Amerika’ya Davetiye ile Vize Nasıl Alınır?

Paylaş

Eğer Amerika’dan akraba, arkadaş, eş benzeri kişiler tarafından davet edilerek vize almak için Amerikan Konsolosluğuna başvurursanız işiniz daha kolay olacaktır. Bu ve benzeri sebepler konsolosluğa güvence vereceği için size güvenmelerini sağlayacaktır. Ankara ve İstanbul’da bulunan Amerikan Konsolosluklarından birisine başvurarak vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Davetiye İçin Konsolosluğa Başvuru İşlemleri

Eğer aile ziyareti için gidecekseniz DS-160 vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Daha sonra randevu almalısınız. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus; randevu aldığınız günden en az üç gün önce online formu doldurmuş olmanızdır. Eğer bu işlemi yapmazsanız konsolosluğa yapacağınız direkt başvuruları kabul etmemektedirler. Başvurunuz iptal edilmekte ve tekrar başvurmanız gerekmektedir.

Amerika B1-B2 Vizesi Başvurusunda Yapmanız Gerekenler

Eğer çalışıyorsanız çalıştığınız kurumdan alacağınız belge, öğrenciyseniz okulunuzdan alacağınız öğrenci belgesi, hesabınızda bir miktar paranın bulunduğunu ispatlayan belge, son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf, uçak biletleriniz, Amerikadan davetiye aldığınız davetiye mektubu, vize ücreti, oturduğunuz yerde ne kadar süredir oturduğunuzu gösteRen belge, eğer varsa mal varlığınızı gösterir belgeler sizin başvuru için sunmanız gerekenlerden en önemlileridir. Eğer dosyanızda ne kadar çok belge olursa vize almanız o kadar kolay olacaktır.

Vize Almanın Püf Noktaları

Davetiye mektubunuzun olması sizin vize almanızı kolaylaştırsa da kesin vize verileceğine dair bir kesinlik bulunmamaktadır. Çünkü sizin illegal olarak Amerika’da kalmayacağınızın güvencesini almak isteyeceklerdir. Bu nedenle dosyalarınıza olabildiğince dikkat etmeli ve mülakat esnasında iyi bir görünüme sahip olmaya çalışmalısınız.  Ayrıca mülakatta orada kalıcı olmayacağınıza dair kendinizi ispat etmeniz gerekmektedir. Eğer tüm belgeleriniz doğru bilgileri yansıtırsa vize almanız çok kolay olacaktır. Bu nedenle belgelere ve içindeki bilgilerin doğruluğuna olabildiğince dikkat etmeniz gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Kaan dedi ki:

    Hem Kanada hem ABD vatandaşlığım var. ABD’ye 6 ay kadar gitmek istiyorum. Sanırım vizesiz geçiş için yeterli olmaz.
    Kanadadan abd vizesi almak kolay mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir