Ukrayna Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna Oturma İzni

Paylaş

Ukrayna oturma izni birçok kişinin araştırdığı konu başlıklarından biridir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti ile yakın ilişkileri sonrasında Türkiye’den Ukrayna’ya gitmek isteyen binlerce kişi bulunmaktadır.

Ülkeye gidip çalışmak ya da eğitim almak gibi bir amacınız varsa bunun için gerekli prosedürleri yerine getirmeniz önemlidir çünkü rastgele gidişiniz yasal kabul edilmeyecektir.

Kısa süreliğine giden kişiler çoğu zaman turistik gezi amaçlı ya da ülkede yaşayan akrabalarını ziyaret amaçlı gitmektedirler. Ziyaretten ya da gezintiden uzun kalmayı amaçlayanlar ise ülkede oturma izni olup olmadığını merak etmektedir.

Ukrayna oturma izni dünyanın birçok ülkesinden talep gören izinlerdendir. Birçok ülke vatandaşı Ukrayna’ya yerleşmek hayatını burada sürdürmek isteyebilmektedir.

Ukrayna Oturma İzni Nasıl Alınır?

Ukrayna oturma izni ile Avrupa gezintisi hayalini gerçekleştiren birçok kişi bulunmaktadır. Başta Ukrayna olmak üzere birçok ülkeyi görme, rahatlıkla seyahat edebilme durumları mümkün olmaktadır.

Ukrayna oturma izni alındığında yalnızca gezmek değil ülkede eğitim almak da mümkün olmaktadır. Türkiye’den Ukrayna’ya eğitim almak için giden birçok öğrenci bulunmaktadır. Sonrasında ülkede kalmayı sürdüren iş kuran ya da herhangi bir işe giren binlerce kişi olabilmektedir.

Oturma izni başvurusunda bulunan ve sonrasında evraklarını toparlayıp teslim eden kişiler kısa süre içerisinde onay ya da ret cevabı alarak başvurularını gerçekleştirirler. Başvuru sonrasında sonucu almak çok uzun sürmemektedir.

Ukrayna Oturma İzni Türleri

Oturma izni türleri dendiği zaman her ülkenin farklı prosedürlerinin olduğu görülmektedir. Ukrayna prosedürlerine göre oturma izni türü yalnızca 2 adettir.

Kişi, 2 adet oturma izni başvurusunda bulunabilme hakkına sahiptir. Bunlardan ilki süreli oturma iznidir. Belli bir süreye sıkıştırılmış ve yalnızca bu süre için verilmiş haklar söz konusudur.

Ukrayna oturma izninin bir diğer türü ise süresiz oturma iznidir. Süresiz oturma iznini almak süreliyi almaya nazaran daha zor ve zahmetlidir ancak birçok kişi ülkede daha rahat, uzun süre ikamet edebilmek için süresiz oturma iznini tercih etmektedir.

Ukrayna Süreli Oturma İzni

Ukrayna oturma izni 2018 yılında da önceki yıllara nazaran en çok konuşulan konulardan biri olmuştur. Ukrayna’da ikamet etmek niyetindeyseniz alabileceğiniz oturma izinlerinden bir tanesi süreli oturma iznidir.

Süreli oturma izni genel olarak işinizin bitmesine odaklanan izinlerdendir. Eğitim, seminer, iş gibi temellere dayalı olarak alınmakta ve buna bağlı olarak son bulmaktadır.

Süreli oturma izninin süresi 1 ila 3 yıl arasında değişmektedir. Kişi, 1 ila 3 yıl arasında Ukrayna’da ikamet edebilmekte bu süre içerisinde işini, eğitimini tamamlayabilmektedir. Süreli oturma izni yoğun şekilde tercih edilen bir izindir.

Ukrayna Süreli Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Ukrayna vizesi için gerekli evraklar arasında en temel olarak yazılmış dilekçedir. Oturma izni için yazdığınız dilekçenin Ukrayna diliyle yazılmış olduğundan emin olmalısınız.

Dilekçe dışında pasaportunuzun da son derece önemli olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Bilhassa süresine dikkat etmezseniz oturma izninin reddedilmesine neden olabilirsiniz.

Pasaportun Ukrayna seyahatiniz sona erdiğinde en az 3 ay daha kullanım hakkının bulunması gerekmektedir. Ayrıca pasaportunuzun noter onayıyla Ukrayna diline çevrilmiş halinin de evraklar arasında bulunması gerekmektedir.

Harç ödeme dekontu, Ukrayna vergi kimlik numarası, sağlık sigortası ve sabıka kaydı da oturma izni için gerekli evraklar arasında yerini almaktadır.

Başvuru yaptığınız kurumun zamana ve duruma göre ekstra belgeler talep edebileceğini de aklınızda bulundurmalısınız.

Ukrayna Süreli Oturma İzni Kimlere Verilir?

Ukrayna vatandaşları oturma izni ile sürelerini doldurduktan sonra vatandaş olabilmektedirler. Yabancılardan biri olarak siz de vatandaşlık talebinde bulunacaksanız önce sürenizi doldurmanız gerektiğini iyi bilmelisiniz.

Süreli oturma izni alabilmek için ülkede kendinize bakabilecek durumda olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Kendine bakabilecek durumda olan kişilere, iş yerinden davet mektubu alan kişilere oturma izni verilmektedir.

Ukrayna’da eğitim alan kişilere, dini görevlilere, eşi Ukrayna vatandaşı olan kişilere, yabancı şirketlerin temsilcisi olarak ülkeye giren kişilere süreli oturma izni verilmektedir.

Ukrayna Süresiz Oturma İzni

Ukrayna süresiz oturma izni dendiği zaman hemen herkesin aklına istenildiği kadar ülkede yaşamak, gelmektedir. Süresiz izin size sonsuza kadar Ukrayna’da yaşama şansı tanımaz.

Süresiz denmesinin nedeni 1 ya da 3 yıl gibi kısa süreli sınırlandırmanın olmamasıdır. Ukrayna süresiz oturma izni dendiği zaman size tanınan süre 10 yıldır.

10 yıl içerisinde dilediğiniz gibi ülkede kalabilir, çalışma hayatınıza ya da eğitiminize devam edebilirsiniz. 10 yıl sonrasında izninizi yenilemeniz gerektiğini asla unutmamalısınız.

Her 10 yılda bir kez yenilenmesi gereken süresiz oturma izni kişilerin uzun süre ülkede ikamet etmesine yardımcı olur ancak temin edebilmek biraz daha zor olduğu için dikkatli şekilde hazırlanmak yarar sağlayacaktır.

Ukrayna Süresiz Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

Ukrayna süresiz oturma izni için belgeler dendiğinde ilk olarak dilekçenizin ve başvuru formunuzun istendiğini bilmelisiniz. Sonrasında Ukrayna diline çevrisi yapılmış pasaportunuz ve kimlik fotokopiniz de muhakkak dosyalar arasında yerini almak durumundadır.

Adres beyanı da süresiz oturma izni için çok büyük önem taşımaktadır. Beraberinde sağlık raporu, evlilik belgesi, bağımlılık taşınmadığına dair belgeler de mutlaka dosyaya konmalıdır.

Süresiz oturma izni için gerekli belgelerden bir diğeri kişinin yargılanmadığını gösteren temiz belgesidir. Sabıka kaydınızın temiz olması, oturma iznini almanız konusunda çok önemli bir yere sahiptir.

Ukrayna Yatırımcıya Süreli Oturma İzni Verir mi?

Ukrayna vatandaşı olmak için en çok tercih edilen yöntemlerden biri yatırımdır. Yalnızca vatandaşlık isteyenler için değil oturma izni talebi olanlar için de yatırım iyi bir kaynak oluşturabilmektedir.

Süreli oturma izni hakkı tanıyan yatırım hem ülkede para kazanmanızı hem de bir süre sıkıntısız şekilde çalışmanızı sağlamaktadır.

Ukrayna süreli oturma izni için 100.000 Euro ve üzerinde yatırım yapmanız gerekmektedir.

Yatırım konusunda en yanlış bilinen noktalardan bir tanesi de bölgeden aldığınız herhangi bir ev ya da arabanın size oturum kazandırdığını düşünmenizdir. Yatırım dışında herhangi bir para akışı size oturma izni kazandırmayacaktır.

Ukrayna Süresiz Oturma İzni Kimlere Verilir?

Ukrayna’da sürekli kalmak gibi bir amacınız varsa süresiz oturma iznini alabilirsiniz. Süresiz oturma izni herkese kolay kolay verilen bir izin değildir.

İzni alabilmek için vatandaşlıktan vazgeçen eski Ukrayna vatandaşlarından biri olmanız yeterlidir. Ukrayna’da yaşayan ancak Ukrayna vatandaşlığından vazgeçen kişiler için süresiz oturma izni verilmektedir.

Ukrayna’ya göçme hakkı elde eden yabancılar yani 2 yıldan uzun süredir Ukrayna’da kalan ya da alanında uluslararası uzmanlığa erişen kişiler süresiz oturma izni alabilirler; ancak çalışmaları, sağlıklarının yerinde olması, evlenmeleri ya da ülkede kalıcı olan akrabaları bulunması gerekmektedir.

Ukrayna Oturma İzni Kaç Günde Verilir?

Ukrayna oturma izni için başvuruda bulunan kişilerin en merak ettiği noktalardan biri de kaç günde sonuçlanacağıdır. Oturma izni sonuçları Ukrayna için 5 iş gününde netleşmektedir. 5 iş gününde kolayca oturma izni alabilir, sonuçları hemen öğrenebilirsiniz.

Yalnızca olumlu sonuçlar değil reddedilen sonuçlar da 5 ila 7 iş günü içerisinde tarafınıza bildirilecektir. Geç kalma durumu söz konusu olduğundaysa en geç 14 iş gününde otuma izni sonuçlarınızı öğrenebilmeniz mümkündür.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir