Burkina Faso Vizesi Nasıl Alınır?

Burkina Faso Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Burkina Faso vizesi, bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişiler, ilk olarak vize konusunda düşünmekte.

Vize muafiyeti yalnızca diplomatik pasaportlar için bulunan ülkelerden biri olan Burkina Faso özellikle turistik geziler için çok sık ziyaret edilmektedir.

Siz de gidiş amacınıza bağlı olarak farklı vize alternatiflerinden faydalanabilirsiniz. Vize çeşitlerine bağlı olarak teslim etmeniz gereken evraklar da değişkenlik göstermektedir.

Burkina Faso vize çeşitlerine göz gezdirildiğinde Türkiye’den yalnızca turistik ve ticari vize verildiği dikkat çekmektedir. Dolayısıyla başvurularınız esnasında bu iki alternatiften birini seçebilirsiniz.

Burkina Faso Vize İstiyor Mu?

Burkina Faso seyahatleriniz için pasaport türünüz önem taşımaktadır. Kullandığınız pasaport bordo çipli normal, yeşil renkli hususi, gri renkli hizmet pasaportları ise bu durumda vize mecburiyetiniz vardır. Bu kategori dışında kalan siyah renkli pasaportlar diplomatik pasaportlardır.

Diplomatik pasaport Burkina Faso vizesinden muaftır. Ayrıca 90 gün ikamet edebilme hakkı da tanınmaktadır. Pasaportunuzun vize bitim tarihinden sonra en az 6 ay daha geçerli olması gerektiğini unutmamalısınız.

Burkina Faso Vizesi Nasıl Alınır?

Burkina Faso Turistik Vizesi Nasıl Alınır?

Burkina Faso vize çeşitlerinden biri olan turistik vize en çok talep edilen vize çeşididir. Ülkeye turistik gezi amacıyla gelmek isteyenler başvurular esnasında bunu formlarında belirtmek zorundadır. Turistik vize için yapılması gereken önemli evrakları teslim etmek daha sonra onayı beklemektir.

Turistik vizenizi almak istediğinizde evraklarınızı eksiksiz teslim etmeniz yeterlidir. Sonrasında 7 veyahut 10 gün içerisinde rahatlıkla vize temininiz sağlanmış olacaktır.

Burkina Faso Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Burkina Faso turistik vizesi için gerekli olan en önemli evrak en fazla 10 yıllık olan pasaporttur. Pasaportunuzun en az 2-3 yaprağının boş olması, yırtıklarının bulunmaması oldukça önemlidir. Bununla beraber vize başvuru formunun doldurulması, dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Gerekli olan evraklar arasında 2 adet biometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, seyahat sağlık sigortası da yer almalıdır.

Burkina Faso Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Ekonomisi canlı ülkelerden biri olan Burkina Faso, iş amacıyla yurt dışından çok fazla misafir ağırlamaktadır. Dünyanın pek çok noktasından gelen bu misafirlerin ticari vize temin etmesi mecburidir.

Türkiye Cumhuriyetinden iş semineri, kongresi veyahut yatırımı için Burkina Faso’ya gitmek isteyen kişilerin kısa süre içerisinde vize temin etmeleri gerekmektedir. Vizeyi alırken iş amacıyla ülke ziyaretinde bulunduğunuzu dilekçe ile belirtmelisiniz. Bu şekilde sürecin daha hızlı işlemesini sağlayabilirsiniz.

Burkina Faso Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Burkina Faso ticari vizesini almak isteyen kişilerin pasaport, nüfus cüzdanı, SGK giriş bildirgesi, seyahat sağlık sigortası, hesap dokümanı, başvuru dilekçesi ve vize formu teslim etmesi gerekmektedir.

Teslim edilen bu evraklara ek olarak önemli bir başka belge ise davet mektubudur. Gideceğiniz ülke için ticari vize almak isterseniz davet edilmiş olmanız gerekmektedir.

Burkina Faso’da iş için bulunma niyetindeyseniz sizi davet eden şirketin bilgilerini de sunmanız gerekmektedir. Şirket belgelerine ek olarak sizin onay dönütünüz, başvurunuz da belgeler arasında yerini almalıdır.

Burkina Faso Vizeleri İçin Nereye Başvuru Yapılmalıdır?

Burkina Faso seyahatiniz için tercih edeceğiniz vize türü hangisi olursa olsun Burkina Faso Ankara Büyükelçiliği’ne başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bilinen en büyük yanlış konsoloslukların da vize başvurusu kabul ettiği yönündedir. Ne var ki Burkina Faso vizesi almak isteyenlerin başvuru yapacağı tek yer büyükelçiliktir. Aksi halde yalnızca zaman kaybettiğinizi unutmamalısınız.

Burkina Faso’da kapı vizesi uygulaması yoktur. Bu nedenle vizenizi havaalanında alma gibi bir şansınız bulunmamaktadır. Vizenizi Ankara’dan alıp o şekilde seyahat etmeniz gerekmektedir.

Burkina Faso Vizesi İçin Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Burkina Faso ziyaretinde bulunmak isteyen kişiler başka alternatifleri olmadıkları için konsolosluklara başvuruda bulunmalıdır. Konsolosluğun önerisi ise başvuru için geç kalınmaması yönündedir.

Başvurularınızı seyahatinize en az 1 hafta kala yapmanız önerilmektedir. Daha önce düzenlenmiş, temin edilmiş evraklar olduğunda yetişme, sıkışma gibi bir durum söz konusu olmayacaktır fakat son 1 haftada hem evrak yetiştirmek hem de seyahat hazırlığı yapmak zor olabilir. Bu nedenle sıkıştırmamak oldukça sağlıklıdır.

Başvuru sonuçlarınız çıkmadan önce gerekli görülürse ek evrak talebi de söz konusu olabilir. Konsoloslukların gerekli görmesi durumunda onay sürecini uzatma yetkisi bulunmaktadır.

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda Burkina Faso vize başvurularınız 1 hafta içerisinde onay almış olacaktır.

Burkina Faso Vize Ücretleri Ne Kadardır?

Burkina Faso turistik vizesi iki ayrı şekilde temin edilmektedir. Normal turistik vize ve ekspres turistik vize olmak üzere verilmektedir. Kalacağınız gün ve vizeyi alabileceğiniz sürenin kısalığına bağlı olarak Burkina Faso vize ücretleri de değişkenlik göstermektedir.

1 girişlik, 90 gün ikametli turistik vize 140 Euro iken aynı koşullarda turistik ekspres 170 Euro’dur. Ekspres vizede işlem süresi 1 gün sürerken diğerinde 4 gün sürmektedir.

Çok girişli, 6 aylık turistik vize 180 Euro iken; aynı koşullarda turistik ekspres vize 200 Euro’dur. Aynı şekilde iş günü süresi birinde 4 iken diğerinde 1 gün olarak belirtilmektedir.

Kalmak istediğiniz süre 1 yıl olursa turistik vizeye 240 Euro, turistik ekspres vizeye 260 Euro vermeniz gerekmektedir. Fiyatlar tercihlerinize ve zamana bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Şaban Kara dedi ki:

    Burkina faso kapıda vize olmaması durumu kesin bilgi mi? Ben otostop ile Afrika’yı gezmek istiyorum. Buradan kapıda vize alıp geçemem mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir