Amerikan Vizesi İçin Mülakatlar Nasıl Oluyor?

Paylaş

Vize almak için başvurulan ülkeler arasında en korkutanlardan birisi hiç şüphesiz Amerika. Hepimiz için Abd vizesi almak zaman zaman çılgın bir hal alabiliyor. Bazen korku ve stresten dolayı, yapılmayacak hataları yapıp, mülakatlarda vize reddi yiyebiliyoruz. Bu durumun önüne geçmek için, mülakatlara girmeden önce bu sürecin nasıl işlediğini bilmenizde fayda var.

Özgüvenli Olun, O Vize Sizin!

Mülakatlara girmeden önce edinmeniz gereken ruh hali kesinlikle son derece kendiyle barışık bir hal. Özgüvenli olmak sizi sakinleştireceği gibi, hata yapmanızı da önleyecektir. İkinci olarak kendinize asla alamayacağınızı söylemeyin veya “ya alamazsam” şeklinde kuruntular yapmayın. Bunların yerine kimlerin kimlerin Amerikan vizesi aldığını düşünerek rahatlayın.

Belgelerin Eksik Olmaması Önemlidir

Vize başvuru için istenilen tüm evrakların elinizde hazır olduğundan emin olun. Çünkü Abd vizesi alamayanların büyük çoğunluğu belge eksikliği yüzünden reddedilmektedirler. Bu nedenle mülakata gitmeden önce mutlaka defalarca kez kontrol edin.

Mülakat Başlamadan Önce Neler Yaşarsınız?

Mülakatın yapılacağı merkezde insanlar sizi beklemezler. Bu nedenle asla ama asla geç kalmayın. Geç kalmanız halinde verdiğiniz paranız ve şansınız yanacaktır. Yeniden ücret ödeyerek yeni bir mülakat günü beklemek zorunda kalırsınız.

Abd vizesi almak için giderken yanınızda teknolojik alet bulundurmamaya özen gösterin. Bir tanıdığınıza verebilir veya arabanızda bırakabilirsiniz. Salona girdiğiniz anda görevliler pasaportlarınızı toplayacaklardır. Daha sonra sırası gelenleri bu pasaportlara bakarak tek tek çağırırlar.

İlk olarak parmak izi verirsiniz, sonrasında ise yeniden sıraya girip beklemeye başlarsınız. Filmlerdeki gibi beyaz bir odanın içerisinde, sizin için oluşturulmuş ciddi insanlardan oluşan özel bir kurul olmayacak, bu nedenle gerilmeyin. Herkese sorulan basit soruları cevaplayacaksınız.

Mülakatta Çıkabilecek Sorular

Mülakatta genellikle işiniz, Amerikan vizesi alma amacınız, ülkede ne yapacağınız, nerede kalacağınız, ailenizin işi, eğer öğrenciyseniz ne okuduğunuz, mesleğiniz gibi sorular sorulmaktadır. Bu soruların asıl nedeni sizin Amerika’ya gidip orada temelli kalmaya çalışmayacağınızdan emin olmaktır. Cevaplarınızı verirken her zaman geri döneceğinizi ispatlayacak nitelikte cevaplar verin, bu sayede vize almanız kolaylaşacaktır. Cevaplarınızı genellikle İngilizce olarak vermeye çalışın ama Türkçe olarak cevaplasanız bile bu büyük bir sorun olmayacaktır. Önemli olan paniklememeniz. Soru soranlar zaten sizi yönlendireceklerdir.

Elinizde uçak biletlerinizin, otel rezervasyonlarınızın ve tatil planınızın dokümanlarının olması büyük bir artı sağlayacaktır. Unutmayın sadece Amerikan vizesi için değil, her vize için başvuru yaparken giyime ve tavra özen göstermek artı puan sağlayacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Bekir Turan dedi ki:

    Amerika vize görüşmesi türkçe mi oluyor İngilizce mi? İngilizcem var ama çok az. Bu nedenle Türkçe olarak girmek istiyorum sınava.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir