Arjantin’e Yerleşmek İstiyorum – Arjantin’de Yaşam

Arjantin’e yerleşme düşüncesi sıcak hava şartları, eğlenceli insanları ve farklı kültürü nedeniyle pek çok kişinin aklından geçmektedir.

Güney Amerika’nın sıcak ülkelerinden Arjantin, insanların her zaman için ilgisini çekmeyi başarmıştır. Arjantin, vize istemeyen ülkeler arasındadır bu nedenle de Türkiye’deki vatandaşlar Arjantin’e gidip orayı gezme noktasında sıkıntı çekmezler.

Güney Amerika’nın en büyük 2. ülkesi konumunda olan Arjantin’in doğal güzelliklerini görüp yaşamak isteyen kişiler belki de bu nedenle sayıca fazladır.

Arjantin’de yaşamak isteyen ve bunu kafasına koyan kişiler nasıl hareket etmeleri, neler yapmaları, nereye başvurmaları, hangi niteliklere sahip olmaları gerektiğini ve daha nicesini merak ediyor. Ayrıca iyice karar vermeden önce Arjantin’de yaşam şartları nasıl onu da öğrenmeleri gerekiyor.

Arjantin’e Yerleşme Yolları

Arjantin vizesiz olarak seyahat edebileceğiniz bir ülkedir ancak pasaportunuz belirli bir süreliğine size konaklama imkânı sunar.

3 ay (90 gün) Arjantin’de durduktan sonra ülkeden çıkışınızı gerçekleştirmeniz gerekir.

Arjantin’de yaşayabilmek için öncelikle vize çıkarmanız, ardından Arjantin’de oturma izni almanız gerekmektedir.

Oturma iznine ihtiyaç olduğunu öğrenen kişiler bu sefer de Arjantin’e yerleşmek için nasıl oturum izni alınır? sorusunun cevabını bulmaya gayret ederler.

Arjantin’e yerleşmek isteyen kişiler çoğunlukla geçici vizeleri kullanırlar ve bu vizeleri elde etmek çok da zor değildir. Hangi amaçla gidiyorsanız onunla ilgili vize başvurusunda bulunabilir ve neticesinde size verilen vizeyle süreli oturma iznine sahip olabilirsiniz.

Arjantin’e Yerleşmek İçin Çalışma Vizesi Şart mı?

Arjantin’e yerleşmek istiyorsunuz ve bunun yollarını araştırıyorsunuz. Bu durumda çalışma vizesinin gerekli olup olmadığını merak ediyorsanız yalnız değilsiniz çünkü her gün pek çok insan bu soruya cevap arıyorlar.

Arjantin göçmenlik şartları, Arjantin’e ne amaçla göç edeceğinize bağlı olarak değişir. Arjantin’e yerleşmek için tek yol çalışma vizesi almak değildir. Alımlar çoğunlukla çalışma vizesi ile yapılsa da öğrenci olarak, evlilik yoluyla ya da bazı tıbbi nedenlerle de Arjantin’de oturum hakkı elde edebilirsiniz.

Staj için Arjantin’de bulunacaksanız bu öğrenciliğe değil çalışmaya girer o yüzden bu durumu göz önünde bulundurarak başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Birkaç işlemin de ardından oturma iznine sahip olur ve Latin Amerika dünyasının samimi ve rahat insanlarının arasına karışabilirsiniz.

Arjantin Çalışma Vizesi Belgeleri

 • Arjantin Konsolosluğu’ndan randevu almalısınız. Türkiye’de İstanbul ve Ankara’da bulunan konsolosluklardan birinden randevu aldıktan sonra vize başvurunuzu gerçekleştirmek için randevu aldığınız gün ve saatte konsoloslukta bulunmanız gerekmektedir.
 • Kimliğinizin aslı ve arkalı önlü fotokopisini yanınızda bulundurmanızda fayda vardır.
 • Arjantin’de hangi iş yerinde çalışacaksanız o iş yerinin sözleşmesi sizden talep edilmektedir. Kısacası Arjantin’e çalışmak için gittiğinizi kanıtlamanız beklenir.
 • Doğum belgeniz ve evliyseniz evlilik cüzdanınızı sertifikalı olarak çevirisini yaptırmanız ve sizden istenilen dosyalar içerisinde görevli kişiye sunmanız gerekmektedir.
 • Güncel pasaportunuz istenilen bir diğer belgedir. Pasaportunuzun en az 1 yıl daha geçerli olması şartı bulunmaktadır.
 • Son 6 ay içinde çekilmiş olduğunuz 3 adet biyometrik fotoğrafı yanınızda getirmeyi unutmamalısınız.

Arjantin’de Okumak

Arjantin’de okumak istemeniz de yerleşmeye karar vermenizde bir etken olabilmektedir.

Arjantin özellikle tıp alanında Latin Amerika’nın en iyisi olarak karşınıza çıkmaktadır. Öyle ki pek çok ülkeden pek çok öğrenci tıp okumaya Arjantin’e gelmektedir. Diğer alanlarda da eğitim alabilmeniz mümkündür.

Arjantin’e öğrenim için yerleşecek olan kişilerin 1 yıllık öğrenci vizelerinden almaları gerekmektedir. 1 yılın sonunda Arjantin’de bulunacaksanız ve vizenizi uzatmak işlerseniz Arjantin’de bulunan ilgili makamlara başvurarak sürenizi uzatma şansınız bulunmaktadır.

Öğrenci vizelerini Türkiye’den alma gibi bir şansınız yoktur. Arjantin’e yaptığınız vizesiz seyahatinizin ardından oradaki ilgili makamlara başvurarak öğrenci vizesi çıkartmanız gerekmektedir.

Okuyacağınız kuruma doğrudan başvurmanız ve seçilmeniz halinde bu başvuruyu gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Arjantin’de Türkiye’de olduğu gibi merkezi bir sınavla üniversite okuma durumu söz konusu değildir. Birebir istediğiniz üniversitelere başvuru yapmanız ve seçilmeniz durumunda öğrencisi olmanız söz konusudur.

Arjantin Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • Pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekir ve en az 6 ay daha geçerliliği olan bir pasaporta sahip olmalısınız.
 • Başvurduğunuz üniversitenin öğrencisi olmaya hak kazandığınızı belgeleyen üniversite kabul mektubunu görevlilere sunmalısınız.
 • Hem Türkiye’den hem de Arjantin’den alacağınız sicil kaydı. Herhangi bir suça karışmamış olmanız gerekmektedir.
 • Güncel olarak çektirdiğiniz biyometrik fotoğrafınızı belgelerinizin arasına koymanız gerekmektedir.

Arjantinli biriyle evlenmek de Arjantin’de oturum izni almanızı sağlayabilmektedir. Evliliğinizi kanıtlar nitelikteki dosyaları Arjantin’de bulunan ilgili makamlara sunduğunuzda eşiniz Arjantin vatandaşıysa sizin de Arjantin’de yaşayabilme hakkınız doğmuş olur.

Arjantin’de Yabancı Düşmanlığı Var mı? Arjantin Halkı Nasıl?

Arjantin samimi ve konuşmayı seven insanlarıyla ünlü bir ülke. Bir yabancıyla konuştuğunuzda sizinle sanki arkadaşmışsınız gibi konuşabilir.

Sohbet etmeyi çok seven insanlar aynı zamanda rahattırlar da. Bu özelliklerinden yabancı kimselere karşı önyargılı olmadıkları ve onları dışlamadıkları sonucu çıkarılabilir.

Arjantin’e gitmek isteyen çok Türk vatandaşı bulunsa da Arjantinliler Türkiye’den gelen kişileri gördükçe şaşırıyorlar çünkü ülkedeki Türk sayısı gerçekten çok az.

Türkiye’yi Arap ülkesi sananlar bir Türk vatandaşı ile karşılaşınca şaşırıyorlar ve Türkiye hakkında doğru bilgiler edinme şansına erişiyorlar. Ayrıca Ortadoğu’dan gelen herkese “Turco” olarak hitap edilmektedir.

Arjantin Yaşam Şartları

Arjantin ılıman iklimi, harika doğası ve sıcak kanlı insanlarına sahip bir ülke. Böyle güzelliklere sahip bir ülke olmasına karşın ne yazık ki ekonomik yönden zorluklar yaşamakta.

Arjantin para birimi olan peso, Türk lirasından daha değersiz olduğu için tatil için gidildiğinde oldukça rahat harcamalar yapabilirsiniz ancak orada yaşamaya başladığınızda maaşınızı peso olarak alacağınızı ve alım gücünün buna bağlı olarak değişeceğini unutmamalısınız.

Arjantin’de konuşulan dil İspanyolcadır. Arjantin’e yerleşmeye kararlıysanız mutlaka bir İspanyolca kursuna yazılıp ya da evde internetten ve diğer çeşitli kaynaklardan çalışarak İspanyolcanızı belirli bir seviyeye getirmeniz gerekir çünkü ülkede İngilizce bilen sayısı sanılanın aksine fazla değildir.

Derdinizi anlatabilecek kadar İspanyolca öğrendikten sonra yaşamaya başladığınızda zamanla Arjantinli insanlardan bu yörenin dilini ve adetlerini öğrenebilirsiniz.

İspanyolca Nasıl Bir Dil? İspanyolca Öğrenmek Zor mu?

İspanyolca öğrenmek zor değildir. Eğer ki İngilizce biliyorsanız yabacı bir dile aşinalığınız var demektir ve bu da İspanyolca öğrenmenizi kolaylaştırır. Ayrıca İspanyolca ile İngilizcenin bazı noktalarda kesişen kelime ve kuralları vardır. İngilizce bildiğiniz taktirde İspanyolca kelimelerini ve kurallarını da kolayca kavrayabilirsiniz.

Türkçe fonetik bir dil, İspanyolca da öyle. İspanyolca kelimelerinin okunduğu gibi yazılması telaffuz noktasında sizleri zorlamayacaktır.

Arjantin’de Asgari Ücret Nedir? Arjantin Yaşam Maliyetleri

Arjantin’de asgari ücret 12.000-13.000 peso arasındadır. Rakam yüksek gelmesin çünkü ülke ekonomik krizle boğuştuğundan dolayı alım gücünü de hesaba katmak gerekmektedir.

Arjantin’de özelikle et ve alkol fiyatları çok ucuz. Ancak son yıllarda et fiyatlarında bile bir artış gözlemlenmiştir. Her gün kırmızı et tüketen ve barbekü partilerine bayılan Arjantin halkı, fiyat artışlarına tepkilerini göstermektedir ve bu durumdan oldukça şikayetçilerdir.

Arjantin’de ev kiraları, şehirden şehre değişiklik göstermektedir. Şehir merkezinde, özellikle ülkenin başkenti Buenos Aires gibi büyük şehirlerde yaşayacaksanız yüksek kiralara katlanmak zorundasınız.

Şehir merkezinden uzakta bulunan yerlerde ikamet etme şansınız varsa çok daha ucuza ev bulabilmeniz mümkün. Şehir merkezine uzak bir yerde 300 dolardan başlayan fiyatlara evler bulabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Arjantin’e Yerleşmek İstiyorum - Arjantin'de Yaşam Arjantin’e Yerleşmek İstiyorum – Arjantin’de Yaşam için yorumda bulun

  Arjantin’e Yerleşmek İstiyorum – Arjantin’de Yaşam için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Arjantin’e Yerleşmek İstiyorum – Arjantin’de Yaşam için ilk yorumu yapabilirsin.