Avustralya Vatandaşı Olmak İstiyorum. Nasıl Avustralya Vatandaşlığı Alınır?

Paylaş

Avustralya, dünyanın en güzel ülkelerinden bir tanesidir. Yüksek ortalama geliri, ileri düzey eğitim olanakları ve kültürel zenginliği ile yaşam için en uygun ülkelerden bir tanesidir.

Avustralya vatandaşlığının, diğer ülke vatandaşlıkları ile kıyaslandığında benzer prosedürler uyguladığı görülmektedir. Her vatandaşlık başvurusunda olduğu gibi önemli olan eksiksiz belgelere ve başarılı bir hayata sahip olmaktır.

Başarılı hayattan kasıt, Avustralya’da yaşamaya başladığınızda kendi hayatınızı idame ettirebilecek ölçüde donanıma sahip olmanız demektir. Kısacası vatandaşlığa kabulünüzü sağlayacak yetkilileri, iyi bir hayat sürebileceğinize inandırmanız gerekir.

Avustralya vatandaşlığı almadan önce, prosedürün işleyişi hakkında bilmeniz gereken 9 adım bulunmaktadır.

Uygunluğunuzu Kontrol Edin

Genel olarak Avustralya vatandaşlığı için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

1 yıl süreyle daimi ikamet statüsüne sahip olun ve bu 1 yıl içinde Avustralya’da bulunmanız gerekir. Kısacası 12 ay içinde en az 9 ay boyunca Avustralya’da ikamet etmiş olmalısınız.

Vatandaşlık için en önemli belirleyicilerden birine cevap verin: Son 4 yıldır Avustralya’da sürekli ve yasal olarak yaşadınız mı? Fiziksel olarak Avustralya’da son dört yılda 12 aydan fazla olmak şartıyla bulunmanız işleri kolaylaştıracaktır.

İyi ahlaki karakter gereksinimini karşılayın ve yapı olarak ülkeye uygunluğunuzu belirtin. Ülke içinde yaşayacağınız yeri belirlemiş olmanız, ülke kültürüne, tarihine ve diline hakim olmanız vatandaşlık almanız açısından son derece önemlidir. Ailenizin ve sizin mesleğiniz, eğitim seviyeniz ve maddi gücünüz diğer belirleyici unsurlar arasındadır.

Ailenizden en az bir kişi doğum hakkıyla Avustralya vatandaşıysa, vatandaşlığa başvurma hakkınız olabilir.

Yukarıdaki özellikleri barındırdığınızı düşünüyorsanız, bir Avustralya Vatandaşlığı Sertifikası almaya hak kazanabilirsiniz.

Destekleyici Belgelerinizi Hazırlayın

Başvuru için doğru koşullara uymak kadar eksiksiz belgelere sahip olmak da önemlidir. Unutmayın, belge eksikliği reddedilme sebebidir ve her defasında eksiklik yüzünden reddedilmeniz demek, hangi ülke olursa olsun vatandaşlığı kaybetmeniz anlamına gelebilir.

Başvurunuzla birlikte aşağıdaki maddelerle ilgili kanıt veya delil sunmanız gerekecektir:

 1. Kimlik: Kimliğinizi kanıtlayan fotoğraf ve / veya imzanız olan bir belge sunun. Kabul edilebilir belgeler arasında sürücü belgesi, pasaport veya ulusal kimlik belgesi bulunmaktadır.
 2. Avustralya’da ikamet: Son dört yıldır Avustralya’da sürekli ve yasal olarak yaşadığınızı ispatlamanıza yardımcı olacak bir belge sunun. Kabul edilebilir belgeler, ev veya kira sözleşmesini, adresinizi içeren belgelere örnek olarak; bir kamu hizmeti faturası (gaz, elektrik veya su), banka dekontu, MediCare veya sigorta mektubu sunabilirsiniz. Sizin orada düzenli bir hayat kurduğunuza dair her tür belge işe yarayacaktır. Eğer orada çalıştıysanız maaş belgeniz, patronunuzdan bir onay kağıdı vb. materyaller düşündüğünüzden daha önemli olabilir.
 3. Doğum belgesi: Doğum tarihinizi (ve varsa geçerliyken her isim değişikliği) içeren detaylı bir dokümana ihtiyacınız olacaktır. Doğum belgenizin bir kopyasını sunmanız gerekecektir.
 4. Pasaport stili fotoğraf: Son altı ay içinde çekilmiş pasaportlarda kullanılan fotoğraflara ihtiyacınız olacaktır. Bu fotoğrafları konsolosluk sayfasında belirtilen sayıdan fazla çektirin ve mutlaka yanınızda yedek bulundurun.

5.Eğer evlilik yolu ile vatandaşlık istiyorsanız, eşiniz ile beraber izlemeniz gereken prosedürler bulunmaktadır. Evliliğinizin ve ilişkinizin gerçekliğine yönelik çeşitli beyanlarda bulunmanız ve kanıtlamanız gerekebilir.

Yukarıda açıklanan belgeler, sağlamanız gereken minimum miktardır. Durumunuza bağlı olarak ek kanıtlar sağlamanız gerekebileceğini unutmayın.

Vatandaşlık İçin İstenebilecek Ek Belgeler

Eşinizin veya ebeveyninizin Avustralya Vatandaşlık Statüsünün kanıtı gerekebilir.

Şubat 2001’den önce Avustralya’ya gelmiş olan Yeni Zelanda vatandaşı iseniz, Centrelink tarafından Avustralya’da ikamet ettiğinizi belirten bir belge sunmanız gerekebilir.

Bitirdiğiniz okullara ve çalışma durumuza dair belgeler gerekebilir. Yeni mezun iseniz ve yüksek lisans gibi bir durum için Avustralya’ya gitmişseniz her iki ülkede de aldığınız eğitimi göstermeniz ve eğitimler arasındaki denklikleri ispatlamanız gerekebilir. Örneğin Türkiye’de tıp okumuşsanız, Avustralya’ya göre de doktorluk belgesini almanız gerekebilir.

Önemli olan ve asla kaçırmamanız gereken nokta, gerekli belgeleri başvurunuzla birlikte göndermeniz gerektiğidir. Aksi halde başvurunuz işleme konmayacaktır.

Tüm Gerekli Belgelerin Kopyalarını Yapın

Orijinal belgelerinizi başvurunuza eklemeniz gerekli değildir. Bütün resmi belgelerin kopyalarını ekleyebilir veya yükleyebilirsiniz. Orijinalleri vatandaşlık randevunuzda veya kabulünüz halinde mülakat sırasında vereceksiniz.

Gerekli Olması Halinde Resmi Çevirileri Hazırlayın

DIBP’ye gönderdiğiniz herhangi bir belge İngilizce olmalıdır. Orijinal bir belge İngilizce değilse, akredite edilmiş bir çevirmen tarafından hazırlanan çeviriyi göndermeniz gerekir.

Vatandaşı olduğunuz resmi dilde kendi beyanınız ile yazdığınız resmi bir belgeyi, yabancı dile çevirttikten sonra, aslına uygun olarak çevrildiğine dair bir beyan almanız gerekebilir.

Başvuru Formunu Doldurun

Avustralya vatandaşlığı için yapacağınız başvuruları Konsolosluk ve Büyükelçilere giderek yapabileceğiniz gibi, e-başvuru sistemi aracılığıyla başvurunuzu çevrimiçi olarak tamamlayabilirsiniz.

Dosyanızda ihtiyaç duyacağınız form, sizin özel senaryonuza bağlı olacaktır ve kendinize, çocuklarınız ve anne-babanız hakkında tam bilgi (isim, doğum tarihi, cinsiyet, doğum yeri, adres, vatandaşlık ülkesi vs.) içermelidir.

Sağlayacağınız destekleyici belgelerin listesini yapın. Başkasının kimliğinizi ve belgelerinizin geçerliliğini kanıtlamasını sağlayın. Yani gerekli durumlarda bir şahit kullanabilirsiniz. Buna Kimlik Bildirgesi denir ve bu bölüm yetkili bir kişi tarafından doldurulmalıdır.

Gerekirse bir temsilciyi aday gösterebilirsiniz ve vatandaşlığa kabul edilmeniz halinde Avustralya Töreni sırasında yanınızda duracak kişi için tercihinizi belirtebilirsiniz.

Başvuru Ücretini Unutmayın

Başvuruyu tamamladıktan sonra, başvuru belgenizi dosyalama ücreti ile birlikte DIBP’ye göndermeniz gerekecektir. Dosyalama ücreti, dosya için kullandığınız forma bağlı olarak 180 ila 285 dolar arasında değişir.

Tüm destekleyici belgeleri bir araya getirdikten, başvuruyu tamamladıktan ve dosyalama ücretini hazırladıktan sonra, DIBP’ye elektronik olarak (çevrimiçi) ya da posta yoluyla tüm belgelerinizi gönderebilirsiniz.

Başvurunuzu posta ile göndermeyi seçerseniz, yaşadığınız yere göre doğru adrese gönderdiğinizden emin olun. Başvurunuzun nereye gönderileceğini internetten size en yakın merkezlere bakarak bulabilirsiniz.

Vatandaşlık Testi İçin Mülakata Katılın

DIBP başvurunuzu aldıktan sonra, eksik veya yanlış bir bilgi olmaması halinde, size bir randevu ayarlarlar. Bu randevu, kimliğinizi doğrulamanız istenen bir mülakata katılmanız için sizi uyarır ve mülakat sırasında bir görevli orijinal belgelerinizi doğrulayacaktır.

Mülakata giderken kıyafetiniz, tavrınız ve üslubunuz önemlidir. Kesinlikle İngilizce konuşun ve konuşma sırasında hata yapmaktan korkmayın. Kasıntı bir şekilde davranırsanız bu gergin olduğunuz şeklinde algılanabilir.

Olumlu ve pozitif olmaya çalışın. Mülakata eşiniz veya müstakbel eşiniz ile giriyorsanız, ilişkinizin gerçekliğine dair uçak bileti, otel kayıtları, fotoğraflar veya şahitler gibi somut veriler sunabilirsiniz. Ayrıca, Avustralya Vatandaşlığı testi için mülakata katılmanız istenir.

Avustralya vatandaşlığı testinde 20 çoktan seçmeli soru sorulacaktır. Testi geçerek Avustralya vatandaşı olabilmeniz için soruların %75’ine ihtiyacınız olacaktır. Yani 20 soruda en az 15 doğru yapmanız gerekecektir.

Vatandaşlık Törenine Katılın

Vatandaşlık randevunuzu tamamladıktan ve sınava girdikten sonra, başarılı olmanız halinde bir Vatandaşlık Törenine katılmanız gerekir. Bu, Avustralya vatandaşı olmak için son adımdır. Burada Avustralya Vatandaşlık Yeminini etmeniz gerekir.

Genellikle töreni, başvurunuz onaylandıktan sonraki altı ay içinde yapılır, ancak bekleme süreleri değişebilir. Tören sırasında önemli olan gerçekten inanarak ve yapmacık olmadan sözünüzü vermektir. Yeminin içeriği, ülkenin bütünlüğüne duyacağınız saygı ve iyi bir vatandaş olacağınızın sözü ile ilgilidir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. cengiz eser dedi ki:

  slm ben yıllar önce yurttaşlık için başvuru yapmıştım ama kabul olmadı tabi başvuru parası yatırdık bu parayı alma ihtimalimiz varmı

 2. hakan kurt dedi ki:

  merhaba ben avustralya vatandaşı olmak istiyorum bunun için ne yapmam gerekiyor ingilizcem fena değildir kalifiyeli bir çalışanım ve liseyi bitirdim
  yardımcı olurmsunuz ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir