Belçika’da Çalışmak İstiyorum. Çalışma İzni ve Belçika Türk İşçi Alımı

Belçika sunduğu yaşam şartlarıyla yaşanılacak ideal ülkelerden bir tanesi. Çalışmanın çok kazandırdığı, kazanılan paranın yaşamı idare edebilmek için rahatlıkla yettiği Belçika’da çalışabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor.

Belçika’da çalışmak için öncelikle vize alarak ülkeye gitmeli; vize süresi dolmadan bir iş bulmalı ve çalışma izni almalısınız. Belçika’ya doğrudan çalışmak için gidecekseniz; çalışma vizesi almak yeterli olacaktır.

Belçika Çalışma Vizesi Şartları

Belçika’da çalışmak için Belçika yasalarına göre reşit olmuş olmanız gerekmektedir. Fransızca, Almanca veya İngilizce dillerini bilmek çalışma izni almanızı ciddi oranda kolaylaştıracaktır.

Belçika çalışma iznine başvuru yapıldığı sırada, başvuru yapan kişinin ülkede oturma iznine sahip olması gerekmektedir. Çalışmak için Belçika’ya gidecek olanların ciddi bir suç işlememiş olması, ahlaki açıdan düzgün olması, karar komitesi için önemli detaylardır.

Belçika Çalışma İzni için Gerekli Belgeler

Belçika’dan çalışma izni almak için birçok belge gerekecektir. Belgelerin alınacak çalışma izni tipine göre değişiklik gösterdiği de bilinmektedir.

 • Çalışma izni alabilmek için ilk olarak geçerliliğini koruyan, 10 yıldan eski olmayan bir pasaportunuzun olması gerekiyor. Pasaportta iki sayfanın boş olması önemli bir detaydır. Kişinin eski pasaportları ve hali hazırda kullandığı pasaportunun tüm sayfalarının fotokopisi çekilmiş olmalıdır.
 • Belçika konsolosluğu, Belçika büyükelçiliği merkezlerinden ya da internetten temin edilen başvuru formu eksiksiz olarak doldurulmalıdır. Başvuru formunun 2 adet olarak, doğru bilgilerle hazırlanmış ve imzalanmış olması gerekir. Başvuru formunun İngilizce, Fransızca, Almanca, Felemenkçe dillerinden biriyle doldurulması gerekmektedir.
 • Başvurunun hangi dilde olacağı, hangi dilde inceleneceği ve sonuçlandırılacağını tercih edeceğiniz sonuç belgesini imzalamalısınız. Sonuç belgesini istenen dilde internette bulmak mümkündür.
 • Ülke tarafından belirlenmiş standartlarda 3 adet vesikalık fotoğraf başvuruda yanınızda olmalıdır. Fotoğrafta yüzün net olarak görünmesi, fotoğrafın 6 aydan eski olmaması ve boyutlarının 35*45 boyutlarında olması, arka fonun beyaz olması önemlidir. Başvuru için fotoğrafı teslim etmeden önce arkasına isim soy isim yazılması zorunludur.
 • Belçika’nın resmi dillerinden biriyle yazılmış; 6 aydan eski olmayan sabıka kaydınızın olması zorunludur. Sicil kağıdının Ankara ya da İstanbul Adli Sicil Müdürlüğünce hazırlanmış olması ve Dışişleri Bakanlığı ya da adli mahkeme tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.
 • Belçika Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği tarafından önceden belirlenmiş bir sağlık kuruluşundan ya da doktordan alınmış sağlık raporunuzun olmalıdır. Sağlık raporu, 6 aydan eski olmamalı ve 2 adet kopya olarak hazırlanmalıdır.
 • Başvuru ofisinde ödenecek çalışma izni ücretinin ödendiğinde dair belgenizi de başvuru sürecinde saklamalısınız. Bu belgelere ek olarak Belçika konsolosluğu görevlileri ve yetkileri ek belgeler talep edebilirler.

Belçika Çalışma İzni Mülakatları

Çalışma izni, vize ve oturma izni gibi işlemlerden sorumlu ülke yetkileri, çalışma izni başvurusunu sonuçlandırmadan önce başvuru sahibini görüşmeye çağırabilir. Bireysel mülakatta sorulabilecek sorulara karşı hazırlıklı olmalısınız. Mülakatta, Belçika’da konuşulan resmi dillerden birini kullanabilmeniz yararınıza olacaktır.

Belçika A Tipi Çalışma İzni

A tipi çalışma iznine sahip olan kişiler; Belçika’da süresiz çalışma izni olan kişilerdir. Vatandaşlık hakkı da olan bu kişiler için iş verenlerin herhangi bir işlem yapması gerekmemektedir.

A tipi çalışma izni en geniş kapsamız ve etkili çalışma iznidir ama alınması zordur. A tipi çalışma izni olanlar, Belçika sınırları içinde iş değişikliği yapabilir ve sınırsız oturma iznine sahip olurlar.

Belçika B Tipi Çalışma İzni

B tipi çalışma izni, A modeline göre daha sınırlıdır. Belçika’da faaliyet gösteren iş yeri, çalıştırmak istediği personelin iznini, kişi Belçika’ya gelmeden önce almalıdır.

B tipi çalışma izninde işlemleri çalışan değil; iş veren yapmalıdır. B tipi izin, sadece alınan iş yeri için geçerlidir. Dolayısıyla iş değişikliği olması durumunda yeni bir çalışma izni alınması gerekir.

B tipi çalışma izniyle 3-5 yıl kadar Belçika’da kalıp çalıştıktan sonra izin A tipi çalışma iznine dönüştürülebilmektedir.

Belçika C Tipi Çalışma İzni

C tipi çalışma izni, 12 aylık çalışma süresini kapsamaktadır. Bu nedenle çalışanın her yıl yenilemesi gerekmektedir. C tipi çalışma iznini, Belçika’da eğitim alan öğrenciler, 20 saatten fazla çalışıyorlarsa alabilirler.

C tipi çalışma izninin başvurusu Belçika’da bağlı bulunulan belediyede yetkili kurumlara yapılmaktadır. Başvuru kurum tarafından alınır ve bölgedeki çalışma bakanlığı yabancılar servisine iletilir. Değerlendirme burada yapıldıktan sonuç açıklanır. Belçika, C tipi çalışma izni verirken çok zorluk çıkartmamaktadır.

Belçika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Belçika’dan çalışma izni almak için hangi şartlara uygun olduğunuzu bilmeli ve buna göre başvuruyu başlatmalısınız. Aksi halde başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir ve işlemler gereksiz yere uzayabilir.

Gerekli belgeleri de temin ettikten sonra başvuruyu ilgili yerlere yapabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra Belçika’da yasal olarak  çalışmaya başlayabilirsiniz.

Belçika Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Çalışma izni değerlendirmelerinin ne kadar süreceği tamamen Belçika Büyükelçiliği ve Belçika Başkonsolosluğunun inisiyatifindedir. Değerlendirme bir iki hafta sürebileceği gibi 4-5 haftaya kadar da uzayabilir. Yetkililer mülakata gerek görürse işlem süresi daha da uzun olacaktır. Süre ile ilgili netlik olmadığından başvuru sürecini başlatmakta geç kalmamanız önemlidir.

Ülkede izin olmadan, yasa dışı olarak çalışmanız daha ciddi sıkıntılar yaratabilir; hiçbir zaman çalışma izni alamamakla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Belçika’da Kendi İşini Kurmak

Belçika’da yatırım yaparak doğrudan çalışma izni almakta mümkündür. Hatta ülke belirli bir miktarda yatırımla iş kuranlara vatandaşlık hakkı da vermektedir. Belçika’da 3 yıl yasal olarak kalmışsanız ve sizin için belirlenmiş tutarda yatırım yapabileceğinizi temin ederseniz; çalışma izni gerekmeden vatandaşlık alarak kendi işinizi kurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Belçika Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Belçika Çalışma İzni İptal Edilebilir mi?

Belçika’dan çalışma izni almayı başarabilmiş ve çalışmaya başlamışsanız her şey yolunda demektir. Ancak aldığınız çalışma izni tipine göre gerekli şartları yerine getirmezseniz; çalışma izniniz iptal edilebilir.

B tipi çalışma izni aldığı halde iş değişikliği yapanların, C tipi çalışma vizesi olup süresi geldiğinde izni yeniletmeyenlerin çalışma izinleri iptal edilebilmektedir.

Ülkede çalıştığınız süre zarfında yasal bir suça karışmış olursanız; ekonomik anlamda dolandırıcılık, işi kötüye kullanma gibi durumlar söz konusu olursa çalışma izniniz yine iptal edilecek; hatta ülkeden sınır dışı edilebileceksiniz.

Belçika’da Eğitim Sonrası Çalışma İzni

Belçika’ya eğitim almak amacıyla gitmiş ve mezun olmuşsanız; ülkede kalarak çalışabilme hakkınız da vardır. Bunun için yine çalışma izni almak gerekmektedir. Hangi çalışma iznini alacağınız; Belçika’da ne kadar zamandır bulunduğunuza, nasıl bir iş yapacağınıza göre değişebilecektir. Ancak Belçika, ülkelerinde eğitim almış kişilerin çalışma izinleri konusunda daha inisiyatifli olmaktadır.

Belçika Çalışma İznini Kolayca Almak için Ne Yapmalı?

Belçika’dan çalışma izni alabilmek için ülkede faaliyet gösteren bir iş yeri tarafından davet edilmeniz işleri kolaylaştıracaktır. Ülkede konuşulan resmi dillerden birini akıcı bir biçimde konuşmanız da görevlileri etkileyecektir.

Belçika’da Çalışma İzni Almak için Oturma İzni Gerekli mi?

Belçika’dan çalışma izni alabilmek için öncesinde oturma izni almak yararınıza olacaktır. Çalışma izni başvurunuz değerlendirilirken oturma izniniz sayesinde ülkede yasal olarak bulunabilirsiniz. Hatta çalışma izni başvuru dosyanıza, oturma izni belgenizi eklerseniz; şansınızı biraz daha yükseltebilirsiniz.

Belçika Türk İşçi Alımı

Belçika yabancı işçi alımına sık sık ihtiyaç duymakta. Türkiye ve pek çok farklı ülkeden işçi alarak çalıştırmakta. Belçika Türk işçi alımı için genellikle aracı firmalar işçi buluyor. Ancak Facebook gibi çeşitli sosyal medya platformları aracılığı ile mesleğinizi ve Belçika’da iş aradığınızı belirterek başvuruda da bulunabilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ahir dedi ki:

  Belçika da yasam masraflari konusunda bilgilendirebilecek var mı? Belçika’da yaşamak ve çalışmak istiyorum ama hiçbir bilgim yok. Mühendislik öğrencisiyim. İş bulabilir miyim?

  • Matadormg dedi ki:

   Yaşam çok rahatmış bırak mühendisliği iki kişi bir asgari ücretle bile rahat geçinebiliyormuş. Yeme içme zaten çok ucuz. Abim orada çalışıyor. Maaşı hem iyi hem de 0km araba sınırsız benzin falan verdiler

 2. Erhan dedi ki:

  Almanyada calisma iznim var 2020ye kadar oturumumda var ama Ben belcikada isbulldum ve orda calismak istiyorum nasil calisma izini alabilirim yardimci olursaniz bilgi verirseniz sevinirim tesekur ederim.

 3. Muhammed dedi ki:

  Abim belçikada mühendis.çok rahat yaşam diyor türkiye ye kıyasla. 1600 euro asgari ücretle iki kişi ev tutup geçinebilir diyor. Şirketler araba falan da veriyor.yeme içme de ucuzmuş. Orada bir dil sıkıntısı var Brüksel de kuzeye doğru daha çok flemenkçe güneyde flemenkçe Fransızca karışıkmış her aradığımızda buraya gelin diyor.

 4. Tuğçe dedi ki:

  Selam Muhammet,

  Abinizin işi hakkında sakıncası olmama detaylı konuşabilir miyiz.
  Ben de endüstri mühendisiyim ve Belçika’da iş arıyorum. Şimdiden çok teşekkürler.

  Tugce

 5. İsmail Şahbaz dedi ki:

  SRC1 ve SRC2 belgem var şöför olarak gitmek istiyorum yaş sınırı varmı selamlar

 6. Dilek dedi ki:

  Merhabalar. Ben İstanbul’da 6 yıldır anaokulu öğretmenliği yapıyorum. Ön lisans mezunuyum. Belçika da abim var ve oraya gidip mesleğimi yapmak istiyorum ama dilim yok malesef. Nasıl gidebilirim. Kendi mesleğimi yapabilirmiyim orada. Detaylı bilgi nasıl alabilirim sizden? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Geri dönüş yaparmısınız.

 7. Mevlüt dedi ki:

  BELçikada çalışmak istiyorum vize nası alabilirim

 8. bengin dedi ki:

  belcikjada calışmak ve oturum izni almak isti,yorum nasıl yardfımcı olabirsiniz

 9. Ahmet dedi ki:

  belçikaya işci göndermek istesek ne gibi şartlar isteniyor ve belçikada ne gibi işler öneriliyor şartları ve maaşı nedir .

 10. Tutkulu dedi ki:

  Merhabalar belçikadaki akrabamın yanına işçi olarak gitmek istiyorum o pvc işi yapıyor fakat ben farklı bir sektördeyim beni yinede yanına isçi olarak alabilirmi

 11. Tutkulu dedi ki:

  Sorularımıza cevaplarınız ile dönüş yaparsanız çok memnun oluruz kolay gelsin