Amerika’da Dil Eğitimi Almak için Vize Nasıl Alınır?

Paylaş

Amerika birçok kişinin hayal ettiği ülkelerden bir tanesidir. Vize politikasının katı olmasından dolayı zorluk çekildiği biliniyor. Ancak öğrenciler, Amerika’ya gitmek konusunda biraz daha şanslı kabul edilebilirler.

Dil eğitimi konusunda gerekli ispatı vize görevlilerine sunarsanız; kolaylıkla vizenizi alabilirsiniz. Bunun için Amerika Öğrenci Vizesi başvurusun bulunmanız gerekiyor. Amerika’dan öğrenci vizesi almak, standart vize almaya göre daha kolaydır. Bunun için bazı noktalara dikkat ederseniz işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Amerika Vizesi Hakkında Farklı Bilgiler Almak İsterseniz; Abd Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika öğrenci vizesi, F-1 vizesi olarak da bilinir. Yürürlükte olan tüm vizeler arasında en çok kullanılan vize türüdür. Amerika’da bulunan eğitim kurumlarında tam zamanlı öğrenci olarak kişilere yönelik hazırlanmıştır.

Vize ile ABD’ye öğrenci olarak girmek ve öğrencilik süresince ABD’de kalmak mümkündür.

Amerika Öğrenci Vizesi için Şartlar

Amerika’da öğrenci olmak üzere vize alanların, ülkedeki eğitim kurumlarında belirli kredi sayısını alması gerekmektedir. Akademik konularda örnek olarak üniversite eğitimi için en 15 krediyi haftalık olarak almak gerekir. Bu durum dil eğitimlerinde haftada 18 saatlik eğitim şeklide kabul edilmiştir.

Öğrenci Vizesinin Uzatılması

Ülkeye giriş yapacak olan Türk vatandaşları, uçaklarda hostesler tarafından verilen I-94 isimli giriş formunu doldurmalıdır. Giriş sırasında pasaport kontrolü yapılırken form üzerinde bir parçaya ABD’den ayrılmanız gereken tarih not edilir. Bu parça pasaportunuza zımbalanır ve size teslim edilir. Bu kağıt üzerinde Duration of Status yazısı var ise bu Amerika’da eğitim alınan süre boyunca kalabileceğiniz anlamına gelmektedir. Yani öğrenci vizesi ile ülkeye gidenler, eğitimlerinin herhangi bir sebepte uzaması halinde vize uzatma işlemi yapmasına gerek yoktur.

Amerika Öğrenci Vizesi için Gerekli Belgeler

Amerika’dan öğrenci vizesi alacaksanız başvurunuz için gerekli belgeleri önceden hazırlamanız de yarar var. Başvuru için diplomanız ve onaylanmış fotokopisi, öğrencilik devam ediyorsa öğrenci belgesinin aslı, almış olduğunuz tüm kurs bitirme belgelerinin asılları, ailenizin veya sizin maddi durumunu ortaya koyan tüm resmi evraklar, hali hazırda çalışıyorsanız maaş bordrosu, iş yerinizden izinli ayrılmışsanız izin yazısı yanınızda bulunmalıdır.

Kendiniz dışında anne ve babanızın maaş bordroları da gerekecektir. Vize başvurusuna etki edeceğini düşündüğünüz her tür finansal belgeyi de başvuru dosyanıza eklemelisiniz.

Vize Görevlisine Amacınızı İspat Etme

Vize alırken görevlileri ikna etmeniz için kendinizi ispat konusunda başarılı olmanız gerekiyor. Görevli Türkiye ile sıkı bağlarınız olduğuna ve eğitiminiz bittiğinde ülkenize döneceğine ikna olmalıdır.

Öğrencilik hayatınız boyunca, Amerika çalışmadan tüm masraflarınızı karşılayabileceğiniz konusunda da görevliyi ikna etmeniz gerekecek. Bunun için her türlü finansal belge önemlidir ve ispat aşamasında kullanılabilir.

O zamana kadar aldığınız eğitimlerin ne kadar nitelikli olduğunu, Amerika’da eğitim almanın sizin için çok gerekli olduğunu görevliye açıklamalısınız. İspat ve ikna yetenekleriniz güçlü ise daha kolay vize alabilirsiniz.

F-1 öğrenci vizesi alacak kişilerin, kaydını yaptırdıkları eğitim kurumdan, kuruma kayıtlı olduklarına dair yazı almaları gerekmektedir. Bu kabul yazısına I-20 adı verilmektedir. I-20 kabul mektubu, öğrenci vizesi almanızı kolaylaştırabilir. Vize görevlisine bu yazıyı mutlaka ibraz etmelisiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi Ücreti

Amerika öğrenci vizesi alabilmek için şahsi başvuru yapmanız şart. Özellikle son dönemde artan terör olaylarının da etkisiyle ülke, öğrencilerin şahsen başvurmasını tercih etmektedir.

Ülkeye alacağınız öğrenci vizesi SEVIS ücreti 200 dolardır. Amerika vize ücreti ise 140 dolardır. Başvuru ve SEVIS ücreti, konsolosluğun internet sitesi üzerinden kredi kartı ile ödenebilmektedir. Vize çıkmamış olsa bile Amerikan elçiliğine başvuru için ödediğiniz ücreti asla geri alamazsınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir