Arnavutluk Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Eski bir Osmanlı toprağı olan Arnavutluk, tarihi oldukça geniş bir ülkedir. Özellikle tarihi ve ekonomik donanımıyla son zamanların ilgi çeken ülkelerinden biri olması, vatandaşlık isteklerini arttırdı.

Arnavutluk vatandaşlığı için son yıllarda pek çok insan başvuruda bulunmakta. Elbette Avrupa ülkesi olması, ülkeyi ayrıca çekici hale getirmektedir. Bunun yanı sıra ülkede yatırıma açık kapı bırakılması da durumu biraz cezbedici kılmakta. Arnavutluk, kendi kendine yetebilen gelişmekte olan ülkelerden biri.

Arnavutluk Vatandaşlığı İçin Şartlar

Arnavutluk için vatandaşlık talebinde bulunacaksanız bilmelisiniz ki para, size ilk fırsatı yaratacaktır. Ülke, kendisine ekonomik anlamda katkı sağlayabilecek kişileri bünyesine rahatlıkla kabul etmekte.

Her ne kadar ülke genelinde işsizlik gibi bir sorun baş gösterse de özellikle tarım konusunda yatırım yapmak isteyenler için oldukça fırsat dolu bir ülkedir. Sağlıklı bir yatırım yaptığınız sürece, ülke de sizi kendi vatandaşı olarak kabul ediyor.

Arnavutluk vatandaşı olmak isterseniz en az 250 bin doları gözden çıkarmalısınız. Bu para, göz önüne getirildiğinde iyi düşünüp yatırımınızı ona göre kullanmanızda fayda var. Bu denli yüklü miktarda para talep edilmesinin nedeni ise ülkenin ekonomik açıdan desteğe ihtiyaç duymasıdır.

Ülke ekonomisine katkı sağlayabileceğiniz bir birikime sahipseniz, rahatlıkla Arnavutluk vatandaşı olabilirsiniz.

Arnavutluk’ta Ne kadar Yaşadınız?

Arnavutluk vatandaşı olabilmenin ikinci şartı ise bir süre burada ikamet etmiş olmaktır. Bu süre, 5 yıl üzerinden hesaplanır. Ayrıca burada bu kadar yaşamış olduğunuz pek de önemli değil, bunu ispat etmeniz önemli.

Ülke sınırları içerisinde 5 yıl ve daha fazla oturduysanız bunu bir şekilde ikametgâh, kira kontratları üzerinden ispat edip dilekçenizle beraber kanıtlamanız gerekmektedir.

Ülkede Akraba Bağınız Var mı?

Ülkede anneniz ya da eşinizin olması da birçok açıdan işinizi kolaylaştıracaktır. Eğer Arnavut bir eşe sahipseniz ve bu evliliği anlaşma nedeniyle yapmadıysanız gerekli denetimleri geçirdikten sonra rahatlıkla vatandaşlık alabilirsiniz. Bu süre zarfında, oturma izni ve çalışma izniniz de zaten verilecektir.

Anneniz ya da babanızın Arnavut olması da vatandaşlık hakkınızı arttırıyor. Eşinizin olması ya da annenizin babanızın olması, Arnavutluk vatandaşı olmanız için yeterli değildir. Bunu ispat etmeniz önemlidir. Doğum belgeleriniz ya da evlilik belgeleriniz aranan kriterler arasında olacaktır.

Arnavutluk’ta Evliyseniz Vatandaş Olabilirsiniz

Arnavutluk için vatandaşlık şartlarından bir diğeri de evliliktir. Eğer Arnavutluk’ta evlenmişseniz ve evliliğiniz üç yılı doldurmuşsa vatandaş olabilme hakkına sahipsiniz. Bilmeniz gereken detaylardan biri de evliliğiniz boyunca, bir yılı Arnavutluk’ta geçirmiş olmanız gerektiğidir.

Elbette evlilik konusunda da belgelerle başvuruda bulunmak zorundasınız. İki adet evlilik belgenizin kopyası, Arnavut olan eşinizin pasaportu ve doğum belgesi fotoğraflarınızla birlikte teslim edilmeli.

Tüm belgelerin yanı sıra evlilik yoluyla vatandaşlık elde etmeniz, net olarak 3 yıllık bir evlilik gerektirmektedir.

 Vatandaş Olmadan Önce

Arnavutluk, henüz tam olarak gelişmemiş aynı zamanda iş konusunda problem yaşatabilen bir ülke. Bu nedenle ülkede vatandaşlık almadan hemen önce gidip bir kez ziyarette bulunmalısınız.

Ülke ekonomisini kısa bir süre kalarak takip etmelisiniz. Hem çalışma izni alıp biraz fırsatları kollamalı aynı zamanda yatırım yapacaksanız bunun için görüşmeler düzenlemelisiniz.

Çalışma iznini temin etmeniz için de elbette gereklilikler bulunmakta. Pasaportunuzdan ikametgahınıza, iş teklifinden yapacağınız yatırıma kadar pek çok detay değerlendirilmektedir.

Birçok ülke için ortaya atılan parayı verip vatandaşlık alma iddiası, oldukça abartılı. Her 250 bin dolar verene vatandaşlık verilmiyor. Ülke, özellikle iş adamlarına öncelik tanıyor. Bunun temel sebebi ise iş hayatında canlılık sağlamak. Nihayetinde Arnavutluk, her fırsatta Türk yatırımcıları davet eden bir ülke.

Arnavutluk Vatandaşı Olmak İçin Gereken Süre

Arnavutluk vatandaşı olmak isteyenlerin başvuruları ile kabul edilmelerinin arasından ciddiye alınmaya değer bir süre geçmektedir. Bunun temel sebebi, gerekli evrakları toparlayıp göndermek ve elbette hakkınızda araştırma yapma sürecidir. Bu ülkenin vatandaşı olmak için yaklaşık altı aylık bir sürece ihtiyacınız olacak.

En kısa süre 6 ay olmakla beraber birkaç yıl süren işlemler de olabilir. Her para yatıran ya da evrakları tamamlanan kişi vatandaşlık alamıyor. Her şey bir yana bu tamamen ülkenin inisiyatifine kalmış bir karar.

Gereken süre, sizin evrakları teslim etmeniz itibariyle başlar. Daha sonrasında, gerekli yerlerden aranıp dil testi için çağırılmanız gerekir. Bu konuda da sorun yaşamazsanız en erken 6 ay gibi bir sürede Arnavutluk vatandaşı olabilirsiniz.

İlk Adım Başvuruda Bulunmak

Arnavutluk vatandaşlığı için harekete geçmek isterseniz yapmanız gereken ilk şey başvuruda bulunmaktır. Başvurunuzu, bakanlık üzerinden e-posta ile yapabilirsiniz. Ancak gidip kendiniz yapmak isterseniz gerekli mercilere ulaşıp dilekçe ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

Dilekçe ile beraber size başvuru formu verirler. Formda, hakkınızda bilinmesi gereken her detay yer almaktadır. Doldururken doğru bilgiler vermeniz oldukça önemli çünkü daha sonra teyit ettirilecektir. Özellikle mal varlığınız ile ilgili bilgilere özen göstererek cevap vermelisiniz.

Formla birlikte çifte vatandaş ya da sadece Arnavutluk vatandaşı olmak istediğinize dair dilekçe örneğiniz de bulunmalıdır.

Arnavutluk’ta Çifte Vatandaşlık

Arnavutluk’ta çifte vatandaşlık isterseniz bunun için öncelikle aile ispatını yapmanız gerekmektedir. Ailenizin Arnavut olduğunu belgelemeniz ya da Arnavut bir aile tarafından evlat edinildiğinize dair evraklar teslim etmelisiniz.

Arnavut bir ailenin çocuğuysanız bunun için doğum belgesi şartınız gerekmektedir. Arnavutluk’ta doğmuş daha sonra ülkeden ayrılmışsanız yine aynı şekilde doğum belgesi teslimi şarttır.

Bunun dışında ikinci bir yol da doğal bir şekilde gidip başvuruda bulunmaktır. İş amaçlı gidip çifte vatandaşlık isterseniz, tüm kriterleri yerine getirip ülkenin aradığı şartları sağlamalısınız.

Arnavutluk’ta Düzenli Geliriniz Var mı?

5 yıl Arnavutluk’ta çalışma izni alıp kaldıktan sonra vatandaşlığa geçmek isteyenler bilmeliler ki burada çalışmak yeterli değildir. Kaldığınızı ispatlamanız gerekecektir. Bunun için yaşadığınız evin ikametgâhı, kira sözleşmeleri, evi geçindirebildiğinize dair gelir belgeleri esastır. Aslında bir nevi ekonomik olarak düzene ayak uyduran bir vatandaş olabilecek misiniz bunu ispat etmelisiniz.

Kalıp çalıştığınız süre boyunca zaten çalışma iznine dayalı gereken belgeleri kontrol edecekler. Fakat vatandaşlık verme konusunda çok daha hassas davranacaklardır. İyi bir vatansever olabilecek misiniz ya da ülkeniz için tüm çabanızla enerji sarf edebilecek misiniz esas olan budur.

Bahsi Geçen Belgelerin Teslimi

Siz Arnavutluk vatandaşlığı için başvuru formunu doldurduktan sonra bakanlıktan davet bekleyeceksiniz. Bakanlığa davet edildiğinizde gerekli evraklar ile ilgili bir dosya alacaksınız.

İş için kaldıysanız; iş davet mektubu, çalışma izni, ikametgâh, gelir belgesi teslim etmelisiniz. Ya da aile ziyareti nedeniyle gelip kaldıysanız doğum belgesi gibi istenen pek çok evrakı dosyalayarak en az 3 fotokopi ile teslim edebilmelisiniz.

Evraklarınız, kontrolden geçirilmek üzere alındıktan sonra yine haber bekleme süreciniz başlayacak. Size döndüklerinde ise Arnavutluk için dil barajını aşacaksınız.

Ülkede konuşulan dili iyi bilip bilmediğiniz, konuşup kendinizi ifade edip etmediğiniz bir nevi mülakat yöntemiyle kontrolden geçirilecek. Dile hâkim olmanız aynı zamanda ülke kültürüne sahip çıkmanız demek. Bu da mülakat sırasında üzerinde duracakları konulardan biri olacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. cevdet dedi ki:

  merhaba arnavurt vatandaslıgı almak ıstıyorum annem arnavurt vatandası ama turkıye vatandaslıgı almıs bu konu hakkında yardımcı olurmusunuz?

 2. MEHMET FATİH ONUŞ dedi ki:

  bende aynı durumdayım yardımcı olurmusunuz

 3. MEHMET FATİH ONUŞ dedi ki:

  05052969470-05433737054bilgilendiriseniz 50 yıllık hasret sona erecek

 4. Dilek Cebeci dedi ki:

  merhabalar
  Dedemler Arnavutluk un Leskovik bolgesinden göç etmişler ve Tıurk Vatandaslıgına gecmişler. Biz Arnavut vatandaslıgına nasıl basvurabiliriz ?

  • admin dedi ki:

   İstanbul ya da Ankara’da bulunan büyükelçilik/konsolosluklara başvurabilirsiniz Dİlek hanım

  • Şehnaz Çeliköz dedi ki:

   Dilek hanım merhaba benimde dedem leskovikten gelmiş. Bende vatandaşlık başvurusunda bulunmak istiyorum. Eğer siz bir yol bulup ilerlediyseniz paylaşımda bulunursanız çok sevinirim teşekkürler

  • Erhan Çalışır dedi ki:

   Dilek hanım benımde dedem Leskovik doğumlu bende aynı durumla ugrasıyorum.Bırbırımızı bılgılendırırsek memnun olurum.

   • Onur Ergun dedi ki:

    Benim de dedem Leskovik doğumlu oradan kütüğe baktırmak lazım sanırım

 5. Gökhan dedi ki:

  merhabalar, babamlar osmanlı zamanında istanbula mecburi göç etmişler biz 3 çü nesiliz tekrar arnavutluktan vatandaşlık alabilirmiyiz bununla ilgili nasıl bir yol izlemeliyiz teşekkürler.

 6. dilek lale dedi ki:

  Anne
  tarafim üskup baba tarafim kalkan dere ama trakya bolgesine yerlesmisler.ben arnavut vatandasi olabilirmiyim.oglumla birlikte orda yasamak istiyorum.yanitlarsaniz sevinirm

 7. Filiz Mersin dedi ki:

  Merhaba anneannem Manastır doğumlu 1920 li yıllarda göç edip Türk vatandaşlığına geçmişler. Arnavut vatandaşlığına başvurabilir miyim?

 8. arda dedi ki:

  dedemler kosova piriştine den gelmiş. annanem, dedem orada doğmuşlar. annem ve biz vatandaşlık almak istesek olurmu sizce?

 9. ali dedi ki:

  herkese merhaba kendim arnavutum arnavutluktan evliyim geçen sene oğlum arnavutluk vatandaşlığını aldı 17 yaşında maalesef kendim alamadım 2012 de vatandaşlık şartları değişti hele makedonyadan göç edenler maalesef heveslenmesinler ben ordan evli olduğum halde en az bir yıl orda ikamet isteniyor fakat isteyen istanbul ulustaki arnavutluk konsolosluğuna gidebilir fakat kendimde gittim elinize bir broşür tutuşturup gönderiyorlar bunlar bizzat başımdan geçmiştir verebileceğim bilgi bu kadar herkese saygılar

 10. salih dedi ki:

  merhaba. benim dedem de lazarat tan gelmiş.akrabalarımız halen orada. nüfus müdürlüğünden dedemin arnavut vatandaşı olduğunu gösteren belgeleri aldım ve mail attım konsolosluğa.bilgi talebinde bulundum.nasıl bir yol izlemeliyim.mail adresim [email protected] yardımcı olabilecek varsa sevinirim.bilgilendirme anlamında.

 11. Demet dedi ki:

  Üst soya bağlı çifte vatandaşlık alabilirmiyim ne kadar para ödememlazım

 12. hayrettin dedi ki:

  Değerli arkadaşlarım ailecek safkan Arnavut’un..çat pat derdimi anlatacak kadarda arnavutça bilirim,ve yıllardır kültür dernekleri ve elçilik etkinlikleri bazında bir çok etkinliklerine katıldım,2007 yılındada elimdeki belgelerle vatandaşlık için resmen müracaatım oldu fakat olumlu yada olumsuz geri dönüş bile olmadı..Bu konuda ben söyle düşünüyorum,kimin arnavut olup olmadığına arnavutluk devleti karar veremez haddinde düşmez,onlar sadece kimin arnavut vatandaşı olup olamayacağına karar verirler,yani arnavut vatandaşı olmamanız sizin arnavut olmadığınız anlamına gelmez,ortada bir ayıp varsa ki var bunun sorumluluğu o devlete aittir,ülke nüfusunun dört katı insanın halen yurt dışında yaşadığı ve bu ülkeye sağlayacağı muazzam bir gücün farkında olamayacak kadar kör bir iradeye ne anlatsan boş bu konuda her zaman İsrail örneğini veririm..Neyse sonuç olarak her ne kadar yapısal bir takım sorunlarında olsa zaman içerisinde çözüleceğine olan inancı tam olan bir insan olarak türkiye cumhuriyeti gibi çok güçlü bir devletin vatandaşı olmakta önemlidir..

 13. hayrettin dedi ki:

  Konu hakkında yapmış olduğum yorumu sitenizden kaldırmakla ne kadar haklı olduğumu ortaya koyduğunuz için size teşekkür ederim…Adalet yerini bulacaksa bırakın dünya yıkılsın.

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Hayrettin bey;
   Yorumlar, onaya bağlı yayınlanmakta. Spamı ve güvenlik dışı içerikleri engellemek için.
   Çok ön yargılı olmamakta fayda var 😉

 14. hayrettin dedi ki:

  Sn.Vize merkezi öncelikle size selam ve saygılarımı sunar,çalışmalarınızda başarılarınızın devamını dilerim.Benim tek amacım çok iyi bildiğim bu konu hakkındaki gerçekleri lafı fazla uzatmadan kısa yoldan,yok efendim şöyledir yok efendim böyledir demeden,ayrıca ifadelerimde size yada bir başkasına bir saygısızlıkta bulunmadan insanların boş hayaller peşinden koşmamasını ve zamanlarını boşa harcamamalarını(yazdıklarım her ne kadar benimde hoşuma gitmesene)yine sizin aracılığınızla dile getirmek ve değerli arkadaşları uyarmaktı..:)

 15. dilek dedi ki:

  merhabalar benim babamın babası kilistinadan gelmiş soyağaçımızdada çıkıyor ben çifte vatandaşlık alabilirmiyim

 16. Deniz dedi ki:

  Arnavutluk’ta oturma izni almak için bir işimin olması şart mı? İşim olmadan 5 yıllık oturma izni alamaz mıyım?

 17. necat dedi ki:

  Bu konuda sizlerle bildiklerimi paylaşmak ve nasıl biryol takip edeceğinizi anlatmak üzere yazıyorum.
  arnavutluk-kosova-K.makedonya-bosna hersek-bulgaristan
  evet tüm bu ülkelerden soy bağı sebebiyle vatandaşlık alma ve talep etme hakkınızvar.teknik olarak bu muracatların bir başlangıç noktasıda var.aşağıda maddeler halinde sıralayacağım.
  1-öncelikle ailenizde buraya göç eden kişinin oradaki soyadının Türkiyeye geldiğinde değiştirdiğini ispatı(nufus müdürlügünde nerede ilk kayıt oldu ise İSİM DENKLİK BELGESİ istenecek o nufus mudurlüğünden)bu durum biraz zaman alıyor çünkü Ankaradaki arşivden bulunuyor.
  2-göçü gerçekleştiren kişinin göç ettiği yerdeki nufus dairesi(adı oraki anlamı ne ise)kaydının çıkarılması.
  3-başvuruda bulunacak kişinin Türkiye deki nufus kayıt kütüğü
  4-sabıka kaydı
  5-evli ise evlilik cüzdanı
  6-çalışıyorsa sgk kaydı
  bu evraklar bu işin başlangıcı olup gerekebilecek diğer evraklar muracat edeceğiniz konsoloslukta eksikleriniz size söylenecektir.
  burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu başvurulacak ülkenin soy bağından dolayı almayı talep edeceğiniz kişinin geldiği hangi şehir ise nufusunda yer aldığığını gösterir belge teminidir.
  sonuç olarak bu ülkelerin tamamı o ülkenin dilini konuşabilrliğinizi dikkate almakta ve bu da vatandaşlık başvurunuzu çok ama çok güçlü kılmaktadır.
  herkese saygılar

 18. Hikmet dedi ki:

  merhaba annem babam 1912 de türkiyeye leskovikten gelmişler arnavutluk vatandaşlıgı alabilirmiyim istanbulda yaşıyorum