Brezilya Oturma İzni Nasıl Alınır?

Brezilya oturma izni almak ülkenin politikaları gereği zor bir süreci kapsıyor. Ortada herhangi bir neden olmaksızın Brezilya’dan oturma izni almak düşünüldüğü kadar kolay değil.

Oturma izninizi almak için yoğun bir bürokratik süreç sizleri bekliyor olacak. Dolayısıyla bazen ne kadar çabalarsanız çabalayın sonucun olumlu olmama ihtimali de çok yüksek. Hatta tüm şartlara uyum sağlıyor olsanız bile bürokratik işlemler sırasında yetkililerin keyfi kararlarına takılmanız bile mümkün.

Brezilya vatandaşı ile evlilik oturma izni alabilmek için en etkili tek yol denebilir.

Brezilya oturma izni almak kadar vatandaşlık süreci de oldukça zordur. Eğer önce oturma izni alıp şartları sağladığınızda da vatandaşlık almak düşünceniz varsa başvurunuzun reddedilme olasılığının yüksek olduğunu unutmayın.

Brezilya çifte vatandaşlık uygulamasına izin veren bir ülke olsa da bu vatandaşlığı kazanmak biraz zor görünüyor.

Ekonomik durumu, yaşam şartları açısından Brezilya çalışmak istiyorum diyebileceğiniz ülkelerden bir tanesi.

Latin Amerika bölgesinin en büyük ekonomisine sahip olan Brezilya, çalışmak için yurt dışı düşüncesi olanların tercih edebileceği ülkelerdendir. Böyle durumlarda Brezilya oturma izniyle birlikte çalışma izni de alınması gerekir.

Brezilya göçmenlik şartlarını sağlayanlar ülkede belirli bir süre oturma izni ile yaşamlarını sürdürebilirler.

Vatandaşlık için uygun durumda bulunanlar vakti gelince vatandaşlık başvurusunda bulunabileceği gibi vatandaşlık almadan, uzun süreli oturma iznini uzatarak ülkede yaşamaya devam edebilirler.

Brezilya Hakkında Bilgi

Güney Amerika sınırları içinde yer alan Brezilya, bulunduğu kıtanın en kalabalık ve en büyük olması özelliğiyle bilinmektedir.

Atlas Okyanusu’na uzun bir kıyı şeridi olan ülke Arjantin, Peru, Kolombiya, Uruguay, Venezuela ile komşudur.

Beşten fazla eyalete sahip olan ülkede resmi dil Portekizcedir ve halkın büyük çoğunluğu Portekizce ve İngilizce konuşmaktadır.

200 milyondan fazla nüfusa sahip olan ülkenin ekonomik durumu iyi olduğundan ülkeye dışarıdan göçler de sürekli devam etmektedir.

Brezilya dünyanın en büyük dokuzuncu ekonomisi olma özelliğine sahiptir.

Brezilya Oturma İzni Türleri

Brezilya oturma izni nasıl alınır ya da hangi yolla oturma izni başvurusu yapmak daha avantajlıdır merak edenler; Brezilya’dan oturma izni almak için 7 farklı seçenek vardır ve bu durumlardan en az birini sağlıyorsanız; ülkeden oturma izni talebinde bulunabilirsiniz.

Yeni kurulacak bir şirketin yönetici olanlar, var olan bir şirketin yöneticisi olanlar, yatırım yapmak isteyenler, üst düzey uzman ya da araştırmacı olanlar, emekli olanlar, Brezilya vatandaşı ile evlenenler, Brezilya’lı bir çocuğun ebeveyni olanlar, Brezilya vatandaşı olan biriyle aile bağı olanlar Brezilya oturma iznine başvuruda bulunabilirler. Bu başvuru türlerinin hepsinde ayrı şartlar talep edilebilmektedir.

Brezilya Oturma İzni için Gerekli Şartlar

Brezilya pasaportunuzla, vizenizle rahatlıkla gidebileceğiniz bir ülke ama konu oturma izni ve vatandaşlık olduğunda ülke çoğunlukla ekonomik değer sağlayacaklara sıcak bakıyor.

Öncelikle tüm başvuru türlerinde herkesin sağlaması gereken şartlar vardır.

Sabıkası olmamak, 18 yaşından büyük olmak, yeterli dil düzeyine sahip olmak, yeterli maddi imkana sahip olmak, sağlıklı olmak başvuru türü ne olursa olsun herkesin sağlaması gerektiği şartlardır. Bundan sonrası başvuru türünüze göre özel şartlar içermektedir.

Brezilya Oturma İzni-Brezilya'ya Yerleşmek

Brezilya Oturma İzni-Brezilya’ya Yerleşmek

Yeni kurulan bir şirketin girişimci yönetici olarak başvuru yapacak olanlar, ilk etapta 2 yıl süreli üç vizeye başvurmalı ve iki yıl tamamlandıktan sonra kurulacak iş yerinde en az 10 yeni pozisyon için Brezilya vatandaşı çalıştıracağının kanıtını vermelidir.

Var olan bir şirketin yöneticisi olarak oturma iznine başvuracak olanlar, şirketlerinin Brezilya’da en az 200 bin dolar tutarında yatırım yaptığını kanıtlamalıdır.

Yatırım miktarını az tutarak 10 Brezilya vatandaşına istihdam sağlamanız da başvuru yapmanızın önünü açacaktır.

Araştırmacı ya da bir işte profesyonel uzman olanlar, başvurularında akademik referanslarını, CV’lerini sunmalı ve yetkililerin bunların yeterli olduğuna kanaat getirmeleri gerekmektedir. Brezilya araştırma, eğitim gibi hizmetlere ilgi duyan bir ülkedir.

Emekli olarak oturma iznine başvuracak kişilerin aylık gelirinin en az 2000 dolar olması gerekmektedir.

Daha düşük maaşlar emekli olanlar Brezilya’dan oturma izni almak için başvursalar da diğer alternatiflerden birini de sağlamıyorlarsa olumlu sonuç alamazlar.

Brezilyalı bir kızla evlenmek ya da Brezilyalı bir erkekle evlenmek yoluyla oturma iznine başvuracak olanlar evliliklerinin gerçek olduğunu ispat etmek durumundadır. Bu tanık olan birinden bildiri göndermek yoluyla olabileceği gibi evliliğinizin gerçekliğini anlamak isteyen yetkililerin sürpriz ziyaretiyle de olabilir.

Brezilya vatandaşı olan bir çocuğunuz varsa çok detaylı şartlara gerek duyulmadan, bulunduğunuz ülkedeki yetkili birimlere giderek bile başvurunuzu hemen yapabilirsiniz.

Evlilik ve çocuk söz konusu olduğunda oturma izni işlemleri kolayca hallolmaktadır.

Son olarak aile üyeleri aracılığıyla Brezilya oturma izni almak isteyenler, aradaki aile bağını ispat etmek zorundadır.

21 yaşın altında olan ve ülkeye eğitim için gelecek olan kişilerin yanında ebeveynleri oturma iznine dahil edilmektedir. Ancak bu şekilde ülkeye gelen ailelerin, öğrenci yanında gelen diğer fertlerinin ülkede çalışma izni olmayacağını unutmamanız gerekir.

Brezilya Oturma İzni için Gerekli Belgeler

Brezilya oturma izni için gerekli belgeler başvuru türüne göre değişiklik göstermektedir.

Tüm başvuru türleri için pasaport, pasaport için uygun 4 fotoğraf, başvuru formu, sağlık raporu, polis raporu, başvuru ücreti dekontu, uçak ve konaklama belgeleri, bankada yeterli paranın olduğunu gösteren belgeler, Türkiye’de sahip olunan mülk ve araçların ruhsat ve tapu belgeleri, sabıka kaydı belgesi hazırlanması gereken belgelerdir.

Brezilya’da evlilik için gerekli evraklar bunlara ek olarak Brezilya vatandaşı olan kişinin vatandaşlık ve ikamet belgeleri, yabancı kişinin nüfus kayıt bilgileri olacaktır.

Evlilik başka bir ülkede gerçekleşmişse uluslararası evlilik belgesi e başvuru dosyasına eklenmelidir.

Emekli olarak başvuracak olanların maaşlarının aylık 2000 dolar ve üzerinde olacak şekilde havale edeceğiniz ispat eden banka dekontunu da başvuru dosyasına eklemesi gerekir.

Öğrenci olarak gelecek olanların öğrenci belgelerini de hazırlaması gerekecektir.

İş veya yatırım söz konusu olan başvurularda, şirkete ve yatırıma yönelik tüm belgeler, sponsorluk söz konusu ise sponsor kişi ya da kuruma yönelik belgeler, araştırmacı ya da uzman olarak gidecekler için üniversitelerinden alınacak referans mektupları başvuru evrakları içinde yer almalıdır.

Brezilya Oturma İzni Başvuru Nereye Yapılır?

Brezilya oturma iznini yapmanın birçok yolu vardır ama başvurunun nereye yapılacağının başvuru türüyle de yakından ilgisi vardır.

İş söz konusu olan başvurularda ilk başvuru adımı Brezilya’daki Çalışma Bakanlığına yapılmaktadır. Sonraki süreçte Türkiye’deki elçilik ya da konsolosluktan diğer adımlar devam ettirilebilir.

Emekli olarak başvuru yapacak olanlar gerekli şartları sağlıyorsa ve belgeleri de hazırsa Türkiye’deki elçilik ve konsolosluktan başvurularını yapabilirler.

Brezilya vatandaşı ile evlilik söz konusu olan başvurular, Brezilya Adalet Bakanlığında ya da Türkiye’deki elçilik ya da konsolosluklarda kabul edilmektedir.

Brezilyalı bir çocuğun yabancı ebeveyni olarak başvuracak olanlar Adalet Bakanlığına, federal polis bürolarının aracılığıyla başvuruda bulunabilirler. Bu kişiler de yine Türkiye’den de başvurularını iletebilir.

Brezilya oturma izni başvurularının sonuçlanma süresi başvuru türüne, ilgili kurumun yoğunluğuna göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla bununla ilgili net bir süre vermek mümkün değildir ama yetkililer sizden bazı ek belgeler talep ederse ya da evlilik durumlarında ikna olmakta zorlanırlarsa süreç uzayabilir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İsa dedi ki:

    Merhabalar benim yaşım 27 brezilyada benimle ortak bir iş kuracak kardeş abi arkadas aile gibi bir ortak yoldaş birbirimizi kollayacak bir insan bir ortak ariyorum ben bekarim WhatsApp tan ulasabilirsiniz bana 0541 5293343 yada mail atiniz [email protected] selametle