Beyaz Rusya Vize İstiyor mu? Beyaz Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Beyaz Rusya Vize İstiyor mu? Beyaz Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Beyaz Rusya vize istiyor mu, Beyaz Rusya vizesi nasıl alınır sorusu seyahat etmek isteyenlerce merak edilmektedir. Turizm açısından şanslı olan Beyaz Rusya her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Yalnızca turistik seyahat için değil aynı zamanda iş için ya da aile ziyareti için de seyahatlerin sıklaştığı görülmektedir.

Seyahat nedeninize bağlı olarak ülkeye nasıl gireceğinizi, prosedürleri nasıl tamamlayacağınızı da bilmeniz gerekmektedir.

Beyaz Rusya vize istiyor mu, vizesiz seyahat etme şansımız var mı sorusu özellikle prosedürler açısından merak edilmektedir.

Doğru şekilde tamamlanan prosedürler hiçbir şekilde sorun teşkil etmezken yanlış yapılanlar seyahatte gecikmeye, vize konusunda soruna neden olabilmektedir.

Beyaz Rusya Vize İstiyor mu?

Beyaz Rusya vize istiyor mu sorusunu soran kişiler 1 Haziran 2014 yılı itibariyle Beyaz Rusya vizesinin kaldırıldığını bilmeliler.

Beyaz Rusya seyahati planlanırken yapılması gerekenlerin başında vizenin muafiyet şartları nelerdir, Beyaz Rusya vizesi nasıl muaf tutulur gibi konular da düşünülmelidir.

Belarus olarak da bilinen Beyaz Rusya, ziyarete gelen kişilerin prosedür işlemlerinden kurtulup vizesiz seyahat etmelerine izin vermektedir. Dolayısıyla tercih eden hemen herkes vizesi olmadan bir süreliğine Belarus için yolculuğa çıkabilmektedir.

Muafiyet şansı bulunan kişiler umuma mahsus pasaport sahipleri, hizmet, diplomatik ve hususi pasaport sahipleri olarak bilinmektedir.

Beyaz Rusya Vize Muafiyeti Kaç Günlük?

Vize muafiyeti avantajından yararlanmak isteyen kişiler, kısıtlı süreliğine muafiyet hakkı tanındığını unutmamalılar.

Beyaz Rusya seyahatiniz için yalnızca 30 günlük süre tanımaktadır. Dolayısıyla 30 günlük gezintinin arkasından ülkenize geri dönmeniz gerekmektedir.

Daha uzun süre kalmak isteyen ya da seyahatinin süresini oradayken uzatmak isteyen kişiler yetkili kuruma başvuru yaparak vize almak durumundadır.

30 günü aşan süre zarfında ne amaçla ülkede kaldığınız önemli değildir. Turistik gezi, çalışma, eğitim, ziyaret ya da herhangi bir şey fark etmeksizin vize almanız gerektiğini unutmamalısınız.

Belarus vizesi aldıktan sonra daha uzun süreli ziyaretler düşünebilirsiniz.

Beyaz Rusya Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Belarus vize başvurusu yapmak isteyen kişiler, başvuru sürecinde özellikle doğru kurumla muhatap olduklarından emin olmalılar. Aksi halde zaman kaybı söz konusu olabilmektedir.

Vize başvuruları ile ilgili olan ilk kurum Ankara Büyükelçiliği olarak bilinmektedir. Ankara Büyükelçiliğini düşünürseniz randevu alıp hemen arkasından vize başvurularınızı yapabilirsiniz.

Bir başka kurumsa İstanbul Konsolosluk’tur. İstanbul’da yer alan konsolosluğu tercih edebilir vize başvurularınızı bu kurum aracılığıyla tamamlayabilirsiniz.

30 günü aşan seyahatlerde yetkili kurumlara başvuru yapıp vize talebinde bulunmak önemlidir. Aksi halde kişi ya geri dönmeli ya da sınır dışı edilme ihtimalini bilmelidir.

Beyaz Rusya Vizesi Nasıl Alınır?

Beyaz Rusya vizesi nasıl alınır sorusu seyahat etmeyi düşünenlerin aklını meşgul eden sorulardan bir tanesidir.

Vize alabilmek için yetkili olan iki kurumdan herhangi bir tanesini seçip başvurunuzu yapabilirisiniz. Sürecin başında önce randevu almanız gerekir çünkü yoğun olan dönemlerde randevu dışı hiç kimseyle görüşülmemektedir.

Randevu aldıktan sonra yetkili kuruma vize dilekçesi teslim etmeli arkasından onay alarak evrak teslim kısmına geçmelisiniz.

Evraklarınızı doğru şekilde toparladıktan sonra teslim etmeli, eksik olmamasına özen göstermelisiniz. Her birini hazırlayıp teslim ettikten sonra sonuç tarafınıza bildirilmiş olacaktır.

Beyaz Rusya vize başvuru sonucu mail veyahut cep telefonu üzerinden tarafınıza bildirilecektir.

Beyaz Rusya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize için gerekli evraklar hassasiyetle hazırlanması gereken evraklardır. Kişi, evraklar arasından ilk önce pasaportuna dikkat ederek hazırlık yapmalıdır.

Pasaportunuz en fazla 10 yıllık olmalı ve 6 ay daha kullanılabilir durumda olmalıdır.

Yaprakları arasında herhangi bir yırtığın bulunmaması, eksik yaprak olmaması da en önemli özellikler arasında kabul edilmektedir.

Gerekli evraklar arasında kimlik fotokopisi, banka hesap dokumanı, kişinin yanında olan para, evlilik söz konusu ise evlilik cüzdanı, rezervasyon belgeleri de muhakkak teslim edilenler arasında yer almalıdır.

Ülkede araç kullanmak isteyenler ise kendi taşıdıkları sürücü belgesini de muhakkak yanlarında bulundurmalıdır.

Ülke sınırları içerisinde 5 günden uzun süre kalmayı düşündüğünüzde adres kaydı yaptırmanız önemlidir.

Vize alımı söz konusu olduğunda 5 günün aşılması mümkündür. Dolayısıyla 5 günün sonunda adres kaydı yapılması unutulmamalıdır.

Beyaz Rusya Vizesi İçin Ne Kadar Para Bulundurulmalı?

Belarus çalışma vizesi, turistik vize gibi vize türlerinden herhangi bir tanesine sahipseniz yapmanız gereken yeterli miktarda para taşımaktır.

Özellikle vize başvuru sürecinde yeterince paranız olmaması halinde ülkeye girişinizin mümkün olmadığını da bilmeniz gerekmektedir.

Vize alabilmek için yanınızda olması gereken meblağ 10.000 ABD dolarıdır. Bu miktarla giriş yapılırken sınırda muhakkak kırmızı alana girip üzerinizde yer alan miktarı belirtmeniz gerekmektedir.

Beyaz Rusya Vizesi İçin Sağlık Sigortası Gerekli mi?

Belarus vize kalktı haberleri her ne kadar sıkça gündeme gelse de vize ile seyahat etmesi gereken kişilerin yerine getirmesi gereken prosedürler aynı şekilde devam etmektedir. Bu prosedürlerin başında da sağlık sigortası evrakı gelmektedir.

Sağlık sigortası evrakı zorunluluğu bulunan ve ülkeye girmeyi sağlayan evraklardan bir tanesidir. Bunun için muhakkak doğru şekilde hazırlanıp teslim edilmesi gerekmektedir.

Beyaz Rusya vizesi almak için evrak dosyanıza 1 yıllık sağlık sigortası ekleyebilirsiniz. Ya da tercih ederseniz günlük hesaplama yaparak kaç günlüğe ihtiyacınız varsa o kadarlık sigorta yaptırabilirsiniz.

Yaptıracağınız sağlık sigortasını Minsk Havalimanı’nda da yaptırabilme şansınız bulunmaktadır.

Beyaz Rusya Vize Süresi Uzatılabilir mi?

Vize süresi uzatma sık bahsedilen konu başlıklarından bir tanesidir. Birçok kişi vizesinin süresini uzatmayı ummakta ve bunun için yapılması gerekenleri araştırmaktadır.

Vizenizin süresini uzatmak isterseniz yapmanız gereken şey ülkedeki Emniyet Müdürlüğü Göç İdari Şubesi’ne gitmektir.

Gününüz geçmeden giderseniz kurum size herhangi bir cezai işlem uygulamamaktadır ancak gününüz geçerse bu durumda çok ciddi cezai işlem alacağınızı da aklınızda bulundurmalısınız.

Beyaz Rusya Vizesi Kaç Günde Verilir?

Belarus vize istiyor mu 2019 sorusuna cevap bulduktan sonra başvuru yapmayı düşünüyorsanız süreci iyi hesap etmelisiniz.

Vize ne zaman alınır sorusu bu noktada sorulabilecek en ideal sorudur çünkü kaç gün önceden alınabileceğini bilmek gerekmektedir. Beyaz Rusya vizesi alabilmek için en az 1 önceden başvuru yapmanız önerilmektedir.

Çoğu zaman 10 iş gününde vize verilmesi mümkündür ancak olabilecek gecikmelere karşı gerekli önlemlerin alınması son derece önemlidir. 10 gün önceden başvuru yapıldığında vize temin etmek zor olmayacaktır.

Beyaz Rusya’dan Ayrılmak İçin Çıkış Vizesi Gerekir mi?

Çıkış vizesi bazı ülkelerin uyguladığı işlemlerden bir tanesidir. Ülkeden ayrılabilmek için alınması gereken bu vize, Beyaz Rusya’da da kullanılan bir vizedir.

Çıkış vizesi olmayanların ülkeden ayrılabilmelerine izin vermeyen görevliler, vize için ayrılmış olan sürenin tamamlanmasının ardından vizeyi almalılar.

Vize ne zaman alınırsa o zaman çıkış işlemleri yapılabilmekte, kişi vizesiyle ülkeden ayrılabilmektedir.

Belarus çıkış vizesi için sınır kapılarında müracaat etmek doğru değildir çünkü sınır kapısında verilen bir belge değildir.

Çıkış vizesi almak için ilgililer yabancılar polisine müracaat edip temin ettikten sonra ülkeden ayrılmaya gayret etmek gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir