2019 Vizesiz Gidilebilecek 7 Ortadoğu Ülkesi

Paylaş

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için pasaportlarının rengine göre, vizesiz olarak girebilecekleri ülkeler değişim göstermektedir. Buna bağlı olarak yeşil pasaport sahibi insanlar daha fazla ülke gezebilirken, bordo pasaport sahibi olanların daha fazla ülkeye vize almaları gerekir.

Neyse ki vizesiz girebileceğimiz pek çok ülke mevcuttur. Bu ülkelerin en güzelleri hiç şüphesiz Ortadoğu ülkeleri arasındadır. Ortadoğu, kendisine özgü egzotikliği sayesinde mükemmel bir bilinmezlik elde etmiştir.

Bilinmez olan ve gizemli gözüken şeyler, insanda merak duygusu uyandırır. Merak ise daha fazla turist çeker. Bu yazımızda hazır vize almak gerekmiyorken rahatlıkla gezebileceğiniz 7 Ortadoğu ülkesini sizler için derledik.

İran

İlk sırayı Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden biri olan İran’a vermek istiyoruz. İran Halk Cumhuriyeti’ne vizesiz olarak yapabileceğiniz girişlerinizde, 90 güne kadar ülkede kalmanız mümkün. 90 günü aşacak geziler için, İran konsolosluğuna başvurmanız gerekmektedir.

Irak

Eğer Irak’a gitmek istiyorsanız,  önce sınır güvenliğini kontrol etmenizde fayda var. Çünkü Irak, pek çok siyasi ve askeri olay ile sallantıda olan bir ülke olduğu için girişlerde sıkıntı yaşanabilir. Buna rağmen, ülkeye girmek için Türk vatandaşlarından vize alınmamaktadır.

Bahreyn

Basra Körfezi’nde yer alan en güzel ülkelerden birisi olan Bahreyn size mükemmel tatil deneyimleri yaşatabilir. Bu güzel ada ülkesini de vize almadan rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken tek konu Bahreyn’in 14 günlük vize vermesidir.

Lübnan

Muhteşem bir Lübnan gezi yapmak veya pek çok filme konu olan mükemmel Beyrut’u ziyaret etmek Türk vatandaşları için hiç zor değil. Çünkü 90 güne kadarki Lübnan ziyaretlerinizi vizesiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Suriye

Her ne kadar son yıllarda dünyanın en karışık ülkelerinden birisi olsa da, sonuçta her gezi turistik amaçlı olmak zorunda değil. Ayrıca turistik olarak Şam’ın güzelliklerini görebilir, Halep’i ziyaret edebilirsiniz.

6 ay içerisinde sadece bir kez girebilmeniz kaydı ile Suriye’de 90 güne kadar vizesiz kalabilirsiniz.

Ürdün

Petra Antik kentinde hiç görmediğiniz uygarlıkları keşfedebilir veya Akabe’nin güzelliklerinin tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik Ürdün’de vizesiz girebileceğiniz en güzel Ortadoğu ülkeleri arasında yer almakta. Bu güze ülkeye 90 güne kadar kalmak şartı ile vizesiz olarak girebilirsiniz.

Katar

Katar’a vizesiz girmek mümkün olsa da bu vizeyi yalnızca 30 günlük süreler için alabilirsiniz. Ziyaretinizin 30 günü geçecek olması durumunda, henüz 30 gün dolmadan Katar havalimanında bulunan pasaport ofisine giderek, belirli bir ücret karşılığında vizenizi uzatabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir