Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır? Bulgaristan D Tipi Vize

Bulgaristan çalışma izni nasıl alınır ve ülkeye nasıl gidilir birçok kişinin merak ettiği konulardır. Bulgaristan uygun yaşama koşullarıyla pek çok kişinin gerek yaşamak gerekse çalışmak için tercih ettiği ülkelerdendir.

Bulgaristan çalışma izni söz konusu olduğunda devreye D tipi vize girecek. D tipi vizeyle ilgili tüm detayları net olarak öğrenmeniz; işlemlerinizin aksamaması açısından önemlidir. Ayrıca bu D tipi vize ile pek çok ülkeye seyahat düzenleyebilirsiniz.

Bulgaristan D vizesi ile gidilebilecek ülkeleri araştırabilir ve başvurunuz olumlu sonuçlanınca yurtdışı planlamalarınızı yapabilirsiniz.

Araştırmalarınızda D tipi vize ile Schengen vizesi ilişkisi karşınıza çıkabilir çünkü Bulgaristan oturma izni ile Avrupa ülkelerine bile gidebilirsiniz. Ancak Bulgaristan oturumu ile İngiltere ve krallığa bağlı ülkelere gidiş konusunda detaylı bilgileri konsolosluklardan öğrenmelisiniz.

Bulgaristan Çalışma İzni Şartları

Bulgaristan’da çalışmanın şartları, ülkede kendi işinizi kuracak olmanıza veya bir şirkette çalışacak olmanıza göre değişiklik gösterecektir.

Bulgaristan’da bir şirkette çalışmanın şartları daha kolay olacakken; yatırım yaparak kendi işinizi Bulgaristan’da kurmak isterseniz daha uzun bir prosedür sizi bekleyecektir. Her iki durumda da D tipi vize başvurunuzu yapmalı ve sonrasında işlemlere başlamalısınız.

Bulgaristan’da İş Kurmanın Şartları

Bulgaristan’da iş kurmak için alacağınız çalışma iznin belirli şartları vardır. D tipi vizeyi almış olmanız, 18 yaşın üzerinde olmanız, adli sicilinizin temiz olması, yapacağınız yatırımın yani kuracağınız işin Bulgaristan’a katkı sağlayacak olması en önemli şartlardır. Bu aşamadan sonra yapacağınız işin sektörüne göre bile farklı şartlarla karşılaşabilirsiniz.

Bulgaristan’da Çalışmanın Şartları

Bulgaristan’da faaliyet gösteren bir şirkette çalışacak olanların çalışma izni, vize işlemleri daha kolay olacaktır. Şirket size davet mektubu yollarsa işlemleriniz daha hızlı sonuçlanabilir. Ayrıca pek çok şirkette çalıştırdığı eleman için çalışma izni prosedürleriyle kendileri ilgilenmektedir. Böyle bir yerde çalışırsanız sadece evraklarınızı hazırlamanız yeterli olacak.

Bulgaristan’da çalışmak için yine 18 yaşından büyük olmanız ve adli sicilinizin temiz olması gerekiyor.

Bulgaristan Çalışma İzni Başvurusu için Gerekli Belgeler

Bulgaristan’da oturma izni alarak da çalışma iznini kolaylıkla alabilirsiniz ama Bulgaristan oturum izni için gerekli belgeler çalışma izninde istenen belgelere göre değişiklik göstermektedir.

Bulgaristan çalışma izni bir diğer ismiyle Bulgaristan çalışma vizesi olarak kabul edilebilir. Gereken belgeler kendi işini kuracaklar için ve bir şirkette çalışacaklar için farklı olabilmektedir ama hazırlayacağınız her belge aslında D tipi vize almak için hazırlanmış olacaktır.

Bulgaristan D tipi Vize ile Kendi İşini Kurmak için Gerekli Belgeler

Kendi işinizi kurmak için alacağınız D tipi vize başvurularında tüm evraklarınızı eksiksiz tamamlamalısınız.

Başvurunuz için iki adet fotoğraf, başvuru belgesi, pasaport ve fotokopisi, sabıka kaydınız, ıslak imzalı ve kaşeli olmak üzere tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, çalışma bakanlığınızdan alınmış çalışma izin belgesi, şirketinizin faaliyet durumunu gösteren şirket faaliyet belgesi, şirketinizin vergi borcu olmadığını gösteren belge, Bulgaristan’daki iş yerinize ait kira kontratı, içinde en az 3 bin Euro bulunan ve şirketinize ait banka hesap özeti hazırlanması gereken evraklardır.

Bulgaristan D tipi Vize ile Bulgaristan’da Çalışmak için Gerekli Belgeler

Bulgaristan’da herhangi bir şirkette iş aramış ve bulmuşsanız; çalışmak için gerekli D tipi vizenizin başvuru sürecini başlatabilirsiniz. Bazı şirketler vize başvuruları ve süreç ile kendileri ilgilenmektedir. Bu durumda siz sadece evrakları hazırlamalı ve sonucu beklemelisiniz.

Başvuru için iki adet fotoğraf, başvuru belgesi, pasaportunuz ve fotokopisi, sabıka kaydınız, ıslak imzalı olarak tam vukuatlı nüfus kayıt örneği, çalışma izni belgesi, çalışacağınız şirketle yaptığınız işçi sözleşmesi hazırlamanız gereken belgelerdir.

Bulgaristan D Tipi Vize Başvuru Süreci

D tipi vizeye başvuru yapmak için evraklarınızı iki gün içinde hazırlamanız mümkün. Evraklar hazırlandıktan sonra başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

D tipi vize’ye başvurduğunuz zaman Bulgaristan’da bulunuyorsanız; çalışmaya devam edebilirsiniz ama başvurunuz olumsuz sonuçlanırsa işinize son vermeniz gerekecektir.

D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

D vizesi başvuru tarihinden itibaren ortalama 45 ila 60 gün arasında sonuçlanabilmektedir. Başvurduğunuz dönemdeki resmî tatiller, bayram tatilleri, başvuru yoğunluğu sebebiyle süre bazen daha uzun olabilmektedir.

Görevli kişi inceleme sırasında ek belgeye gerek duyarsa süreyi uzatarak belgeyi hazırlamanız için size fırsat verebilir.

D Vizesi Onaylanırsa Ne Yapmalı?

Eğer D vizeniz olumlu sonuçlandıysa ve bu sırada Bulgaristan dışındaysanız; hemen ülkeye giriş yapmalısınız.

Ülkeye gittikten sonra ikamet edeceğiniz bölgedeki yetkili Emniyet Müdürlüğüne gitmeli ve Yabancılar Şubesine giderek oturma izni başvurunuzu da yapmanız gerekmektedir. Bulgaristan vatandaşı oturma iznine gerek duymaksızın çalışmaya başlayabilirler.

Bulgaristan Çalışma İzni Nasıl Alınır? Nelere Dikkat Edilmeli?

Bulgaristan’dan çalışma izni almanın doğrudan başvuru yapmak dışında çeşitli yolları bulunmaktadır. Ülkede aile bağınız varsa, ülkede eğitim aldıysanız, ülkeye yatırım yapacaksanız işlemleriniz daha kolay olabilir.

Yapacağınız başvurularda dikkat etmeniz gereken pek çok husus da vardır. Bulgaristan çalışma izni kanununda bazı detaylar özenle açıklanmıştır.

Eğitim Yoluyla Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan’da eğitim almışsanız ki özellikle lisans ve yüksek lisans eğitimi almışsanız; ülkenin orada eğitim alanların istihdam edilmesine yönelik kampanyalarından faydalanabilirsiniz. Eğitim bilgilerinizi, mezuniyet belgelerinizi çalışma izni alırken başvuru dosyanıza ekleyebilirsiniz.

Yatırım Yoluyla Bulgaristan Çalışma İzni

Bulgaristan’dan ev alabilir miyim diye merak ediyorsanız evet ülkeden ev alabilirsiniz ve böylece oturma, çalışma izni almayı daha kolay hale getirebilirsiniz. Başvuru sırasında bu durumu yetkililere mutlaka bildirmelisiniz ve alacağınız, aldığınız evin bilgilerini, belgelerini de yetkililerle paylaşmalısınız.

Aile Bağı ile Bulgaristan Çalışma İzni

Soyunda Bulgar vatandaşlar olanlar, ailesi Bulgaristan’da yaşayanlar ülkeden çalışma izni alırken bağlantılarını ispat ederse kolaylıkla D vizesini alarak çalışma izni dahilinde ülkede çalışmaya başlayabilirler.

Aile bağını ispat etmek için davet mektubunuzu, soy geçmişinizdeki nüfus kayıt örneklerini, doğum belgelerini de başvuru dosyasına eklemeniz gerekebilir. Ziyaret için Bulgaristan’da bulunduğunuz süreçte başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Sonuç için vaktiniz yoksa bile tarafınıza bilgi geldiğinde ülkeye hemen geri dönebilirsiniz.

Bulgaristan Çalışma İzni Başvurusunda Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Bulgaristan yabancıların çalışması konusunda her ne kadar geniş gönüllü olsa da bazı sınırlandırmalar koyulmuştur. Örneğin yabancılar Bulgaristan’da her meslek kolunda çalışamazlar. Oturma ya da çalışma izni ile ülkede bulunanlar, gümrük memuru, devlet memuru, dış işleri bakanlığı görevlisi, noter olamıyorlar. Ayrıca devlete bağlı patent ofisi gibi resmi iş yerlerinde de çalışamazlar.
  • Bulgaristan’da oturma izni alırken başvurunuzu doğrudan kendiniz yapabilirsiniz ama çalışma izni söz konusu olduğunda işverenlerin başvuruyu yapması her zaman daha avantajlı olacaktır. Yerel işveren tarafından yapılan başvuruların sonuçlanması daha kısa sürecektir.
  • Bulgaristan çalışma iznini en fazla bir yıllık olacak şekilde veriyor yani uzun vadede bir çalışma planı düşünüyorsanız; her yıl sürenin dolmasına bir ay zaman kala yenileme işlemi yapmalısınız.
  • Hali hazırda Bulgaristan’da bulunan ve oturma izni ile ülkede yaşayan kişiler, çalışma iznine gerek kalmadan bir işte çalışabiliyorlar ama bir işte çalışmak için çalışma izni almış kişiler kendi işlerini kurarken mutlak yetkililere bildirmeli ve gereken ek belgeleri hazırlayıp sunmalıdır.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Aleyna Köse dedi ki:

    Anneannem bulgaristan vatandaşı. Ben de vatandaşlık almak istiyorum ama önce annemin alması gerekiyormuş sanırım. Öncelikle orada iş bulup bulgaristan çalışma izni ile gitsem avantajı olur mu?