Avusturya Oturma İzni – Avusturya’ya Yerleşmek

Avusturya oturma izni, ülkede belirli bir süre kalan, ülkeye turistik ziyaret amacıyla giden, ülke değişikliği yapmak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur.

Herhangi bir sebepten Avusturya’ya yerleşmek istiyorum diye düşünenler de Avusturya’ya nasıl yerleşebilirim sorusunun yanıtını merak etmektedir.

Avusturya sanatçıya ve eğitime verdiği önemden hareketle bu alanlardaki oturma izni başvurularında farklı bir prosedür uygulamaktadır.

Avusturya oturma iznini almadan önce vize alarak ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. 180 güne kadar vizeyle Avusturya’da kalmak mümkündür ama daha uzun süreler için eğitim, iş, aile birleşimi gibi nedenlerle oturma izni başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Avusturya vatandaşlık başvurusu gibi düşüncesi olanların, ülkede oturma izni ile yasal olarak belirli bir süre yaşamış olması gerektiğinden tamamen vatandaşlık düşünenler, geçici süre ülkede yaşamak isteyenler, vatandaşlık almadan Avusturya’ya yerleşmek isteyenler öncelikle oturma izni almalıdır.

Avusturya Hakkında Bilgi

Avusturya oturma iznine başvurmadan önce genel bilgilerin yanında detaylı bir araştırma ve ülkede bulunarak yaşam şartlarını gözlemlemek en doğrusudur.

Avusturya doğasıyla, mimarisiyle gidenlerin sevgisini kazanan, sanata, kültüre ve eğitime verdiği destekle çok sevilen bir ülkedir.

Avusturya Cumhuriyeti toplama 9 eyaletten oluşmaktadır ve coğrafi konumu sebebiyle denize kıyısı bulunmamaktadır.

İsviçre, İtalya, Macaristan, Almanya gibi ülkelerle sınır komşusu olan Avusturya, 8 milyonun üzerinde nüfusa sahiptir.

Ülkenin başkenti olan Viyana, turizm açısından da önemli bir yere sahiptir.

Avusturya Oturma İzni Türleri

Avusturya oturma izni birçok sebepten alınabildiğinden başvuru türleri değişiklik göstermektedir. İş amacıyla ülkede yaşayacak olanlar Avusturya oturma ve çalışma izni alabilirler.

Avusturya eğitime ve sanata önem verdiği için sanatla uğraşanların ve belirli meslek gruplarından olanların alabileceği Avusturya sanatçı oturma izni ve eğitimini ülkede tamamlamak istemeyenlerin alabileceği Avusturya öğrenci oturma izni gibi alternatifler bulunmaktadır.

Oturma izni türleri farklı olsa da oturma izin belgesini alabilmek için sağlamak gereken genel şartlar vardır. Ayrıca başvuru türüne göre belirlenmiş bazı şartların da yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Avusturya Oturma İzni için Gerekli Şartlar

Avusturya oturma izni nasıl alınır merak edenler öncelikle gerekli şartları taşıyıp taşımadıklarına bakmalılar.

Avusturya oturma izni başvurusu için başvuru durumuna özel şartlar dışında 18 yaşında olmak, ülkede kalındığı süreçte geçimi sağlayabilecek durumda olmak, dil yeterliliğinin olması, yasal sicilin temiz olması, sağlıklı olmak, ülkeyle kültürel uyumda sorun yaşamayacak olmak gibi genel şartlar vardır.

Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Avusturya oturma izni başvurularının şahsen yapılması da önemli şartlardan bir tanesidir.

Avusturya oturma izni şartları, aile birleşimi, çalışma, eğitim gibi konulara göre özel detaylar da içermektedir.

Avusturya aile birleşimi yoluyla oturma izni alacaksanız; evlilik ve akraba bağı olmak üzere iki alternatifiniz vardır.

Akrabalık söz konusu ise kan bağı en fazla ikinci kuşaktan olmalıdır. Daha fazla dereceli akrabalıklar, oturma izni için aracılık yapamamaktadır.

Evlilikte Avusturya’da yaşayan taraf Türk ise ve vatandaşlığı yoksa Avusturya oturma izninin uzun süreli olması gerekmektedir.

Avusturya Oturma İzni için Gerekli Belgeler

Avusturya oturma izni için başvuru yapacak olanlar birtakım belgeleri hazır etmeliler.

Başvuru türü ne olursa olsun hazırlanması gereken belgeler dışında evlilik, kan bağı gibi durumlarda istenen ekstra belgeler de vardır.

Avusturya oturma izni başvuru formu, pasaport fotokopisi, biyometrik fotoğraf, Türkiye’den alınmış ikamet belgesi, uluslararası doğum kayıt belgesi, Avusturya’da çalışmak istediğinizin beyanı, geçimi sağlayabilecek yeterli maddi kaynak, sağlık sigortası belgeleri, ülkede nerede konaklanılacaksa ona dair belgeler, sabıka kaydı herkesin hazırlaması gereken belgelerdir.

Özel durumlara göre Avusturya oturma izni gerekli belgeleri; evlilik söz konusuysa Almanca tercümesi, Avusturya’da eş varsa eşin pasaport fotokopisi, iş için gidiliyorsa davet mektubu ve benzeri belgeler, kan bağı ilişkisi ile gidiliyorsa kan bağını ispat eden belgeler şeklindedir.

Hazırlanan tüm belgelerin yeminli tercüman tarafından Almanca diline çevrilmiş nüshalarını da hazırlamanız ve belgeleri noter onayından geçirmeniz faydalı olacaktır.

Avusturya Oturma İzni Başvuruları Nereye Yapılır?

Avusturya oturma izni başvuruları, Avusturya başkonsolosluğu ve elçiliklerdeki oturma izni bölümlerine yapılmaktadır.

Türkiye’de olup başvuru yapacaklar; Türkiye’deki yetkili birimlerden yardım alabilir, işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Avusturya’daysanız; bulunduğunuz bölgedeki kurumlara başvurunuzu yapabilirsiniz.

Avusturya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Avusturya oturma izni başvurularının sonuçlanma süreci birçok etken sebebiyle değişiklik göstermektedir. Başvurunun karmaşıklık durumuna göre incelenmesi zaman alacak başvurularda süre daha uzun olabilir.

İlgili birimin yoğunluğuna göre de işlem süreleri değişiklik göstermektedir. Vize alarak ülkeye gitmişseniz ve oturma izni almak niyetiniz varsa vize süreniz bitmeden, süre az kalmadan işlemlere başlamanız faydalı olacaktır.

Başvurularda eksiklik varsa, yetkililer ek belgeler talep ederse sonuçlanma süresi yine zaman alacaktır. Tüm olumsuzlukları düşünerek başvurularınızı geniş bir zamanda yapmaya gayret edin.

Avusturya Oturma İzni ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Avusturya oturma izni almak istiyorsanız; dil yeterliliğinizi ispat etmeniz gerekiyor. Bunun için başvurudan önce dil öğrenmeye çalışmanız faydalı olabilir.

Görüşmelerde dil bildiğinizi ispat edecek şekilde konuşabilirseniz; başvurunuzun gidişatı için olumlu etkisi olacaktır. Avusturya’dan oturma izni aldıktan sonra ikamet izninizin süresini takip etmeniz de vakti geldiğinde uzatmanız yasal açıdan zorunluluktur.

Avusturya oturma izni uzatma işlemini yapmayanlar, tespit edildiklerinde sınır dışı edilecektir.

Oturma izni almanız halinde kabul belgeniz göçmenlik ofisine ulaştırılmaktadır. Uzatma işlemleri 12 ayda bir yapılmak zorundadır.

Evlilik ile Avusturya Oturma İzni

Avusturya aile birleşimi yoluyla yapılacak oturma izni başvurularına kolaylık sağlayan bir ülkedir. Aile birleşimi evlilik yoluyla ya da kan bağı ispatıyla olabilir.

Kan bağı durumunda en fazla ikinci derece yakınlık olması şartına dikkat etmek koşuluyla oturma izni başvuruları genellikle sorunsuzca sonuçlanır.

Evlilik söz konusu olan durumlarda evliliğin gerçekliğinin ispatı önemli olduğundan geçici ikamet izni ile bir süre inceleme talep edilebilir.

Eğitim ile Avusturya Oturma İzni

Üniversite eğitimini Avusturya’da almak isteyenler ya da dil eğitimi için ülkeye gelenler, eğitim süresi en uzun tarihli vize kapsamını aşıyorsa oturma iznine başvurabilirler.

15 günlük, 1 aylık kısa eğitimlerde oturma izni gerekmediğinden vize ile eğitimi tamamlamak mümkündür ama 4 yıllık bir üniversite eğitiminde oturma iznine başvurmak gereklidir.

Eğitim için ülkede kalacakların hem eğitim masraflarını hem yaşam masraflarını karşılayabilecek güçte olduğunu ispat etmesi gerekir.

Çalışma ile Avusturya Oturma İzni

Çalışmak için Avusturya’ya gitmek biraz zorlu bir prosedürden geçmeyi gerektiriyor.

Dil yeterliliği, mesleki tecrübe, eğitim yeterliliği gibi birçok detay incelenilerek uyum dereceniz belirleniyor. Buna göre çalışma ve oturma izni alacaklara farklı renklere ayrılmış, farklı özelliklere sahip kartlar verilmektedir.

Oturma izniyle beraber çalışma izninin de alındığı durumlarda, çalışacak kişi aile üyelerini de Avusturya’ya getirebilmektedir ama her aile bireyi için ayrı başvuru talep edilebilir.

Yatırım ile Avusturya Oturma İzni

Avusturya yatırıma yönelik özel çalışmalar yapan bir ülke değil ama oturma izni başvurunuzda bu fikrinizden bahsederseniz; yapacağınız yatırımın oturma izninizin olumlu sonuçlanmasına etki etme olasılığı da var.

Özellikle iş kurmak, istihdam yaratmak gibi durumlarda şansınız daha fazla olacaktır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Hacer dedi ki:

  Merhaba benim abim avusturya’ya yengemin yanına gidecek o gittikten sonra kendi oturma izniyle bana da oturma izni çıkarıp yanına alabilirmi o aldıktan sonra ben kendi diplomamla çalışabilirmiyim bunlar için neler gerekli?

 2. Barış dedi ki:

  Merhaba avısturya konsolosluğundan oturum müsadesine başvuru yaptım ve dosyam şu anda avusturyada yabancılar polisine geldi onaylanması nekadar sürer bilgi verirseni sevinirm

 3. Osman dedi ki:

  Merhabalar
  Eşim Avusturya da doğma büyüme vatandaşlık yok 4 yıldır Türkiye’de 3 yıllık evliyiz ve Avusturya’da yaşamak istiyoruz imkanı varmı