Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Schengen vizesi nasıl alınır? Gerekli evraklar nelerdir? Kimler alabilir? Hangi ülkeler için geçerlidir? Tek ve çok girişli Schengen vizeleri arasındaki farklar nelerdir? gibi Schengen vizesi hakkında en çok merak edilen soruların cevaplarına içeriğimizde yer verdik.

Yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat etmek istedikleri ülkelerin ilk 7’si Avrupa ülkesidir. Hem doğal güzelliklerin hem birbirlerine yakın olmasının etkisiyle Avrupa sınırları içerisinde bulunan ülkeler gezilip görülmek istenmektedir. Ne var ki bu ülkelere giriş yapmak diğer ülkelere giriş yapmaktan daha zorludur. Bunun temel nedeni kendi aralarında Avrupa Birliği kurallarına sahip olmalarıdır.

Vizesiz seyahat edilebilen ülkelerin aksine Avrupa Birliği ülkeleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize zorunluluğu sunmaktadır. Dolayısıyla giriş yapabilmek için Schengen vizesi almak mecburidir. Birkaç prosedürü ve koşulu yerine getirdiğinizde Schengen vizesini almanız mümkündür.

Schengen Vizesi Nedir?

1995 yılında yürürlüğe giren Schengen vizesine göre Avrupa Birliği ülkeleri kendi aralarında seyahat hakkı tanımaktadır. Sınırlarda yapılan giriş kontrolleri bu vizeye sahip kişiler için söz konusu olmamaktadır. Ayrıca Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birinin vatandaşıysanız bu durumda da Schengen vizesi özgürlüğünden faydalanma hakkına sahip olursunuz.

Vizeyi aldıktan sonra anlaşma kapsamındaki ülkelerden herhangi birine giriş yaptıktan sonra diğerlerine kontrolsüz şekilde geçebilmeniz mümkün olmaktadır.

Schengen Vizesi Ülkeleri

Schengen anlaşmasını imzalamış ve Schengen vizesi ile giriş hakkı bulunan ülkeler arasında Danimarka, Estonya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, İtalya, Lüksemburg, İsveç yer almaktadır. Bunların yanında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sık sık ziyaret ettiği Almanya, Belçika, Hollanda, Avusturya, Fransa, Yunanistan da listede yerini almaktadır. Ayrıca Lüksemburg, Malta, Polonya, Letonya, Litvanya, Slovakya, Slovenya da bu vizeyi gerektiren ülkeler arasında yer almaktadır.

Avrupa Birliği dahilinde olmayan ancak Schengen Anlaşması kapsamında turist alabilen ülkeler de bulunmaktadır. İsviçre, Norveç ve İzlanda bu çembere giren ülkelerdir.

Schengen Vizesi Çeşitleri Nelerdir?

Bilinen ve anlatılan karmaşık Schengen vizelerinin aksine toplamda 4 çeşit Schengen vizesi bulunmaktadır. Bu belirlenen çeşitler, sizin ziyaret amacınıza göre verilmektedir. Ülkeye transit geçiş amacıyla girdiğinizde başka bir vize alırken akraba ziyaretinizde farklı bir vize almanız söz konusudur.

A tipi Schengen vizesi, vize çeşitleri arasında en çok tercih edilendir. Bunun temel nedeni havaalanları arasında geçiş yapabilme ayrıcalığı tanımasıdır. Transit geçiş yapmak istediğinizde tercih edeceğiniz Schengen vizesi bu olmalıdır.

C Tipi Schengen Vizesi Nedir?

En yanlış ifadelerin kullanıldığı, yanlış bilinen Schengen vizesi C tipi vizedir. Temelde bu vizeyle turistik ziyaretlerinizi gerçekleştirebilir, kültürel ve sportif tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

C tipi vizeye sahip olan kişiler gittikleri ülkede toplam 90 gün ikamet edebilme hakkına sahip olurlar.  Yapılan turistik gezilerin hepsinde C tipi Schengen vizesi mecburiyeti bulunmaktadır.

D Tipi Schengen Vizesi Nedir?

D tipi Schengen vizesi alan kişiler, Avrupa Birliği ülkelerinden herhangi birine girişimcilik ve eğitim için gidebilirler. Çoğunlukla iş toplantıları, seminerler veyahut kısa süreli eğitim konferansları için bu vize türünün zorunluluğu bulunmaktadır.

Tüm bunlarla beraber aile birleşimi durumunda da almanız gereken D tipi Schengen vizesi olmaktadır. Ülke sınırlarına girebilmek için başvurular esnasında niyetinizi belirtmelisiniz, buna göre vize çeşidini alabilirsiniz. Bu vize türünde de en fazla 90 gün ikamet edebilme şansınız bulunmaktadır.

Uzun Süreli Schengen Vizesi Nedir?

Uzun süreli Schengen vizesi başvurusunda bulunanlar için önemli olan kalma amaçlarıdır. Çoğunlukla uzun süreli eğitim ve ikamet etme talebiyle başvurulan bu vize daha zorlu kriterlere sahip olmaktadır

. 90 günden daha fazla kalmak istediğinizde bunu, amacı ve belgeleriyle beraber ortaya koymanız gerekmektedir.

Tek Girişli Schengen Vizesi Nedir?

Tek girişli Schengen vizesi, Schengen vize türleri ile karıştırılmamalıdır. Bu vize aldığınız A, C,D veyahut uzun süreli vize türlerinin yanında verilmek zorundadır. Ülkeye kısa süreli giriş yaptığınızda sürenizi doldurmadan çıkabilirsiniz.

Kendi ülkenize girdikten sonra tekrar Avrupa Birliği ülkelerinden birine girmek isterseniz, vize kullanım süreniz olsa dahi giriş yapmanız söz konusu değildir.

Tek girişli Schengen vizesi, tek giriş ve çıkışlar için verilen bir vizedir. Bu nedenle giriş çıkış yapmayı düşündüğünüzde çok girişli vizeyi tercih etmelisiniz.

Çok Girişli Schengen Vizesi Nedir?

Çok girişli Schengen vizesi sahipleri diledikleri ülkeye istedikleri seyahati gerçekleştirdikten sonra kendi ülkelerine dönebilirler. Daha sonra kalan sürelerini kullanabilmek için tekrar vizesiz şekilde istedikleri Avrupa ülkesine gidebilme hakkına sahip olurlar.

Vize sahibi kişinin vize gününü bu şekilde değerlendirme hakkı bulunmaktadır. Çok girişli vizenin tek girişli vizeye nazaran avantajı daha fazladır.

Schengen Vizesi Başvurusu Nereye Yapılmalı?

Schengen vizesi alabilmek için yapmanız gereken ilk şey nereye gideceğinize karar vermektir. İlk önce hangi Avrupa ülkesine giriş yapacağınızı belirlemelisiniz.

Daha sonra bu ülkenin konsolosluğuna gidip başvuruda bulunmalısınız. Bununla beraber tercihinize bağlı olarak seyahatiniz boyunca en uzun kalacağınız ülkenin konsolosluğuna da başvuruda bulunabilirsiniz.

Hangi ülkede daha uzun süre kalacağınız, kaç gün sonra döneceğiniz bu nedenle oldukça önemlidir.

Schengen vizesi alırken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ilk durağınız olan ülkeye uğramanız gerektiğidir. Hangi ülkenin konsolosluğuna başvurduysanız önce o ülkeye adım atmalısınız. Aksi halde havaalanında pek çok zorlayıcı soruyla karşılaşmanız muhtemeldir.

Schengen Vizesi Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Schengen vizesi başvurusu yapmak için ziyaret planınızı önceden yapmış olmanız gerekmektedir. Gezinize başlayacağınız tarihten itibaren en geç 15 gün öncesinde başvurularınızı yapmanız önemlidir. Bunun yanında erken başvuru sınırı da 3 ay olarak belirlenmektedir. En erken 3 ay en geç 15 gün içerisinde başvurularınızı gerçekleştirmiş olmanız oldukça önemlidir.

Schengen Vize Ücretinden Muafiyet Mümkün mü?

Schengen vizesi için vize ücreti her yıl değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle seyahatinizi yapacağınız yıl içerisinde kontrol etmeyi ihmal etmemelisiniz. Bunun yanında Schengen vize başvurusu yapmadan hemen önce muafiyet çemberinde olup olmadığınızı da gözden geçirmelisiniz.

Vize ücretinden muaf olmak için 6 yaş altında olmak, eğitim ve araştırma amacıyla öğrenci olarak gitmek gerekmektedir. Bunların yanında kar amacı gütmeden grupla beraber seminer, konferans için yolculuk etmek de vize ücretinden muaf tutulmanızı sağlayacaktır ancak bunun için 25 yaş altında olmanız gerekmektedir.

Tüm bunların yanında yanınızda olan veya seyahatinize eşlik eden Avrupa Birliği, Norveç, İzlanda, İsviçre vatandaşı akrabanız varsa bu durumda da vize ücretinden muaf olabilirsiniz.

Schengen Vizesi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Schengen vizesi başvurusu yapmadan önce gerekli evraklarınızı teslim etmeniz oldukça önemlidir. Evraklar kalacağınız gün sayısına, tercih ettiğiniz vize çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Bu süreçte öncelikle pasaportunuzun geçerlilik süresini kontrol etmelisiniz.

Daha sonra yanınızda vize başvuru formu, vize ücreti dekontu, kimliğiniz ve fotokopisi, 2 adet biometrik fotoğraf, daha önce aldığınız Schengen vize belgeleri, uçak ve otel rezervasyonlarınız da gerekli evraklar arasında yerini almaktadır.

Tüm bunlarla beraber en az 30 bin Euro değerinde seyahat sigortası, banka hesap dokümanı, davet mektubu da gereken belgeler arasında yerini almaktadır.

Belgeler başvuru dönemi ve konsolosluklara göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle iş ve öğrencilik durumlarında belgelerde değişiklikler yapılabilmektedir.

Konsolosluğa başvuru için gittiğinizde gerekli evrakların listesi size teslim edilecektir. Daha sonra toparlayıp teslim etmeniz daha kolay olacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. İlker dedi ki:

    Schengen vizesi için başvuruda bulunacağım. Herhangi bir firma ile çalışmanın avantajı olur mu? Yoksa bireysel başvursam da durum aynı mı olur?

    • Müge Özkan dedi ki:

      Bir şey fark etmiyor İlker bey. Ben de çok araştırdım bu konuyu ama istenilen fiyatlar çok fazla ve gereksiz geldi. Kendim tüm evrakları halletim ve 2 yıllık Schengen vizemi aldım. Bilgiye ihtiyacınız olursa yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir