Ebeveynlerin Yeşil Pasaport Hakkından Ne Kadar Süre Boyunca Yararlanabilir?

Paylaş

Kamu çalışanlarının kullanabildiği yeşil pasaport, onların çocukları için de verilebilmektedir. Çocukların yeşil pasaportu ne kadar kullanabileceğine yönelik detaylar sık sık düzenlenip değiştirildiğinden kafa karışıklığı yaratmıştır. Çocukların bu haktan ne kadar süre yararlanabileceği en çok merak edilen konudur. Yeşil pasaport için kimi yerlerde hususi damgalı pasaport tabiri de kullanılmaktadır.

Kimler Yeşil Pasaport Kullanır?

Kamuda çalışan birinci, ikinci ve üçüncü derece kadrolardaki görevliler, herhangi bir resmi görev için ya da şahsi işleri için yurtdışına çıkmaları gerektiğinde yeşil pasaportu kullanırlar. Kamu görevlileri görevlerini bitirip emekli olduktan sonra da yeşil pasaportu kullanmaya devam eder. Kamu görevlileri dışında, bu kişilerin eşleri, çocukları da yeşil pasaport hakkından faydalanabilirler. Engelli çocuklar belirli şartlar dâhilinde yaş kısıtlaması olmadan bu haktan faydalanmaya devam edebilmektedir. Çocuklar için ergin olma şartı 25 yaşını ifade etmektedir.

Yeşil Pasaportun Güncel Düzenlemesi

Yeşil pasaport konusunda yakın zamanda yeni bir düzenleme yapılmıştır. Daha öncesinde yeşil pasaport alabilecek çocuklar için kız erkek ayrımı söz konusuyken bu durum değiştirilmiştir. Yeşil pasaport kullanabilecek çocuklar için artık ergin olma kriteri getirilmiştir. Böylece kamuda çalışan yeşil pasaport sahibi bireylerin çocukları için de geçerli olan güncel kurallar vardır.Kız ve erkek ayrımı olmaksızın ergin olmayan çocuklar kamuda çalışan anne ve babalarının yeşil pasaport hakkından faydalanarak pasaport alabilirler. Çocuk eğer 25 yaşını aşmamışsa da belirli şartlar dâhilinde yeşil pasaport kullanmaya devam edebilirler. Bu şartlar; çocuğun aile ile yaşaması, evli olmaması, iş sahibi olmamasıdır. Engelli çocuklar için yaş sınırı olmamakla beraber çocuk iş sahibi değilse ve bekârsa ailesinin hakkından faydalanarak yeşil pasaport kullanmaya devam edebilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Şule Çakır dedi ki:

    25 yaşından sonra yeşil kart hakkından yararlanmak için yapılabilecek bir şey var mı acaba? Annemin yeşil kartı var ve bu seneye kadar ben kullanıyordum. Seneye bir program yapmak istiyoruz ama 25’imi doldurmuş olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir