Beyaz Rusya (Belarus) Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Türkiye ile Beyaz Rusya arasında imzalanan karşılıklı anlaşmalar doğrultusunda her iki ülkenin de vize uygulamasını kaldırdığı bildirilmiştir.

2014 yılında yapılan anlaşma sonrasında Belarus’a vizesiz seyahat etme fırsatı bulabilmeniz mümkündür. Bunun yanında yalnızca turistik amaçla değil vatandaşlık alma amacıyla adım atmak isterseniz prosedürler biraz daha farklı işleyecektir.

Genel olarak kan bağı ya da evlilik yolu ile alınabilen vatandaşlıklar, bu iki kural dışında farklı alternatiflerle de alınabilmektedir. Önemli olan prosedürleri eksiksiz yerine getirmek, süreci takip etmektir.

Gerekli kriterleri sağladığınıza inanıldığında Beyaz Rusya vatandaşlığına kolaylıkla alınabilmeniz mümkündür. Bu süreçte dil ve ülkenin geleneksel çerçevesine hâkim olarak kendinizi geliştirmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde yapılan mülakat ve diyalog sınavlarında sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Beyaz Rusya Vatandaşı Olmanın Şartları

Beyaz Rusya vatandaşı olmak için seçeneklerden hangisini tercih ederseniz edin başvurular sırasında prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu prosedürlerin başında evrak teslimi gelmektedir. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmalı daha sonra gerekli belgeleri teslim etmelisiniz.

Vatandaşlık almak için ülkenizde ya da Belarus’ta herhangi bir nedenle suç işlememiş olmanız gerekmektedir. Kendi ülkenizde hüküm giymiş olmanız, vatandaşlık alamamanız için yeterli olacaktır. Bunun yanında Belarus’ta da eksiksiz tüm yasalara uyum sağlayabilmeniz gerekmektedir.

Başvurunuz onaylandıktan sonra vatandaşlık almanız için bir mülakata dâhil edileceksiniz. Mülakat, ülke kültürü ve dili ile ilgili sorulardan oluşacaktır. Eğer dil mülakatından elenirseniz vatandaşlık almanız mümkün değildir.

Beyaz Rusya Vatandaşlığı Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

Beyaz Rusya vatandaşı olmak için başvuruda bulunduğunuzda her şeyden önce başvuru formunu doldurmanız istenecektir. Eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurma işlemi yaptıktan sonra diğer evrakları toparlamanız istenecektir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi, ikametgâh, sağlık raporu, sicil kaydı, gelirinizi gösteren belge bu belgeler arasında önemli olanlardır. Dönemsel değişikliklere bağlı olarak evraklarda ekleme ya da çıkarma yapılabilmektedir.

Sağlık raporunuzun güncel olması, maaş belgenizin en az 3-4 ay öncesine ait olması oldukça önemlidir. Çalışmanıza engel olacak herhangi bir rahatsızlığınız varsa ülkeye tek başınıza gitmenize ve vatandaş olmanıza izin verilmeyecektir. Sağlıklı, çalışabilir vatandaşlar öncelikliler arasında yer almaktadır.

Belarus Vatandaşı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Belarus vatandaşı olduktan sonra ülkede göçmen muamelesi görmeniz mümkün değildir. Diğer vatandaşlardan farklı olmadan tüm haklardan eşit şekilde yararlanmanız söz konusudur.

Eğitim, seyahat, ticaret ve daha pek çok açıdan gelişmiş bir ülke olan Belarus, vatandaşlarına bu imkânlardan rahatlıkla yararlanma fırsatı sunmaktadır.

Belarus vatandaşı olmak isteyen hemen herkes ülkede çalışmayı düşünmektedir. Çalışma potansiyeline ihtiyacı olan Belarus’ta iş başına verilen ücretler oldukça yüksektir. Bu nedenle kazanç ve birikim ülke vatandaşı olmanın en büyük avantajıdır. Bunların yanında Belarus’ta eğitim hakları da oldukça gelişmiştir. Ülkede oldukça uygun fiyata lise ve üniversite okumak mümkündür. Vatandaşı olmanız koşuluyla bu haklardan yararlanmanıza müsaade edilecektir.

Belarus vatandaşlığına geçtikten sonra diğer vatandaşlar gibi seçme ve seçilme hakkına sahip olabilecek, dilediğiniz iş yerinde işinize başlayabileceksiniz.

Beyaz Rusya (Belarus) Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Belarus Vatandaşı ile Evlilik Yolu ile Vatandaşlık Alma

Beyaz Rusya vatandaşı olabilmenin en kesin yollarından bir tanesi evliliktir. Ülke vatandaşlarından biri ile yapacağınız evlilikten hemen sonra vatandaşlık talebinde bulunabilmeniz mümkündür.

Belli bir süreç isteyen bu başvurular esnasında önceden muhakkak oturma ya da çalışma izninin alınmış olması gerekmektedir. Evlilik, kontenjan içi başvuru olarak değerlendirildiği için onay verilme süreci de bir o kadar hızlı gelişmektedir.

Beyaz Rusya’da evlilik yapabilmek için devletin resmi evliliğini yerine getirmeniz önemlidir. Kendi ülkenizde yaptığınız nikâhların Belarus’ta herhangi bir etkisi yoktur.

Resmi olarak evlendikten sonra vatandaşlık elde edebilmek için belli bir süre ülkeden ayrılmamanız gerekmektedir. Denetlemeleri geçirdikten sonra evliliğinizin gerçek olduğu ispat edilirse herhangi bir sorun yaşamdan vatandaşlık elde edebilirsiniz.

İkamet ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı

Beyaz Rusya vatandaşlığı talebinde bulunabilmeniz için öncelikle ikamet sorununa çözüm bulmanız gerekmektedir. Alternatif vatandaşlık yollarından biri de ülkede uzun süreli yaşamaktır. Eğer ülke sınırları içerisinden çıkmadan kesintisiz şekilde 7 yıl yaşarsanız vatandaşlık başvurularınız daha olumlu dönüt alacaktır.

7 yıl boyunca oturma ve çalışma izninizin tam olması ekstra önemlidir. Ülkede kaçak yollarla oturmanız durumunda vatandaşlık söz konusu olmayacaktır. Ayrıca sınır dışı edilmeniz de mümkündür. Süreç içinde çalışabilirliğiniz ve ülke içindeki tavırlarınız ekstra önemlidir.

Yatırım ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı

Yatırım yaparak vatandaşlık elde edebileceğiniz ülkelerden bir tanesi de Belarus’tur. Ülke genelinde ekonomiye katkısı olan yatırımcılar değerlendirilmekte ve sermayesi olan kişilere vakit kaybı olmadan vatandaşlık verilmektedir.

Vatandaşlık isteyenler için prosedürler zorlu geçebilmektedir ancak yatırım söz konusu olduğunda durum daha kolay olacaktır.

Belarus vatandaşı olmak için ülkeye kafe, bar, restoran, casino, disko ya da spor merkezi açabilirsiniz. İş yeri açma yetkiniz olduktan sonra yatırım miktarınız da gözden geçirilecektir. Yaklaşık olarak 230 bin dolarlık yaptırım yapmanız durumunda vatandaşlık elde edebilmeniz mümkündür.

Kan Bağı ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı

Beyaz Rusya’da dünyaya gelmiş anne ya da babanız varsa vatandaşlık elde etme hakkınız bulunmaktadır. Ülke vatandaşı olmak için başvuru yaptığınızda kan bağı ile vatandaşlık başvurusunda bulunduğunuzu ispat etmelisiniz. Bunun için anneniz ya da babanızdan hangisi Belarus vatandaşı ise doğum belgesini ortaya koymanız gerekmektedir.

Yalnızca anne ya da baba değil torun olmanız da Belarus vatandaşlığına başvuruda bulunmanıza yardımcı olacaktır.

Doğum ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı

Beyaz Rusya vatandaşı olmayan ancak çocuğunun vatandaşlık almasını isteyen aileler Belarus’ta doğum anlaşması yapabilirler. Ülkenin herhangi bir yerinde doğum yapıp bebeğinizi dünyaya getirirseniz çocuğunuz otomatik olarak vatandaşlık hakkını elde edecektir. Bu süreçte önemli olan çifte vatandaşlık için başvuruları tamamlamanızdır.

Doğum tamamlandığı an hastanenizden doğum belgesini almalı ve nüfus müdürlüğüne başvuruda bulunmalısınız. Daha sonra ülkenize dönebilirsiniz. Siz ülkenize döndükten sonra yaklaşık 1 ay içerisinde Belarus’tan bebeğinizin vatandaşlık numarası ve kimliği gönderilecektir. Sonrasına Türkiye’de gerekli noktalara başvuruda bulunabilir, çifte vatandaşlığı tamamlayabilirsiniz.

Özel Hizmet ile Beyaz Rusya Vatandaşlığı

Beyaz Rusya vatandaşı olmak için tercih edebileceğiniz bir başka alternatif seçenek ise özel hizmet vermiş olmanızdır. Kültür, sanat, spor ya da bilim alanında dünyaca tanınan isimlerden biriyseniz ya da başarılı bir hayatınız varsa vatandaşlık sıralamasında öncelikli kontenjanda yerinizi alabilirsiniz.

Ülke için önemli olan sizin temsil etme donanımınızdır. Bu nedenle alanınızda başarılı olursanız Belarus’u da büyük bir başarı ile temsil edebilirsiniz. Tüm bunların yanında resmi devlet büyüklerinden biri olarak görev yaptıysanız vatandaşlıkta öncelikliler arasında yerinizi alabilirsiniz.

Belarus’ta Çifte Vatandaşlık Almak Mümkün mü?

Beyaz Rusya vatandaşlığı almak isterseniz bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Bu şartlardan bir kısmı kendi ülkenizin vatandaşlığını bırakmanız durumunda geçerlidir.

Eğer çifte vatandaşlık talebinde bulunursanız vatandaşlık için gerekli olan prosedürleri yerine getirmeniz gerekmektedir. Bunların dışında özellikle önemli olan bir başka detay ise yasadışı herhangi bir suça bulaşmamış olmanız gerektiğidir.

Ülke sınırları içerisinde bulunduğunuz süre boyunca kanunlara aykırı herhangi bir sebeple hüküm giyerseniz çifte vatandaşlık hakkınız bulunmayacaktır. Aynı zamanda kendi ülkenize iadeniz söz konusudur.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

 1. Zuhal dedi ki:

  Kız arkadaşım Beyaz Rusya’da yaşıyor ve oranın vatandaşı.
  Kendini ziyaret etmek istiyorum ama Belarus vizesi almama gerek var mı?

 2. barbaros dedi ki:

  belarus çifte vatandaşlık vermiyor atmayın tc pasaportunu at gel kim yapar bunu ben evliyim orda çifte vatandaşlık ancak kızım alır .beni almam için tc vatandaşlığından çıkmam gerekir sistem bu…..

 3. Yılmaz dedi ki:

  “Belarus’ta yabancılara toprak satışı yapılmıyor ancak uzun vadeli kiraya verilebiliyor” deniliyor. öyle ise kiraya verme süresi ne kadardır? tarım ile uğraşmak istiyorum. bu durumda oturum izni yada vatandaşlık uzun süreli veriliyormu? bunları öğrenebilirmiyi?
  teşekkür ederim

 4. bega dedi ki:

  merak ediyorum acaba askerlik yapmamış bir durumdaysa ve öğrenci orda ama biriyle evlendi askerliği ne olur

 5. Aşık Genç dedi ki:

  Belaruslu sevgilim var. Belarus kızla evlenmek için doğru bir yer mi? Yoksa Türkiye’de mi evlenelim?

  • Mustafa SAYILAN dedi ki:

   🙂 Tebessüm ettirdin teşekkürler, Belarus vatandaşı bir kız arkadaşın var ise ve evlilik düşünüyorsan , kesinlikle Belarus’ta yaşamanızı tavsiye etmem. Türkiye’ye geldiklerinde melek oluyorlar. Aklında olsun 🙂

 6. TURGAY dedi ki:

  Belarus tan ev almak istiyorum.Yabancıya ev satışı var mı ??

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir