Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Paylaş

Yabancı asıllı bireylerin Bulgaristan vatandaşı olmaları, Bulgaristan Vatandaşlık Kanunları doğrultusunda gerçekleşir. Özellikle belirtilen ve aranan kriterler göz önünde bulundurularak bireylerin hak kazanıp kazanmadığına karar verilir.

Bulgaristan Vatandaşlık Başvuruları Nereye Yapılmalı?

Vatandaşlık için Bulgaristan’a başvuru yapmak isterseniz Bulgaristan Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’ne müracaat etmelisiniz. Genel müdürlükte vatandaş olabilmeniz için gereken şartlar sıralanacak evraklar istenecektir. Bunları yerine getirip incelenmesini bekledikten sonra vatandaş olabilme hakkına sahipsiniz demektir.

Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur?               

Bulgaristan’da vatandaş olmak için; evlilik yoluyla hak kazanma, yatırım yoluyla hak kazanma, beş yıldan fazla yaşayarak hak kazanma, 51-78-81 göçmenleri yoluyla hak kazanma gibi seçenekler bulunmaktadır. Bu maddelerden herhangi birini kullanarak Bulgaristan vatandaşı olabilirsiniz. Bunun dışında bunlardan hiçbirine sahip olmadan da başvuru hakkına sahipsiniz. Fakat kabul edilme sürecinde biraz daha zorlamaya maruz kalabilirsiniz.

51-78-81 Yıllarının Göçmeniyseniz Bulgaristan Vatandaşlığı Konusunda Şanslısınız

Bulgaristan’ın, Türkiye’nin sınır komşusu olması devamlı göç alışverişine neden olmuştur. Yıllar içerisinde özellikle belli başlı zaman dilimlerinde yoğun dalgalanmalar görülmüştür. Buradan yola çıkarak 1951, 1978 ve 1981 yıllarından herhangi birinde Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ettiyseniz tekrar dönmeniz konusunda kolaylıklar sağlanmaktadır. Bu üç yıl, vatandaşlık almak için başvuruda bulunduğunuzda sizi pek çok kişinin önüne geçirecek ayrıcalıktır.

Evlenerek Bulgaristan Vatandaşlığı Almak

Bulgaristan vatandaşı olan bir eşe sahip olursanız, siz de vatandaş olmak istediğinizde öncelik alırsınız. Vatandaşlık almak için en sık başvurulan yöntemlerden biri evliliktir. Fakat gerçek bir evlilik yapmanız esastır. Bu nedenle anlaşmalı evlilik yoluyla ülke vatandaşlığı alabilme niyetindeyseniz baştan vazgeçmelisiniz. Özellikle evlendikten bir süre sonra takiplerin ve kontrollerin olması, evlilik yoluyla vatandaşlığın çok ciddiye alındığını kanıtlıyor.

Evlilik yoluyla vatandaşlık elde etmek için bilmeniz gereken en önemli nokta, önceden oturma izni almış olmanız gerektiğidir. Daha önce oturma izni almadıysanız bu hakkı kullanamazsınız.

Oturma iznine sahip olan kişi, evlendikten sonra en az 5 yıllık yasal oturma iznine sahip olmakta. Bu beş yıl bittikten sonra düzenlemeler tekrar yapılmakta.

 Çocuklarınızın Bulgaristan Vatandaşı Olmasını Sağlayabilirsiniz

Annesi ve babası Bulgaristan vatandaşı olan her çocuğun, vatandaşlık talebinde bulunma hakkı vardır. Fakat yaş sınırı bu noktada önemlidir. 18 yaşından küçük olanlar için tüm işlemler ebeveynler tarafından yapılır. Belirtilen sınırdan daha büyükse tüm evraklarda kendi imzası ve parmak izi bulunmalıdır.

Yatırım, Vatandaşlık Hakkı Kazandırır

Bulgaristan vatandaşı olmak için yaklaşık 512 bin Euro gibi bir ücret yatırmanız gerekmektedir. Bir nevi para ile vatandaşlık satın alma hakkına sahipsiniz ancak bu sizin yapacağınız yatırım adına gerçekleşen bir işlemdir. Yatırımcı olarak ülkede uzun süre kalma niyetindeyseniz yaklaşık bir yıl otuma iznine sahip olabilirsiniz.

Kuracağınız şirket ya da yatırım yapacağınız saha, vatandaşlık talebiniz açısından önemlidir. Bilim ve teknoloji gibi önemli sahalarda yatırım oluşturacak kişiler, vatandaş olabilme hakkını son derece iyi değerlendirmelidir.

Oturma İzni İle Vatandaşlık

Bulgaristan vatandaşı olabilmenizin bir diğer yolu da oturma izni ile vatandaşlık almaktır. Beş yıl boyunca süresiz oturma izni almanız, vatandaşlık başvurunuz esnasında belgelerle istenecektir. Bunun dışında ülkede vatandaş olmak isteyenlerin daha önce herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmaları gerekmektedir.

Dil Konusu Oldukça Önemli

Diğer tüm ülkeler gibi Bulgaristan’da kendi vatandaşı olacak kişilerden dil yeterliliği istemektedir. Bunun için kişinin başvurusunun değerlendirildiği sırada muhakkak dil için özel mülakata alındığı bilinmektedir. Bulgaristan Eğitim Bakanlığı tarafından onaylı dil belgesine sahip olmanız ayrıca sözlü ve yazılı Bulgar dili mülakatında iyi sonuçlar almanız vatandaşlık almanızı kolaylaştıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir