Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Arnavutluk çifte vatandaşlığı nasıl alınır birçok kişinin merak ettiği sorulardan bir tanesidir. Denize kıyısı ile, Güney Avrupa’da yer alan Arnavutluk, konumu ile gezilesi, görülesi, yaşanılası bir ülkedir.

Yunanistan’a komşu olan Arnavutluk’ta yaşanış ve kültür Balkanlar ile Avrupa’nın muhteşem harmanlaması şeklindedir. Arnavutluk seyahati planlarken ülkeyi rahatça gezip görebilmek için zamanı uzun tutmanızda fayda var.

Gezip görüp beğendiyseniz, herhangi bir sebepten Arnavutluk’ta yaşamış olma durumunuz varsa Arnavutluk’tan vatandaşlık alarak ülkeye yerleşmeyi düşünebilirsiniz. Yaşam şartları kalite bakımından yüksek olan Arnavutluk’ta alacağınız vatandaşlık ikinci vatandaşlığınız olabilir.

Arnavutluk vatandaşlık kanununa göre çifte vatandaşlık uygulamasından yararlanabilirsiniz ama şu an vatandaşı olduğunuz ülkenin de çifte vatandaşlık uygulamasını kabul ediyor olması önemli. Türkiye çifte vatandaşlık uygulamasını kabul eden ülkelerden olduğundan; Türk vatandaşlığından çıkmadan Arnavutluk vatandaşlığı alarak çifte vatandaşlığa sahip olabilirsiniz.

Ülkeden çifte vatandaşlık alabilmenin birçok farklı yolu var. Özellikler Arnavut göçmenleri vatandaşlık işlemlerinde biraz daha şanslılar. Soy geçmişinde Arnavutlu birileri çıkanların çifte vatandaşlık almak için başvuru yapmasına hiçbir sakınca yoktur.

Arnavutluk’ta hiç yaşamamış kişiler Arnavutluk’a çifte vatandaşlık başvurusunda bulunamazlar. Öncesinde Arnavutluk’a nasıl gidilir ve orada yaşamak için ne gereklidir iyice araştırmak ve ülke değişikliğini gerçek anlamda kabul etmek gerekir.

Herhangi bir ülkeden çifte vatandaşlık almanız halinde yapmanız gereken pek çok işlem vardır. Prosedürlere uygun olarak bildiriminizi yapmalı ve yeni vatandaşlığınızda kullanmak üzere yeni pasaportunuzu da almalısınız.

Arnavutluk pasaportu nasıl alınır ve çifte vatandaşlık bildirimi nasıl yapılır konularını iyice araştırdıktan sonra harekete geçebilirsiniz.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Şartları

Arnavutluk çifte vatandaşlık şartlarını belirlerken her ülke gibi birçok durumu gözden geçirmiştir. Arnavutluk’ta yaşıyorsanız sizin için süreç farklı işleyecektir.

Başvurunuzda evlilik, doğum gibi durumlar varsa şartlarda değişiklik olacaktır. Durumunuz gözden geçirip şartlara uygunluğunuza baktıktan sonra göçmenlik bürosuna gidip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şartlarınız uygun olmadan, belgeleriniz hazırlanmadan başvuru işlemlerini başlatmanız bir şey ifade etmez.

Arnavutluk’ta Yaşayanlar için Çifte Vatandaşlık Şartları

Ülkede belli bir süredir yaşayan, eğitim ya da iş için orada bulunan kişilerin çifte vatandaşlık başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali daha fazla olacaktır. Arnavutluk’ta yaşayanlar kişiler çifte vatandaşlığa başvuru yapacaksa önce reşit olma şartını yerine getirmiş olmalıdır.

18 yaşını doldurmuş kişiler başvurularını kendilerini yapabilirler. 18 yaşından küçüklerde başvuru için yasal varis çocuğun yanında bulunmalıdır.

Ülkede en az 5 yıl geçirmiş olmanız gerekmektedir. 5 yıl orada yaşamanız yeterli olmayacak; bu durumu ispat edebilmeniz gerekecektir. İşte bu noktada oturma izni belgeniz, çalışma izni belgeniz ispat için yeteli olabilir.

Arnavutluk’ta yaşadığınız müddetçe ve geçmişte yasal suçlara karışmamış olmalısınız ve bunu yetkililere ispat etmelisiniz. Arnavutluk’ta yaşadığınız süreçte oturma ve çalışma izinleriniz var olarak ülkede bulunmuş olmalısınız.

Arnavutluk çalışma vizesi, oturma izni gibi işlemleri ülkede bulunduğunuz yıllarda düzenli olarak kontrol etmeli ve yinelemelisiniz.

Arnavutluk’ta Yaşamayanlar için Çifte Vatandaşlık Şartları

Arnavutluk’ta yaşamıyorsanız ama çifte vatandaşlık için bu ülkeyi tercih ettiyseniz yatırım şartından faydalanabilirsiniz.

Ülkeye yatırım yapabilecek ekonomik gücünüz varsa Arnavutluk’ta yaşamış olma şartına bakılmaksızın Arnavutluk’tan çifte vatandaşlık alabilirsiniz. Başvuru işlemleri için yine detaylıca araştırılacaksınız. Bu nedenle daha önce suç işlemediğinizi, işlem yapabilmek için reşit olduğunuzu belirtebilmelisiniz.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Gerekli Belgeler

Çifte vatandaşlık başvuruları yetkili birimlere şahsen yapılabilmektedir. Dolayısıyla Arnavutluk çifte vatandaşlığı için Arnavutluk’a gitmeli ve işlemlerinizi yapmalısınız. Arnavutluk’a nasıl gidilir tüm detaylarıyla öğrenmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

Gerekli olabilecek tüm belgeleri mutlaka önceden hazır etmelisiniz. Belgelerin hazırlanması için belirleyeceğiniz tarihi çok iyi ayarlamalısınız. Aksi halde başvuru sırasında belgeleriniz güncel olmadığından reddedilebilirsiniz.

Çifte vatandaşlık başvurunuz için hazırlayacağınız belgelerin orijinalleri, kopyaları noter tasdikli olmalıdır. Ayrıca belgeler yeminli tercümanlarca Arnavutluk diline çevrilmelidir. Arnavutluğa gitmek için gerekli belgeler ve vatandaşlığa başvurmak için gerekli belgeler değişiklik gösterebilmektedir.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Zorunlu Belgeler

Arnavutluk çifte vatandaşlığı için yapılacak başvurularda pasaport, kimlik bilgilerini gösterir belge, ikamet belgesi, çifte vatandaşlık başvuru formu zorunlu belgeler arasındadır. Bu noktadan sonrası evlilik, doğum, iş gibi sebeplerden hangisiyle başvuruda bulunuyorsanız; buna göre değişecektir.

Pasaport fotokopisi, kimlik bilgilerini gösteren belge ve ikamet belgesi noter tasdikli olmalıdır. Her ihtimale karşı en az 3 adet kopya almanız yararlı olacaktır.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Başvurusu için Özel Belgeler

Arnavutluk çifte vatandaşlığına başvuru yapmanızda eğitim, iş, doğum, evlilik gibi durumlar varsa başvuru sürecinde gerekli belgeler farklı olacaktır. Zorunlu belgeleri hazırladıktan sonra durumuna özel belgeleri de hazırlamalısınız.

Evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı, eşin kimlik bilgilerini gösteren belge, eşin pasaportu da başvuru dosyasına koyulmalıdır. Ülkede iş için kaldıysanız ve çalışma izniniz, iş yeri size aitse buraya ait belgeler, gelir belgesi en az 3 adet kopya ile hazırlanmalıdır.

Başvuruda doğum, aile bağı gibi durumlar varsa doğum belgesi, eski nüfus kayıtları başvuru dosyasına eklenmelidir. Yine tüm belgelerin Arnavutluk diline çevrilmiş kopyalarının da hazırlanması gerekir.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Arnavutluk’tan çifte vatandaşlık almak için doğrudan başvuru, evlilik, iş, yatırım, aile bağı ve doğum gibi alternatifler vardır. Doğrudan başvuru en zor süreç iken doğum ve yatırım aracılığıyla yapılan başvurular daha hızlı sonuçlanabilmektedir.

Ülkenin ekonomik açıdan desteğe ihtiyacı olması yatırımla gelen vatandaşlık başvurularına verilecek yanıtların daha olumlu olmasında etkili olmuştur.

Evlilik Yoluyla Arnavutluk Çifte Vatandaşlığı

Eğer ülke sınırları içinde evlenmişseniz ve evliliğinizin üzerinden 3 yıl geçmişse Arnavutluk’tan çifte vatandaşlık almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

3 yıllık evliliğin en az 1 yılı Arnavutluk sınırları içinde geçirmiş olmalısınız. Evlilik yoluyla yapılacak başvurularda gereken belgelerin hazırlığını unutmamalısınız. Evliliğinizin gerçek olduğunu; vatandaşlık almak için formalite olmadığını da yetkililere ispat etmelisiniz.

Aile Bağı ya da Doğum ile Arnavutluk Çifte Vatandaşlığı

Başvuru yapmanızda doğum, aile veya akrabalık bağı söz konusu ise işlemleriniz daha kolay olacaktır. Anne babası Arnavut olan çocuklar doğrudan vatandaşlık hakkı kazanacaktır. Anne babası yabancı olan çocuklar eğer Arnavutluk sınırları içinde doğmuşsa yine vatandaşlık almaya hak kazanabilecektir.

Yatırım Yoluyla Arnavutluk Çifte Vatandaşlığı

Ülkeye özellikle tarım alanında yapacağınız yatırım sayesinde vatandaşlık alma hakkına sahip olabilirsiniz. 250 bin Dolar ve üzerindeki miktarlarda yatırım yapanlar vatandaşlık başvurusu da yapabilecektir. Başvuru sırasında yatırımınıza yönelik her türlü belgeyi yetkililere sunmalısınız.

[duyuru] İlginizi Çekebilir: Kolay Vatandaşlık Alabileceğiniz Ülkeler [/duyuru]

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Başvuru Süreci

Vatandaşlık almak için başvuru sürecinizin evraklarınızı ve başvuru formunuzu teslim ettiğinizde başlayacaktır. Başvurunuzun sonucunun tarafınıza bildirilmesi ve olumlu sonuçlarda pasaport ve kimliğinizi almanız ile başvuru süreciniz sona ermiş olacaktır.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Başvuru İşlemleri

Önce evraklarınızı teslim etmeli ve yetkililerden haber beklemeye başlamalısınız. Sizi aradıklarında mülakata gitmeli ve dil değerlendirmesinden başarıyla çıkmalısınız.

Mülakat sonrasında yeni bir değerlendirme süreci başlayacaktır. Nihai sonuç ortaya çıktığında tarafınıza telefon ya da adres yoluyla haber verilecektir.

Arnavutluk Çifte Vatandaşlık Başvuru Süreci Ne Kadar Sürer?

Evraklarınızı teslim etmenizden mülakata ve son değerlendirmeye kadar başvuru süreciniz ortalama 6 ay kadar sürecektir. Bu 6 ayın sonunda size olumlu ya da olumsuz kesin bir cevap verilir.

Tamamen uygun bir aday olsanız bile karar yine de yetkililerin inisiyatifine kalmıştır. Bu sebepten mülakat aşamasında iyi görünmeniz son derece önemli.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Levent dedi ki:

  Benim eşim Arnavut ben ve çocuklarım nasıl Arnavutluk vatandaşı olabiliriz 20 yıllık evliyim

 2. SERAP ÜÇLER dedi ki:

  BABAM 1927 ÜSKÜP DOĞUMLU NASIL VATANDAŞLIK ALABİLİRİM

 3. Mehmet A. Ç. dedi ki:

  Merhaba benim dedem Arnavut soy ağacında Manastir doğumlu olduğu yazıyor benim Arnavutluk vatandaşlığı için başvurma şansım var mı? Varsa gerekli belgeleri nereden temin edebilirim elimde soy ağacından başka bir belge yok.

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Mehmet Bey;
   Dedeniz hayatta mı?
   Eğer hayattaysa Arnavutluk makamlarına başvurarak nüfus bilgilerinin saklanıp saklanmadığını öğrenmelisiniz.