum Küba için de geçerlidir.

İkinci yöntem ise daha zor olan yoldur. Küba’ya yerleşmek için bazı yeterliliklere sahip olmak gerekir. Kendi gelirinizi kazanabileceğinizi, ülke içinde ekonomik zorluk çekmeyeceğinizi ve ülke vatandaşı olmak için gerekli özelliklere sahip olduğunuzu ispatlamanız gerekmektedir.

Küba’ya Yerleşmek Pahalı Mıdır?

Küba’ya yerleşmek için Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği ile görüşmek gerekmektedir. Ülkenin resmi diline hakim olmak ve turist olarak giderken bile alınması gereken Küba giriş kartına sahip olmak gerekir. Sonrasında kendi maddi özgürlüğünüz olduğunu ve Küba’ya yatırımlar yapabileceğinizi (Küba’ya göçmenlik sonrası oturacağınız evinizi almak için teminat göstermek vb.) belirtmelisiniz. Bu belirtme için belirli miktarda bir parayı güvence olarak sunmalısınız. Küba’nın para bilimi olan CUC yaklaşık 3 liraya denk gelmektedir. Kendinizi güvence altına almak için 5000 ile 50.000 CUC arasında teminat göstermeniz gerekebilir.

Ankara’da bulunan Küba Büyükelçiliği’ne başvuru yaparak kendiniz için en uygun seçenekleri öğrenebilirsiniz. Kabul edilmeniz durumunda bir dizi sağlık kontrolleri, sicil kontrolü gibi işlemlerden geçerek Küba’ya göçmenlik konusunda hak elde edebilirsiniz.

 1. yeliz dedi ki:

  Küba vatandaşlık başvurusu için ne yapmalı nereye başvurmalıyım.Türkiye de konsolosluk ya da büyükelçilik bulamadım

  • admin dedi ki:

   Ankara’da Küba konsolosluğu bulunuyor Yeliz hanım.

   • KÜBADAYAŞAMAKİSTİYORUM dedi ki:

    birşey sorcam orada yazılım mühendisliği varmı ilerde yazılım mühendisi olup oradaki halka faydam dokunsun istiyorum

    • admin dedi ki:

     Küba’da bilgisayar ve internet kullanımının yanı sıra teknoloji de pek gelişmemiş olduğundan dolayı yaygın bir iş dalı değil yazılım mühendisliği
     İnternetin serbest olmasının tarihi bile oldukça yakın.

    • ooosman dedi ki:

     buradaki halka yardım et de sonra elin kübalılarını düşün.

 2. Nurdanay Adalı dedi ki:

  Almanya da Kimya mühendisligi master öğrenci siyim Küba’ya yerleşmek ve kendi alanımda çalışmak istiyorum

 3. İlknurkrc dedi ki:

  İnşaat teknikeriyim eşimde tıbbi cihaz teknikeri gidebilir miyiz

 4. mehmet gurlen dedi ki:

  Bundan 7 ve 12 sene önce gemiyle gittim . 75 ton buğday götürmüştük..Buğday dahil her ürünü ithal eden bir ülke.Küba komünist devleti vatandaşına 25 dolar aylık verir. Restorantlarında el yıkamaya sabun bulamazsınız..İnternet falan unutun..Bir kübalı sizi sizi yemeğe çağırırsa gidin, ama beş kübalı sizi yemeğe çağırdığı zaman gitmeyin. Çünkü hesabı siz vereceksiniz..Seks serbest..Kimse sesini çıkarmaz üstelik teşvik ederler..Yeterki paradan haber ver. Herhangi bir sebepten de olsa karakola düşmemeye çalışın çünkü kendi vatandaşını tıtar..Biz gittiğimizde orada bir türkle karşılaştık. Küba vatandaşı olmuş kendisini gemiyle bu ülkeden kaçırmamız karşılığında bir sürü şey teklif etti. Kabul etmedik.. Ne yaptı bilmiyorum..Sizlere son olarak ufak bir tiyo vereyim..Google marin traffic yazın. Bütün dünyadaki gemi trafiğini göreceksiniz . Eğer bir ülkenin limanlarına çok gemi girip çıkıyorsa o ülkede yaşanılır..Eğer limanlarında bir iki gemiden başka gemi yoksa o ülke yaramazdır..Boooş veriiiin..rahat durun. Bizim ülke gibisi yoktuuur..Başınıza iş almayın….

  • btgedik dedi ki:

   tam bir çomar yorumu. adamlara 2016 yılına kadar BM tarafından ambargo uygulanıyodu tabiki de limanları hareketli olmayacak gerizekalı. 3 kez gittim ve 1 aydan aşağıya kalmadım. hayatımda yaşadığım en güzel günlerdendi. Tüm ülkede inanılmaz bir ruh var, 0 stres. Herkes dalgasına bakıyo kimsenin kimseyle işi yok sadece eğlenmek istiyo insanlar. Uyuşturucu alkol dans sen ne yapmak istiyosan 7/24. Çomarlar gitmesin bi zahmet bi bok anlamazlar ama azıcık hızlı yaşamayı seviyosanız küba’dan dönerken ağlayacaksınız.

   • Deniz dedi ki:

    Sevdim seni gedik yoldaş.

   • mr.general dedi ki:

    aynen tam bir çomar yorumu bilip bilmeden konuşıyo işte asalak adam neymiş sabun yokmuş ulan sabunu sampuanı deodantı parfümü devlet veriyo be ayrıca yeni evlenen genç çiftlere ev veriyo sokaklarında bile çöp ç si yokken acaba nasıl sabunları yok anlmadım ( bu çomar bence kesin küba diye başka ülkeye gitti ) 😀 😀 😀

    • mr.general dedi ki:

     ayrıca sıç oranı nerdeyse yüzde sıfır hatta nerdeyse değil sıfır yılda 2 yada 3 hırsızlıktan başka bi olay olmazken
     ve stres tabi olmaz geçinme derdin yok bir millevekiliyle hemen hemen aynı maaşı alıyorlar ve çoğu şey ücretsiz sağlıık yol eğtim gibi bir çok şey

    • Cenk'er dedi ki:

     irana gitmiş o

   • birsen budak dedi ki:

    nerde kalıyordun uygun ev araştırıyorum bende yardımcı olursanız sevinirim birkaç ay kalmak istiyorum

  • Gökhan dedi ki:

   O kadar soruna rağmen sıfır stres. Siniri alınmış bir millet. Refah seviyesi yüksek. İşsizlik yasak. Açlık yasak. Eğitimsizlik yasak. Tedavi olmamak yasak. Çok zengin olmak da çok fakir olmak da yasak. Devlet adamlarına “tapmak” yasak.
   Biz de her yerde Atatürk heykeli, anıtı, büstü, caddesi, okulu varken;
   Küba’da Fidel Castro bizzat kendisi yasaklamıştır, adının böyle kullanılmasını. Sırf tek adam devleti olmamak için, yaptıklarını insanlık adına yaptığı için.
   Türkiye’de zaten hakkımız olan bir şey verilsin diye resmen yalvarıyoruz, Küba’da yalvarmak yasak.
   Türkiye’de bir bardak çay bir yerde 1-TL iken başka yerde 10-TL… Küba’da bu da yasak. Bir bardak çayın hakkı ne ise her yerde o fiyata satılır.
   Biz kendi benliğimizi unutmuşken, Küba’da yozlaşmak yasak!
   Seni bilmem ama ben her hafta et/balık alamıyorum. Türkiye’nin %90’ı da alamıyor. Heh işte.. Küba’da bu da yasak, yetersiz beslenmek yasak!
   Bir ülkenin, bir milletin gelişmişlik düzeyini sadece sayıdan oluşan GSMH ile değil o ülkedeki açlıktan ölen insan sayısı ve çocuk ölümleri ile ölçmek gerekir. Varsın olsun 50’lerden 60’lardan kalma beyaz eşyaları kullanıp dökünütü arabalara binelim. Telefon internet olmasa ölünmez ama açlıktan ölünür. Bizim ülke gibisi yok diyorsun da neden yıllardır ambargo altında kalmış 3.dünya ülkesi Küba’da bebek ölüm oranları bizden düşük? Nasıl oluyor da bu boktan ülkede, Küba’da zengin ile fakir arasında dağlar kadar fark yok?
   Türkiye çok geliştiği için mi ilaçlar bu kadar pahalı?
   Küba çok fakir, sefalet içinde bir ülke ondan mı Kanser Aşısı geliştirdiler?
   Şimdi söyle bakalım; Türkiye mi daha gelişmiş? ABD mi? Yoksa Küba mı?

   • ali dedi ki:

    valla helal

   • eray dedi ki:

    vurdu gool olduu 😀

   • sadece zeka dedi ki:

    ULAN KÜBANIN NERESİNE GİTSEN DEVRİMCİ İKİ LİDERİN YA PORTRESİ,YA ANITI YADA FOTOĞRAFI VARDIR.NE LAKA BİZDE HER YERDE ATATÜRK VAR? HERALDE ATATÜRK OLACAK TAYİP Mİ OLACAKTI?

   • ooosman dedi ki:

    Sadece merakımdan öğrenmek için soruyorum. Bunca yıldır tüm dünya tarafından ambargo uygulanmış 10-12 milyon nüfuslu bir ülke nasıl oluyor da bu kadar rahat bir yaşam sürebiliyor?

    • rızgar kılıç dedi ki:

     Rusya sayesinde. Devrim gerçekleştiğinde sovyetler birliğine katılmayı red ederekte sovyetler yıkımın’dan zarar görmemiştir.

   • Ates06 dedi ki:

    Atatürk*e nerden getirdin birader konuyu . Ama şunu söyleyim bildiğinde yanılıyorsun ; yasaklama falan yok . Heryerde che ve fidel dışında bir liderin daha büstü vardır Kübada oda Atatürk. Net bir bilgidir . Umarım bir gün yerleşir ve yasarız orada harikulade ve hayallimiz olan eşitlikler ülkesi

   • Adem dedi ki:

    BENCE KÜBA BUGÜN BİR VİDEO İZLEDİM HAYRAN KALDIM VE BURDA DAKİ YAZILARI OKUYORUM VE BİR YOLUNU DA BULURSAM GİTMEYİ BİLE DÜŞÜNÜYORUM BİR SIKINTI VAR O DA YABANCI DİL SIKINTISI ONU NASIL AŞARIM DİYE DÜŞÜNMEYE BAŞLADIM

   • TÜRK dedi ki:

    Çoban Seni Küba da bulunan tek heykel ATATÜRK heykeli haberin yok

   • krript dedi ki:

    kübada heryerde fidel castro ve che’nin portresi var. tek adama yok tek adama tapmak yasakmış da bizde atatürk heykelleri varmış da. kübadaki atatürk heykelinden haberin yok daha.sonra bu senin saydıklarını buradaki herkes biliyor. küba vatandaşı olup da ülkeden gitmek isteyenler de var, her ülkeden olduğu gibi. elin abd vatandaşı bile mesela gidiyor filipinlere, taylanda yerleşiyor. yurtdışına gittin mi bilmiyorum ama büyük devlet adamlarının heykelleri, tabloları her ülkede var

   • Ali nail dedi ki:

    Benim paradan yana sorunum yok. Ana çocuklarımı ruhsuz bir dünyada yetiştirmek istemiyorum . Onların adına parayı Türkiye’de bankaya yatırıp Küba’da büyümelerini ve Çomar olmaktansa paylaşan seven bireyler olmalarını istiyorum . Büyüyünce baba yanılmışsın derlerse kızmasınlar Türkiye’deki banka parasını sermaye yapsınlar . Biz gidiyor.

  • Fuckthesystem dedi ki:

   dolar 7 tl olmuş gelmiş bizim ülke daha iyi diyor 😀 adamların hayat strandardı yüksek ondan gidilmek isteniyor zaten yoksa taşı toprağına hasret olduğumuzdan değil. Pardon ama bizi kıskanıyorlar değil mi tabi onların pesosu varsa bizimde Allahımız var 😀

 5. Mevsim dedi ki:

  Bana bu konuda yanit veren olur ise çok sevinirim… Kubali bir çocuk ile evlenmek icin kubaya gidecegim. Kendisi suan orda ve o da evlilik icin ulkesindeki prosudurleri yerine getirecek. Benim buradan sadece bekarlik belgesi almam yeterli mi ve evlilik islemlerimuz oraya gittigimde ne kadar zmanimizi alacak… tesekkuler

  • sergii dedi ki:

   mevsim bana da bi kız ayarlarız gidelim beraber gerçekten söyüyorum.en azından destek oluruz birbirimize.orada buluruz herhalde bi eş

 6. Mevsim dedi ki:

  Sanirim 1 ay vize cikiyormus.. 1 ay buradan oraya giittigimde bize yeterli gelecek mi kubada yapacagimiz resmi nikahimuz icin ?

  • CastroAmca dedi ki:

   Kübada resmi nikah yok ablacım seni kandırmışlar dikkat etde itelemesinler 😀 Şahsen küba prosu büyük olu 😀

 7. Mehmet dedi ki:

  Evli 2 çocuklu bir hekim kübada aynı mesleğine devam ederek yaşayabilir mi.?

  • Gökhan dedi ki:

   Bir tıp doktoru olarak Küba’daki sağlık sistemini iyi bilmeniz gerekir. Türkiye’deki kadar yüksek geliriniz olmaz üstelik daha çok hastaya bakarsınız. Cebinizde buradaki kadar paranız olmaz ama ihtiyacınız da olmaz. Çocuklarınız için endişelenmenize gerek yok; gıda, sağlık ve eğitim masrafı diye bir şey yok! Çocuklar devlet himayesi altında.
   sırf senin için baktım; 2016 yılında Küba Devleti doktorlara 20 Euro civarına denk bir maaş veriyormuş. Merak etme harcayacak yer bulamazsın 🙂

   • İlker dedi ki:

    Küba’dan 3 hafta önce geldim. Ne yazık ki devletin himayesi dediğiniz güvenceleri sağlamaktan uzak. Fidel zamanı iyiymiş ama şimdi özelikle gıda desteği çok yetersiz. Ülkede çocuklar için yeterli süt bile yok. Süt tozu almamız için yalvaran Küba’lı kadınlarla tanıştık yollarda. Devlet konut sağlıyor ancak insanlar Habana’da oturmak istediklerinden yıkıntıların içinde bile yaşamayı göze alıyor. Kapitalizm’in dejenere etmediği bir halk var. Barışçıllar, kolay mutlu oluyorlar. Müzik, dans, eski Amerikan arabaları, iyi puro ve rom sizi her yerde buluyor. Turistin Küba’sı ile halkınki birbirinden çok farklı. Sistemi eleştirmek istiyorlar, hem de her yerde, Trinidad dağlarındaki köylülere kadar. Ancak korkuyorlar çünkü halkın esprili söylemine göre “ülkenin yarısı polis”… Özetle Küba cennet kadar güzel ve melek gibi bir halkı var ancak Küba’da para kazanarak geçinmek, bir de nasıl olsa devlet bakıyor mantığı ile yola çıkılırsa çoook zor…

    • Ali Veli dedi ki:

     Anne sütü dışında ineklerin sütünün çok da yararı olmadığı hele ki süt tozunun tam bir saçmalık olduğu bilinmektedir. Bize yıllaca bunu dayattılar. Bize yıllarca daha neler neler dayattılar da şimdi çıkıyor işte. Önemli olan genetiği değiştirilmemiş gıdalar. Ekip biçiyosan, e toprak da var, su da var, o zaman ne eksiğin olacak?

 8. bekir dedi ki:

  biraz sansım olsa kubada bi bayan bulup evlenirdim ki burdan kurtulurdum sadece herkesin esit oldugu bu güzel ülkede yasar ve keyf alırdım

 9. veii dedi ki:

  Merhaba,bir ay tatil için ne kadar bir maliyet gerekiyor,vize ne kadar sürede çıkar.

 10. Efe dedi ki:

  Küba’ya gitmiş, bir süre yaşamış veya turistik olarak bile 1 ay kalmış birileri var mıdır? Kısa süreli seyahatler ve kulaktan dolma bilgiler değil, bizzat yaşanmış tecrübelere ihtiyacım var.. İlker Bey’in yazdığı gibi adam akıllı bilgi verebilecek?

 11. Elnur dedi ki:

  Azerbaycannan gelib Türkiyeden Kubaya vatandaşliq almaq mümkünmü

 12. Ali dedi ki:

  Akepeliler sakin siz gitmeyin orayada pisliginizi brakip donersiniz

  • Murat dedi ki:

   Ali burada bile bu şekilde konuşuyorsan senin nasıl bir kişiliğin olduğunu anlıyoruz. Sen bence Mars’a falan git dünyaya bu kirli fikirlerini daha çok bulaştırma

 13. Gokhan dedi ki:

  burda insanlar genel izlenimlerini paylasirlar. bizim hakim turk anlayisi gidilir mi gidilmez mi, yasanir mi yasanmaz mi gibi siyah beyaz cevaplar aradigi icin bu yorum birakilan ufak alanda bile birbirine satasir. nerde daha iyi yasanip nerde yasanmayacagi kisinin hayatla beklentileri, kosullari vb durumlarla ilgili. hirsizligin, tecavuzun, bencilligin, gelir adaletsizligi gibi yasami tatsiz kilan basliklarin hepsinde dunyada ilk beste bir ulke olduk. taksiye binmekten tut, sortla yolda yurumeye kadar her an ve kosulda risk dolu bir yer haline gelince insanlarin hayattan asgari ve temel beklentileri sarsilmis hale geldi. bir de hicbir seyin akla kara olmadigina bir ornek vereyim. isvicrede benim hayat beklentim icin cok guzel huzurlu ve cagdas bir hayat varken, istanbulda dogup buyudugum icin aksam saat 7 de her yerin kapali olmasi sokakta kedi bile gorememek tuhaf gelmisti. herhangi bir seyin, yani burda goc etmek ise konu butun beklentileri karsiladigi bir formul aramak dogru degil. teraziye koyup tarttiginizda malesef istanbul’un yasam standarti o teraziyi istanbuldan gitmek seklinde egecektir. ha arnavutkoyde bogazda cay icmek cok guzel tabi de, olmayiversin bogaz manzaram da bu kadar yozlasmadan kurtulmanin pahasina..

 14. sabiye dedi ki:

  ali bey güzeldi valla lafınız.onlar heryeri pislertiler.keske oğlunu gönderebilsem kubaya.

  • Murat dedi ki:

   Bir Akpartili olarak çocuğuna acil şifalar dilerim İNŞALLAH tez zamanda sağlığına kavuşur. Dualarım onunla…

 15. sabiye dedi ki:

  epilepsi hastası sağlık yönünden yana tedavi olur belki.iyi dr lar var deniliyo.kararimi arif sağ gittikten iyilesipte döndükten sonra kararlaştırdık.belki bi çare olur.bi umut iste

 16. Cihan dedi ki:

  biz bu ülkeye mülteci olarak gidemeyiz sanırım küba lı bir eş bulmak nasıl olacak cennet ülkem derken lwl 2 cennet buldum gidilmezmi bende epilepsi hastasıyım gitmek istiyorum ancak nasıl yaparız bilmiyorum.

 17. Hilal dedi ki:

  Küba’da 1 ay yaşadım ve turistik bir gezi değildi. Halkın içine karıştım. Onları tanımaya çalıştım ve gördüğüm şey şuydu; turistik yerlerde halk rejimden hızla uzaklaşıyor çünkü turistleri görüyor ve dışarda lüks içinde harika bir dünya var sanıyorlar. Kırsala gittikçe gerçek sosyalistleri sosyalizmi hayat biçimi olarak almış insanları görürsünüz. Evet doktorlar 20-30 Euro alıyor, turistler o parayı orda bir günde harcarken halk bir ayda bitiremiyor. Ben Küba’ya yatırım yaparak oraya yerleşmek isterim. Hem en garanti hem de güzel bir yöntem. Ülkeye de faydanız olur. Herşeyden önce orda buradaki gibi bir yaşantınız olmayacağını bilmeniz gerekir. Iphone şarjı bulamadığınız için üzülecekseniz hiç bulaşmayın derim. Küba muhteşem biyer. Doğası insanları herşeyiyle.

 18. derya dedi ki:

  kuba dan bir sekilde kacip ozellikle abd ye giden insanlar bir RUYA ulkeye kactiklarini saniyor, ancak ruya ulke olmadigini cok aci bicimde goruyorlar..o gocmen veya kacak insanlar RUYA ulkesinde en agir islerde en dusuk ucretle yasamak zorunda kaliyor,para pul ve luks yasam hayalleri suya dusuyor..bir tek odaya ayda 1000-1200 ,hatta 1500-2000 dolar odemek zorunda oldukarini goruyor,paylasimli ODA larda 7-8 kisi bir arada yasamak zorunda kaliyorlar..basli basina ev tutmak hic bir kosulda mumkun degil., kentlerin varoslarinda niteliksiz yerlerde barinmak zorunda kaliyorlar..sigorta icin her ay odemek zorunda olduklari en az 600-700 dolari odemeleri de mumkun degil..bu durum sadece kuba lilar icin degil,ruya gorup o ulkeye bir sekilde yerlesen her gocmen ya da siginmaci icin de gecerlidir..simdi, kuba nin da ruya ulkesi olmasi mumkun degil bir yabanci icin..ister kuba olsun ister baska ulke olsun eger dogru durust, gecerli ve para kazanabilecek bir mesleginiz ,,diliniz yoksa ve de baslangicta oraya gotureceginiz belirli miktarda paraniz yoksa isiniz cok zor…ayni kublilar veya diger latin ulkelerinden gelenlerin durumuna dusersiniz…davulun sesi uzaktan hos gelebilir ,ancak o davulun sesine kapilip gidenlerin GERCEKLERLE yuzlestikten sonra hangi sesi cikardiklarini dusunmek gerek…dimyat a pirince gideyim derken evdeki bulgurdan olmak var…ozetle bir yabanci ulkede tutunmak ve yasamak siradan bir ıs degil,cok zorlu bir sınavdir…

 19. Özkan dedi ki:

  ya ne tartışıyorsunuz kübaya gitmek istiyorsan en kolay yolu seç .Bul internetten evlenebilecek kübalı birini evlen transit küba vatandaşısın işte bekarlara Dullara yol açık 🙂

 20. ecevit küçükbey dedi ki:

  motosiklet ustasıyım kübada ustalık yapmak isterim

 21. mehmet bagı dedi ki:

  merhabalar ben sosyal hizmet mezunuyum yani sosyal çalışmacıyım bu kübaya yerleşirsem bana bir kazanç sağlar mı

 22. Mete dedi ki:

  Biz devlet İcin yaşıyoruz Küba da devlet halk İcin bir gün Kübaya gitcem bize cenneti cehenneme cevirenler utansın

 23. Muharrem dedi ki:

  Benide kabul ederse ailemle bu ülkede yaşamak istiyorum

 24. Yalçın dedi ki:

  Ben turizm soforuyum kubaya yerlesirsem aynı mesleği icra edeceğim. Cennete çok yakınım

 25. Serap dedi ki:

  Kübaya iltica etmek istiyorum. İltica sonunda Türkiye vatandaşlığından çıkmış mı oluyorum?

 26. Ahmet dedi ki:

  Küba’ya kanser tedavisi için nasıl gidilir? Arif Sağ’ın gittiğini duymuştum. Eşim’de kanser şüphesi var. Testleri yapılıyor. Lütfen bilen birisi yardımcı olsun.

  • sabahat dedi ki:

   JMKD üyesiyim. yaşınız kadar küba’ya gitmiş gelmişim.işkembeden sallayan arkadaşlar var.küba tek kelimeyle bizi osuruğunda boğar.

 27. Ahmet Gür dedi ki:

  Bazı sorularım var. Cevap verebilen olursa çok sevinirim.
  1- Türk vatandaşları Küba’ya iltica edebilir mi?
  2- küba da iş imkanı var mı?
  3- küba’ya vizesiz gidilir mi
  4- küba’da yaşam şartları nasıl

 28. barış dedi ki:

  ingilizce ögretmenliği mezunuyum. bunu orada kullanabilir miyim yeterlilik olarak?

 29. Baysal dedi ki:

  Yeşil pasaport sahibiyim ve düzenli olarak aylık 800CUC gelirim var. Kübaya yerleşebilirmiyim?

 30. Muhittin dedi ki:

  Para geçmeyen ülke küba pek çok insanın hayali ama her şey görüldüğü kadar masum olmayabiliyor.
  küba’da evlilik varmı? küba’da yaşam standartları nasıl? küba vatandaşı olmak için ne yapmak lazım? araştırıp tekrar düşünmenizi öneririm.

 31. Salih dedi ki:

  Küba ve Venezzuella ABD tarafından bitirilmeye çalışılan ülkeler. İnanıyorum ki bundan 10 sene sonra işler değişecek ve her iki ülkenin de durumu çok daha iyi olacak.

 32. Tuncer aksoy dedi ki:

  Ailemle kübada yaşamak istiyorum meseleyim oto boya teknisyeniyim

 33. Erhan dedi ki:

  Bu ülkede bu şartlar altında yaşamak istemiyorum Küba vatandaşlığına geçmek ve orada yaşamak istiyorum buradakiler değer bilmiyor çünkü hiçdegilse orada insan gibi yaşar ve yararlı işler yaparım halk İçin kabul edilirsem çok Sevinicem

 34. Fırat dedi ki:

  Ben ve eşim inşaat mühendisiyiz Küba’ya yerleşmek istiyoruz acaba kabul edilirmiyiz.

 35. Melis Yalçın dedi ki:

  Küba iş olanakları konusunda neredeyse hiç bilgi yok. Hiç gidip Küba’da yaşayan yok mu? Bizi bir aydınlatsanız arkadaşlar.

  • Musa Güler dedi ki:

   Küba’da iş imkanları ne yazık ki çok fazla değil. Hele yurt dışından gidip çalışmak çok zor. Bir yerden gelirin varsa düşünülebilir. Ayrıca Küba yasakları da fazla bir ülke. Ne yazık ki gördüğümüz gibi toz pembe değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer Yazılar