Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Almanya, vatandaşlarına güzel imkanlar sunan Avrupa ülkelerinden bir tanesidir. Uzun yıllar ülkemizden Almanya’ya ciddi bir göç olmuştur. Yapılan göçler neticesinde Almanya’daki Türk vatandaşlarının sayısı hızla çoğalmıştır.

Alman vatandaşı olarak, Almanya’nın sunduğu imkanlardan yararlanmak isteyenler, bir takım yasal prosedürleri yerine getirmekle yükümlüdür.

Almanya’dan vatandaşlık alabilmek için çeşitli seçenekler vardır. Ancak ülkenin, vatandaşlık vermek konusunda katı uygulamalara sahip olduğunu da bilmek gerekir. Bu nedenle vatandaşlık için başvuru yapacağınız dönemde, vatandaşlık almanız engel olabilecek her türlü durumu ortadan kaldırmış olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Dünyada son yıllarda yaşanan mülteci akınları nedeniyle Almanya da kendince bazı uygulamalar yürürlüğe koyduğundan şartların biraz daha ağırlaşmış olduğu söylenebilir. Özellikle doğum ile Alman vatandaşlığı almak konusunda ülke artık daha temkinlidir.

Almanya Vatandaşlığı Almak için Gerekli Şartlar

Almanya’dan vatandaşlık almak için gerekli şartlar, ülkeye hangi amaçla ve hangi yolla gideceğinize göre değişiklik gösterebilmektedir ama vatandaşlık için genel şartlar da mevcuttur.

 • Ülkeye hangi sebeple gitmiş ve vatandaşlık almak istiyor olursanız olun Almanca bilmeniz şarttır. Yeterli seviyede Almanca bilginizi kurs, dil okulu gibi eğitimler sonucunda alınmış diplomalarla ispat edebilirseniz; sözlü testten kurtulabilirsiniz.
 • Alman vatandaşı olabilmek için Almanya düzenine bağlılığınızı belirten belgeyi imzalamalı ve ülke anayasasına aykırı davranışlarda bulunmamalısınız.
 • Almanya’da yasal olarak oturma ve çalışma izniniz ile 8 yıl yaşamış olmalısınız. Bu süre bazı durumlara göre değişiklik göstermektedir. 60 yaştan fazla olanlar için 12 sene, siyasi iltica başvurusu olup kabul edilenler için 6 sene, vatandaşlığı olmayan ama Almanya korumasında olanlar için 6 sene, ülke çıkarlarına uygun durumlar için 3 sene, Alman vatandaşı tarafından evlat edinilenler için 3 sene yeterli olmaktadır.
 • Almanya’dan vatandaşlık alabilmek için ülkenin hukuki düzenini ve toplumsal yapısını iyi şekilde bilmelisiniz. Bu konularda temel bilgilere sahip olmanız önemlidir.
 • Ülkede yaşadığınız süre boyunca ve sonrasında geçiminizi yapabildiğinizi yetkililere ispat edebilmelisiniz. Sosyal yardım ve işsizlik yardımına gerek duymadığınızı net şekilde gösterebilmelisiniz.
 • Vatandaşlık başvurusunu yaptığınız sırada oturma izniniz yada çalışma izniniz geçerli olmalıdır. Oturma izni sınırlı ya da sınırsız olarak kabul edilmektedir.
 • Vatandaşlık alabilmek için ülkeye tamamen yerleştiğinizi ispat etmelisiniz. Geçici bir süre geldiğiniz düşünülürse ve anlaşılırsa vatandaşlık almanız olanaksızdır.
 • Alman vatandaşı olabilmek için adli sicilin temiz olması önemlidir. Kamu düzenini bozacak suçlar işlemiş olanlar, ağır cezalar almış olanlar Alman vatandaşlığına alınmayacaktır.
 • Almanya’dan vatandaşlık alabilmek için var olan vatandaşlıktan ayrılmak durumundasınız. Yani Almanya çifte vatandaşlık politikası uygulamıyor. Başvuru tarihine kadar eski vatandaşlığınızdan çıkmış olmanız şarttır.

Almanya Vatandaşlığı için Gerekli Belgeler

 • Almanya vatandaşlığına geçebilmek için ilk yapılması gereken dilekçe hazırlamaktır. 16 yaşını dolduran yabancılar başvuru sırasında, gerekli şartları taşıyorsa dilekçe verebilirler. Dilekçe formu ikamet edilen bölgedeki vatandaşlık dairesinden şahsen alınmalı ve doldurulmalıdır.
 • Vatandaşlık almayan isteyen kişi kaç yaşında olursa olsun doğum belgesini ibraz etmek zorundadır.
 • Yabancı kişi son üç aya ait maaş belgesini ve bir fotokopisini yanında bulundurmalıdır. Yabancı işsiz ise işsizlik yardımı aldığını gösteren belgeyi sunmalıdır.
 • Yabancının pasaportu ve pasaporttaki sayfaların fotokopileri gerekli belgelerdendir.
 • Evli olanların aile cüzdanı ve sayfaların fotokopileri; daha önce boşanma yaşamış kişilerin elindeki mahkeme kararının orijinali ve Almanca çevirisi yapılmış hali hazır olmalıdır.
 • Almanca bilgisini belirten diploma, sertifika, herhangi bir okul belgesi gerekli olacaktır. Bu belge ibraz edilmezse vatandaşlık dairesi kişiyi sınava sokacaktır.

Almanya Vatandaşlığına Geçiş Süresi Ne Kadar?

Vatandaşlık dairesine gidilip dilekçe verildikten sonra diğer işlemler halledilir. Vatandaşlık dairesinin yaptığı bu işlemler yaklaşık 10-12 hafta kadar sürmektedir ama ülkenin bazı bölgelerinde süre daha uzun da olabilir.

İşlemler tamamlandıktan sonra yabancıya Alman vatandaşlığına alınacağına dair bir teminat belgesi verilecektir.

2 yıl geçerli olan bu belgenin süresi bazı özel durumlarda uzatılabilir. Teminat belgesi alındıktan sonra Türk vatandaşlığından çıkma izin belgesi, Alman diline çevrilmiş olarak vatandaşlık dairesine teslim edilmelidir. Neticede 6-8 haftalık bir süre içinde Alman vatandaşlığı belgesi başvuru sahibine teslim edilecektir.

Almanya Çifte Vatandaşlık Gerektiren Durumlar

Almanya vatandaşlığının tek başına mümkün olmadığı hallerde Almanya çifte vatandaşlık verebilmektedir. Normal şartlarda çifte vatandaşlık vermeyen ülke bazı özel durumlar için çifte vatandaşlık imkanı sunar.

Türk vatandaşlığından çıkış mümkün olmadığında, vatandaşlıktan çıkışın sağlık yönünden ve maddi açılardan mümkün olmadığı durumlarda çifte vatandaşlık verilebilir.

Doğum ile Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Annesi ya da babası Alman vatandaşı olan çocuklar, doğrudan Alman vatandaşı kabul edilecektir. Her ikisi de yabancı olan anne babanın, Almanya’da dünyaya gelen bebekleri de Alman vatandaşı olacaktır. Çocuk yetişkin olduğunda anne ve babası için oturma izni alarak ailesini Almanya’ya getirebilir.

Çalışma Yoluyla Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya’ya yasal olarak çalışmak için gitmişseniz ve 8 yıl Almanya’da kalma şartını yerine getirmişseniz; vatandaşlık almaya hak kazanabilirsiniz. Diğer şartları da tamamladığınızda vatandaşlık için başvurabilirsiniz. 8

yıllık süreçte çalışma ve oturma izninizi almalı ve yenilemeyi ihmal etmemelisiniz. Aldığınız çalışma iznini, iş değişikliği yapmanız durumunda yenilemeyi ihmal etmemelisiniz. Aksi halde vatandaşlık alma durumunuz tehlikeye girebilir.

Eğitim Yoluyla Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya’ya eğitim almak için giderek ülkede 8 yıl geçirebilirseniz; vatandaşlık hakkınız doğacaktır. Almanya’ya öğrenci vizesi alarak lisans, yüksek lisans, master gibi eğitimler almak için gidilebilir.

Eğitimlerin 4 yıl sürdüğü düşünülürse; geri kalan 4 yılı dil eğitimi, başka bir lisans programında eğitim alarak tamamlayabilirsiniz. Ülkede mezun olduktan sonra çalışarak da 8 yılı tamamlayabilirsiniz. Almanya, ülkede mezun olmuş kişilerin çalışma izinleri konusunda anlayışlı davranmaktadır.

Evlilik Yoluyla Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Evlilikle vatandaşlık almak herkes için en kolay yol gibi görünebilir. Ancak bu durum Almanya için pek geçerli değil. Yapacağınız evliliğin formalite olmadığını, gerçek bir evlilik olduğunu ispat edebilmeniz çok önemli. Evlilik, Almanya’da gerçekleşecekse yabancı olan eşin oturma izninin olması şarttır.

Evlilik için oturma izninin olması da yeterli değildir. Vatandaşlık alacak olan kişi ayrıca temel seviyede almanca biliyor olmalıdır. Eş olacak yabancı evlilikten önceki son 6 ayı Almanya sınırları içinde geçirmiş olmalıdır.

Evlilik sonrası ikamet edilecek evin; evde yaşayacak kişi sayısına göre yeterli olması ve eve giren gelirin geçimi sağlayabilmesi önemlidir.

Alman vatandaşıyla evlenerek vatandaşlık almak konusunda en önemli detaylardan birisi yaş farkıdır. Çiftler arasındaki yaş farkı, Alman yetkililer için ciddi bir sorun olarak görülebilir.

Tercih Yoluyla Alman Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya’da doğan çocuğun, yabancı olan anne babası isterse Alman vatandaşlığına geçebilir. 2013 yılında kurulan hükümet, opsiyon modelini kaldırmış ve doğan çocukla birlikte anne ve babaya da vatandaşlık hakkını getirmiştir.

Çıkan kanunda 2014 yılında bazı düzenlemeler yapılmış ve Alman vatandaşlığını tercih edecek olanların 23 yaşına kadar ülkeye bunu bildirmesine karar verilmiştir.

Karar Alman vatandaşlığından yana olursa; kişi diğer vatandaşlıktan çıktığınızı belgelemek durumundadır. Doğan çocuklar büyüyüp tercih etme aşamasına geldiğinde; yetkili kurumlar konu hakkında gence ulaşarak bilgilendirme yapacaktır.

 1. Aras dedi ki:

  Ben almanya doğumluyum ama ailem yüzünden türkiye’de yaşıyorum yaşım 23 vatandaşlık alabilir miyim nereyle irtibata geçmem gerekiyor.

 2. Suzan dedi ki:

  Kızım 22.05.1999 almanya doğumlu 17 yaşında kendi isteğimizle akman vatandaşı yaptık.halen türk vatandaşlığından çıkmadı ve şuan 18 yaşında eve alman konsolosluğundan mektup geldi 3 ay içinde türk vatandaşlığından çıkış belgesini yollamamızı istiyorlar.2014 tarihinde yürürlüğe giren gençlere sağlanan yasadan Kızım faydalanıp çifte vatandaş olamazmı.olursa ne gibi işlemler yapmalıyız

 3. Ozan Kaymak dedi ki:

  Almanya doğumluyum. yaşım 40. 8 yaşındayken ailemle Türkiye’ye göçtük. Geldiğimizde Alman pasaportumu kapatmışlar. Şu an Alman pasaportumu tekrar çıkarma şansım var mı? Nasıl yapabilirim?

 4. Uğur dedi ki:

  Adamlar vize verirken 40 zorluk çıkarıyor. Vatandaşlık almak imkansız gibi birşey.

 5. Leyla Bulut dedi ki:

  Ben Almanya doğumluyum vatandaşlık alabilir miyim? Annem beni orada doğurmuş ama daha 6 aylıkken Türkiye’ye dönüş yapmışız. Babamla görüşmüyor ve tanımıyorum. Vatandaşlık alma şansım var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir