Amerikan Samoası Vizesi Nasıl Alınır?

Amerikan Samoası Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Amerikan Samoası, Güney Pasifik Okyanusunda konumlanmış ada ülkelerden birisidir. Bölgenin en gelişmiş adası Tutuila adasıdır. Amerika Birleşik Devletleri, bölgeyi dünyaya tanıtmak için yayılmacılıkta kullanmaktadır.

Bölgenin dünyaya tanıtılması ön planda olduğundan ülke vize konusunda çok katı davranmamaktadır.

Amerikan Samoası’na bazı ülkelerden vizesiz seyahat mümkündür. Türk vatandaşları bu ülkeden vize almak zorundadır. Vize başvurusu yapacak olanların daha önce herhangi bir ülkeden sınır dışı edilmemiş olması, adli vakalara katılmamış olması önemli bir detaydır.

Amerikan Samoası Vizesi

Amerikan Samoası vizesine dair detaylar Amerika Birleşik Devletleri tarafından belirlenmektedir. Amerikan Samoası’na gitmek için umumi, hususi, hizmet ve diplomatik pasaport türlerinden hangisi olursa olsun vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Amerikan Samoası vizesinin ne kadar süre verildiği ve geçerliliğine yönelik net bilgiler yoktur.

Amerikan Samoası Vize Türleri

Amerikan Samoası vizesi için, ABD farklı alternatifler sunmaktadır. Bölgeye hangi amaçla gideceğinize yönelik detayları netleştirdikten sonra buna uygun vize türüne başvuruda bulunabilirsiniz.

Amerikan Samoası’ndan öğrenci vizesi, turistik vize, ticari vize, ziyaret vizesi alabilirsiniz. Vize türlerine bakıp gerekli belgelere yönelik detayları konsolosluk ve büyükelçilik web sitelerinden öğrenebilirsiniz. Hangi vizeyi almanız gerektiğini de aynı şekilde öğrenebilirsiniz.

Amerikan Samoası Vizesi Nasıl Alınır?

Amerikan Samoası vizesi almak için gerekli belgeleri hazırladıktan sonra yapmanız gereken konsolosluğun ya da büyükelçiliğin yolunu tutmaktadır.

Amerika Birleşik Devleti Adana Konsolosluğu’nda Adana, Adıyaman, Bingöl, Batman, Elazığ, Diyarbakır, Bitlis, Gaziantep, Hatay, Hakkari, Kahramanmaraş, Malatya, Kilis, Muş, Mardin, Osmaniye, Siirt, Şırnak, Şanlıurfa, Van ve Tunceli illerinden gelen başvurular değerlendirilmektedir.

Ankara ve İstanbul Konsolosluklarından diğer illerden gelen başvurular değerlendirilmektedir. Vize başvuruları, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği’nden de yapılabilmektedir.

Başvuru için gittiğinizde belgelerinizi teslim etmeli ve vize ücretini ödemelisiniz. Başvurunuz sırasında parmak izini de elektronik olarak alınacaktır.

Başvurunuzu tamamladıktan sonra başvurunun değerlendirilmesi için bir süre beklemelisiniz. Netice olumlu olursa tarafınıza başvuru yaptığınız yerden bilgi verilecektir. Olumsuz sonuçlanan vize başvurularında yeniden başvuru yapmak için bir süre beklenmesi gerekir.

Amerikan Samoası vizesi almak için başvuruyu havalimanında da yapabilirsiniz. Aynı belgelerle Amerikan Samoası’na ulaştıktan sonra havaalanında vize başvurusu yapabilirsiniz. Ancak başvurunun reddedilmesi ihtimaline karşı kendinizi böyle bir riske atmamanızda yarar var.

Amerikan Samoası Vizesi için Gerekli Belgeler

Amerikan Samoası vizesi almak için öncelikle pasaportunuza ihtiyacınız olacak. Pasaportunuzun seyahat tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması, çok yıpranmamış ve okunaklı olması önemli.

Pasaporta vize kaşesinin basılabilmesi için en az 2 sayfa boşluk olması da önemli bir detaydır. Pasaport üstünde kimlik bilgilerinin yer aldığı kısmın fotokopisi çektirilmeli ve başvuru dosyasına ilave edilmelidir.

Vize başvurusu için aile bireylerinin bilgilerinin de yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinizi başvuruya yakın bir tarihte almalısınız. Belgede ikamet adresiniz de yazıyor olmasına dikkat etmelisiniz.

Vize başvurusunda kullanılmak üzere yanınızda en az 2 adet biometrik fotoğraf bulundurmalısınız. Fotoğrafın biometrik fotoğraf özelliğinde çekilmesi önemli bir detaydır. Fotoğrafçıda vize için kullanacağınızı belirtirseniz; fotoğrafınız biometrik olarak çekilecektir.

Mal varlığınızı gösteren belgeler, vize yetkililerin evinize geri döneceğinize inanmakta zorluk çekmemesine yardımcı olur. Bu nedenle varsa evinizin tapu fotokopisini, araç ruhsatınızın fotokopisini yanınızda bulundurabilirsiniz.

Planladığınız seyahate yönelik detayları içeren belgeler, yetkililerin işini kolaylaştırır. Yapılan otel rezervasyonu, özellikle dönüş tarihi yazan uçak, gemi biletleriniz vize başvurusu sırasında yanınızda olmalıdır. Bölgeden tarafınıza bir davet mektubu ulaşmışsa bu mektubu ve gönderen kişinin bölgedeki ikamet adresini başvuru dosyasına iliştirebilirsiniz.

Hangi vize türüne başvuracak olursanız olun vize talep dilekçesi yazmayı unutmamalısınız. Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu’na hitaben yazacağınız dilekçede seyahat amacınızı detaylıca açıklamalısınız.

Dilekçe yazıldıktan sonra mutlaka ıslak imza ile imzalanmalıdır. Ticari vize alacak olanların, vize talep dilekçesini şirketlerinin antetli kağıdına yazması önerilmektedir.

Finansal durumunuzu gösteren, ülkeye gittiğinizde geçim konusunda sıkıntı çekmeyeceğinizi ispat edebilecek bir döküm almayı unutmamalısınız. Aktif olarak kullandığınız, içerisinde bir miktar para bulunan hesabınıza ait hesap hareketleri dökümünü bankadan almalı ve imzalatmalısınız.

Vize alacak öğrenciler, bu belgelere ek olarak eğitim aldıkları kurumdan, güncel tarihli ve imzalanıp onaylanmış öğrenci belgesi almalılar. Öğrencilerin seyahatini kendileri değil başka biri karşılıyorsa; sponsorun maddi durumunu gösteren belgelerin de hazır edilmesi gerekmektedir.

Ticari vize alacak olanlar bu belgelere ek olarak birkaç belgeyi daha hazırlamalıdır. İş veren olarak ticari vize alacaklar; şirketin imza sirkülerinin, vergi levhasının, faaliyet belgesinin, sicil gazetesinin fotokopilerini hazır etmelidir.

Çalışan olarak ticari vize alacaklar olanlar; SSK işe giriş bildirgesini, son dört aya ait maaş bordrosunu hazırlamalıdır.

Amerikan Samoası Vize Ücretleri

Amerika Birleşik Devletleri, elinde bulundurduğu Samoa bölgesi için yapılacak vize başvurularında ücret talep etmektedir. Ücretler vize türüne göre değişmekle birlikte, Dolar para birimi üzerinden hesap edilmektedir. Vize ücretlerinde yapılan değişiklikler konsolosluk ve büyükelçilik web sitelerinden duyurulmaktadır.

Amerika Samoası Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Amerika Samoası vizesi başvuruları genellikle kısa sürede çıkmaktadır. Başvurunun sonuçlanma süresi 5 ila 7 iş günü arasındadır. Genellikle bir hafta sonunda vize belgenize ve pasaportunuza kavuşabilirsiniz.

Bölgeye seyahatin yüksek olduğu dönemlerde başvurunun sonuçlanması daha uzun zaman alabildiğinden başvuru yapmakta gecikmemelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir