Batı Sahra (Fas) Vizesi Nasıl Alınır?

Batı Sahra(Fas) vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahatlerinden önce muafiyet haklarını araştırmalılar.

Fas yolculuğu yapmadan önce ülkeye giriş çıkış kurallarını, vize koşullarını, ikamet süresini öğrenmek oldukça önemlidir. Aksi halde seyahatiniz esnasında sıkıntı yaşamanız muhtemeldir.

Batı Sahra(Fas) yolculuğu yapmak isteyen kişiler, seyahatlerine çıkmadan önce ne sebeple gideceklerini belirtmeliler. Aynı zamanda ne kadar kalacaklarını da bildirmeliler. Uzun süre ikamet etmesi gerekenler vizeden muaf olabilme haklarını kaybetmektedirler.

Barı Sahra(Fas) Vize Muafiyeti

Batı Sahra’ya seyahat etmek isteyen kişiler öncelikle Türkiye’nin Fas’ın vize işlettiği ülkeler arasında olup olmadığını kontrol etmeliler. Türkiye ile Fas arasında imzalanan protokol gereğince iki ülkenin vatandaşları seyahatlerinde vize muafiyet hakkından faydalanabilmektedir. Dolayısıyla Fas’tan vize istemeyen ülkeler arasında Türkiye bulunmaktadır.

Vizeden muaf olabilecek kişiler yeşil, gri, bordo ve siyah pasaport sahibi olmalıdır. Muaf olunduğu takdirde yalnızca birkaç belge teslim ederek Batı Sahra(Fas) yolculuğuna başlanabilmektedir.

Fas’a vizesiz seyahat edebilme süresi en fazla 90 gündür. Dolayısıyla kişilerin en fazla 90 gün ikamet hakkı bulunmaktadır. Daha fazla kalmak isteyen kişiler vize almak mecburiyetindedir.

Batı Sahra( Fas) Vizesi Nasıl Alınır?

Batı Sahra(Fas) vizesi alabilmek için öncelikle ülkenin Türkiye temsilciliğinden randevu almak gerekmektedir. Seyahat etmek isteyen birçok kişi Fas vizesi başvurusu için firma ile iş birliği yapmaktadır. Herhangi bir firma aracılığıyla başvurunuzu yapabilirsiniz ancak firmalara ödeyeceğiniz ücreti de daha önceden düşünmeniz gerekmektedir.

Şahsi olarak vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, kendileri randevularını almalılar. Daha sonra dile getirilen evrakları bir araya getirerek ikinci görüşmede başvurularını yapmalılar. Evraklarda eksiklik olmaması, verilen bilgilerde gerçeklerden sapılmaması durumunda vize almak çok da zor olmamaktadır.

Batı Sahra(Fas) Vize Türleri

Batı Sahra yolculuğundan önce vize almanız gerekmektedir. Vize başvurusu esnasında ise hangi vize türünü istediğinize karar vermeniz önemlidir. Bu noktada belirleyici olarak yaşınız ve mesleğiniz etkili olacaktır.

Fas vizesi almak isteyen kişilerin alternatifleri turistik, ticari ve transit vizedir. 3 vize türünden herhangi birine seyahat amacınıza göre karar verebilirsiniz. Gezip görmek, kısa süreli kültürel faaliyetlerde bulunmak niyetindeyseniz turistik vizeyi tercih edebilirsiniz. İş amacıyla seyahat etmeniz gerekiyorsa ticari vize başvurusunda bulunmalısınız.

İki ülke arasında seyahat ederken Batı Sahra’ya da uğramak niyetindeyseniz bu durumda transit vize almanız gerekmektedir. Fas vizesi almak için seçiminizi yapıp nedeniyle beraber dilekçe ile bildirmeniz istenmektedir.

Batı Sahra(Fas) Vizesi İçin Gereken Belgeler

Fas vizesi için gerekli evraklar listesine göz gezdirdiğinizde öncelikle pasaportun ve başvuru formunun yer aldığını bilmelisiniz. Başvuru formunda yer alan tüm boşlukları detaylı ve doğru bilgilerle doldurmalısınız. Özellikle maddi kaynaklı bilgileri doğru şekilde vermeye özen göstermelisiniz.

Fas vizesi için gerekli evraklar arasında bir diğeri pasaporttur. Pasaportun en az 6 aylık kullanım süresinin olması, en fazla 10 yıldır kullanılıyor olması gerekmektedir. Bununla beraber 1 yaprağının boş bırakılmış olması ve yırtık, eksik bulunmamasına dikkat edilmelidir.

Vize alabilmek için gereken belgelerden diğerleri arasında; 1 adet biometrik fotoğraf, konaklayacağınız yerin rezervasyon belgesi, uçak gidiş- dönüş biletleri, davet mektubu ve kişisel banka hesap dokumanı yer almalıdır.

Batı Sahra(Fas) Turistik Vizesi

Batı Sahra(Fas) seyahatine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının büyük çoğunluğu turistik gezi amacıyla vize talep etmektedir.

Turistik vize almak isteyenler mesleklerine ve yaşlarına bağlı olarak farklı belgeler teslim etmektedirler. Bu nedenle turistik vize içerisinde yer alan; öğrenci, emekli, ev hanımı, memur, çalışan, işveren kategorilerinden size uygun olanı tercih etmeniz gerekmektedir. Tüm bu kategorilerin içerisinde aile ziyareti de sıkça tercih edilen vize alternatifi olarak kabul edilmektedir.

Turistik vizeyi alacak olan kişi öğrenci ise; öğrenci belgesini, transkriptini, diplomasını ve maddi destek sağlayacak kişinin banka dokümanını teslim etmesi gerekmektedir.

Emekli olan kişi turistik vize alacaksa; emeklilik belgesi, sağlık karnesi, sağlık raporu, üzerine kayıtlı olan gayrimenkul tapusunu teslim etmelidir.

Aile ziyaretinde bulunmak isteyen kişi tüm genel belgelere ilave olarak ailesinden davet mektubu aldığını ispat etmelidir. Evrak dosyasının içerisine noter tasdikli akrabalık belgesini ve davet mektubunu yerleştirmelidir.

Batı Sahra(Fas) Ticari Vizesi

Batı Sahra vizesi almak isteyen kişiler, ticari vize almak istediklerinde çalışan veyahut işveren olarak başvuruda bulunabilmektedirler.

İşveren olarak ticari vize almak isteyen kişiler; şirket vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet raporu ve ticari sicil gazetesini evrak dosyasına yerleştirmelidir. Bununla beraber şahsi banka dokumanı da kişinin teslim etmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Çalışan olarak vize almak isteyen kişiler,  işe girdikleri tarihi ispat etmeliler. Bunun için SGK giriş belgesi almaları yeterli olacaktır. Son birkaç ayın hizmet belgesi, son 3 ayın maaş bordrosu, şirketteki görevleri tanımlayan görev kimlik kartı,  şirketin antetli kâğıdına yazılmış imzalı, kaşeli dilekçe teslim edilmesi gerekmektedir.

Batı Sahra(Fas) Vizesi Kaç Günde Alınır?

Batı Sahra vizesine başvuruda bulunmak isteyen kişiler, vize için en geç 1 ay önceden adım atmalıdır. Belgelerin teslim edilmesi, birikmesi ve incelenmesi vize temin etmenini geciktirebilmektedir. Herhangi bir gecikmenin yaşanmaması için zamanında hareket etmek önemlidir.

Çoğunlukla 3 hafta içerisinde netleşen vize sonuçları zaman zaman gecikmeli olarak açıklanabilmektedir. Bu nedenle seyahat etmek isteyen kişinin en az 1-1,5 ay öncesinde başvurusunu yapması gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Batı Sahra (Fas) Vizesi Nasıl Alınır? Batı Sahra (Fas) Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

    Batı Sahra (Fas) Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Batı Sahra (Fas) Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.