Almanya İçin Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Paylaş

Eğer Alman çalışma izni almak ve Almanya’da çalışmak istiyorsanız ve AB / AEA veya İsviçre vatandaşı değilseniz, Almanya’daki ikamet durumunuzla bağlantılı olarak değişen bir çalışma iznine ihtiyacınız olacaktır.

Almanlar, iş yerinde haftada ortalama 41,2 saat harcayarak Avrupalılar arasında en yoğun çalışan 7. millettir. Hangi çalışma hakkını alabileceğiniz ve ne ölçüde çalışabileceğiniz, ikamet izninize bağlı olarak değişebilir.

Almanya’nın Tercih Ettiği Meslek Grupları

Almanya’da çalışma iznine sahip bir akrabanızda kalıyorsanız, çalışma izni almanız kolaylaşacaktır. Bununla birlikte, AB ve İsviçre dışındaki ülkelerden gelen vatandaşlar, iş pozisyonu AB veya İsviçre’den gelen bir işçi tarafından doldurulamazsa veya o işçilere oranla daha yüksek vasıflı ve kalifiye olursa, Almanya’da çalışabilir.

Almanya; doğal bilimciler (biyologlar, fizikçiler ve kimyagerler), mühendisler, BT uzmanları, diğer üst düzey personel ve akademisyenler gibi uzun vadeli profesyonelleri ülkeye çekmek için istekli olduğundan dolayı, bu insanlara tercihli izinler verilir.

Almanya Çalışma Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Genel istihdamda (yani, çok yetenekli veya yüksek eğitimli olmanızı gerektirmeyen bir iş) çalışmak istiyorsanız, genel istihdam amacıyla oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

Almanya’da mesleki yeterliliğe ve sağlam bir iş teklifine (hem nitelik hem de iş sözleşmesi ya da niyet mektubu kanıtları) sahip olmanız gerekir.

İzin genellikle bir yıl verilir ve durumunuz değişmediği sürece uzatılabilir. Beş yıldan sonra ülkeye süresiz olarak kalmak için yerleşim izni veya ikamet hakkı için başvurabilirsiniz.

Üniversite Mezunları İçin Çalışma İzinleri Nasıldır?

Üniversite diplomanızın olması önemli değişikliklere neden olabilir. Yurtdışından gelen yabancı bir üniversite mezunuysanız ve tanınmış bir üniversite diplomasına sahipseniz, kalış süreniz boyunca size destek olacak yeterli para birikiminiz var ise, iş aramak için altı aylık ikamet izniyle Almanya’ya gelebilirsiniz. Bununla birlikte, seyir halindeyken herhangi bir iş üstlenmesine izin verilmez.

Alman üniversitelerinden mezun olan ve ülkede kalarak iş aramayı isteyen yabancı uyruklu mezunlar, mevcut oturma izni derecelerine dair kanıtlarına sahip oldukları, sağlık sigortasına sahip oldukları ve kendilerini mali açıdan destekleyebildikleri sürece 18 aya kadar (ve sınırsız olarak) vizelerini uzatmak için başvuruda bulunabilirler.

Kendi gelirinizi beyan ettiğinizde istihdam için oturma iznine başvurabilirsiniz. 1 Ağustos 2012’den itibaren; tanınmış bir üniversite derecesi Alman derecesine eş sayılması, en az 46,400 EUR brüt kazanç ile sağlam bir iş teklifi (veya matematik, tabiat bilimleri veya teknoloji konusunda nitelikli kişilerde) almanız, tıp doktoru olmanız (36,192 EUR maaş) veya bir EC Blue Card sahibi olmanız halinde iş vizesi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bu vize genellikle dört yıl boyunca (veya sözleşmenizin süresi boyunca) verilir ve size belirli avantajlar sağlar. Gelir şartını yerine getirmiyorsanız, oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir.

AB Mavi Kart

Bir AB Mavi Kartına başvurmak için ihtiyacınız olan şeyler; Bir Alman üniversitesinden veya yabancı bir üniversiteden eşdeğer bir üniversite mezunu olmanız ve yıllık 46.000 Euro ve üzeri gelir beyan edebileceğiniz bir işte çalışmanızdır.

AB Mavi Kart sahibi olanlar; Dört yıl ikamet (veya çalışma sözleşmesi süresi), 33 aydan sonra kalıcı ikamet (Almanca dil yeterliliğinde B1 seviyesine ulaştıysanız 21 ay) elde edebilirler.

AB mavi kartın süresi dolmadan 12 ay boyunca Almanya’da kalabilir ve 18 ay sonra yüksek derecede nitelikli bir çalışma için bir başka Avrupa ülkesine (İngiltere, İrlanda ve Danimarka hariç) geçebilirsiniz.

Mavi Kart sahibi olmanız halinde, aile üyeleriniz Almanya’ya gelebilir ve kısıtlama olmaksızın derhal çalışabilir veya Almanca dil becerilerini kanıtlayarak diğer tüm avantajlardan yararlanabilirler.

Mavi Kart Nasıl Alınır?

Mavi karta başvurmak için, bulunduğunuz ülkedeki yasal ikamet yerinde bulunan Almanya elçiliği veya konsolosluğuna gidebilirsiniz. Kart başvurusu ile ilgili gerekli bilgileri ve başvuru formunu, Alman Konsolosluğu internet siteleri üzerinden bulabilirsiniz.

Bu kategorilere uyduğunuz takdirde size ve aile üyelerine sınırsız yaşamak ve Almanya’da çalışmak için izin veren bir yerleşim izni başvurusunda bulunabilirsiniz (düzenli ikamet izni ile Almanya’ya gelmek için beş yıl ikamet etmek zorunda kalırsınız).

Yerleşim izni başvurusu yapmadan önce belirli bir iş teklifine sahip olmanız gerekir, bu nedenle bağlantılarınızdan emin olmadan başvuru yapmayınız.

Öğrenciler İçin Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Federal İş Ajansı’nın onayı ile mesleki veya endüstriyel eğitim için Almanya’ya gelmek isteyenlere oturma izni verilebilir.

Yurtdışında bir Alman kolejinden mezun olduysanız, Ajansın onayı olmaksızın aynı izni alabilirsiniz. İki yıldan fazla (veya iki yıldan azsa eğitim süresince) devam eden bu izinle haftada 10 saate kadar çalışabilirsiniz. Oturma izninizi, iş ararken bir yıl daha uzatabilirsiniz.

Almanya’da İş Kurmak İçin Vize Nasıl Alınabilir?

Bir iş kurmak için Almanya’ya gelmek isterseniz, serbest meslek kategorisine girersiniz. Bu kategoride çalışabilmek için oturma izni başvurusunda bulunmanız gerekir. Belgelerin alınması halinde çalışma vizesi 3 yıl geçerlidir ve iş başarılı olduğu takdirde uzatılabilir.

Başvurunuzun kabul edilmesi için; işletmenin Almanya’da bir ihtiyacı yerine getireceğini, ülkeye ekonomik olarak fayda sağlayacağını ve bir banka kredisi veya kendi sermayeniz tarafından tamamen finanse edileceğini ispatlamanız gerekir.

Uygun bir iş planına, ilgili tecrübeye ve işletmenizin Almanya’daki yenilik ve araştırmaya nasıl katkıda bulunacağını göstermeniz gereklidir.

Başvurduğunuzda, başarılı olacağınıza dair kanıtlar sunmanız gerekir ve 45 yaşını geçtiğinizde emekli maaşınızın karşılığını gösteren belge de edinmeniz gerekecektir.

Akrabalarınızın Kurduğu Bir İşe Nasıl Katılırsınız?

Bir aile üyesine veya iş ortağına katılmak için Almanya’ya geldiyseniz, akrabanızın / eşinizin istihdamı için yetki verilmişse, araştırma iznine veya bir AB Mavi Kartına sahip olmanız ya da mesleki konularda vasıflı bir çalışan olmanız durumunda yerleşme izni alabilirsiniz.

Almanya Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Alınabilir?

Almanya’nın çalışma vizesi verirken en çok dikkat ettikleri nokta, ülkeye gelen kişinin mesleki yeterliliğidir. Bu yeterliliğe göre vize başvurusu onaylanır veya onaylanmaz.

Siz mesleki durumunuzu, gelir belgenizi ve Almanya’da yapacağınız işi bildiren verileri Konsolosluğa verdikten sonra işlemlerin sonlandırılması 3 ay sürebilir.

Sürecin uzun sürmesi, Almanya’nın ülke politikasına bağlıdır. Çalışmak için gelen vatandaşların ucuz işçi olarak görülüp sömürülmesini istemeyen Alman hükümeti, çalışacağınız alandaki işçi açığını inceler ve buna göre bir izin düzenler.

Çalışma Vizesi Alınca Aileniz Sizinle Gelebilir Mi?

Almanya’dan çalışma vizesi alan ve çalışmak için ülkeye giriş yapan kişilerin yanına eşleri ve çocukları da gelebilirler. Burada önemli olan nokta çalıştığınız pozisyon ve alacağınız maaştır.

Yüksek maaşlı kişiler ailelerini yanlarına daha rahat alırken, işçiler gibi daha düşük gelir seviyesi olan kişiler, ailelerini sonradan yanlarına alabilirler.

Çalışma Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Çalışma vizesi almak için gerekli olan evraklar; 6 aydan daha yeni 2 adet biyometrik fotoğraf, eğer daha önce pasaport aldıysanız eski pasaportlarınız, talep edilen vize süresinden en az 6 ay daha uzun pasaportun aslı, imzalı vize başvuru belgesi, iş sözleşmesi (işin şartları, süresi, verilecek maaş, işverenin imzalı onayı) gereklidir.

  1. Eyvas dedi ki:

    Merhaba ben Makedonya vatandaşı’yım
    Almanya’ya gelip çalışmak istiyorum çalışmak için Neler yapmam gerekiyor ilk önce nerden başlamalıyım yardımcı olursanız sevinirimTeşekkür’ler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir