Brezilya Vize İstiyor mu? Brezilya Vizesi Nasıl Alınır?

Brezilya Vize İstiyor mu? Brezilya Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Brezilya vize istiyor mu, Brezilya vizesi nasıl alınır sorusu seyahat etmeyi düşünenlerin sık sorduğu sorulardandır.

Brezilya dünyanın her yerinden milyonlarca turiste ev sahipliği yapan en popüler ülkelerden bir tanesidir.

Kendine özgü mevsimi, kültürel donanımı ve eğlenceli yönleriyle birçok kişinin merak ettiği adresler arasında yer almaktadır.

Siz de Brezilya seyahatine çıkmak niyetindeyseniz yapılması gerekenleri yapıp prosedürlere uygun bir yolculuk planlamalısınız.

Brezilya vize istiyor mu 2018 yılında çokça sorulan sorulardandır. Vize, gerekli evraklar, başvuru adresi, seyahat anı, ülkeye giriş ve daha pek çok başlık merak edilebilmektedir. Ülkeye gitmeden önce bu sorulara cevap bulmak, süreci kolaylaştıracaktır.

Brezilya Vize İstiyor mu?

Brezilya vize istiyor mu 2019 yılının da popüler soruları arasında yer almaktadır.

Brezilya’ya yapılan seyahatlerin sıklığı göz önüne getirildiğinde ülkenin popülerliğini koruduğu ve dünya çapında ilgi gördüğü gözden kaçmamaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Brezilya seyahatine çıkmak istediğinizde siz de bu hayalinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Üstelik vizeden muaf olarak seyahat etme şansınız da bulunmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ve Brezilya Federatif Cumhuriyeti arasında 2001 yılında imzalanan anlaşmalar gereğince vize muafiyeti bulunmaktadır.

Türkiye Brezilya anlaşması 2004 yılında yürürlüğe girmiş ve bu tarih itibariyle vizeden muafiyet başlamıştır. Aynı haklardan Brezilya vatandaşları da yararlanabilmektedir.

Brezilya Vizesinden Kimler Muaf?

Brezilya’ya nasıl gidilir, gitmek için vize olması lazım mı soruları kaygı duymanıza neden olabilir. Ne var ki yapılan anlaşma neticesinde herhangi bir vize işlemi yapmanıza gerek olmadan Brezilya’ya vizesiz gidebileceğinizi unutmamalısınız.

Brezilya vizesi olmadan seyahat etme hakkı tüm pasaport sahipleri için geçerlidir. Diplomatik, hususi ya da hizmet pasaportuna sahip olmanız önemli değildir.

Umumi pasaport sahipleri de diğer pasaport sahipleri gibi herhangi bir vize işlemi olmaksızın seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Vizeden muaf olmak, seyahat sürecini kolaylaştırmakta ve ihtiyaç duyulduğu kadar rahat etmeyi mümkün kılmaktadır.

Brezilya vizeniz olmadan seyahat edebilmeniz için doğru adımları atıp kolayca istediğiniz yolculuğu gerçekleştirebilirsiniz.

Brezilya Vize Muafiyeti Kaç Günlük?

Brezilya’dan Türkiye’ye vize uygulanmadığı gibi vizesiz seyahat süresi de oldukça yeterlidir.

90 günlük zaman dilimi ayrılmakta ve seyahat etmek isteyen kişiler 90 gün boyunca hiçbir şekilde vize göstermek zorunda kalmadan seyahat edebilmektedir.

Brezilya vize muafiyeti süresi 3 aylık zaman dilimi için yeterli görülmektedir çünkü seyahatlerin % 90’ı turistik amaçla yapılmaktadır.

Yalnızca ülkeyi gezmek, merak edilen yerleri görmek gibi bir durum söz konusu olduğundan 3 aylık periyodda bu amaçların her birini gerçekleştirmek mümkündür.

Brezilya seyahatinizin 90 günden daha uzun süreceğini düşünüyorsanız bu duruma vize almanız gerektiğini de bilmelisiniz.

90 günden uzun süren seyahatlerde vize temin edilmesi için gerekli kurumlara başvuru yapılması istenmektedir.

Brezilya Vizesi Nasıl Alınır?

Vize nasıl alınır sorusu Brezilya için soruluyorsa öncelikle yetkili kurumu tespit etmelisiniz. Yetili kurumu tespit ettikten sonra randevu almalı ve ilk görüşmeye katılıp vize dilekçenizi yazmalısınız.

Vize dilekçenizi yazdıktan hemen sonra gerekli evraklar listesini temin edip bir sonraki randevuya kadar evrakları bir araya getirmelisiniz.

Vize başvurusunu doğru yere yapıp evrakları eksiksiz şekilde teslim ettikten sonra vizeye engel herhangi bir durum yoktur.

Önemli olan prosedür işlemlerini doğru ve tam yapmaktır. Arkasından Brezilya vizesi için incelemeniz yapılacak ve tarafınıza vize onayı alıp almadığınız bildirilecektir.

Brezilya Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Brezilya seyahati için ilk adımı atmak isteyen kişiler, başvurularını doğrudan yetkili kuruma yapmalılar.

Yanlış bir adrese gitmek zaman kaybettireceği için öncesinden doğru kurumu bilmenin yararı olacaktır. Brezilya Konsolosluğu ya da Brezilya Büyükelçiliği ile irtibat kurmak, randevuları alıp ondan sonra vize için başvuruda bulunmak mümkündür.

Son derece pratik olan bu durum İstanbul ve Ankara’dan yapılabilmektedir.

Başvurularınızı doğru şekilde yapmak için seyahatinizin nedenini belirten dilekçe yazmalı ve evraklarınızı düzenleyebilirsiniz.

Tüm bu işlemler kısa sürede neticeye bağlanabilsin diye hatasız hareket etmeye özen göstermelisiniz.

Brezilya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Brezilya vize uzatma, vize alma gibi konularda prosedür işlemlerini doğru yapmak gerekmektedir.

Eksiksiz yapıldığında işler yolunda gitmekte ve zahmetsiz şekilde vize temin edilebilmektedir.

Brezilya vizesini almak isteyen kişiler evraklar arasından ilk önce pasaportunu hazırlamalıdır.

Pasaportun en fazla 10 yıllık olması temel şarttır. 10 yıldan daha eski olan pasaportlar kabul edilmemektedir. Ayrıca pasaportunuzun seyahat sonrasında da 6 ay kadar kullanım süresi bulunmalıdır.

Pasaport dışında sağlık raporu ve seyahat sağlık sigortası da olması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası olmadığında vizeye onay verilmemektedir.

Nüfus cüzdanı fotokopisi, sarıhumma aşısı belgesi, iş için gidiliyorsa davet mektubu ve fotoğraf da teslim edilmesi gereken diğer evraklar arasında yer almaktadır.

Brezilya Vizesi İçin Rezervasyon Şart mı?

Brezilya vizesi içi gerekli evraklar nelerdir nasıl temin edilir sorusu sık sorulmaktadır. Evrakları temin etmek için seyahatten bir süre öncesini belirlemek yeterli olmaktadır.

Zaman kaybetmeden yetkili kurumlardan alınan belgeler dışında bir de rezervasyon belgeleri de bulunmaktadır. Rezervasyon belgesi, ülkeye giren kişiler için teminat görevi görmektedir.

Ülkeye giriş ve çıkış tarihini bilen yetkililer vize için çok daha kolay onay vermektedir.

Vize için gerekli evraklardan biri olan uçak rezervasyon belgesi gidiş ve dönüş olacak şekilde ayarlanmalıdır. Ayrıca konaklamanın yapılacağı adres de rezerve edilmelidir. Hangi otelde kalacaksanız rezervasyon belgenizi dosyaya yerleştirmelisiniz.

Brezilya Vizesi İçin Banka Dokümanı Şart mı?

Brezilya’da gezilecek yerler, görülecek adresler konusunda merakınız varsa turistik vize alıp ülkeye seyahat edebilirsiniz.

Vize sahibi olabilmek içi evrak teslim etmeniz ve gerekli adımları atmanız yeterli olmaktadır. Teslim edilmesi gereken evraklardan bir tanesi de banka dokümanıdır.

Banka dokümanı istenmesi pek çok kişiye tuhaf gelebilir ancak ülkede mahsur kalmayacağınızın garantisi olan tek şey paradır. Parayı yeterli miktarda hesabınızda bulundurursanız vizeyi almanız kolay olacaktır.

Az miktarda para ile seyahate çıkmak isteyen kişiler, yetkililer tarafından çok sıcak karşılanmaz çünkü ülkeye giren kişinin kendine bakabilmesi temel kurallardan bir tanesidir.

Brezilya Vize Başvurusu Kaç Günde Belli Olur?

Brezilya vize başvurusu yapmayı düşünen birçok kişi yetişebilir miyim, seyahatim gecikir mi kaygısı gütmektedir.

Seyahatinizin planlarını yapmadan önce vize için de zaman ayarlaması yapmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ne zaman vize için düzenleme yaparsanız seyahatinizi de ona göre hazırlamalısınız. Gecikmeler olmaması açısından dikkat etmek önemlidir.

Brezilya vize başvurusu çoğu zaman 7 ila 10 iş günü içerisinde neticeye ulaşmaktadır. Tarafınıza onay ya da ret cevabı bildirilmekte ve bir sonraki adım için yönlendirmeler yapılmaktadır.

Reddedilmesi için herhangi bir sebep yoksa vizenizi kısa sürede alabilmeniz mümkün olmaktadır.

Brezilya Vize Başvurusu Bireysel Olmak Zorunda mı?

Brezilya’ya gitmek isteyenlerin araştırma gereği duyduğu bir başka konu başvuruyu kimin yapacağıdır.

İşlerinin yoğun olması, fırsat bulamaması nedeniyle birçok kişi başvurusunu kendi yapamamaktadır. Bunun yerine bu konuda hizmet veren acentaları tercih etmek işe yarayacaktır.

Sizi yormadan evrakları toparlayan, başvuruları yapan, yetkili kurumla görüşen firmalar en son işlem onay aldığında tarafınıza bildirmektedir. Hata payları düşük olduğu için tercih etmenizde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir