Bermuda Vizesi Nasıl Alınır?

Bermuda Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Bermuda vizesi, Bermuda’ya seyahat etmek isteyen kişiler için temin edilmesi gereken bir vizedir. Seyahat planlarınızı yaparken özellikle vize konusunda temkinli davranmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Ne kadar dikkatli ve kontrollü şekilde başvuru yaparsanız vizenizi o kadar kısa süre içerisinde elinize alabilirsiniz.

Bermuda vizesi alabilmek için önce başvuru yapmanız sonra gerekli evrakları teslim etmeniz gerekmektedir. Bunun nedeni Bermuda’nın vize muafiyeti şansı sunmamasıdır. Vize zorunluluğunun bulunması birçok evrakın temin edilmesi birkaç hafta önce başvuru yapılması anlamına gelmektedir.

Düzenlemeler ve hazırlık evresinde sizi geciktirecek herhangi bir hatanız olursa seyahatinizi kaçırma, geç kalma sorunları yaşayabilirsiniz. Bu nedenle hazırlık sürecini dikkatle takip etmeniz önerilmektedir.

Bermuda Vizesi Nasıl Alınır?

Bermuda vizesiz seyahat fırsatı sunmayan ülkelerden biri olduğu için seyahatinizden önce vize temin etmeniz gerekmektedir. Seyahat tarihiniz belli olduktan sonra zaman kaybetmeden yetkili temsilciliğe vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Önce randevu alıp daha sonra görüşmeye gitmek çok daha sağlıklı olacaktır çünkü yoğunluk nedeniyle randevusuz görüşmeler kabul edilmemektedir.

Bermuda vizesi almak isteyen kişiler, temsilciliğe teslim etmesi gereken belgeleri zaman kaybetmeden toparlamalıdır. Bu noktada seyahat amacınız ve meslek durumunuz doğrultusunda özel belgeleri de bir araya getirmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Daha sonra teslim etmeli ve Bermuda vize başvurusunu gerçekleştirmelisiniz. Kontrol sürecinin hemen arkasından vizeyi alıp alamadığınıza dair bilgilendirme maili alabilirsiniz.

Bermuda Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Bermuda vizesi için gerekli belgeler arasında önceliğiniz pasaport olmalıdır. Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olmasına en az 6 ay daha kullanılabilir olmasına özen göstermelisiniz.

Seyahatinizden sonra 6 ay daha kullanılabilir olan pasaportlar onay alabilmektedir. Pasaportta dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise en az 2 adet boş yaprağın bulunmasıdır. Ayrıca sayfaların herhangi birinde eksiklik olmamasına, yırtık sayfa bulunmamasına özen gösterilmelidir.

Bermuda vizesi için gerekli belgelerden bir diğeri başvuru formudur. Başvuru formunda herhangi bir eksiklik hata olması halinde vizeniz onaylanmayacaktır. Bu nedenle vize başvuru formunun dikkatle doldurulması gerekmektedir.

Bermuda vizesi için gereken diğer belgeler arasında kimlik fotokopisi, seyahat rezervasyon belgeleri, 2 adet biometrik fotoğraf yer almaktadır.

Bermuda Vize Türleri

Bermuda vize türleri arasında en çok talep gören turistik vizedir. Seyahat süresi kısa olan kişiler çoğunlukla turistik vizeyi tercih etmek isterler.

Diğer vize türüne nazaran daha kolay alınması, kullanım süresinin ideal olması turistik vizenin talep edilmesini sağlamaktadır. Bermuda vizesi için turistik vize almak istediğinizde seyahat amacınızı yetkili temsilciliğe yazılı olarak bildirmelisiniz.

Size verilen başvuru formunda yer alan seyahat nedeni bölümüne kendi gerekçenizi yazmalısınız. Bu sayede herhangi bir sorun yaşamadan vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Turistik vizenin yanı sıra tercih edilecek olan bir başka vize türü ticari vizedir. Ticari vize, iş dünyasının tercih ettiği vizedir. Kişiler iki ülke arasında iş görüşmesi, anlaşması yapmak istediklerinde Bermuda ticari vizesini almak mecburiyetindedir.

Bermuda Turistik Vizesi

Bermuda turistik vizesini almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vizelerinden önce başvuru yaparken kategorilerini belirtmeliler.

Mesleklere bağlı olarak turistik vize veren ülke için öğrenci, ev hanımı, emekli, çalışan, memur ve işveren olarak turistik vize alabilmek mümkündür. Bu gruplar arasından hangisine dahilseniz evraklarınızı da bağlı olduğunuz gruba göre düzenlemelisiniz.

Bermuda vizesi alacak kişiler öğrenci ise; güncel tarihli öğrenci vizesi, aile onay kağıdı, transkript ve varsa Bermuda’dan davet veyahut okul kabul mektubu göstermesi gerekmektedir. Ayrıca ülkede kalacağı süre boyunca masraflarını karşılamasına yardımcı olacak kişinin banka hesap dokümanını teslim etmelidir.

Ev hanımı olarak Bermuda yolculuğuna çıkmak isteyen kişiler eşlerinin maaş bordrosunu, kendi banka hesap dokümanlarını ve varsa gayrimenkul tapusunun fotokopisini teslim etmesi istenmektedir.

Emekli olarak turistik vize başvurusunda bulunmak isteyen kişiler ise; emeklilik cüzdanı, sağlık karnesi ve varsa gayrimenkul tapu fotokopisini teslim etmelidir.

Bermuda Ticari Vizesi

Bermuda vize alternatiflerinden biri olan ticari vize, çalışma amaçlı yapılan seyahatler için tercih edilmektedir. Kişiler, çalışan veyahut işveren olarak ticari vizesine başvurma hakkına sahiptir. Her iki grubunda ortak belgeler dışında teslim etmesi gereken özel belgeler bulunmaktadır.

Ticari vizeyi çalışan olarak alacak olan kişiler; SGK giriş belgeleri, şirketin antetli kağıdına yazılmış imzalı kaşeli vize talep dilekçesi, son birkaç ayın maaş bordrosu, hizmet dokümanı teslim etmelidir.

İşveren olarak başvuru yapmak isteyenler şirketin; vergi levhası, imza sirküsü, ticari sicil gazetesi ve faaliyet raporunu fotokopi şeklinde teslim etmelidir.

Bermuda Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Bermuda, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde büyükelçilik veyahut konsolosluk bulundurmamaktadır. Bu nedenle kişilerin başvuru yapmadan önce endişe ettikleri bilinmektedir.

Bermuda vizesi için adım atmak isteyen kişiler, yetkili temsilcilik olarak İngiltere Konsolosluğu’nu tercih etmelidir. Ayrıca İngiltere Büyükelçiliği de vize taleplerine cevap vermektedir.

Bermuda Vizesi Kaç Günde Alınır?

Bermuda vizesi başvurusunda bulunan kişiler, işlemlerini seyahatlerinden en az 2 ay önce yapmalılar. Bunun nedeni İngiltere Konsolosluklarının ciddi oranda yoğunluk içinde olmasıdır.

Her şeyin yolunda gitmesi halinde vizenizi 3 ile 5 hafta arasında alabilmeniz mümkündür. Aksiliklerin olabilmesi durumunda ise 7 haftaya kadar uzadığı bilinmektedir. Dolayısıyla seyahat planınızı oluştururken vizenin neden olacağı gecikme ihtimalini de aklınızda bulundurmalısınız. Bu sayede 2 ay öncesinde başvurunuzu yapıp vizenizi temin edebilirsiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir