Brezilya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Gelişmişlik düzeyi ve yaşam standartları ile başka bir ülkeye göç etmek isteyenler için oldukça cazip olanakları bulunan Brezilya, elverişli iklimi ile de çoğu kişinin kolaylıkla uyum sağlayabileceği özelliklere sahiptir. Özellikle iş imkanının çok olması Brezilya’nın dışardan göç almasına neden olmaktadır.

Vatandaşlık alabilmenin kolay sayıldığı ülkelerden biri olması nedeniyle iyi derecede İngilizce bilen ve yurt dışında yaşamayı tercih edenler için ideal seçeneklerden biridir.

Vatandaşlık şartlarından ülkede 4 yıl ikamet şartı, yatırım ve evlilik gibi yollara nazaran uzun vadede gerçekleşmesi mümkün olan yollardan biridir. Bu koşul Brezilya’ya eğitim için gelen ve sonrasında vatandaşlık almak isteyenler için değerlendirilmesi gereken bir fırsat niteliğindedir.

Brezilya Vatandaşlığı İçin Ne Yapmak Gerekir?

Brezilya vatandaşlığı alabilmenin en sağlıklı yollarından biri 4 yıl boyunca ülkede yaşamış olmaktır. 4 yıl sonunda oturma izni alabilen kişiler Brezilya vatandaşı sayılarak tüm sosyal haklardan yararlanabilmektedir.

Diğer yollardan biri ise evlilik yaparak Brezilya vatandaşı olmaktır. Evlilik akdi sonrasında 1 yıl oturum izni verilen kişiler evliliklerinin 4. yılından itibaren vatandaşlık için başvuruda bulunabilmektedir. Bu sürecin sorunsuz ilerlemesi için pasaportun 5 yıllık olması önemlidir.

Evliliğin 4 yıl öncesinde boşanma ile sonuçlanması durumunda vatandaşlık başvurusunun da geri çevrilmesi söz konusudur.

Evlilik Yolu İle Brezilya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Brezilya vatandaşı olan biri ile evlilik yapmak vatandaşlık hakkı kazanmak için özellikle Türkler tarafından en sık tercih edilen yöntemlerden biridir. Bunun için ilk etapta gerekli olan belgelerden pasaport, nüfus kayıt örneği ve bekar olunduğunu kanıtlayan belgelerdir.

Evlilik için hazırlanan belgelerin yeminli bir tercüman tarafından Portekizce ’ye çevrilmesi ve konsolosluk tarafından onaylanması gerekmektedir. Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından turist vasfı ile Brezilya’ya gelerek evliliğin gerçekleştirilmesi mümkündür. Evliliğin yapılması için geçerli süreç yaklaşık 2 aydır.

Yatırım Yolu İle Brezilya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Ekonomik yönden sorunu olmayanlar için yatırım seçeneği ile vatandaşlık hakkı tanıyan ülkeler hem iş hem de göç anlamında farklı olanaklar sunmaktadır.

Yatırım şartı karşılığında vatandaşlık denince ala ilk gelen ülkelerden biri Brezilya olsa da kısıtlı şartlar çerçevesinde vatandaşlık alınabilmektedir. Ancak burada bir şirket açmak isteyenlerin yatırım vizesi almaları gerekmektedir.

Yatırımcı vizesi aynı zamanda hali hazırda kurulu olan şirketleri satın almayı ya da ortak olmayı da mümkün kılmaktır. Yatırım vizesi alabilmek için yatırımcıları kurulu şirkete ya da kuracakları şirket için 150.000 Real tutarında yatırım yapmaları gerekmektedir.

Limited şirket kurmak için ise ülke vatandaşı olma şartı aranmaktadır.

Brezilya’da Oturma İzni Sonrasında Vatandaşlık Alma

Belirli bir oturma izni sonrasında vatandaşlık hakkı tanıyan Brezilya, pek çok kişinin öncelikle oturma izni için gereklilikleri tamamlamalarını gerektirmektedir. Bu noktada başvuruda bulunanların iyi derecede Portekizce biliyor olmaları aranan ilk şartlardan biridir.

Doğum belgesi ve sabıka kaydının onaylatılması ve başvurunun federal polise yapılması gerekmektedir. Başvuru sonrasında hazırlık süresi yaklaşık iki buçuk ay kadar sürmektedir.

Brezilya halkının sıcakkanlı ve iyimser özellikte olduklarını söylemek mümkündür. Ancak ülkede büyük bir güvenlik sorununun olması günlük yaşamda pek çok sorun ile karşılaşılmasını olası kılmaktadır.

Tüm bu şartların gözden geçirilmesinin ardından oturma izni için gerekli evrakların hazırlanması çok büyük pürüzlerle karşılaşmadan iznin çıkmasını sağlayacaktır.

Brezilya’da Çalışma Yolu İle Vatandaşlık

Yurtdışında çalışmak için en cazip ülkeler arasında gösterilen Brezilya, birden çok kültürün bir araya gelmesi ile oluşan farklılıklar nedeniyle de yaşanabilir ülkeler arasındadır.

Mühendislik ve geleceğin sektörü niteliğindeki bilişimin oldukça gözde olduğu ülke de İngilizce Öğretmenliği de popüler meslekler arasındadır. Çalışma izninin kolaylıkla alınabilmesi için Brezilya’daki bir şirketten çağrılmış olmak gerekir.

Üniversite eğitiminin ardından kariyerine iyi bir ülkede devam etmek isteyenlerin ilk tercihi genellikle Brezilya olmaktadır. Turizm sektörünün oldukça gelişmiş olmasından dolayı bu ve benzeri bölümlerden mezun olanlar için pek çok iş imkânı bulunmaktadır.

Brezilya Vatandaşlığı Almanın Avantajları

Brezilya ekonomik özgürlükleri ve cazip yaşam standartları ile pek çok kişinin hayallerini gerçekleştirdiği bir yerdir.

Sosyal yaşam olanakları ile üst düzey bir yaşam imkânı sağlarken, eğlence kültürü ve anlayışı oldukça gelişmiş olan bir ülkenin vatandaşı olmanın ayrıcalıklarını da hissetmek mümkündür.

Yatırım konusunda kişilere yüklü meblağlar karşılığında bu imkânı sunsa da ev sahibi olma konusunda elde edilen gelir oranında konut fiyatlarına sahiptir.

Brezilya Çalışma İzni ve Vatandaşlık İlişkisi

2 yıl süreli ve daha da uzatılabilen izinlerden çalışma izni, Brezilya’da uzun süre kalmak isteyenlerin değerlendirebileceği bir yoldur. Çalışma izninin alınabilmesi için yabancı kişinin ülkede bulunan yerel bir firma tarafından istihdam edilmesi şartı aranmaktadır. Bunun dışında izin verilecek olan kişinin farklı ve özel bir yeteneğe sahip olması çalışma izninin daha kolay çıkmasını sağlar.

Çeşitli yollarla Brezilya’nın ekonomisine katkı sağlayacak olmak çalışma iznini almak için en geçerli sebeplerden biridir.

Aile Vasıtasıyla Brezilya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Aile bir ülkenin vatandaşlığına başvuruda bulunmak için en geçerli sebeplerden biridir. Brezilya hükümeti de bu konuda gereken hassasiyeti göstererek belirli koşulları sağlayan herkesin yabancı eş durumundan dolayı vatandaşlık hakkı kazanmasını sağlamaktadır.

Ülke yasaları çerçevesinde evlilik ilişkisinin kayıt altında bulunması ve ikametin kalıcı ve belirli bir yerde olması gibi şartları sağlamak oldukça önemlidir.

Brezilya’da yerel polisin aile hayatına ilişkin kontrollerinin sık sık olmasından dolayı aile bağının gerçek anlamda olmasına öze gösterilmelidir. Tüm bu şartları sağlayan bireyler 1 yıl sonrasında vatandaşlık başvurusunda bulunmaya hak kazanmaktadır.

Brezilya Vatandaşı Olmak İçin Diğer Yöntemler

Vatandaşlık konusunda pek çok seçeneği aynı anda yabancı vatandaşların önüne sunan Brezilya, birden çok alternatif değerlendirilerek mutlaka vatandaşlık hakkının kazanılabileceği bir ülkedir.

Doğuştan gelen, evlilik ya da yatırımla alınan vatandaşlığa ek olarak Brezilya Federal Cumhuriyeti kendi yararına çalışma gayreti içinde olan kişilere de vatandaşlık kapılarını sonuna kadar açmaktadır. Ancak bu aşamaya gelebilmek için 2 yıl çalışma vizesi, uzatılması gereken 2 yıllık daha çalışma vizesi ve kalıcı vize vatandaşlık başvurusu için yeterli sayılmaktadır.

Ülke genelinde kendiliğinden vatandaşlık hakkı sadece bu topraklarda doğmuş olan çocukları kapsamaktadır. Onun dışındaki her yabancı vatandaşlık hakkı için mutlaka bir çabada bulunması gerekmektedir.

Brezilya Vatandaşlığı Almak İçin Sebepler

Yabacı bir ülkenin imkanlarından daha çok yararlanma ve gelişmeye açık ülkelere göç son yıllarda insanların yöneldikleri temel konuların başındadır. Bu ülkelerden biri olan Brezilya öncelikle sıcakkanlı insanlarının varlığı ile cezbeden bir ülkedir.

Göç yolunun uzun yıllar önce beyaz bireylere de verilmiş olması iş alanında ve teknolojik alandaki gelişmelere de imkân sağlamıştır. Brezilya’ya her yıl Almanya, Finlandiya, İtalya, Macaristan ve Avustralya gibi ülkelerden göç gelmektedir.

Türkiye’de son yıllarda Brezilya’ya göç eden ülkeler arasında yer almakta ve tropik iklimi ve diğer yaşam şartları gibi pek çok etken vatandaşlık alma fikrini akıllara getirmektedir. İnsani pek çok değerin yerel halk tarafından koruma altına alınmış olması, yabancılar içinde yaşanılır bir ülke olmasını sağlamaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Fatih dedi ki:

    Selamlar Brezilya vatandası olmak istiyorum bir sevgim var onun evinde kalacağım evliliği henüz düşünmüyoruz Türkiyeden brezilyaya hangi belgeleri götürmem gerek ve nasıl brezilya vatandaşı olurum

  2. MEHMET SAİD ÖZBEK dedi ki:

    KOLAY GELSİN YATIRIM ODAKLI BREZİLYA VATANDAŞLIĞI ALMAK İSTİYORUM LÜTFEN AÇIKLAMA YAPARMISINIZ

  3. Murat dedi ki:

    Merhaba Benim adim Murat Brezilya da yasiyorum Recife sehrinde evliyim 4 yildir ama aklima bile gelmedi Brezilya vatandasi olmak cunku ben bir Turkum Osmanli Torunuyum buda bana yeter yine de herkesin kendi dusuncesi saygim var , is yatirimi olarak 150 bin real yani 220 bin liralik en az bir is girisimi yapmaniz gerekli vê bunun yaninda hemen olacak bir is olmadigi icin yani 4 5 6 ay gibi bir sure burada yasamak zorundasin ev kirasi yemek icmek vs.. ihtiyaclar da var garanti 250 bin tl lazim , Diger arkadasin isi daha kolay evlilik ile daha konsolosluk sitwlerinde vê internetde hersey yaziyor oradan bilgi alabilirsiniz ben Turkiye de evlendim burada degil bu yuzden pek bilgim yok kusura bakmayin Allah herseyi gonlunuze gore versin selamlar saygilar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir