Benin Vizesi Nasıl Alınır?

benin vizesi nasıl alınır, kaç günde çıkar, benin vize muafiyeti

Paylaş

Benin vizesi, seyahat etmek isteyen kişilerin alması gereken evraklardan biridir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasından Benin seyahatine çıkmak isteyen kişiler, vizelerini almadan yolculuğa çıkamamaktadırlar.

İki ülke arasında yapılan anlaşmalar gereğince Benin’in Türk vatandaşlara uyguladığı vize koşulu, Türkiye’ye gelecek olan Benin vatandaşları için de geçerlidir.

Seyahate çıkmadan önce vize muafiyeti hakkında fikir edinmeniz doğru olacaktır. Muafiyet hakkı kazanmanıza yardımcı olacak bir pasaportunuz varsa yalnızca birkaç evrak teslim ederek vizesiz şekilde seyahat edebilirsiniz. Bu açıdan Benin vize istiyor mu endişenizi de giderebilirsiniz.

Benin Vize Muafiyeti

Benin ile Türkiye Cumhuriyeti arasında imzalanan seyahat anlaşmaları gereğince gri, yeşil ve bordo renkli pasaportlara sahip vatandaşlar seyahatlerinde vize bulundurmak mecburiyetindedir. Kişiler vizeleri için gerekli yetkili temsilciliğe başvuruda bulunmalı ve seyahat öncesinde vizesini temin etmelidir.

Benin vizesinden muaf olan tek pasaport türü diplomatik pasaporttur. Devlet görevlileri, siyasi ve askeri meslek sahipleri tarafından kullanılan siyah renkli diplomatik pasaport, kişilerin yalnızca birkaç evrakla seyahat edebilmelerine imkân sağlamaktadır.

Diplomatik pasaport ile vizesiz seyahat edebilme süresi 90 gündür. 90 günden daha uzun süre kalmak isteyen kişiler, vize temin etmek mecburiyetindedir.

Benin Vizesi Nasıl Alınır?

Benin vizesi alarak seyahat etmesi gereken kişiler öncelikle yetkili temsilcilikten randevu almalıdır. Daha sonra randevuya iştirak etmeli ve gereken belgeleri öğrenmelidir.

Tüm belgeleri temin ettikten hemen sonra temsilciliğe iade edilmelidir. Belgelerinizi teslim ettikten sonra yetkili temsilcilik vize inceleme sürecini başlatacaktır.

Vize inceleme süreci içerisinde Benin vizesi almanıza herhangi bir engel olup olmadığı araştırılacaktır. Tüm evraklarınız eksiksiz ve tüm bilgileriniz doğru şekilde sunulduysa vize almanıza herhangi bir engel doğmayacaktır.

İnceleme sürecinin sonuna gelindiğinde tarafınıza mail ya da telefon ile bilgi verilecektir.

Benin Vize Türleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için verilebilecek 2 tür Benin vizesi bulunmaktadır. Bu vize türlerinden ilki turistik vizedir. Benin her yıl yüzlerce turiste ev sahipliği yapan ülkelerden biridir.

Hem gezip görülmek hem de kültürel açıdan keşfetmek için oldukça ideal bir ülkedir. Bu nedenle yıl içerisinde pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Benin’e seyahat edecek olan kişilerin alması gereken vize turistik vizedir. Gezip görmek, eğlenmek gibi kısa sürecek olan seyahatler, turistik vizeyi gerektirmektedir. Bununla beraber tercih edilebilecek bir başka vize türü Benin ticari vizesidir.

Benin’e seyahat etmek isteyen kişiler gezmekten ziyade iş amacıyla vize almak isterlerse bu durumda en uygun vize türü ticari vizedir. Çalışanlar için de işverenler için de ticari vizenin alınabilme şansı bulunmaktadır.

Benin Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Benin vizesi için gerekli belgeler arasında öncelikle pasaporta dikkat edilmesi gerekmektedir. Pasaport hem vize başvurularında hem de havaalanı giriş, çıkışlarında kontrol edilmektedir. Bu nedenle herhangi bir eksikliğin ya da yanlışlığın olmaması önerilmektedir.

Vize için pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. 10 yıldan uzun süreli pasaportlar kabul edilmemektedir. Bununla beraber kişinin yeni pasaport alması gerekmektedir.

Başvurularınız esnasında hem eski hem de yeni pasaportunuzun yanınızda bulunması önemlidir. Seyahatinizden sonra en az 6 ay kullanılabilir olması gereken pasaportunuz, 2 boş yaprak bulundurmalıdır. Ayrıca herhangi bir yaprağında eksiklik bulunmaması gerekmektedir.

Benin vizesi başvuru formu, 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat rezervasyon evrakları, seyahat sağlık sigortası ve sarıhumma aşısı da gerekli diğer belgelerdir.

Benin Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Benin turistik vizesini almak isteyen kişiler; öğrenci, ev hanımı, çalışan, memur veyahut işveren olmalıdır. Bu kategorilere dâhil olan kişilerin turistik vize alması değişkenlik göstermektedir.

Yetkili temsilciliğe vize için başvuruda bulunurken aynı zamanda hangi kategoride bulunduğunuzu ve seyahat amacınızı dile getirmelisiniz. Size sunulan başvuru formunda şahsınızla ilgili tüm bilgileri doğru şekilde yanıtlamalısınız. Bu şekilde çok daha rahat vize alabilirsiniz.

Turistik vizeyi öğrenci olarak almak isterseniz; güncel tarihli öğrenci belgesi, ailenizden birine ait Benin vizesi, size sponsor olacak kişinin banka hesap dokümanı ve transkript belgesi teslim etmeniz gerekmektedir.

Emekli olarak Benin vizesi almak isterseniz; emeklilik belgesi, sağlık karnesi, üzerinize kayıtlı herhangi bir gayrimenkulün tapu fotokopisi ve sağlık raporu teslim etmeniz istenmektedir.

Seyahati için ev hanımı olarak başvuruda bulunmak isteyen kişiler; eşinin maaş bordrosunu, kendi banka hesap dokümanını ve varsa üzerine kayıtlı gayrimenkul tapu fotokopisini dosyaya yerleştirmelidir.

Benin Ticari Vize Nasıl Alınır?

Benin ticari vizesi almak isteyen kişiler, Benin yetkili temsilciliğine başvuru yaparken bunu belirtmeliler. Çalışan olarak başvuru yapmak istediklerinde; SGK giriş belgeleri, son 3 ayın maaş bordrosu, hizmet dokümanı ve şirketlerinin antetli kâğıdına yazılmış olan vize talep dilekçesi teslim etmeliler.

Ticari vize almak isteyen kişiler işveren ise; vergi levhasını, ticari sicil fotokopisini, imza sirküsünü ve faaliyet raporunu fotokopi şeklinde teslim etmelidir.

Benin Vizesi Kaç Günde Alınır?

Benin vizesi için başvuru yapılması gereken adres Benin Ankara Büyükelçiliği’dir. Ankara’da bulunan Benin Büyükelçiliği dışında hiçbir kurum başvuruları kabul etmemektedir. Özellikle fahri konsolosluklara bu konuda çok fazla başvuru yapılmaktadır fakat Benin Konsolosluğu yalnızca Türkiye’de yaşayan Benin vatandaşları ile ilgilenmektedir.

Benin vizesi başvurularının sonuçları 5 iş günü içerisinde öğrenilebilmektedir. Yaşanabilecek herhangi bir aksilikte başvuru sonuçları gecikebilmektedir. Bu nedenle seyahatinizden en geç 7 gün önce vize başvurusu yapmalısınız.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir