Burundi Vizesi Nasıl Alınır?

Burundi Vize istiyor mu? Nasıl Alınır?

Paylaş

Özellikle doğal harikalarıyla son dönemlerde adından sıkça söz ettiren Burundi, meraklılarının ilgisini çekiyor. Burundi’ye seyahat etmek isteyen pek çok kişinin aklına ilk olarak Burundi vize istiyor mu sorusu gelmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan her Türk için Burundi seyahati vize mecburiyeti taşımaktadır. Dolayısıyla seyahati planlarken kesinlikle vize şartlarını, ücretlerini göz önünde bulundurmanız gerekmektedir.

Burundi seyahatine çıkmadan önce başvurularınızı nereye yapacağınızı hangi evrakları teslim edeceğinizi gözden geçirmelisiniz. Bu şekilde rahatlıkla vizenizi temin edebilirsiniz aksi halde birtakım eksikleriniz olacak ve vize işlemleriniz uzayacaktır.

Burundi Vizesi Nasıl Alınır?

Burundi vizesi alabilmek için öncelikle konsoloslukla görüşmeniz gerekmektedir. Görüşme sonucunda hangi evrakları teslim etmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Vize için daha önceden randevu alıp bizzat görüşmeye gitmenize gerek yoktur. Bunun yerine internet üzerinden evraklar hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Tüm evrakları bir araya getirip eksiğiniz kalmadığı takdirde kendiniz bizzat teslim etmeye gidebilirsiniz.

Vize almadan önce evraklar dışında ücret hakkında da bilgi edinmelisiniz. Vize için ayrı, hizmet için ayrı ücret alınıp alınmadığını sormalısınız. Evrak teslimi sürecinde parasız olmanız işleri zora sokabilir.

Burundi Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Burundi vizesi için gereken evraklar arasında ilk olarak pasaport yer almaktadır. Pasaportun hemen arkasından olmazsa olmaz evraklardan biri biometrik fotoğrafınızdır. 2 adet biometrik fotoğraf yeterli olacaktır. 2 adet doldurulmuş vize başvuru formu, nüfus cüzdanı fotokopisi gereken diğer evraklar arasında yer almaktadır.

Seyahatiniz için gerekli olan Burundi vizesi evraklarından bir diğeri mektuptur. Ülkeye ne amaçla geldiğiniz bu noktada oldukça önemlidir. İş seyahati için geldiyseniz size gönderilmiş olan davet mektubunu yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bununla beraber çalıştığınız iş yerine dair özel görev kimlik kartı, şirket bilgileri ve maaş bordrosu da teslim edilmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Vize alabilmek için geri döneceğinize dair evrak da teslim etmeniz gerekmektedir. Bu evrak daha çok yazılmış bir dilekçe veyahut mektup şeklinde olacaktır. İstenilen evrak, zarf içerisine konularak pul yapıştırılarak teslim edilmektedir.

Burundi Vizesi İçin Gereken Pasaportun Özellikleri

Burundi için vize almak istediğinizde ilk olarak gerekli evraklar hakkında fikir sahibi olmanız gerekmektedir. Gereken en önemli evrak pasaportunuzdur. Pasaportun en az 6 aylık kullanım süresi olması gerektiğini unutmamalısınız. Bunun yanında en az 2 yaprağının işlem için doldurulabilecek şekilde boş olması gerekmektedir.

Pasaportun yıpranmış, yırtık ve zarar görmüş olma ihtimali, geçerliliğini kaybetmesine neden olmaktadır. Bu sebeple Burundi vizesi için gereken evrakların en önemlisi pasaport olarak kabul edilmektedir.

Burundi Vizesi İçin Gereken Finansal Evraklar Nelerdir?

Burundi vizesi alabilmek için gereken evraklar arasında finansal belgeler de yer almaktadır. Finansal belgelerden ilki banka hesap dokümanınızdır. Banka hesap cüzdanınızda ne kadar olduğu belgelendirilerek teslim edilmelidir. Bunun yanında, elinizde kaç para ile Burundi’ye gittiğiniz de oldukça önemlidir.

Yanınızda taşımanız gereken para yeterli değilse vizeyi alabilmeniz mümkün değildir. Ayrıca havaalanında görevliler tarafından sorulan sorular arasında yanınızda taşıdığınız ücret de yer almaktadır. Bu sebeple yanınızda taşıdığınız para önemlidir.

Finansal evraklar arasında yer alması gereken bir başka belge vize ücretinin ödendiğine dair kanıttır. Bunun için banka dekontunu da teslim etmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Burundi Vizesi İçin Rezervasyon Belgesi Gerekir mi?

Burundi vizesi alabilmek için gerekli olan belgelerden biri de rezervasyon evraklarıdır. Teslim edilecekler arasında ilk olarak uçak biletleri bulunmalıdır. Uçakla gidiş dönüş biletleriniz için rezervasyon işlemi yaptıysanız bunu belgelendirmeli, dosyanın içerisine yerleştirmelisiniz.

Gereken bir başka rezervasyon evrakı kalacağınız yerle ilgili olmalıdır. Nerede kalacağınız belli olmadan ülkeye girişinize izin verilmeyecektir. Dolayısıyla kalacağınız yeri ayırtarak belgelendirmeli, teslim edilecek evraklar arasına yerleştirmelisiniz.

Burundi Vizesi İçin Aşı Kartı Gerekli mi?

Burundi vizesi almak, seyahate çıkmak isteyenlerin pek çoğu aşı detayını atlamaktadır. Ne var ki aşısız şekilde ülkeye girişinize izin verilemeyecektir. Önceki yıllarda edinilen tecrübeler neticesinde Burundi’de sarıhumma tehlikesi oldukça tehdit edici düzeydedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Burundi ülkesine giriş yapabilmesi için sarıhumma aşısını yaptırması gerekmektedir.

Aşıyı yaptırmanın yanı sıra bir de yaptırdığınıza dair belge edinmeniz önemlidir. Bunun için aşı kartı temin edip teslim etmeli, yanınızda da belgesini bulundurmalısınız.

Burundi Vize Çeşitleri Nelerdir?

Burundi için tercih edilen en genel vize çeşidi turistik vizedir. Turistik vize dışında çoğunlukla ticari, eğitim vizeleri tercih edilmektedir. Bunlar dışında tıbbi tedavi vizesi ve transit vize çeşidi de bulunmaktadır. Hemen her birinin ana belgeleri aynı olmakla beraber bazı ayırt edici belge farklılıkları bulunmaktadır.

Turistik vize için gereken belgeler seyahat edileceğinin dilekçe ile belirtilmesini gerektirmektedir. Seyahat etmek istediğinizi dilekçeyle belirttiğinizde diğer tüm evraklar standarttır.

Burundi Ticari Vizesi Nasıl Alınır?

Burundi için ticari vize almak isterseniz sebebiniz iş seyahati olmalıdır. İş seyahatini yapabileceğiniz durumlarda karşınızdaki kurumdan davet almış olmalısınız. Vizenin ancak davet şartıyla verilebildiğini aklınızdan çıkarmamalısınız. Bunun için iş yerinizden özel bir izinle gitmeli, karşınızdaki firma tarafından özel bir davetle kabul edilmelisiniz.

Özel davet, sayesinde evraklarınızı tamamladığınız gibi vize alabilme şansınız bulunmaktadır.

Burundi Transit Vizesi Nasıl Alınır?

Transit vize, ülkeler arasında yolculuk yapıldığında köprü görevi gören bir vize türüdür. Farklı iki ülke arasında seyahat ederken Burundi’ye de uğramak isterseniz transit vize almak mecburiyetiniz bulunmaktadır. Bu nedenle önce transit vize evraklarınızı tamamlamanız önemlidir.

Transit vize alırken temin edilmesi gereken en önemli evraklar ülkede kaç gün kalacağınızı gösteren evraklardır.

Vize sürenizin birkaç gününü geçireceğiniz bu ülkede nerede, ne kadar ikamet edecekseniz belgesiyle ispat etmeniz gerekmektedir. Aksi halde geçiş için vize temin edebilmeniz mümkün değildir. Bu vize çeşidini daha yolculuğa çıkmadan önce almış olmanız gerekmektedir. Aksi halde havaalanında sorun yaşamanız yüksek ihtimaldir.

Burundi Vize İşlemleri Kaç Gün Sürmektedir?

Burundi vize işlemleri yaklaşık 15 gün sürmektedir. Evraklarını eksiksiz teslim edenler için belgelerin teslimi sonrasında kısa süre içerisinde dönüt yapılmaktadır.

Olumlu şekilde yapılan dönütler kadar eksik belge nedeniyle olumsuz yapılan dönütler de bulunmaktadır. Bu nedenle olabildiğince detaylı hazırlık yapılması gerekmektedir.

Burundi vizesi için işlemleri uzun süre önceden başlatmak aksiliklere önlem almak açısından çok daha faydalı olacaktır.

Burundi Vize İşlemleri İçin Nereye Başvuru Yapılmalı?

Burundi vize işlemlerini başlatabilmek için ilk aşamada kendiniz gitmek zorunda değilsiniz. Randevu usulü çalışılmadığı için gerekli evrakları öğrendikten sonra tüm belgeleri tamamlayıp daha sonra bizzat bırakmaya gidebilirsiniz. Bunun için şehriniz İstanbul’a mı yoksa Ankara’ya mı daha yakın bilmeniz gerekir.

Burundi devletinin dış temsilciliği, Türkiye sınırları içerisinde Burundi Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Fahri Burundi Konsolosluğu ile yürütülmektedir. Dolayısıyla başvurularınızı yapmanız gereken adresler ya İstanbul ya da Ankara olmalıdır.

Burundi Vizesi Geçerliliği Ne Kadardır?

Burundi vizesi geçerliliği toplam 90 gün süren bir vizedir. Vize izin süresinin 90 gün ile sınırlı olması seyahatinizi bu 3 aya sığdırmanız anlamına gelmektedir.

İki ülke arasında yapacağınız seyahatinizin tamamını Burundi’de geçirebileceğiniz gibi farklı bir ülkeden geçerken de uğrayabilirsiniz. Bunun için farklı bir ülkeden gelip geçmek için transit vize sahibi olmanız gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir