Azerbaycan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Her geçen gün büyüyen ve gelişen ülkelerden biri olan Azerbaycan birçok ülkeden vatandaş almaktadır. Doğal güzelliklere sahip olan ülkede yaşam koşulları pek çok ülkeye nazaran daha kolay kabul edilmektedir. Bu nedenle kendi ülkesinde iş, aile, sosyal sıkıntılar yaşayan bireyler, vatandaşlık almak için Azerbaycan’ı tercih edebilmekteler.

Azerbaycan her ne kadar Türkiye’ye en yakın ülke olsa da vatandaşlık söz konusu olduğunda kurallara uyulması gerekmektedir. Bu nedenle hangi şartlar altında vatandaşlık alınmakta, kimler vatandaş olabilmekte bilmek gerekmektedir.

Azerbaycan vatandaşı olmak isteyen hemen herkes önce bu konuda yazılmış vatandaşlık kanununu okumalıdır. Sahip olunması gereken kriterlerin hemen hepsi burada yer almaktadır.

Kimler Azerbaycan Vatandaşı Olabilir?

Kişinin kendisi Azerbaycan sınırları içerisinde dünyaya gelmişse bu durumda vatandaşlık talebinde bulunabilmektedir. Uzun süre Rusya İmparatorluğu içerisinde bulunan Azerbaycan, vatandaşlık kurallarını bu sınırlar üzerinden hesaplamaktadır. Bu bağlamda annesi ya da babası Rusya İmparatorluğu sınırları içerisinde doğmuş olan bireyler de vatandaşlık isteyebilmektedirler.

Vatandaşlık kanunu sonrası bu iki kuralda temel birkaç değişiklik yapılmıştır. Azerbaycan doğumlu olan ya da annesi/babası Azerbaycan’da doğmuş olan kişiler vatandaşlığı istemezlerse dilekçe ile başvurmaları yeterli olmaktadır. Bu şekilde 6 aylık oturma izninden sonra yabancı muamelesi görmektedirler. Bu iki kriter dışında Azerbaycan vatandaşı olmak isteyenler için birkaç farklı yol da bulunmaktadır.

Doğum ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Aileniz doğumunuz için Azerbaycan’ı tercih etmişse bu durumda, ülke sınırları içerisinde doğduğunuz için vatandaş olarak kabul edilme hakkınız bulunmaktadır. Azerbaycan’da dünyaya gelen hemen herkes gerekli prosedürleri yerine getirdiği takdirde vatandaş olabilmektedir. Bunun için çocuk doğduğunda hastaneden doğum belgesi temin edilmelidir.

Çocuğun Azerbaycan vatandaşı olması isteniyorsa bu durumda nüfus müdürlüğüne gidip teyit ettirmelidir. Çok zaman geçmeden Türkiye’deki nüfus müdürlüğünde kimliğine bu durum yansıtılmalıdır.

Kişinin doğumu ile otomatik olarak Azerbaycan vatandaşı kabul edildiği unutulmamalıdır. Kendi rızası ile vatandaşlıktan ayrılmadığı sürece bu durum değişmemektedir.

Kan ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Annesi ya da babası Azerbaycan vatandaşı olan herkes vatandaşlık başvurusuna gerek kalmadan Azeri kabul edilmektedir. Her ikisine gerek olmaksızın yalnızca annenin ya da babanın Azerbaycan vatandaşı olması, çocukları için de yeterlidir. Aile yoluyla vatandaşlık verilmesi durumu dil, din, ırk fark etmeksizin herkes için geçerlidir.

Çocuk soybağına bağlı olarak annesinin ya da babasının haklarını elde edebilmektedir. Bu süreçte reşit olduktan sonra vatandaşlıktan çıkmayı talep ederse yalnızca bir dilekçe ile başvuruda bulunması yeterli olmaktadır.

Evlilik ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Kişinin Azerbaycan vatandaşı olabilmesinin bir diğer yolu evlilik yapmasıdır. Azerbaycan vatandaşı olan biriyle evlilik yaparsanız ülke vatandaşlığı için yaptığınız başvuru öncelikli olarak değerlendirilmektedir.

Evlilik ile vatandaşlık talebinde bulunan kişinin bilmesi gereken iki ayrı detay vardır. Bunlardan ilki kişinin cinsiyetidir. Eğer Azeri erkeği ile evlenen bir bayansanız bu durumda Azerbaycan vatandaşlığı almanız mümkündür.

Azeri kadınla evlenen bir erkekseniz evlilik yoluyla vatandaşlık haklarından faydalanamazsınız. Bunların yanında Avrupa ülkeleri kadar sıkı denetimler yapılmasa da yalnızca kâğıt üzerinde, vatandaşlık için yapılan evlilikler de sorun teşkil etmektedir.

Çiftin evliliğinin sahte olduğu ortaya çıkarılırsa ülkeden sınır dışı edilmeleri, cezai işlem uygulanması mümkündür.

Evlatlık ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Pek çok ülkede bulunmayan alternatif vatandaşlık yollarından biri Azerbaycan’da bulunmaktadır. Azerbaycan vatandaşı olan çiftler evlatlık çocuk alırlarsa yasal sürecin sonuna geldiklerinde çocuk hangi ırktan, dilden, dinden, cinsiyetten olursa olsun Azerbaycan vatandaşı kabul edilmektedir. Bu vatandaşlığın temel şartı evlat edilen çocuğun yaşının 17’den küçük olmasıdır. Henüz reşit olmamış çocuklar, evlatlık olarak alındıktan sonra Azerbaycan vatandaşı olabilmektedirler.

Kültürel ve Sanatsal Başarılar ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Azerbaycan vatandaşlığı almak isteyen kişiler için en kolay yollardan bir tanesi kültürel ve sanatsal başarılara imza atmaktır. Özellikle dünya çapında tanınan ve farklı dallarda ismini duyuranlar için kolaylıkla vatandaşlık verilebilmektedir.

Ülke için öncelikli olan tanıtım yapabilmenizdir. Bu nedenle kültürel, sanatsal, spor, bilim dallarında başarılı olup vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Yapılan herhangi bir keşif ya da icat, uluslararası alanlarda alınan ödüller Azerbaycan vatandaşlığı almak isteyen kişiler için oldukça yardımcı olacaktır.

İkamet ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Azerbaycan vatandaşı olmak isterseniz alternatif seçeneklerden herhangi birini tercih edebilirsiniz. Bu süreçte önemli olan size en uygun yolu seçmenizdir. Uzun süre Azerbaycan’da kalmışsanız ikamet yolu ile Azerbaycan vatandaşlığına başvuruda bulunabilirsiniz.

Ülke sınırları içerisinde uzun süre eğitim almış ya da çalışmış kişiler, bu haktan faydalanabilmektedir. İkamet ile vatandaşlık talebinizde dikkat edilen tek şey çalışabilirliğinizdir.

Çalışıp kendinize ve ailenize bakabilecek durumdaysanız vatandaşlığınız onay alabilmektedir. Aksi halde ülkeye herhangi bir katkınız olmayacağı için kabul edilebilmeniz mümkün değildir.

Azerbaycan’ın vatandaşlık için en önemli kıstası gelecekte ülkeye fayda sağlayacak kişileri almaktır. Güzel bir mesleği olan kişiler bu açıdan bir adım önde kabul edilmektedir.

Yetkili Makam Kararı ile Azerbaycan Vatandaşlığı

Yetkili makamlarca vatandaşlığı kabul edilmiş, onaylanmış olan kişiler kısa süre içinde vatandaş olabilmektedir. Bunun için kişinin bulunduğu şehrin emniyet müdürlüğüne ve içişleri bakanlığına başvuruda bulunması gerekmektedir.

Dilekçe ile başvuru yapıldıktan hemen sonra kişiye oturma izni çıkarılmaktadır. Ülke sınırları içinde kesintisiz 2 yıl ikamet ettikten sonra vatandaşlık hakkı onay almaktadır.

Evlilik Dışı Doğum Durumlarında Azerbaycan Vatandaşlığı

Evlilik dışında dünyaya gelen çocukların vatandaşlık durumu için Azerbaycan kanunlarının uygulamaları farklıdır. Eğer anneniz Azerbaycan vatandaşı ise bu durumda size herhangi bir denetleme gerekmeden Azerbaycan vatandaşlığı verilmektedir. Azeri anneden dünyaya gelen çocuk Azeri kabul edilmektedir.

Babanın Azeri olup annenin yabancı olması durumunda gayri meşru çocuklar Azeri kabul edilmemektedir. Çocuğun Azerbaycan vatandaşı olabilmesi için yasal olarak babasıyla soybağını kurması gerekmektedir.

Azerbaycan Vatandaşlığı için Dil Zorunluluğu

Azerbaycan vatandaşlığı talebinde bulunan ve bir an önce vatandaşlığa geçmek isteyenler dil zorunluluğunu yerine getirmelidir. Başvurunuzu yaptıktan sonra onay alırsanız bir sonraki basamağa geçebilirsiniz.

Bir sonraki basamakta önemli olan dil yeterliliğinizdir. Kişi, gerekli belgeleri teslim ederken Azerbaycan dilini bildiğine dair belge teslim etmelidir. Komisyon tarafından yapılan mülakatlarda dili ve iletişim becerisini ortaya koymalıdır.

Azerbaycan Vatandaşlığı için Nereye Başvurulmalıdır?

Azerbaycan vatandaşı olmak ve gerekli bilgiyi edinmek için öncelikle Azerbaycan konsolosluklarına başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra içişleri bakanlığı ve emniyet müdürlüklerine de teslim etmeniz gereken evraklar bulunacaktır.

İlk aşamada konsolosluğa başvurmanız yeterli olacaktır. Oradan yönlendirmeler ve bağlantılar sağlanacaktır.

Azerbaycan Vatandaşı Olamayacak Kişiler Kimlerdir?

Azerbaycan vatandaşı olmak için başvururken gerekli kriterlere dikkat etmeniz önemlidir. Özellikle sicil kaydınızın kirli olması vatandaşlık elde etmenize en büyük engeldir. Farklı nedenlerden ötürü hüküm giymiş, ülkeye ve geleceğine zarar verecek kişiler Azerbaycan vatandaşı olarak kabul edilmezler. Bunun yanında çalışmayan ve herhangi bir vasfı olmayan bireyler ülkeye vatandaş olarak alınmazlar. Kanunda yer alan kriterlerden en az birini karşılamayan hiç kimse vatandaşlık talebinde bulunamaz.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup aynı zamanda Azerbaycan vatandaşı olmak mümkün değildir. Bu nedenle kendi vatandaşlığından çıkmayı istemeyenler de Azerbaycan vatandaşı olamazlar.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Zehra dedi ki:

  Benin Azeri arkadaşım var. O beni davet ediyor nasıl vize alabilirim?

  • Vatan Kırımoğlu dedi ki:

   Uçakla gidecekseniz elinizde sadece pasaportunuz olsa yeter. Bakü havalimanında 10 dolar ücret karşılığında pasaportunuza hemen 60 günlük vize basıyorlar. Ama karayolu ile gidecekseniz Azerbaycan konsolosluğuna gidip vize başvurusu yapmanız gerekiyor.

  • Samet dedi ki:

   2 ay yaklasik 57 gun vize serbest rahat gelirsin sorun yok hava alaninda bakude 11 dolar yaninda vize parasj olsun ywter gerisj bos arkadasinin adresinide ikamet adresi olarak goster ve telefon numarasini hic sorunsuz kanunlara uydukca sorhn yasamazsin

 2. Ncat dedi ki:

  Zehra ben bir azerbaycanlı olarak söylüyorum aklın varsa gitme. Hele yaşamağı hiç düşünme. Hayatının hatasını yaparsın. Vizaya gelince viza çok kolay sadece pasaport olması yeter. viza 10 dolar Azerbaycan havalanında ödüyorsun . Ayrıca eyer gidersen mutlak kalacağın yeri 10 gün içinde bildir. Kalacağın yeri bildormezssen ve 10 günden fazla kalırsan yaklaşık 250 dolar ceza ödersin ödemezssen 2 sene deport olursun. Ben azerbaycanlı olmama rağmen bilmiyordum eşimle gitmiştim.eşim 14 gün kaldı 4 gün için 250 dolar ceza kestiler ödemedim 2 sene deport verdiler eşime. Evet memleketim kazıktır benim dikkat et . Ne kanun var ne nizam he birşeyi güzel rüşvetle herşey yapa bilirsin profösör doktor bile okursun

  • Kerem dedi ki:

   Neden Azerbeycan hakkında böyle söylüyorsunuz Ncat? Yanlış anlamayın, detayları anlatırsanız biz de öğrenmiş oluruz.

 3. MENİM ÖZÜM dedi ki:

  Azerbaycan vatandaşı olmak için 3 yıldır araştırma yaptım 2 defa farklı zamanlarda gittim Bakü ve Sheki’de kaldım.Ekonomisi Türkiye ile aynı sadece et,benzin,toplu ulaşım ve bazı araba modelleri Türkiye’ye göre ucuz onun dışındaki herşey fiyat olarak aynı.Bunun dışında Ncat isimli kişinin dediği gibi maalesef hersey rüşvet(hörmet) ile yapılıyor.Azerbaycan gerçekten çok güzel memleket ama gel gelelim parkların sokakların binaların güzel olması yaşam şartlarının da güzel olduğu anlamına gelmiyor yoksa gerçekten yaşanılacak memleket….

 4. Gökhan dedi ki:

  Şu an baküdeyim 2 ekimde vizem bitiyor yarın e-vize başvurusu yapsam irana gitsem tekrar baküye gelsem vizem yenilenirmi ?

 5. Halit dedi ki:

  Merhaba turkiyedeyim suanda azerbaycanda is ariyorum ayin 10 da gelmeyi dusunuyorum oranin vatandasi olabilirmiyim biri yardimci olabilirmi bakuye gelcem 0543 844 0116 numaram

 6. Şebnem dedi ki:

  Benim dedelerim gelmiş oradan acaba ben vatandaşlık alabilirmiyim.

 7. orhan turkeli dedi ki:

  @şebnem, soy olarak azeri olmanızın yararı olurmuş ama yeterli değil. ben de sormuştum bunu. bir de sanırım bilmediğiniz bir şart var. sonradan azerbaycan vatandaşlığına geçmek için tc vatandaşlığından ayrılmanız gerekiyor. Bu olmadan olmuyormuş. benim mailim orhan.turkeli22 at gmail. ben de geçmeyi düşünüyorum ama çalışma yoluyla. belli bir süreyi doldurdunuz mu başvuru yapıyorsunuz. ama kabul olduktan sonra dediğim gibi tc vatandaşlığından çıkmanız gerekecek. bunu göze almak kolay değil.

 8. melike dedi ki:

  merhaba benim annem ve babam çift vatandaş azerbeycan ve türk vatandaşlıkları var ben tek vatandaşım türk vatandaşlığından çıktığımda onların 2. vatandaşlığınımı alıyorum yöse girmek için acaba ne yapmam gerek bu durumda

 9. Samet dedi ki:

  Ozur dileyerek arkadasin biri 10 dolar demi elinizde tam 11 dolar bulunsun yoksa sorun yasarsiniz saygilar diliyorum

 10. Volkanatış dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar bende azerbaycana gelmek istiom ama nasil olcak bilmiom ben iş içün gelip kalmayi düşünüyorum orda çalışmak istiyorum bana yardımcı olırmusunuz lutfen numaram 0554 126 0320 volkan atış

 11. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Türkiye’de yaşıyorum milli sporcuyum dövüşçüyüm Azerbaycan’da yaşamak istiyorum Azerbaycan adına dövüşmek istiyorum Bana yardımcı olabilir misiniz 05424514625

 12. Senol dedi ki:

  Ben bir yil oldu azerbaycandan evligim vatandaslik almak istiyorum ne yapmaliyim

 13. Rıdvan dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar Türkiye’den yazıyorum orada elektrik üzerine çalışmak istiyorum 16senelik deneyimim var oranın vatandaşlığını almak orda hayat kurmak istiyorum bakülü arkadaşlar yardımcı olursanız çok memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir