Avustralya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Avustralya oturma izni, ülkeye bir kez ziyaret edip hayran olanların, iş fırsatlarından yararlanmak isteyenlerin tercih edebileceği uzun süreli oturum vizesi olarak kabul edilebilir.

Doğası, mimarisi, okyanus iklimi ile gidenleri kendine hayran bırakan Avustralya, ekonomik açıdan da iyi durumdadır.

Özellikle Türklerin yoğun olarak yaşamadığı bölgeleri tercih etmek isteyenler Avrupa yerine Avustralya’yı tercih edebilirler. Ülkede yaşayan Türk sayısı, Avrupa ülkelerine göre çok azdır.

Avustralya’da yaşam standartlarının yüksek olması, eğitimin kaliteli olması gibi birçok nedenden öğrenciler de eğitim almak için ülkeyi tercih etmektedir.

Oturma izni prosedür açısından vize almaktan daha zordur ama ülke oturma izni verirken çok katı uygulamalardan kaçınmaktadır.

Oturma izni alan kişiler ülkedeki birçok sosyal imkândan faydalanabilmektedir. Bu nedenle çoğu kişi vatandaşlık almak yerine, oturma izni alarak ülkede kalmaktadır.

Vatandaşlık almak isteyen kişilerin, belirli bir süre ülkede yasal olarak yaşaması gerekmektedir. Bunu sağlamanın ilk adımı ise uzun süreli oturum izni almaktır.

Avustralya, oturma izni başvuru süreçlerinde çok zorlayıcı olmadığından şartlar uygunsa işlemler kolayca sonuçlanmaktadır.

Avustralya göçmenlik 2018 sisteminde çok ciddi değişiklikler olmamıştır. Göçmenliğe sıcak bakan nadir ülkelerden olan Avustralya’dan oturma izni alabilmek için öncelikle Avustralya vizesi alarak ülkeyi ziyaret etmeniz; kalma düşünceniz varsa işlemlere başlamanız önerilir.

Avustralya vizenizi alarak yaptığınız ilk ziyaretinizde yaşamak istediğiniz bölgeyi belirleyebilir; ufak tefek iş detaylarını halledebilirsiniz.

Ülkede yaşayan bir akrabanız varsa, aile bireylerinden birisi ülkedeyse çok zorlanmadan işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Avustralya Hakkında Bilgi

Avustralya ülkesinin resmi ismi Avustralya Milletler Topluluğu’dur ve isminden de göçmen ülkelerden biri olduğu anlaşılabilir.

Güney Yarım Kürede bulunan ve kıtanın kendisini oluşturan ülke, Büyük okyanus ile Hint okyanusu arasında yer almaktadır ve dört tarafı denizle çevrilidir. Bu konumu itibarıyla yoğun bir okyanus iklimi geçerlidir.

Ülkede çoğunlukla İngilizce konuşulmakta ve %12 kadar düşük bir oranda yerli dil konuşulmaktadır. Ülkede para olarak Avustralya doları kullanılmaktadır. Ülke nüfusu 24 milyonun üzerinde hesaplanmıştır.

Avustralya Oturma İzni Türleri

Avustralya geçici oturma izni, ülkede kısa süre belirli bir iş ya da eğitim için belli bir süre kalacakların tercih edebileceği gibi oturum türüyken daimî oturum izni, ülkede vatandaşlık almadan da ömür boyu yaşamak isteyenlerin tercih edebileceği bir oturum izni türüdür.

Avustralya Oturma İzni Gerekli Belgeler, Şartlar

Avustralya Oturma İzni Gerekli Belgeler, Şartlar

Avustralya’da oturma izni nasıl alınır merak ediyorsanız; öncelikle şartları sağladığınızdan emin olun ve başvuru için ilk adımı atın.

Ülkede çalışacak olanlar Avustralya oturma ve çalışma iznini birlikte almaları gerekmektedir ki bu durumda istenen belgeler de bazı ek talepler bulunabilir.

Avustralya Oturma İzni Başvurusu için Şartlar

Avustralya oturma izni şartları, ülkede yaşayanlar için farklı şekilde işlemektedir. Ancak ülkeden oturma izni alacak olanların durumu ne olursa olsun uymak zorunda oldukları bazı şartlar vardır.

Sağlıklı olmak, 18 yaşından büyük olmak, sabıka kaydı temiz olmak, ülkede geçinebilecek maddi imkana sahip olmak bu şartlar arasında yer almaktadır.

Avustralya daimî oturma iznini alabilmek için bu şartların dışında başvuru durumunuz detaylarına yönelik şartlar aranmaktadır.

Kan bağı, evlilik, iş, eğitim, meslek yoluyla göçmenlik gibi çeşitli seçeneklerden birine uyum sağlıyorsanız oturma izni başvurusunu yapabilirsiniz.

Akrabalık derecesiyle başvuru yapacaklarda akrabalık yakınlığının fazla olması önemlidir. Meslek yoluyla göçmenliklerde ise aranan şartlar tamamen ayrıdır.

Kalifiye göçmenlik yoluyla ülkeden oturma izni alacakların; her yıl yenilenen meslek listesinde yer alan bir mesleğe sahip olmaları en önemli şarttır. Bunun dışında yaşın 45’i geçmemesi, yeterli İngilizce, testlerden en az 65 puan alabilmek gibi özel şartlar da bulunmaktadır

Eyaletlerin sponsor olduğu meslek göçmenlik programlarında ise süreç biraz daha farklı işlemektedir.

Avustralya Oturma İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler

Başvuru türünüz ne olursa olsun yetkililere sunmanız gereken belirli belgeler vardır.

Pasaport, pasaporta uygun fotoğraf, sağlık raporu, sabıka kaydı belgesi, nüfus kayıt belgeleri, Türkiye’de ev Avustralya’daki ikamet adresinin belgeleri, ülkede yaşayabilecek maddi imkânın olduğunu gösteren her türlü banka hesap bilgisi ve maaş, kira gibi ek gelirleri gösteren belgeler yetkililere sunulması gereken belgelerdir.

Öğrencilik yoluyla ülkeden oturma izni alacakların, öğrenci belgesi, okul davet mektubu, eğitim alınacak bölüme ve okula yönelik belgeleri; evlilik yoluyla oturma izni alacakların uluslararası evlilik belgesi, Avustralya vatandaşı olan eşin kimlik ve ikamet belgelerini, iş için gideceklerin şirket belgelerini, sponsorluk belgelerini, kan bağı yoluyla oturma izni alacakların; doğum belgelerini ve kan bağını gösteren belgeleri yetkililere sunması gerekmektedir.

Hazırlayacağınız tüm belgelerin Türkçe orijinalleriyle birlikte, yeminli tercüman tarafından İngilizceye çevrilmiş örneklerini de başvuru dosyanıza eklemeyi unutmamalısınız.

Belgelerin noter onayından geçirilmesini de ihmal etmemeniz gerekmektedir.

Avustralya Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Avustralya oturma izni başvurusunu ülkede bulunduğunuz eyaletteki göçmenlik bürolarına yapabilirsiniz.

Göçmenlik bürolarına yapılacak başvurudan önce evrak toparlama, hazırlama sürecinde birçok kurum ile görüşmeniz gerekebilir.

Özellikle iş söz konusu olan durumlarda birçok yerden çeşitli belgeler temin etmeniz gerekebilir. Başvurularınızı göçmenlik bürolarına ilettikten sonra sonuç için beklemeniz gerekmektedir.

Avustralya Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Avustralya oturma izni başvuruları aslında çok uzun süre geçmeden sonuçlanabilmektedir çünkü yetkililer şartlar uygunsa çok zorlayıcı işlemler talep etmezler ama Avustralya göçmenlik için çok fazla başvuru alan ülkelerden biri olduğundan; yetkililer zaman zaman yoğunluk yaşayabilmektedir.

Özellikle meslek listelerinin güncellendiği temmuz ayından sonra yoğun bir başvuru dönemi yaşanmaktadır. Oturma izni başvurularının sonuçlanması genellikle 3 hafta içinde gerçekleşmektedir. Bazen bu süre daha uzun ya da kısa olabilir.

Oturma izninizi aldıktan sonra da belli süreler dahilinde Avustralya oturma izni uzatma işlemini yapmanız gerekmektedir.

Evlilik ile Avustralya Oturma İzni

Avustralya vatandaşı ile evlenmek, ülkeden oturma izni almanın kolay ve hızlı yollarından bir tanesidir.

Evlilik başka ülkede gerçekleşmiş olsa bile evliliğinizi ispat etmeniz halinde kolayca oturma izni alabilmektesiniz. Evlilik tarihinin üzerinden yıllar geçmişse daha avantajlı durumdasınız.

Yatırım Yoluyla Avustralya Oturma İzni

Yatırım yoluyla yapılacak başvurularda, yatırım tarihinden önce 4 yıl boyunca 2 yıl kesintisiz ülkede yaşamış olma şartı aranmaktadır. Bunun dışında yatırım için belirlenen miktarlarda yatırım yapmanız da önemlidir.

1,5 milyon Avustralya doları üzerinde yatırım yaparsanız ailenizle birlikte oturma izni alabilirsiniz.

Yatırım yoluyla oturma izni alanların ilerleyen zamanlarda vatandaşlık başvurusu alması da kolay olmaktadır.

Doğum Yoluyla Avustralya Oturma İzni

Avustralyalı bir ebeveynin çocuğu olmak, Avustralyalı bir çocuğun ebeveyni olmak oturma izni almayı kolaylaştırmaktadır ama doğum belgeleriyle bu durumların ispat edilmesi önemlidir.

Doğum yeni olmuşsa da doğum üzerinden yıllar geçmişse de bu yollar oturma izni talebinde bulunabilirsiniz.

Eğitim Yoluyla Avustralya Oturma İzni

Eğitim almak için ülkeye gidip oturma izni talebinde bulunmak mümkündür.

Birçok öğrenci lisans eğitimi, yüksekokul eğitimi ya da dil eğitimi için ülkeye gitmeyi tercih etmekte ve oturma iznini bu şekilde almaktadır.

Çalışma Yoluyla Avustralya Oturma İzni

Avustralya özellikle meslek göçmenliği programına geniş yer verdiğinden; bu yolla ülkeden oturma izni alma olasılığınız yüksektir.

Tüm şartları sağladıysanız; başvurunuz zaten olumlu sonuçlanacaktır. Meslek listelerini yakından takip edin başvurunuzu yapabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Avustralya Oturma İzni Avustralya Oturma İzni Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Avustralya Oturma İzni Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avustralya Oturma İzni Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.