Bosna Hersek Vize İstiyor mu? Bosna Hersek’e Gitmek için Hangi Evraklar Gerekli?

Bosna Hersek, birçok ülke ile vizesiz giriş anlaşmasına sahiptir. Türkiye, Kanada, ABD ve Avrupa Birliği ülkelerinin vatandaşları Bosna Hersek’e vizesi giriş yapabilmektedir. Vize başvuru sürecinin olmaması hem çeşitli evraklar toparlamaktan hem de zamandan kazandırır. Bu ülkeler dışında yaşayan vatandaşların Bosna’ya gitmek için vizeye ihtiyaçları vardır ve Bosna Konsolosluğu’na başvuru yapmaları gerekir. Ayrıca vizesiz giriş hakkı olan vatandaşların da 60 günden fazla sürecek ziyaretleri için Bosna Hersek vizesi almaları gerekmektedir.

Bosna’ya Gidebilmek İçin Neler Gerekli?

Bosna’ya gidebilmek için temelde pasaportunuz, kimliğiniz yeterli olacaktır. Ancak son dönemlerde terör, kaçak göçler, insan kaçakçılıklarında artış yaşandığı için Bosna Hersek de kendince denetimlerini artırmıştır. Bosna Hersek gümrük noktasından geri dönmek istemiyorsanız; şu sıralar yanınızda ekstradan otel rezervasyon belgeniz, uçak biletleriniz, varsa davet mektubunuz, belli bir miktar para bulunmalıdır. Yanınızda bulunan paranın günlük 50 Euro üzerinden hesap edilerek toparlanması gerekir. Bu bilgi ve evrakları sunamadığınız takdirde Türkiye’ye geri gönderilme durumunuz olabilir. Durumun bu noktaya gelmemesi için sınırdaki ve havalimanındaki görevlilere gerekli belgeleri sunmanız gerekmektedir.

Bosna Hersek Vizesiz Kimler Ziyaret Edebilir? Süresi Nedir? 

Bosna Hersek’i ülkemizde gerekli belgeleri ibraz edebilecek, pasaport türlerinden herhangi birine sahip herkes ziyaret edebilmektedir. Dikkat etmeniz gereken ülkeyi sadece turistik amaçlı ziyaret edeceğinizi ispat etmektedir. Vizesiz giriş olmasından dolayı sezon zamanı sınırda uzun bir kuyruk oluşabilir. Sınırdaki ve havaalanındaki tüm işlemler Avrupa Birliği standartlarında uygulanır. Tüm pasaport türleri için Bosna Hersek’e vize ziyaretin süresi 60 gündür. 60 günden uzun süreler için Bosna Hersek Konsolosluğu’ndan gerekli ek belgeleri hazırlayarak vize alma zorunluluğu getirilmiştir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Ahmet Kaya dedi ki:

  Bosna hersek pasaportsuz giriş mümkün mü? Ukrayna’ya gidildiği gibi gidilebileceğini okudum ama net bilgi verirseniz sevinirim.

  • Vize Vatandaşlık Rehberi dedi ki:

   Hayır, Bosna Hersek pasaportsuz giriş kabul etmiyor Ahmet bey.

 2. Ertan dedi ki:

  Bana yardımcı olabilir misiniz bosna hersek için

 3. Serhat dedi ki:

  Bosna-Hersek ten Türkiye’ye geliş için gereken evrak para yada belgeler nelerdir ilk kez çıkış yapılması için

 4. Kutret dedi ki:

  Mrb tc pasaportum var kıbrıs rum kimliğimle bosna herseye giriş yapilabirmi yada tc pasaportuyla bosnaya girip rum kimligiyle başka ülkeye çıkış yapılabilir mi yardımcı olurmusunuz lutfen

 5. Yavuz dedi ki:

  Bosna Hersek’te yaşamak istiyorum ne yapabilirim

 6. BOSNA OTURUM ALMAK İÇİN dedi ki:

  BOSNA HERSEK NASIL GIDER