Brunei Vizesi Nasıl Alınır?

Brunei vizesi nasıl alınır? Gerekli belgeler nelerdir? Vize çıkması kaç gün sürer? Vize harcı ne kadar? Brunei vizesi almak zor mu? Vize çeşitleri nelerdir? gibi Brunei vizesi almak isteyenlerin aklına takılan soruları içeriğimizde cevapladık. Merak ettiğiniz farklı sorular için yorumlar kısmını kullanabilirsiniz.

Brunei Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Brunei vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları seyahatlerinden önce vize konusunu detaylıca öğrenmeliler. Öncelikle seyahat amaçlarına daha sonra mesleklerine göre vize başvurusunda bulunmalılar.

Seyahat tarihiniz belli olduğu andan itibaren vize işlemlerine başlamanız önerilmektedir. Teslim etmeniz gereken evraklar, değişken olacağı için kendinize uygun olan evrakları bir araya getirmeli daha sonra tüm evrakları teslim etmelisiniz.

Brunei, İslam dini merkezli bir ülkedir. Ülke içinde hem alkol hem de sigara satışı bulunmamaktadır. Merak edilen ve keşfedilmek istenen ülkelerden biri olan Brunei, dünyanın birçok yerinden ziyaretçi kabul etmektedir.

Türkiye’den Brunei’ye seyahat etmek isteyen kişiler de bu ziyaretçiler arasında yer almaktadır.

Brunei Vize Muafiyeti

Brunei seyahatine çıkmak isteyen kişiler, seyahat için vize başvurusu yapmadan önce vize muafiyetinden yararlanıp yararlanmadıklarını araştırmalılar.

Seyahat öncesi vize başvurusu yapmak birkaç hafta önceden prosedür işlemlerinin yapılmasına evrak toparlanmasına neden olmaktadır. Vize muafiyeti olduğunda ise yalnızca havaalanında teslim edilmesi gereken belgeler bir araya getirilmelidir.

Brunei vizesi kalktığı için iki ülke arasında karşılıklı olarak seyahat sıklığı artmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Brunei’ye vizesiz gittiklerinde 30 gün diledikleri gibi seyahatlerini gerçekleştirebilirler. Daha uzun süre ikamet etmek isteyen kişiler ise vize temin etmek mecburiyetindedir.

Brunei Vize Türleri

Brunei vize türleri arasında en çok tercih edilen turistik vizedir. Hem doğal güzellikleri hem de farklı kültürüyle ülkenin pek çok misafiri olmaktadır. Siz de Brunei turistik vizesini almak isterseniz vize başvurusunda seyahat nedeninizi izah etmelisiniz.

Size sunulan Brunei vize başvuru formunda seyahat nedeninizi belirtmeniz için başvuru alanı bulunmaktadır. Turistik vizeyi neden istediğinizi bu kısma yazabilirsiniz.

Brunei vize türlerinden bir diğeri ticari vizedir. Brunei de iş imkanları birçok ülkeye kıyasla oldukça iyi durumdadır. Bu nedenle yurt dışına çıkıp iş fırsatlarını değerlendirmek veyahut şirketler arası anlaşmaları gerçekleştirmek isteyen kişiler ticari vize almak mecburiyetindedir. Brunei ’de çalışmak veyahut uzun süreli iş yapmak içinse ayrıca çalışma izninin alınması gerekmektedir.

Brunei Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Brunei vizesi için gerekli belgeler arasında en önemlisi pasaporttur. Pasaportunuzun en az 6 aylık kullanım süresinin bulunması gerekmektedir. 6 ayı, seyahatinizden önce değil sonrası için hesaplamalısınız.

Belgeniz Brunei’ye gidip döndükten sonra 6 ay daha kullanıma açık olmalıdır. Bununla beraber en fazla 10 yıllık pasaportlar tercih edilmektedir. 10 yıldan daha uzun süre olduysa yeni pasaportunuzu çıkarmanız istenmektedir.

Brunei vizesi başvurusunda hem eski hem de yeni pasaportunuzu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir.

Pasaportla ilgili bilinmesi gereken bir başka konu en az 2 yaprağının boş bırakılmasıdır. Ayrıca herhangi bir eksiğin, yırtığın olmaması oldukça önemlidir.

Brunei vizesi için gereken diğer belgeler; 2 adet biometrik fotoğraf, vize başvuru formu, seyahat rezervasyon belgeleri ve kimlik fotokopisidir.

Brunei Turistik Vizesi

Brunei Turistik vizesini temin etmek isteyen kişiler, vizelerini alırken sahip oldukları mesleği baz almalılar. Öğrenci olan biriyle ev hanımı olan biri turistik vizeye başvuru yaptığında birbirinden farklı evraklar teslim etmelidir. Dolayısıyla vizeleriniz için başvuru yaparken başvuru formunda doğru bilgileri sunmanız önemlidir.

Brunei turistik vizesini alacak kişi öğrenci ise; öğrenci belgesi, transkript belgesi, kendine parasal destek sağlayacak kişinin maddi gelirini gösteren belge teslim etmesi gerekmektedir.

Ev hanımı olarak başvuru yapan kişi, eşinin maaş bordrosunun yanı sıra kendi üzerine kayıtlı gayrimenkul tapu fotokopilerini de teslim etmelidir.

Brunei vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişi emekli ise emeklilik belgesi, sağlık karnesi, sağlık raporu teslim etmesi avantaj kazandıracaktır.

Brunei Ticari Vizesi

Brunei ticari vizesi Burnei’de yaşayan Türklerle veyahut Brunei firmalarıyla iş yapmak isteyen şirketlerin alması gereken vizelerdir. Çalışanlar ve işverenler için vize temin edilmesi gerektiğinde ticari vizeye başvuru yapılmaktadır.

Şirketin vergi levhası, imza sirküleri, faaliyet raporu, ticari sicil gazetesi işverenler tarafından vize başvurusunda teslim edilmesi gereken belgelerdir.

Kişilerin bu belgeleri teslim etmesi işveren olduklarını ispat edebilmesi açısından oldukça önemlidir. Bununla beraber kendi ülkelerine geri döneceklerine dair de belge niteliği taşımaktadır.

Brunei ticari vizesi çalışan olarak alınacaksa bu durumda kişi çalışan özel belgelerini teslim etmelidir. Şirketin antetli kağıdına yazılmış olan vize talep dilekçesi bu belgelerden ilkidir.

Özellikle imzalı ve kaşeli olmasına özen gösterilmelidir. Ayrıca SGK giriş belgesi, son 3-4 ayın maaş dokümanı ve hizmet belgesi de kişinin teslim etmesi gereken evrakları arasındadır.

Brunei Vizesi İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Brunei vizesi için başvuru yapmak isteyen kişilerin hemen hepsi farklı konsoloslukları tercih etmeyi düşünürler. Birçok kişi Brunei Konsolosluğu’nun Türkiye’de olmadığını düşünür ancak Ankara’da bulunan konsolosluk başvuruları kabul etmektedir.

Saat 9.00 ile 12.00 arası kabul edilen Brunei vize başvuruları, kısa süre içerisinde sonuçlanma sağlamaktadır. Başvurularınızı yaparken yetkili temsilcilikten randevu almayı ihmal etmemelisiniz.

Brunei Vizesi Kaç Günde Alınır?

Brunei vizesi almak isteyen kişiler, seyahatlerinden en az 15 gün önce başvurularını yapmalıdır. Her şeyin normal olduğu durumlarda en fazla 3 iş günü içerisinde vize sonucu öğrenilmektedir. Dolayısıyla seyahatinizden 1 hafta önce başvurunuzu yapsanız yetişebilirsiniz. Ne var ki özel günler, hafta sonları ve resmi tatiller günlerin uzamasına neden olabilmektedir. Doğal olarak kişilerin seyahat günlerini kaçırma, vizelerini alamama gibi problemlerle karşılaştığı görülmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir