Aruba Vizesi Nasıl Alınır?

Aruba Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Aruba, Karayip Denizi’nin güney kısmında bir adadır ve Hollanda Krallığı’nı oluşturan dört ülkeden bir tanesidir. ABC adaları olarak anılan bu adaların diğerleri Bonaire ve Curaçao’dur. Kuzeyi ile güneyi arasında 32 kilometre olan adanın en geniş bölümü 10 kilometredir.

Aruba, ülkemiz vatandaşlarının, ülkeye ziyaretlerinde vize talep etmektedir. Aruba, ülkeye ziyarete gelecek olanlara farklı vize türleri sunmaktadır. Vize başvurunuzun olumlu sonuçlanması için başvuracağınız vize türü konusunda hassas olmalısınız.

Aruba Vize Uygulaması

Aruba, ülkemizdeki normal yani bordo pasaportlulardan vize talep etmektedir. Bunun yanı sıra hususi yani yeşil pasaportlulara, hizmet yani gri pasaportlulara ve diplomatik yani siyah pasaportlulara vize uygulaması yoktur. Bordo pasaportlular dışındakiler, Aruba’ya sadece pasaportlarıyla giriş çıkış yapabilmektedir.

Aruba Vize Türleri

Aruba, ülkeyi ziyaret edecek olan vatandaşlara, birçok vize türü sunmaktadır. Aruba’dan seyahat amacınız ön planda olacak şekilde ticari vize, turistik vize ve transit vize alabilirsiniz.

Ticari vizenin çalışanlar ve işverenler için ayrı detayları bulunmaktadır. Turistik vizede ise işveren, çalışan, öğrenci, emekli, memur ve aile ziyareti alt kategoriler bulunmaktadır.

Başvurunuz sırasında seyahat amacınız konusunda net olmalı ve başvurunuzu buna göre yapmalısınız. Aksi halde başvurunuzun olumlu sonuçlanması konusunda sorun yaşayabilirsiniz.

Aruba Vizesi Nasıl Alınır?

Aruba vizesi için başvurular Hollanda Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Konsolosluğa başvuru için giderken gerekli tüm belgeleri hazırlayıp gitmelisiniz. Belgelerinizde ne kadar az eksik o kadar hızlı sonuç demektir. Belgelerinizi teslim edip yetkililerle görüştükten sonra konsolosluktan ayrılabilirsiniz.

Vize başvurusuyla ilgilenecek vaktiniz yoksa başvurunuzu Aruba vizesi ile ilgilenen danışman firmalara bırakabilirsiniz ama bazı noktalarda yine şahsi olarak başvurunuzla ilgilenmelisiniz. Danışman firmalardan destek almak özellikle belgelerin eksiksiz ve doğru hazırlanmasında faydalı olmaktadır.

Başvurunuz değerlendirilip sonuçlandığında tarafınıza konsolosluk tarafından bilgi verilecektir. Vizeniz olumlu sonuçlanmışsa seyahatinizi vakti geldiğinde gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurunuz reddedilmişse yeni bir başvuru için bir süre beklemenizde yarar var.

Aruba Vizesi için Gerekli Evraklar

Aruba’dan vize almak için yapacağınız başvuru sırasında her şeyden önce yanınızda pasaport bulunmalıdır. Pasaportun seyahatinizin bitiş tarihinden sonra en  az 6 ay daha geçerliliği olmalıdır.

Vizenin işlenebilmesi için pasaportunuzda boş sayfaların olması da önemlidir. Yırtık ve yıpranmış pasaportlar, vize başvurusunda sorun çıkmasına neden olabilir. Pasaportunuz eski durumdaysa vize başvurunuz öncesinde yeni bir pasaport almanızda yarar var.

Fotoğrafçıda bazı özel detaylar göz önüne alınarak, son altı ay içinde çekilmiş fotoğrafınızdan 2-3 adet hazırlamalısınız. Fotoğrafçıya, fotoğrafı vize başvurusunda kullanacağınızı söylerseniz; kendisi doğrudan, arka planın beyaz olması gibi özel şartları olan biometrik fotoğrafınızı çekecektir.

Aruba vizesi başvuru formu, başvuru merkezinden temin edilerek eksik doldurulmalıdır. Formun okunaklı biçimde doldurulması da önemlidir. Başvuru formu son kez kontrol edildikten sonra ıslak imza ile imzalanmalıdır.

Aruba Konsolosluğu’na hitap edilerek yazılmış bir başvuru dilekçesi hazırlanmalıdır. Vize ticari olacaksa dilekçenin antetli kağıda yazılmış olması gerekir. Ticari vize için başvuracaklar dilekçeye şirketteki görevini, izin tarihlerini içeren bilgiler yazmalıdır. Dilekçe şirkette imza yetkisi olan kişi tarafından kaşelenmeli ve imzalanmalıdır.

Ticari vize alacaklar; iş yerinin faaliyet belgesini, vergi levha fotokopisini, imza sirkülerinin fotokopisini ve ticaret sicil gazetesinin fotokopisini hazırlamalısınız. Ticari vize de işe yönelik detayları içeren bu belgeler mutlaka başvuru dosyasında olmalıdır.

Memur ya da işçi olarak bir kuruma bağlı olup hizmet verenler; SSK işe giriş bildirgesini kaşeli ve imzalanmış olarak almalılar. Son 4 aylık maaş bordrosu, SKK prim dökümü, varsa tapu ya da araç ruhsatının fotokopileri de hazır edilmelidir.

Hangi vize türüne başvurulduğu önemli olmaksızın herkes nüfus cüzdanı fotokopisini, ailenin diğer fertleri hakkında bilgilerin  de yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı fotokopisi başvuru dosyasına ilave edilmelidir. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin yeni tarihli olması çok önemlidir.

Öğrenci vizesine başvuracak olanlar, eğitim aldıkları kurumdan, yeni tarihli öğrenci belgesi almalılar. Öğrencilerin kendi gelirleri yoksa aile bireylerinin gelirlerini gösteren belgeleri hazır etmeliler. Hangi vize türüne başvurulacağı önemli olmaksızın; başvuru dosyanıza eklemeniz gereken bir diğer belge bankadaki hesap bilgilerinin dökümüdür. Aktif ve içinde bir miktar para bulunan hesabınızın son 3 aylık dökümünü bankadan talep edebilirsiniz.

Aruba vizesi başvurusunda seyahatinize yönelik evrakları gösterebilirseniz; vize başvurusu süreciniz daha ılımlı geçecektir. Aruba’dan bir otelden rezervasyon yaptırmışsanız; buna yönelik belgeyi, gidiş dönüş uçak biletini başvuru dosyası içine eklemelisiniz. Tüm bu belgeler, vize yetkililerini ülkeyi tatil için ziyaret edip döneceğinize ikna etmek için gereklidir.

Aruba transit vizesi için tüm belgelere gerek yok yani sadece pasaportunuz ile Aruba transit vizeye başvurabilirsiniz.

Aruba Vize Ücretleri

Aruba vize ücretleri, vize çeşitlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Vize ücretleri yenilendiğinde konsolosluk ve büyükelçilikten bilgi verilmektedir. Aruba vizesi için başvuruda bulunurken ödenilen vize ücreti, başvuru olumsuz sonuçlansa bile tarafınıza iade edilmemektedir.

Aruba Vizesi Almak Kaç Gün Sürer?

Aruba, konumu ve genel durumu nedeniyle çok fazla ziyaret alan bir ülke değildir. Aruba’ya vize başvurusunda bulunan fazla kimse olmadığından; başvuru işlemlerinin sonuçlanması hızlı olmaktadır.

Aruba vize başvurusu için değerlendirme süresi ortalama 3-4 iş günüdür. Çok nadir olarak ülkede mevsimsel yoğunluklar yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda başvuruların sonuçlanması 7 ila 15 iş günü arasında gerçekleşmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir