Vize Vatandaşlık » Vize İşlemleri » Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Nasıl Alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Nasıl Alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Nasıl Alınır?

Birleşik Arap Emirlikleri oturma izni, genellikle Dubai düşünülerek alınmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri 7 emirlikten oluşsa da aralarında en çok ilgi Dubai’ye olmuştur.

Emirlikler içinde en çok ziyaret edileni, çalışmak için tercih edileni Dubai olmuştur. Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşam, emirliğin hangisinde olduğunuza göre değişiklik gösterebilir. İş imkanlarının geniş kapsamlı olduğu yer yine Dubai’dir.

Dubai iş ilanları 2018 yılında da artış göstermiştir. Çoğu kişi Birleşik Arap Emirlikleri’ne Dubai’de aşçı olmak, çeşitli işlerde çalışmak ve Dubai’de doğum yapmak için oturma izni alarak gitmektedir.

Dubai, bölgenin başkenti olmamasına rağmen başkentten daha revaçta bir emirlik olmayı başarmıştır.

Birleşik Arap Emirlikleri oturma izninden sonraki aşamada bölgeye tamamen yerleşme düşüncesinde olanlar yine çoğunlukla Dubai’yi tercih etmektedir. Dolayısıyla Dubai vatandaşlığına nasıl geçilir sorusu da yanıtı merak edilen konulardan bir tanesidir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin 9 milyondan fazla olan nüfusunun büyük çoğunluğunu yabancıların oluşturduğu düşünülürse, yetkililerin oturma izni, çalışma izni gibi konularda çok sıkı olmadıkları kabul edilebilir.

Birleşik Arap Emirlikleri Hakkında Bilgi

Birleşik Arap Emirlikleri kısa kullanımıyla BAE olarak da anılmaktadır. Ülke konum itibarıyla Orta Doğu’da yer almaktadır.

Arap Yarımadası güneydoğusunda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri’nin komşu ülkeleri Suudi Arabistan ve Umman’dır. Yüzölçümü bakımından küçük olan ülke zengin ve gösterişli olmasıyla bilinmektedir.

BAE ile ilgili merak edilen konulardan bir tanesi de Birleşik Arap Emirlikleri hangileri konusudur. Zaten küçük olan bu ülkede 7 ayrı emirlik bulunmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri Dubai, Abu Dabi, Şarika, Resü’l-Hayme, Acman, Füceyre ve Ummül-Kayveyn isimli 7 emirlikten oluşmaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri ülkeleri olarak da bilinen bu emirlikler içinden Abu Dabi bölgenin başkentidir.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Türleri

Birleşik Arap Emirlikleri’nde oturma izni alabilmeniz için hangi sebeple ülkede olduğunuzu belirtmeniz gerekmektedir.

Hangi emirliğe gideceğiniz, hangi sebeple gideceğiniz başvurunuz sırasında önem taşımaktadır.

Bölgede oturma izniniz olmadan uzun bir süre kalabilmek için öncelikle vize almanız gerekmektedir. Emirliklerin vize uygulamaları da farklı olabilmektedir.

Dubai vize ücreti ya da diğer emirliklerin vize ücretleri değişken olabilir. Ancak her durumda geçerliliği olan bir pasaportunuzun olması gerekecektir.

Birleşik Arap Emirlikleri pasaportu olan ziyaretçileri kabul etmektedir. Vize almak, emirliklere giriş yapmak için her şeyden önce pasaportunuzun olması gerekmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ulaştıktan sonra iş, eğitim, yatırım, evlilik gibi farklı durumlar için oturma izni başvurusunda bulunabilirsiniz.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni için Şartlar

Birleşik Arap Emirlikleri’nde oturma izni alabilmek için gereken şartlar, başvuru durumunuzun detaylarına göre değişiklik göstermektedir. İş ya da yatırım amaçlı başvurularda farklı şartlar aranmaktadır.

Başvuru türünüz ne olursa olsun uymanız gereken bazı şartlar da vardır. Ülkeden oturma izni alabilmeniz için bölgede kaldığınız süreci vizeniz dahilinde geçirmiş olmanız gerekmektedir.

Vizesiz ve yasa dışı yollarla ülkeye giriş yapanlar oturma izni başvuruları alınmadan sınır dışı edilecektir. Başvuru yapacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Şartlar, Gerekli Belgeler

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Şartlar, Gerekli Belgeler

Birleşik Arap Emirlikleri’nde bulunulan süreçte ve kendi ülkenizde herhangi bir suça karışmamış olmanız; yasal geçmişinizin temiz olması da önemli bir şarttır.

BAE oturma izni alanların, Dubai’de yaşamak için ayrıca mülk kiralaması ya da satın alması gerekmektedir.

Oturma izni almış olmanız; Dubai’de yaşamak için yeterli olmayacaktır. Emlak yatırımı yoluyla oturma izni alma işlemi sadece Dubai için geçerlidir.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni için Gerekli Belgeler

Birleşik Arap Emirlikleri’nden oturma izni alabilmek için herhangi bir sebebiniz olması gerekiyor.

Çoğu kişi ülkede iş kurma ya da var olan bir şirkete BAE’de faaliyete geçirme yoluyla bölgeye gitmekte ve oturma izni almaktadır.

İş yoluyla oturma izni alacakların BAE serbest ticaret bölgesinde şirket sahibi olduğunu gösteren belgeleri, sponsor olan bir şirket varsa şirket tarafından yapılmış imzalı, damgalı başvuru  belgesi, pasaportun aslı, pasaporta uygun detaylarda fotoğraf, parmak izi, bölgeye gelirken aldığınız vize belgesinin aslı, sağlık raporu, adli sicil belgesi, kendi iş yeri olanlarda serbest ticaret bölgesi lisansının kopyası, başka şirkete bağlı olanlarda çalışma kartının kopyası gibi belgeleri hazır etmesi gerekmektedir.

Tüm belgelerin Arapça ve İngilizce olarak, BAE elçiliğinde noter onayından geçmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Emlak yoluyla oturma izni alacaklar sadece Dubai için oturma izni alabileceklerdir.

Oturma izni alabilmek için Dubai’den 2.000.000 AED değerinde olan bir mülkü satın aldığınızı gösteren belgeyi, yıllık en az 20.000 AED kazandığınızı gösteren belgeyi, pasaportun kopyasını, pasaporta uygun fotoğrafınızı, gayrimenkullerin ipotek altında olmadığının ispatını, sağlık raporunuzu, sabıka kaydınızı, parmak izi belgenizi yetkililere sunmanız gerekmektedir.

Eğitim yoluyla bölgede bulunan kişilerin üniversiteden aldıkları davet mektubunu, eğitim bilgilerini gösteren belgeyi, eğitimin süresine, türüne yönelik bilgileri de yetkililere sunması gerekecektir.

Eğitim için bölgede oturma izni alacak kişilerin geçimlerini sağlayabileceklerini ispat eden belgeleri de sunması gerekmektedir.

Evliliğin söz konusu olduğu oturma izinlerinde evliğin yasal belgesini, tarafların kimlik bilgilerini gösterir belgeleri, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan kişinin vatandaşlığını gösteren belgeyi de başvuru dosyasına eklemek gerekiyor.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Başvuruları Nereye Yapılır?

Birleşik Arap Emirlikleri oturma izni başvurusunda bulunacak olan kişiler bulundukları bölgedeki göçmen bürolarına giderek ilk adımı atabilirsiniz. Bu adımdan sonra yapacağınız başvuru türüne göre farklı kurumlardan farklı işlemler yapmanız gerekebilir.

BAE oturma izni süreci oldukça karmaşık olduğu için rehber bir kuruluş yardımıyla süreci yürütmeniz işlemlerinizin daha hızlı olmasını sağlayabilir.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Birleşik Arap Emirlikleri oturma izni başvurusunun ne zaman sonuçlandığı birçok etkene göre değişiklik göstermektedir.

Sıfırdan bir şirket kurulumu söz konusu olduğunda yasal işlemler biraz zaman alabilir. Dolayısıyla süre düşünülenden daha fazla olabilir.

Emirliklerde oturma izni başvurusunun ne zaman sonuçlanacağı net olmadığı için eğer bölgede kalma niyetiniz varsa vizeniz henüz varken işlemlere başlamanız en doğrusu olacaktır.

Başvurular esnasında vize süreniz biterse mutlaka süre uzatma talebinde bulunmanız gerekmektedir. Oturma izni aldıktan sonra vize süresini uzatma gereği ortadan kalkacaktır.

Birleşik Arap Emirlikleri Oturma İzni ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Birleşip Arap Emirliklerinde oturma izni almışsanız; bu süreçten sonra da dikkatli olmanız gerekmektedir. Bölgede kalıyorsanız; bölge ekonomisine bir şekilde katkınız bulunması gerekir.

Oturma izniyle ilgili süreçler bulunduğunuz emirliğe göre küçük farklılıklar içerebilirler. Dolayısıyla böyle bir düşünceniz varsa ülkenizden ayrılmadan önce konuyla ilgili detaylı bir ön çalışma yapmanızda fayda var.

Eğer bir şekilde ülkeden oturma izni almışsanız; Birleşik Arap Emirlikleri’ne sınırsız sayıda giriş, çıkış ayrıcalığı kazanmışsınız demektir.

İkamet izni alan kişilerin bölgede yıl içinde en az 2 gün geçirmesi yasal zorunluluktur. Bu koşulun yerine getirilmediği fark edilirse oturma izniniz otomatik olarak iptal edilecektir.

Gerekli tüm şartları sağlamanıza rağmen oturma izni başvurunuzun reddedilme olasılığının olduğunu da unutmamalısınız.

Oturma, çalışma izinleri, vatandaşlık gibi başvuru süreçleri ülkelerde görevli yetkililerin inisiyatifine kalmış süreçlerdir.

Başvuru aşamasında tüm şartları sağlasanız bile davranışlarına dikkat etmeniz, yetkililerle uygun bir üslupla konuşmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir