Barbados Vizesi Nasıl Alınır?

Barbados Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Barbados vizesi, seyahat için şart mı? Gerekli belgeler neler? Kimler vizesiz seyahat edebilir? sorularının cevaplarını içeriğimizde bulabilirsiniz.

Kusursuz bir tatil için tercih edilen ülkeler arasında yer alan Barbados, eşsiz bir doğa ahengine sahiptir. Yolculukların pek çoğu tatil amaçlı olmakla beraber bir kısmının da iş seyahati olduğu bilinmektedir.

Zaman zaman yatırım amaçlı, zaman zaman festival için yoğunluk yaşayan ülke binlerce kişi tarafından ziyaret edilmektedir.

Barbados adasının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından da sık ziyaret edilen adreslerden biri olduğu bilinmektedir. Ziyaretlerinizi gerçekleştirebilmeniz için kimi kriterlere uyum sağlamanız gerekmektedir.

Vize, pasaport, döviz gibi birkaç şartın sağlanmış olması oldukça önemlidir. Aksi halde gümrükten döndürülme, ülkeye giriş yapılamama veyahut gecikme gibi olumsuzluklar sık sık yaşanmaktadır. Tüm evraklarınızın kontrol edildiği gümrüklerde bu konuda hassas davranıldığını unutmamalısınız.

Barbados Vize Şartı İstiyor mu?

Barbados Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize şartı sunmamaktadır. Vize almanız, aylarca prosedürleri yerine getirmenize gerek yoktur. Bunun yanında ülkeye giriş yapabilmeniz için direk havayolu alternatifiniz bulunmamaktadır. Dolayısıyla farklı ülkelerden aktarma yapmanız gerekmektedir.

Barbados’a gidebilmek için aktarma yapılabilecek alternatifler; İngiltere, Almanya ve Avustralya’dır. Bununla beraber Yunanistan üzerinden transit gidebilme şansınız da bulunmaktadır. Tüm bunlarla beraber Barbados yolculuğunu aktarmalı yapabilmek için vize gerekmektedir.

4 alternatiften hangisini seçmek isterseniz isteyin vize zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle hangi transit yolculuğu seçecekseniz o ülkenin transit vizesini almanız önemlidir. Aksi halde havaalanında geçiş iznini elde etmeniz mümkün değildir.

Barbados’a Kimler Vizesiz Gidebilir?

Barbados’a turistik gezi amacıyla gelmek istediğinizde bunu özellikle belirtmeniz gerekmektedir. Pasaportunuzun türüne bağlı olarak ikamet nedeniniz de önemlidir. Turistik gezi amacıyla gelmeyen görevliler, iş adamları vize işlemlerinde farklı prosedürleri yerine getirmek mecburiyetindedir.

Yalnızca turistik gezi amacıyla Barbados’a gelmek isteyenler diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaport hamili olmak mecburiyetindedir. Bu şartları yerine getirenler vizesiz 90 gün ikamet hakkına sahiptir.

Barbados’a Girebilmek İçin Pasaport Şartları Nelerdir?

Barbados’a giriş yapabilmeniz için temel kriter pasaporttur. Yanınızda olması gereken ilk evrak budur. Pasaportunuzda dikkat etmeniz gereken nokta ise süresidir. Barbados’a gelip daha sonra ülkenize döndüğünüzde pasaportunuzun 6 ay daha kullanım hakkının olması gerekmektedir.

Giriş yaparken bu koşula özellikle dikkat edildiğini unutmamalısınız. Bununla beraber pasaportunuzun güncellenmiş olması gerektiğini bilmelisiniz. 10 yıldan daha uzun süreli olan pasaportun havaalanında geçerliliği bulunmamaktadır. Bu sebeple yeni olmasına özen göstermelisiniz.

Barbados’a gitmek isteyen kişiler için bir başka koşul da pasaportun deforme olmamış olmasıdır. Yırtık, parçalanmış, yaprakları kayıp olan pasaportlar geçerli değildir.

Barbados’a Girebilmek İçin İkamet Adresi Zorunlu mu?

Barbados’a turistik gezi amaçlı gelen kişilerin ülke sınırlarına giriş yapabilmesi için gerekli olan koşullardan bir diğeri ikamet adresidir. Havaalanına geldiğinizde görevliler tarafından sorulan önemli sorulardan biri de ikamet olacaktır.

Nerede kalacaksanız bunu belgeli şekilde sunmanız gerekmektedir. Otel rezervasyonu, kira kontratı bu açıdan önemli evrak kabul edilmektedir. Kendi ülkenizden ayrılmadan önce rezervasyon yaptırmanız bu açıdan oldukça önemlidir.

Nerede kalacağı belli olmayan turistler havaalanında oyalanan, görevliler tarafından uzun süre alı konulan turistlerdir.

Barbados’a Girebilmek İçin Ulaşım Rezervasyonu Zorunlu mu?

Barbados’a giriş yapabilmek için havaalanında sorulacak noktalardan biri de ulaşım rezervasyonunuzdur. Ülkeye ulaşım yapabilmek için uçağı tercih etme mecburiyetiniz vardır. Bununla beraber dönüş biletinizin alınmış olması da zorunludur.

Tercihinize bağlı olarak 90 günlük sürenin tamamını kullanabilir, yarısında veyahut dilediğiniz herhangi bir gününde dönüş yapabilirsiniz. Önemli olan dönüş biletinizi almış olmanızdır. Rezerve ettiğiniz bileti ülkeye girerken görevlilere göstermeniz gerekmektedir. Aksi halde girişiniz onay almayacaktır.

Barbados’a Girebilmek İçin Döviz Şartı Var mı?

Barbados’a turist olarak gitmek isteyen kişilerin yanlarında bazı evrakları taşıması gerekmektedir. Evraklarla beraber bulunması gereken bir başka zorunluluk ise dövizdir. Havaalanından geçmek isteyen kişilerin yanlarında masraflarını karşılayacak kadar dövizleri bulunmalıdır. Döviz olarak Euro tercih edilmeli ve yeterli görülmesi önemlidir.

Havaalanında sizi bekleyen görevliler tarafından az görülmesi durumunda girişinize onay verilmeyecektir. Bu nedenle masraflarınız kapsamında otel, seyahat, yeme içme ve kişisel harcamalarınızın detaylı planını oluşturmanız gerekmektedir.

Barbados’a Girebilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Barbados’a giriş yapabilmeniz için gerekli olan evraklardan biri tanesi sağlık sigortasıdır. Seyahat sağlık sigortası olarak belirtilen bu seyahat evrakının yanınızda bulunması, havaalanından giriş yapabilmeniz için zorunludur. Unutulması ve ihmal edilmesi durumunda seyahatinizi gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

Pasaport, uçak ve otel rezervasyonu dışında sağlık sigortasının da teslim edilmesi yanınızda olması önemlidir. Tüm bunların yanında ekstra evrak olarak nüfuz cüzdanınızı da yanınızda taşımanız gerekmektedir.

Hem nüfus cüzdanı orijinali hem de fotokopisi seyahat sırasında gerekli olduğunda istenebilmektedir. Bu nedenle elinizin altında olması oldukça önemlidir.

Seyahatleriniz boyunca elinizin altında bulunması gereken evraklar özellikle gümrük girişinde kontrol edilmektedir. Bu süreç içerisinde eksik tespit edilmesi durumunda ülkenize geri döndürülmeniz söz konusu olabilmektedir.

Barbados’ta Vizesiz Ne Kadar İkamet Edilebilir?

Barbados’a ne amaçla gittiğiniz önemlidir. İş ve turistik gezi amacıyla gidenlerin şartları birbirinden farklılık göstermektedir. Bununla beraber vizesiz ikamet etme şansı herkes için aynıdır.

Vize koşulu bulunmadan 90 gün boyunca ikamet edebilme hakkınız bulunmaktadır. Ülkenin dilediğiniz noktasında 3 ay boyunca kalabilirsiniz. Sonrasında çıkış yapmanız gerekmektedir.

90 günün ardından kalmaya karar verenlerin ise konsolosluklarla irtibata geçmesi, prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Kazım dedi ki:

    Barbados adasına nasıl gidilir? Hangi ükede? Vize şart mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir