Vize Vatandaşlık » Yurt Dışına Yerleşmek » Azerbaycan’a Yerleşmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Azerbaycan’a Yerleşmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Azerbaycan’a Yerleşmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?

Azerbaycan’a yerleşmenin hayatlarına nasıl etki yapacağını ve yerleştikleri taktirde avantajlı çıkıp çıkmayacaklarını merak eden insanlar bu konuda fazlaca araştırma yapıyorlar.

Bir ülkeye yerleşmeden önce o ülkenin mali kaynaklarını, refah seviyesini, eğitim durumunu, asgari ücretlerini, yaşam koşullarını ve pek çok özelliğini öğrenip öyle karar vermeniz gerekmektedir. Bu noktaları tam kavrayamadan karar verip yola koyulduğunuz taktirde sonucunda beklentileriniz karşılanmayabilir ve üzülen taraf olabilirsiniz.

Güney Kafkasya’nın en büyük ülkesi Azerbaycan’a yerleşmek için belli başlı şartları yerine getirmeniz ve bir amaca yönelik bu kararı almanız gerekmektedir. Ben burada yaşamak istiyorum diyerek doğrudan oturma izni almanız mümkün değildir.

Türkiye’den Azerbaycan’a Yerleşmek

Türkiye ile Azerbaycan arasında vizeler karşılıklı olarak kalkmış durumdadır. Yapacağınız seyahatlerde yalnızca pasaport çıkartarak iki ülke arasında gidip gelebilirsiniz.

Vizesiz gidiş gelişlerde 90 günlük bir sürede ülkede bulunma hakkınız var. 180 gün içinde kullanabileceğiniz 90 günü ister tek seferde ister ara ara ülkeye giriş çıkış yaparak kullanabilirsiniz.

Türkiye’den Azerbaycan’a iş, evlilik, öğrencilik gibi çeşitli amaçlar için yerleşmek isteyen kişiler oturma izni almak zorundalardır. Geçici olarak ya da süresiz bir şekilde oturma izni için bazı şartları yerine getirmeniz ve bazı özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Azerbaycan’a Yerleşmek İçin Ne Gerekli?

Azerbaycan’a yerleşmeye kararlıysanız Azerbaycan’a yerleşme şartları en çok araştırdığınız meselelerden biri haline gelmiş olabilir. Azerbaycan’a yerleşmek için oturum izni almanız gerekmektedir.

Bazı ülkeler oturma izni vermeden çalışma ve öğrenci vizesi gibi vizelerde ülkeye giriş çıkışı kolaylaştırarak süreyi uzatırlar ancak Azerbaycan ülkelerinde uzun süre konaklamak isteyen kişilere oturma izni çıkartan ülkeler arasındadır.

Azerbaycan Oturma İzni İçin Gerekli Belgeler

 • Evraklarınızın arasına koyacağınız ilk belge oturma izni başvuru formu olmalıdır. Bu formu internetten kolaylıkla temin edebilirsiniz. Bilgilerinizi eksiksiz ve doğru doldurmanız önemlidir aksi halde başvurunuz iptal edilebilir.
 • 1 yıllık geçerliliği olan pasaportunuz ile T.C. kimlik kartınızın aslı ve önlü arkası fotokopileri görevlilere iletilmelidir.
 • 6 ay içinde çekinmiş olduğunuz biyometrik fotoğrafınızdan 4 adet olmak üzere belgelerinizin içine koymalısınız.
 • Azerbaycan’da kalacağınız süre içerisinde yeterli maddi imkanınızın olduğunu kanıtlarla sunmanız beklenir. Banka dekontlarınızı, konutlarınızın tapularını ve benzeri belgeleri de eklemeniz gerekir.
 • Sağlık sigortanızı ve adli sicil kaydınızı da başvuru için götüreceğiniz belgelerin arasına koymalısınız.

Azerbaycan Süreli Oturma İzni Nasıl Alınır?

Süreli oturum izni genellikle öğrenciler ya da çalışmak amacıyla Azerbaycan’a yerleşenler tarafında tercih edilmektedir.

İstenilen belgeleri Azerbaycan konsolosluğuna sunduğunuzda oturma izninizi alarak Azerbaycan’da vizesiz olan bulunma sürenizi uzatabilirsiniz. Peki, Azerbaycan’da geçici oturum izni alma şartları nelerdir?

 • Azerbaycan’da yaşayan Azeri vatandaşı bir akrabanızın olması durumunda süreli olarak oturma izni hakkı kazanabilirsiniz. Ayrıca ailenizde bulunan kişiler Azeri vatandaşı olmasa dahi Azerbaycan’da geçici ya da sürekli olarak yaşıyorlarsa siz de Azerbaycan’da oturum izni alabilirsiniz.
 • Yatırımcıysanız, kardeş ülke Azerbaycan ekonomisine yatırım yapacaksanız oturum izni alma şansınız çok yüksek. 500.000 Azerbaycan manatı değerinde yatırım yapacağınız taktirde geçici oturum izni alabilirsiniz. Azerbaycan’da 100.000 AZN değerinde mal varlığınız olması durumunda da geçici oturma izninden yararlanabilirsiniz.
 • Beyin göçü yapacak kişiler oturma iznine sahip olabilirler. Ekonomik, kültürel, spor, bilim, sanat, fen alanlarında çalışan kişiler süreli oturma izni sahibi olabilirler.
 • İşveren ya da çalışan olarak gitmeniz fark etmeksizin çalışma izni aldığınız taktirde Azerbaycan’da süreli oturma iznine sahip olabilirsiniz.
 • Azerbaycan’a okumaya gidiyorsanız öğrenci olduğunuzu kanıtlar nitelikteki belgelerle geçici oturma izni sahibi olabilirsiniz.
 • Azerbaycanlı birisiyle evlenmeniz halinde oturma izni alabilmeniz mümkündür.

Azerbaycan’ Yerleşmek İçin Çalışma Vizesi Şart mı?

Azerbaycan’a çalışmak için gidecekseniz çalışma vizesi almak gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Çalışacağınızı kanıtladığınız belgeleri konsolosluklara sunduğunuz taktirde oturma izninizi alabilirsiniz.

Azerbaycan’da çalışmak için yalnızca iş bulmanız yeterli gelmemektedir. İlgili iş yerinin sizi kabul etmiş olması ve kabul mektubunu tarafınıza iletmiş olması gerekmektedir. Oturma izni başvurusu yaparken bu mektubu görevlilere vermelisiniz.

 Azerbaycanlı birisiyle evlenmek de oturma izni almanız sırasında size ek bir neden vermektedir. Evlendiğiniz kişi Azerbaycan vatandaşıysa oturma izni almanız kolaylaşmaktadır.

Oturma izni için sunmanız gereken belgelerin yanında evlilik cüzdanınızı ve eşinizin Azerbaycanlı olduğuna dair belgeleri de eklemeniz gerekir.

Azerbaycan’da Okumak

Azarbaycan’da üniversite okumak oldukça kolay erişebileceğiniz bir şeydir çünkü YÖK’ün tercih listelerinde Azerbaycan’da bulunan üniversiteler de yer almaktadır.

ÖSYM puanınız ile Azerbaycan’da üniversite okuyabilirsiniz. Azerbaycan süreli oturma başvurusu için toparladığınız belgelerinize ek olarak okul kazandığınıza ya da okula kabul edildiğinize dair kanıtlayıcı nitelikteki belgeleri de ilgili makamlara sunmanız gerekmektedir.

Türk lirası, Azerbaycan manatından daha değersiz olduğu için aileler çocuklarına bunu göz önüne alarak para göndermelidirler. Tabi, Azerbaycan’da para daha değerli olduğu için alım gücü de daha fazladır o yüzden öğrencilerin Türkiye’de harcayacakları para ile Azerbaycan’da harcayacakları para arasında önemli ölçüde farklar bulunmamaktadır.

Azerbaycan Süresiz Oturma İzni Nasıl Alınır?

Azerbaycan için doğrudan süresiz oturma izni almanız mümkün olmamaktadır. Öncelikle süreli oturma iznine sahip olmanız ve bazı şartları yerine getirdikten sonra oturum izninizi süresiz oturuma çevirmeniz gerekmektedir.

Süreli oturum izinleri 1 yıl olarak kişilere verilir. 8 yıl boyunca, süreli oturum izinlerinizi uzatırsanız en sonunda oturma izninizi süresiz oturma iznine dönüştürebilirsiniz. Yani artık Azerbaycan’da oturma izninizi yenilemeden yaşayabilmek için 8 yıl boyunca orada kalmanız ve su süre zarfında oturma izninizi 8 defa yenilemeniz gerekmektedir.

Azerbaycan Yaşam Koşulları

Azerbaycan ile Türkiye kültürel olarak birbirine çok benzeyen iki ülke olsa da bazı noktalarda belirgin farklılıkları da mevcuttur. Azerbaycan’a gittiğinizde aşırı yabancılık çekmezsiniz ancak öğrenmeniz ve alışmanız gereken pek çok şey de keşfedebilirsiniz.

Azerbaycan gelir dağılımı olarak ele alındığında Türkiye’den daha ileri bir seviyededir. Türkiye’de gelir eşitsizliği oldukça yüksekken Azerbaycan’da daha normal seviyelerde seyreder.

Azerbaycanlı kişiler oldukça sıcakkanlı ve tatlı kişilikte insanlardır. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkiler güzel olduğu için sizi sahipleneceklerine ve kendinizi yabancı hissetmeyeceğinize emin olabilirsiniz.

Azerice Öğrenmek Zor mu? Türkçe ile Azerice Benziyor mu?

Azerbaycan’da konuşulan dil Azericedir. Türkçe ile Azerice arasında yakın bir ilişki söz konusu olmakla beraber bazı noktalarda keskin ayrımlar da mevcuttur.

Türkiye’den Azerbaycan’a giden bir kişi bazı kelimeleri ve cümleleri kolaylıkla anlayabilirken bazen hiçbir şey anlamayabilir de. Yine de oldukça benzeyen iki dil olduğu için kolaylıkla bu eksiğinizi kapatabilir ve sanki Azerbaycanlıymışsınız gibi Azerice konuşabilirsiniz.

Azerbaycan’da Asgari Ücret Ne Kadar? Azerbaycan Ucuz mu?

Azerbaycan’ın para birimi olan Azerbaycan manatı, Türk lirasından daha değerli, bu nedenle alım gücü de daha fazla. Azerbaycan asgari ücreti 650 Azerbaycan manatı olarak belirlenmiş ve Türk lirasına çevirdiğimizde yaklaşık olarak 2500 TL’lik bir asgari ücrete sahipler denilebilir.

Türkiye ile Azerbaycan’ın ekonomik yapıları hemen hemen aynıdır diyebiliriz. Asgari ücretler birbirine çok yakındır ancak Azerbaycan’ın başkenti Bakü ile Türkiye’nin en pahalı şehri İstanbul karşılaştırıldığında Bakü’de daha az bir parayla geçinmeniz mümkündür.

Geçim sıkıntısı Azerbaycan’da daha az karşılaşılan bir olgudur. Tabi bu kişinin aldığı maaşa ve yaşadığı yere göre değişmektedir.

Ulaşım, Türkiye’ye oranla oldukça ucuzdur ancak Azerbaycan’da ev kiraları için aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Özellikle Bakü’de en ucuz daireler 500 manat civarındadır.

Şehir merkezinden uzaklaştığınızda veya farklı şehirlerden ev tutacaksanız fiyatlardaki azalışa şahit olabilirsiniz. Azerbaycan’da araba fiyatları Türkiye’ye kıyaslandığında oldukça uyguna denk gelmektedir. Bu nedenle Azerbaycan’dan araba almayı düşünebilirsiniz. 1500 dolardan başlayan fiyatlarla araba sahibi olabilirsiniz.

“Azerbaycan’a Yerleşmek İstiyorum. Ne Yapmalıyım?” hakkında 1 yorum

 1. Azerbaycan çok güzel bir ülke. Eşim oranın vatandaşı olduğu için her yaz muhakkak gidiyoruz. Türkiye ile kıyasladığım zaman insanları arasında çok bir fark göremiyorum. En sevdiğim yönü kardeşlik duygusunu hissediyor olmak. Yabancı gözüyle bakılmamasının verdiği rahatlık ile gezerken zorluk çekmiyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir