Vize Vatandaşlık » Yurt Dışına Yerleşmek » Almanya’ya Yerleşmek İstiyorum – Almanya Yaşam Rehberi

Almanya’ya Yerleşmek İstiyorum – Almanya Yaşam Rehberi

Almanya’ya Yerleşmek İstiyorum - Almanya Yaşam Rehberi

Almanya’ya yerleşmek istiyorum diyen binlerce vatandaştan biriyseniz süreci nasıl başlatıp ilerleteceğinizi bilmelisiniz. Almanya’ya taşınan ve hayatını orada devam ettiren herkesin belli bir uğraş sonunda o noktada geldiğini unutmamalısınız.

Farklı bir ülkeye yerleşmek eskiye kıyasla daha kolay olsa da bugün de yerine getirilmesi gereken prosedürler vardır. Ne kadar kalacağınızdan nasıl kalacağınıza kadar her detayı düşünüp gerekli adımları ona göre atabilirsiniz.

Almanya’ya yerleşmek için her şeyden önce prosedürleri yerine getirmeniz gerekir. Doğru adımları attığınız zaman süreç daha kolay ilerler. Özellikle belge hususunda çok dikkatli davranmanız önemlidir. Almanya’ya yerleşirken dikkat edilmesi gerekenlerin başında eksik ya da yanlış belge bulundurmamanız gelir.

Almanya’ya Yerleşmek İçin Ne Yapmalı?

Almanya’ya yerleşmek 2019 yılında da 2020 yılında da en çok konuşulan konular arasında yer almıştır. Sık sık gündeme gelen Almanya’ya yerleşme konusu bazı noktalarda dikkat gerektirir.

Ülkeye yerleşebilmek için bazı yollar denemeniz mümkündür. Dilerseniz öğrenci olarak Almanya’ya gidebilirsiniz. Öğrenci olarak gidip hayatını bir süre orada geçiren kişiler daha sonra kalıp kalmamak konusunda düşünme şansı yakalarlar.

Öğrenci olmayanlar ise iş bularak Almanya’ya gidebilirler. Almanya’da iş bulmak pek çok ülkeye kıyasla daha kolaydır. Üstelik bir süre ülkede yaşamanıza da vesile olur.

Evlilik de Almanya’ya yerleşmek için önemli bir yoldur. Birçok kişi evlenerek ülkeye gidip uzun süre kalmanın yolunu bulur.

Almanya’ya Yerleşmek İçin Oturum İzni

Almanya oturum izni alabilmeniz için oturum izni almaya hak kazananlar arasında bulunmalısınız. Çoğu zaman sorunsuz şekilde veriliyor olsa da şartlara uyuyor olmanız büyük önem taşır.

  • Almanya’ya yerleşmek için çalışma sınıfında olabilirsiniz. Çalışma amacıyla ülkeye gelenler oturma izni alabilirler.
  • Mesleki eğitim alanlar da oturma izni almaya hak kazanırlar.
  • Ailesi Almanya’da yaşayan kişiler oturum izni alırılar.
  • Ailesinden herhangi biri Almanya vatandaşı olan kişiler de Almanya’da oturum izni alabilirler.
  • Uluslararası hukuk ya da insani nedenlerle sığınma talep eden kişilere de oturma izni verilir.

Almanya Yerleşme İzni

Almanya yerleşme izni oturma iznine bağlı verilen bir izindir. Almanya’ya yerleşmek istediğinizde önce oturma izni alırsınız. Oturma izni alıp 5 yıl kullandıktan sonra yerleşme iznine hak kazanırsınız.

Yerleşme izni aynı zamanda çalışma iznini de kapsar bu açıdan çok daha avantajlıdır. Bu izni alabilmeniz için ailenize ve kendinize bakabildiğinizi kanıtlamanız gerekir.

Almanca bilme şartı, yerleşme izni almak isteyenler için önemlidir. Yapılan görüşmelerde gerektiği gibi Almanca konuşamayan kişilerin izni alması mümkün değildir.

Yerleşim izni alabilmeniz için gereken şartlardan bir diğeri sabıka kaydının temiz olmasıdır. Herhangi bir suçtan hüküm giyen kişi, yerleşme izni alamaz.

Oturma izni olmayan ancak mavi kartı bulunan kişiler de yerleşme izni başvurusunda bulunabilirler.

Almanya’da Eğitimle Verilen Oturum İzni

Almanya’da eğitim almak isteyen kişiler oturum izni alırken zorlanmazlar. Almanya sınırları içinde ikamet ediliyorsa oturum izni almak için başvuru hakkı tanınır. Oturum izni yüksek öğrenim hakkı bulunan ya da dil eğitimi almak isteyen kişilere verilir.

Resmi olarak kayıt yaptırdıktan hemen sonra oturum izni için harekete geçirilebilir. Gerekli belgeler teslim edildikten sonra eğitim süresi başlayana kadar işlemler tamamlanır.

Eğitimle verilen oturma izninin süresi en fazla 2 yıl olur. Uzatılarak 2 yıla tamamlandıktan sonra oturma izni süresi dolar ve uzatılması mümkün olmaz.

Evlenerek Almanya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Evlilikle oturma izni almak istediğiniz zaman yapmanız gereken ilk şey yabancılar dairesine gitmek olmalı. Yabancılar dairesine gidip evlendiğinizi bildirmeli, oturma izni istediğinizi dile getirmelisiniz.

Eş durumundan talep edilen oturma izninin süresi 3 yıl olarak bilinir. Oturma izni aldığınız günden başlatılan süre 3 yıl boyunca devam eder. Süre dolduktan hemen sonra uzatılması gerekir.

Evlilikle oturma izni alabilmek için her 2 kişinin de 18 yaşını doldurmuş olması gerekir. Ayrıca A1 seviyesinde Almanca konuşabiliyor olmaları istenir. Almanya’da bulunan eşin en az 1 yıllık oturma iznine sahip olması zorunludur.

Oturma iznini süresiz olarak almak isterseniz bu durumda taraflardan birinin en az 5 yıldır Almanya’da oturuyor olması gerekir. Ayrıca en az 60 ay sigortalı çalışma zorunluluğu da vardır.

Almanya’ya Nasıl Gidilir?

Almanya’ya yerleşmek ekşi sözlük gibi onlarca platformda birçok kez konuşulan başlıklardan biridir. Bunun yanında konuşulan bir başka başlık da nasıl gidileceği ile ilgilidir.

Almanya’ya her gün İstanbul ve Ankara üzerinden uçuş düzenlenir. Hemen hemen haftanın her günü olan uçuş seferleri Berlin’den Köln’e kadar birçok şehre yapılır. İsterseniz Hannover, Münih, Stuttgart gibi pek çok şehre iniş yapabilirsiniz.

Almanya’da Şehir İçi, Şehirlerarası Ulaşım

Almanya’da ulaşım biletlerle sağlanır. Hangi toplu taşıma aracını kullanmak isterseniz isteyin bilet satın almak zorundasınız. Biletler günlük, haftalık, aylık olabilir.

Tercih ederseniz aylık bilet satın alarak uzun süreli kullanabilirsiniz. Seyahat için otobüs tercih ediyorsanız bileti şoförden satın almanız mümkündür.

Almanya’da en çok otobüs kullanılır. Otobüs dışında metro, banliyö trenleri ve tramvay da sıklıkla tercih edilir. Bu araçlar için bilet makinelerinden bilet satın alabilmeniz mümkündür.

Ülke içi ulaşımda çocuklar ve yaşlılar için olduğu gibi emekliler ve sığınmacılar için de indirimli bilet uygulaması vardır. Özel olarak satılan bu biletleri bilet makinelerinden temin edebilirsiniz.

Almanya’da Ev Kiraları Ne Kadar?

Almanya’da ev kiraları tercih ettiğiniz şehre göre değişir. Berlin’de kiraya çıkmak isterseniz 3+1 dairelerin kira bedelleri 1000 Euro’ya kadar çıkabilir. 3+1 yerine 2+1 dairede oturmak isterseniz 500 ila 600 Euro arasında kira bedeli ödersiniz.

Evlerin pek çoğunda sıcak su durumu harici olarak ödetilir. Sıcak su kullanmak isterseniz 100-150 Euro civarında ekstra bedel ödemeniz istenir. Bunların her biri sizin için fazla gelirse oda kiralamak daha mantıklı olur. 1 oda kiraladığınızda kira ve fatura bedeli olarak en fazla 700 Euro civarında ödeme yaparsınız.

Almanya’da Maaşlar Ne Kadar?

Almanya’da asgari ücret çalışma saatlerine göre belirlenir. Ortalama 8 saat çalışan bir kişinin aldığı maaş 1550 Euro civarında olur. Daha fazla çalışan kişiler iş yerleri ile yaptıkları anlaşmalar ölçüsünde maaşlarını alırlar.

Almanya maaşları asgari ücret dışında mesleğe göre değişir. Ülkede öğretmenlik yapan biri ortalama 3000 Euro maaş alırken, mühendislik yapan kişiler 4000 ila 5.000 Euro arasında maaş alırlar. Çalışan kişiler gece mesaisi yaparlarsa maaşlarının 3 katına kadar ödeme alabilirler.

Gerek işçi gerekse herhangi bir meslekte çalışan biri olarak Almanya’da en az 2000 Euro’ya yakın para kazanırsınız. Daha fazlasını alabilmek için hafta sonu çalışabilir ya da gece mesailerine kalırsınız.

Almanya’da Yaşam Masrafları

Almanya’da yaşamak istediğiniz zaman her şeyi düşünerek hareket etmelisiniz. Yaşam masraflarını da hesap ettikten sonra ülke değiştirmeye karar vermelisiniz.

Almanya’da market masraflarına göz gezdirdiğiniz zaman 1 kg kıymanın 7 Euro, pirzolanın 14 Euro, tavuk bonfilenin ise 3,5 Euro olduğunu görebilirsiniz. Çikolata fiyatları 0,40 Euro ile 4 Euro arasında değişirken; patates 2,5 Euro, biber 2,3 Euro, limon 0,4 Euro’dur. Ayrıca dereotu, ıspanak, patlıcan, muz, çilek, domates, brokoli gibi sebzeleri aldığınızda 0,40 Euro ile 5 Euro arasında ödeme yaparsınız.

Ülkede peynir 1 ila 6 Euro arasında değişirken tereyağı 14 Euro civarındadır. Ayrıca yumurta ve yoğurt da 2 Euro kadardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir