Bolivya Vize İstiyor mu? Bolivya Vizesi Nasıl Alınır?

Bolivya Vize İstiyor mu? Bolivya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Bolivya vize istiyor mu, Bolivya vizesi nasıl alınır soruları seyahat etmeyi düşünen kişilerce sorulabilmektedir. İster turistik bir seyahat ister iş için bir gezi fark etmez.

Farklı bir ülkeye giderken akla gelen soruların başında vize gerekiyor mu olmaktadır. Bugün pek çok ülkeye vizesiz giriş mümkün olsa da kimi ülkelerde devam eden vize şartı bulunmaktadır.

Bolivya’ya nasıl gidilir, gitmek için nasıl bir yol izlenir derseniz prosedürleri yerine getirmeniz yeterlidir.

Prosedürlerde herhangi bir eksik ya da hata olmaması halinde kolaylıkla seyahat edebilmeniz mümkün olmaktadır.

Önemli olan ne için gidileceğine kadar vermek ve yetkili kuruma başvuruda bulunmaktır.

Bolivya Vize İstiyor mu?

Bolivya vizesi almalı mıyım, vizesiz girebilir miyim sorusunu soranlardansanız ülkeye giriş için vize almanıza gerek yoktur.

Türkiye Cumhuriyeti ve Bolivya’nın karşılıklı yapmış olduğu anlaşmalar neticesinde Bolivya seyahatine çıkmak isteyen vatandaşlar hiçbir şekilde vize göstermek mecburiyetinde değildir. Aynı durum Bolivya vatandaşları için de geçerlidir. Türkiye’yi ziyaret etmek istedikleri zaman vize temin etmelerine gerek kalmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Vize muafiyeti Bolivya ile Türkiye arasında seyahatleri sıklaştırmış, iki ülke arasında pek çok amaçla ulaşım sağlanmasını mümkün kılmıştır.

Bolivya’yı merak eden ve görmeyi düşünen Türkler için vizenin bulunmaması kolaylık sağlamıştır. Kısa sürede harekete geçip Bolivya seyahati için adım atmak mümkün olmuştur.

Kimler Bolivya Vizesinden Muaf?

Vize muafiyeti söz konusu olan ülkelere seyahat etmek, diğerlerine seyahat etmekten daha kolaydır. Ne var ki her ülkeye giderken elinizin altında olması gereken belgeler de izlenmesi gereken prosedürler de unutulmamalıdır.

Bolivya için de durum aynıdır. Muafiyet hakkı bulunan kişiler seyahat edebilirler ancak belli prosedürleri yerine getirmeleri gerekir.

Bolivya seyahati için vizeden muaf olan kişiler diplomatik ve hususi pasaport sahibi olan kişilerdir. Bunun dışında hizmet pasaportuna sahip olan kişilerin de herhangi bir vize işlemi yapmadan seyahat edebilmesi de mümkün olmaktadır.

Size tanınan süre içerisinde Bolivya’ya gitmek isterseniz vize için zaman kaybetmenize gerek kalmamaktadır.

Bolivya Vize Muafiyeti Kaç Gün?

Bolivya Türkiye arasında imzalanmış olan anlaşma neticesinde iki ülkenin vatandaşları da belli süreliğine vize muafiyeti almaktadır.

Sınırsız gezme hakkı ya da ülkede ikamet şansı tanınmadığı için seyahat öncesinde gün ayarlamasını ona göre yapmak gerekmektedir.

Ne kadar kalacağınızı önceden belirlemeniz halinde vize almadan istediğiniz şekilde seyahat edebilirsiniz.

Bolivya’da gezilecek yerler, yapılacak işler söz konusu olduğunda 90 gün yeterli gelmektedir. 90 günlük vize muafiyeti bulunan ülkede 3 ay için vize almanıza gerek yoktur.

3 aydan daha uzun süre kalmayı düşünenler ise vize başvurusunda bulunmak zorundadır. Vize onayı aldıktan sonra daha uzun süreli seyahat hakkı elde edilmektedir.

Bolivya Vizesi Nasıl Alınır?

Bolivya vizesi nereden alınır, hangi durumlarda alınır sorusunu cevabını bilmek önemlidir. Özellikle ülkede 90 günden daha uzun kalmayı planlıyorsanız bu durumda vize için gerekli adımları atmanız önemlidir.

Bolivya vizesini almak için önce başvuru yapılması gereken kuruma gitmelisiniz. Vize başvurusu yapmak istediğinizi dile getirip dilekçe yazmalısınız.

Dilekçe sonrasında kurum size teslim edilmesi gereken evraklar listesini verecektir. Bir sonraki randevuda teslim edilmesi gereken evrakları teslim edip ona göre beklemelisiniz.

Süre sona erdiğinde vize için onay alıp almadığınız tarafınıza bildirilecektir.

Bolivya Vize Türleri

Bolivya vize çeşitlerinden hangisinin size uygun olduğunu bilmeniz önemlidir çünkü uzun süreli seyahatlerde vize türünüze göre işlem yapılmaktadır.

Ülkeye turistik amaçla 90 günden uzun kalmaya gelen kişi sayısı azdır ancak çalışmak, eğitim almak, iş ya da seminer gibi uzun dönem sürecek işlemler için birçok kişi gidebilmektedir.

Bolivya vizeleri seyahat amaçlarına bağlı olarak turistik vize ve ticari vize olarak ikiye ayrılmaktadır. Ayrıca farklı bir ülkeye geçiş için kullanılması için transit vize işleminin de olduğu görülmektedir.

Hangi amaçla seyahat ettiğiniz bu noktada devreye girmektedir çünkü turistik vizenin de ticari vizenin de kendi içinde türleri bulunmaktadır. Başvuru noktasında dilekçe yazarken ne yazdığınız bu açıdan önemlidir.

Bolivya Turistik Vizesi

Bolivya seyahatiniz için turistik vize başvurusunda bulunabilirsiniz. 90 günden daha uzun süre kalmanıza neden olabilecek turistik başlık önem taşımaktadır.

Birçok kişi aile ziyareti kapsamında Bolivya’ya gitmektedir çünkü aile ziyareti ile 90 günden daha uzun kalmak gerekebilmektedir.

Aile ziyareti dışında memur ya da öğrenci olarak ülkeye gelen kişiler de turistik vize almak durumundadır.

Herhangi bir seminer, öğrenci değişimi ya da eğitime işe dair bir unsur olduğunda turistik vize kapsamında vize verildiği gözlemlenmektedir.

Bolivya seyahati öncesinde turistik vize için başvurduğunuzda size sorulan sorular arasında seyahat nedeniniz de yer alacaktır.

Seyahat nedeninizi doğru şekilde izah ettiğinizde zahmetsizce vize almanız mümkündür.

Bolivya Ticari Vizesi

Bolivya ticari vizesi çalışan kişilerce alınmaktadır. Ülkede herhangi bir iş için bulunmanız gerektiğinde ticari vize kapsamında hareket etmeniz gerekmektedir.

Firmalar arası görüşmeler, ticari eğitimler, toplantılar ve uzun süreli ikamet gereken yatırımlar söz konusu olduğu zaman ticari vize başvurusu yapmanız icap etmektedir.

Ticari vize başvurusunda işveren ile çalışan aynı konumda değildir. Çalışanın teslim etmesi gereken evraklar ile işverenin teslim etmesi gereken evraklar birbirinden farklı olmaktadır.

Doğru evrakları teslim etmek ve bilgileri doğru şekilde vermek önem taşımaktadır.

Bolivya ticari vizesini iş için seyahat etmeden kısa süre önce alabilirsiniz ancak davet edilmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Nasıl bir iş yaparsanız yapın Bolivya’da bulunan firma ya da şahıs tarafından onaylı davet mektubu almanız gerekir.

Bolivya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bolivya vizesi için başvuru yaparken dikkat etmeniz gereken en temel unsur evraklardır. Evraklardan herhangi birinde eksik olması ya da hatalı şekilde doldurulması vizeyi almanız açısından engel arz etmektedir.

Kısa sürede vize alabilmek için öncelikle evrakları hızlıca toparlayıp teslim etmeniz gerekmektedir.

Bolivya vizesi için gerekli evrakların başında sağlık raporu yer almaktadır. Ayrıca seyahat öncesinde aşılarınızı yaptırdığınızda dair belgeniz olması gerektiğini unutmamanız önemlidir.

Seyahat sağlık sigortası ve sabıka kaydı da teslim edilmesi gereken diğer belgeler arasında yerini almaktadır.

Bolivya Vizesi İçin Rezervasyon Gerekli mi?

Bolivya vizesi için başvuru yaptığınız zaman teslim etmeniz gereken evrakların arasında rezervasyon belgeleri de yer almaktadır.

Ülkeye giriş yapacağınız tarihi gösteren uçak biletinin rezervasyonu ve dönüşü planladığınızın kanıtı olmalıdır. Dönüş tarihinizi gösteren dönüş bileti oldukça önemlidir.

Rezervasyon kapsamında yer alan otel belgeleri de istenmektedir. Nerede ikamet edeceğinizi göstermeniz, vizeyi almanız açısından kolaylık sağlamaktadır.

Bolivya Vize Başvurusu Kişinin Kendi Tarafından mı Yapılmalı?

Bolivya seyahatiniz için vize başvurusu düşünürken kendim mi başvursam yoksa firmayla mı çalışsam diye düşünebilirsiniz. Bir firmayla çalışmanın çok büyük kolaylığı vardır.

Sizin yerinize her şeyi düzenleyip hiçbir eksik olmadan evrakları teslim etmeleri mümkündür. Başvuru sürecinde sizin yorulmanıza hiçbir şekilde izin verilmemektedir.

Vize başvurusunu kişinin kendi yapması ise sürece hâkim olması bakımından önemlidir. Bireysel yapılan başvurular onay alabilme açısından bir adım öndedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir