Afganistan Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Afganistan, kalabalık nüfus yoğunluğunun yanı sıra gelişimsel düzeyi düşük ülkeler arasında yer almaktadır. Bunun yanında doğal güzellikler açısından zengin olması pek çok ülkeden ziyaretçi çekmesine yardımcı olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından da Afganistan’a ziyaretler bir hayli yoğundur. Çoğunluğu yatırımcı iş adamlarının oluşturduğu dikkat çekmektedir.

Her geçen gün biraz daha gelişen Afganistan, yıl içinde ciddiye alınacak kadar turist ağırlamaktadır. Turistler, uygulanan prosedürleri tamamladıktan sonra ülke sınırları içerisine giriş yapabilmektedirler.

Afganistan Vize İstiyor mu?

Afganistan, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamasını zorunlu kılan ülkeler arasında yer almaktadır. Ülkeye hangi amaçla gelirseniz gelin vizenizin olması mecburidir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Afganistan arasında yapılan vize anlaşmaları gereği her iki ülkenin vatandaşları, karşılıklı olarak birbirine ne sebeple ziyarette bulunursa bulunsun pasaport ve vizelerini yanlarında taşımak zorunadır.

Pasaportunuzun rengi, türü vizeden muafiyet kazandırmamaktadır. Bu nedenle ziyaretinizden bir süre önce başvurularınızı yapmalı, gereken evrakları bir araya getirmelisiniz.

Afganistan Vize Çeşitleri Nelerdir?

Afganistan’a gelirken ülkeye ne amaçla giriş yaptığınız sorgulanacaktır. Bu süre zarfında vize türlerinden hangisini seçerseniz girişleriniz de o şekilde düzenlenecektir. Ülkeye giriş için en çok kullanılan vize turistik vizedir. Afganistan turistik vizesini almak diğer vizelere nazaran çok daha kolaydır.

Turistik vizenin yanında ticari vize türü de sıklıkla kullanılmaktadır. Pek çok iş adamı ülkeye giriş yaparken ticari vize uygulamasından yararlanmaktadır.

Ülkede ziyaret edebileceğiniz akrabalarınızdan herhangi biri mevcutsa bu durumda aile ziyareti vizesi temin edebilirsiniz. Aile ziyareti vizesi alabilmek için akrabalık bağının ispat edilmesi gerekmektedir.

Tüm bu vize türlerinin yanı sıra Afganistan transit vizesi de yer almaktadır. Afganistan üzerinden farklı bir ülkeye gitmek için transit vizeyi temin etmek mecburi kılınmıştır.

Afganistan Vizesi Ne Kadar Süre İçin Alınabilir?

Afganistan ziyaretinde bulunmak isteyen kişiler, kendi ülkelerinden ayrılmadan önce vize işlemlerini sonlandırıp onay almak zorundadır. Vize onayını aldıktan sonra ne kadar kalacağınız daha net kılınacaktır. Kalınacak gün sayısı vizenin türüne göre değişkenlik göstermektedir.

Turistik vize alacak olan kişiler, Afganistan’da en fazla 30 gün kalabilme hakkına sahiptir. Diğer vizeler için her yıl değişen gün belirlemeleri yapılabilmektedir. Bunun yanında çoğunlukla 90 gün ülke sınırları içerisinde ikamet edebilme hakkınız bulunmaktadır.

90 günü aşmanız gerektiğinde yapmanız gereken oturma iznine başvurmaktır. Aksi halde ülke sınırları dışına çıkarılmanız mümkündür.

Afganistan Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Afganistan vizesi almak isteyen kişiler her şeyden önce pasaportlarını temin etmelidir. Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında en az 2 sayfasının boş olması da zorunludur.

Pasaportun yanı sıra kimliğiniz ve fotokopisi, vize talep dilekçesi, 2 adet biyometrik fotoğraf da teslim edilmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır.

Kişi başvuru yaparken gerekli evraklar arasına uçak biletlerini de yerleştirmek zorundadır. Rezervasyon durumu söz konusu ise rezervasyonlar belgelenmelidir. Uçuş kadar önemli olan bir diğer belge otel belgeleridir. Nerede, kaç günlük yer ayırttırdıysanız bilinmesi gerekmektedir.

Afganistan Vizesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Afganistan vizesi başvurusunda bulunurken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri formdur. Başvuru formunda yer alan sorulara doğru cevaplar vermeniz gerekmektedir. Özellikle mal beyanı ve banka hesabı sorularında onay alındığı için yanlış bilgi vermeniz vize temin etmenizi zorlaştıracaktır.

Afganistan vizesi alırken H1 N1 virüsü taşımadığınızı belgelemeniz gerekmektedir. İstenen belgeler arasında sağlık raporu muhakkak yer alacaktır. Bunun yanında ülkede yaşanan sağlık sorunları nedeniyle gerekli aşıları yaptırmanız da hayati öneme sahiptir. Her yıl değişiklik gösteren bu aşı türlerini öğrenmek için Sağlık Bakanlığı resmi adresini kontrol etmeniz gerekmektedir.

Afganistan Vize Ücreti Ne Kadar?

Afganistan vize ücreti, her yıl düzenli olarak değişen fiyatlara sahiptir. Bu nedenle kalıplaşmış bir ifade olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Alacağınız turistik vize fiyatı ile aile vize fiyatı oldukça farklıdır. Uzun süreli ikamet fırsatı olan vizeler daha pahalı olurken kısa süreli ikamet vizeleri daha uygun fiyatlı olmaktadır.

Afganistan Vize Başvurusu Nereye Yapılmalı?

Afganistan’a gidecek olan kişiler vize için başvuruda bulunmak için öncelikle başkonsoloslukları tercih etmelidir. İstanbul ve Ankara’da bulunan büyükelçilik ve konsolosluklar, başvuruların alındığı değerlendirildiği adreslerdir.

Gereken tüm evrakları bu kurumlardan isteyebilir, formunuzu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Afganistan Vizesi Kaç Günde Alınır?

Afganistan vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yaklaşık 7 ila 10 gün arasında geri dönüt alabilirler. Vizeniz onay alacaksa 10 gün sonunda onay cevabınız verilecektir.

Evraklarınız arasında herhangi bir eksik varsa bu durumda vize onayını almanız mümkün değildir. Aynı zamanda sürecin uzaması da söz konusu olacaktır.

Afganistan Konsolosluğu gerektiğinde dilediği evrak talebinde bulunabildiği için vizeyi alma süreciniz uzayabilmektedir.

Afganistan Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Para Olmalı?

Afganistan vizesi isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurular esnasında banka dokümanı sunmak mecburiyetindedir. Banka hesap dokümanları en geç 3 aydır aktif olmalıdır. 3 aydan daha uzun süre aktif olmayan hesaplar kabul edilmemektedir. Bunun yanı sıra banka hesabınızda en az 3000 TL olması gerektiğini unutmamalısınız.

Ülke sınırları içerisinde kalacağınız süre zarfında maddi açıdan herhangi bir sorun yaşamamanız oldukça önemlidir. Banka hesabınıza 3000 TL eklemeli, doküman şeklinde evrakların arasına yerleştirmelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. ahmet şanlı dedi ki:

    afganistana getmek istiyorum enkısazamanda nasılvize alabilirim ve vize ucuret nekadar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir