Belize Vize İstiyor Mu? Belize Vizesi Nasıl Alınır?

Belize vize konusunda birçok ülkeye esneklik tanıyan bir Orta Amerika ülkesidir. Gerek tatil gerek iş, eğitim gibi alanlarda gidilebilir ve birçok doğal güzelliği içinde barındırarak kendine hayran bırakır. Direkt olarak gidiş olmadığından dolayı aktarmalı uçuş yapmak zorunda kalınır. Peki Belize vizesi nasıl alınır? Belize’ye gitmek için gerekli evraklar nelerdir?

Belize Vize İstiyor Mu?

Belize, tatil için yani turistik amaçlı gidilmek istenildiğinde 90 günlük vize istemeyen bir ülkedir. Ülkemizde kullanılan beş pasaport içinde kırmızı dışında diğer pasaportlara sahip olan tüm bireyler Belize turistik seyahati için bu ayrıcalıktan yararlanabilir.

Belize tatil amaçlı seyahatlerde vize istemeyen bir ülke fakat Türkiye’den Belize’ye uçuş imkânı yoktur. Bu imkansızlıktan dolayı Belize’ye seyahat edecek yolcuların transit vizesi alması gerekir. Türkiye’den Belize’ye gitmek için transit vizesi alınabilecek ülkeler, Almanya, Avustralya, İngiltere ve Yunanistan’dır.

Belize’ye seyahat edecek yolculardan 18 yaşından küçük olan yolcuların, Belize Transit Vizesi başvuruları ebeveynleri aracılığı ile yapılır. Bu başvurularda ebeveynlerden biri gerekli belgelerin yanında muvafakatname ile başvuru yapar. Alınması zorunlu olan muvafakatname yurt içinde noterlerden yurt dışında ise konsolosluklardan verilir.

Belize’ye tatil dışında eğitim, iş, ziyaret gibi alanlarda yolculuk yapmak isteyen yolcular Belize Konsolosluğuna Özel Meşruhatlı Vize başvurusu yapmalıdır. Bu başvuruyu yapmayan Belize yolcuları tatil dışında Belize’ye gitmek isterlerse başvuruları reddedilir.

Belize’ye Gitmek İçin Gereken Transit Vize Nedir?

Transit vize, iki ülke arasında uçuş olmadığı zaman aktarmalı olarak uçuş yapıldığında, aktarma yapan ülke tarafından istenen geçici bir vize türüdür. Bu vize seyahat eden kişiye aktarma yaptığı ülkede bekleme imkânı sağlar fakat havaalanından dışarı çıkma gibi bir imkân vermez.

Her ülkede istenilen transit vize belgeleri farklılık gösterebilir ancak ortak belgeler de vardır.

 • Gidiş dönüş uçak biletleri transit vize alabilmek için gereklidir.
 • Otel, motel gibi bir konaklama yerinde kalınacaksa rezervasyon, eğer seyahat amacı bir ya da birkaç kişiyi ziyaret ise ziyaret edilecek kişinin mektubu gereklidir.
 • Hangi ülkeye gidildiyse o ülkenin vizesinin bir kopyası istenmektedir.
 • Eğer vizesiz bir ülkeye gidiliyorsa Türkiye vatandaşlarının vizeden muaf olduğunu gösteren belge çıkartılması gerekir.
 • En az 6 ay geçerli olan pasaport istenir. İstenilen pasaport on yıldan az bir süredir kullanılıyorsa ve çok yıpranmışsa vize iptal edilebilir. Bu tür durumlara sebebiyet vermemek için pasaport çok yıpranmışsa değiştirilmelidir.
 • Transit vize için gereken belgeler arasında Biyometrik fotoğraf da vardır.
 • Seyahat edecek kişinin sağlık sigortasını gösteren bir belge de gereklidir.

Ülkeler arasında saat farkı olduğundan dolayı Belize’ye seyahat edecek yolcuların saat farkını iyi hesaplayıp ona göre yola çıkmaları uçağı kaçırma, fazla bekleme gibi sorunların önüne geçer.

Belize Transit Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Belize vizesinin çıkma süresi, belgelerin doğru ve eksizsiz teslim edilmesine göre değişiklik gösterir. Eğer belgeler doğru ve eksiksiz ise transit vizesinin çıkma süresi beş günüdür. Kişinin durumuna göre konsolosluk çalışanları inceleme konusunda fazladan süre isteyebilir.  Bazı durumlarda ek belgeler istenebilir, istenilen ek belgeler verilen süre içinde gönderilmek zorundadır.

Belize’ye gitmek isteyen kişiler konsolosluğa belgeleri verirken sahte, yanlış ve yanıltıcı belge vermemelidir. Bu şekilde belge verilmesi sonucunda konsolosluk çalışanları vizeye ret cevabı verir. Belgenin yanıltıcılığına göre de cezai işlem başlatılabilir.

Belize Transit Vizesi Neden Reddedilir?

Belize Transit Vizesi başvurusu yapıldığı zaman uygun görülmeyen bazı durumlarda ret kararı verilebilir.

 • Konsolosluğun istediği şartların tam olarak karşılanamaması halinde ret kararı verilir.
 • Eğer seyahat amacının kanıtlanamadığı bir karar olursa Belize Transit Vizesi reddedilir.
 • Verilerin belgelerin sahte veya eksik olduğu saptandığı zaman ret kararı verilir.
 • Belize’ye seyahat edecek kişinin geçerli pasaportu ya da onaylı seyahat belgesinin olmaması halinde transit vizeye ret cevabı verilir.
 • Daha önceden seyahat edecek kişi hakkında sınır dışı edilme kararı alınmışsa ya da ülkenin düzeni için tehlike oluşturduğu düşünülüyorsa ret kararı alınır.
 • Belize’ye gidecek kişinin seyahat bitiminde geri döneceğine dair belge sunulmaması durumunda Belize Transit Vizesine ret cevabı verilir.

Belize Transit Vizesine Ret Cevabı Gelirse Ne Yapılmalıdır?

Eğer Belize Transit Vizesi başvurusu yapılmış ve ret cevabı gelmişse konsolosluk vizeye neden ret cevabı verdiklerini açıklayan bir geri dönüş yapar. Belize’ye gitmek isteyen kişi gelen cevabın yanlış ve cevapta yazılan gibi olmadığını düşünüyorsa profesyonel danışmanlık şirketlerinden yardım alarak tekrar başvuruda bulunabilir.

Belize Vize Türleri

Belize’den vize almak için bazı vize türleri vardır. Bu vize türleri göz önünde bulundurularak başvuru yapılması gerekir ve bu sebeple Belize’ye gitmek isteyenler İstanbul da ve İzmir’de bulunan Belize Fahri Konsolosluğuna başvurması gerekir.

Belize vize türleri, turistik, çalışma, ticaret, ilmi araştırma, aile ve arkadaş ziyareti, eğitim vizesi olmak üzere altı başlık altında toplanır.

Belize Vizesi Nasıl Alınır?

 • Belize’ye gitmek için öncelikle hangi ülke üzerinden gidilmek istendiği belirlenir.
 • Türkiye’den İngiltere, Yunanistan, Avustralya ve Almanya üzerinden Belize’ye gidileceği için bu ülkelerden herhangi birinden transit vizesi alınması gerekmektedir.
 • Belize’ye vize başvurusunda bulunmadan önce hangi amaçla Belize’de bulunulacağına, seyahat türünün ne olacağına karar verilir.
 • Seyahat türü belirlenince Belize Online Vize Başvuru Formu
 • Form doldurulduktan sonra gerekli evraklar hazırlanır, hazırlama bitince vize ücreti ödenir.
 • Hazırlanan evraklar transit geçiş için belirlenen ülkenin, İstanbul Konsolosluğuna ya da Ankara Büyükelçiliğine gönderilir.
 • Gönderim işlemi tamamlanınca evrakların gönderildiği konsolosluktan ya da büyükelçilikten randevu alınır, randevu vakti gelince başvuran kişi, başvurduğu konsolosluğa gider parmak izi vererek oradaki yetkililerle mülakat yapar.
 • Aşamalar tamamlanınca vize başvurusunun sonucu beklenir.
 • Vize başvurusu yapan kişi nerede oturursa otursun İstanbul ya da Ankara’ya herhangi bir aracı göndermeden bizzat kendisi gitmek zorundadır.
 • Belize Transit Vizesi için evrak toplama aşamasında sorunla karşılaşılacağı düşünülürse bu aşamada profesyonel danışmanlık şirketlerinden yardım alınabilir ve belgeler ona göre toplanabilir.

Belize’ye Gitmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Belize’nin ülkemizdeki konsoloslukları İstanbul ve İzmir’de bulunmaktadır. Belize’ye gitmek için gerekli evrakları bu illerde bulunan Belize Fahri Konsolosluklarından öğrenmek gerekir. Belize Fahri Konsoloslukları gereken belgeleri isterken başvuru günü ve saati de belirler. Başvuru yapan kişi o gün geldiğinde topladığı belgeler ile giderek başvuru işlemlerini tamamlar.

Belize’ye hangi amaçla gidilirse gidilsin gümrük kapısında sorun yaşamamak adına gerekli olan belgeler her ihtimale karşı kişinin yanında bulunmalıdır.

 • Alınan transit vizesinin belgeleri yolcunun yanında olmalıdır.
 • (En az 6 ay süre daha geçerliliği olması gerekir ve en az bir sayfası boş olmalıdır.)
 • Belize’de gerekli olan konaklama ve seyahat belgelerinin olması gerekir.
 • Belize’ye giden kişinin maddi durumunun nasıl olduğunu görmek için döviz beyanı belgesi
 • Belize’ye gidecek kişinin, nüfus cüzdanı fotokopisi de gerekli belgeler arasındadır.
 • Hazırlanması gereken diğer belgelerle ilgili daha detaylı bilgiye ulaşmak için vize başvurusu yapan kişinin, konsolosluklara başvurarak oradan gelecek cevaba göre diğer belgeleri toplaması gerekir.

 

 

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Belize Vize İstiyor Mu? Belize Vizesi Nasıl Alınır? için yorumda bulun

  Belize Vize İstiyor Mu? Belize Vizesi Nasıl Alınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Belize Vize İstiyor Mu? Belize Vizesi Nasıl Alınır? için ilk yorumu yapabilirsin.