Cebelitarık Vizesi Nasıl Alınır?

Paylaş

Cebelitarık vizesi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının zorunlu olarak temin etmesi gereken vizelerden bir tanesidir.

Kişi vize almadan Cebelitarık’a giriş yapamaz. Üstelik yalnızca giriş değil transit geçiş dahi yapamaz. Bu sebeple önce vize detaylı hakkında fikir edinmek daha sonra başvuruda bulunmak çok daha sağlıklı olacaktır.

Cebelitarık dünya genelinde küçük İngiltere olarak ilan edilmiştir. Dolayısıyla İngiltere ile olan siyasi değişimleri vize süreci üzerinde de etkili olmaktadır. Cebelitarık’a seyahat etmek isteyen kişiler en rahat yolculuğu İngiltere üzerinden yapabilmektedirler.

Kişinin Cebelitarık vizesi alabilmesi için başvuruda bulunması daha sonra gerekli belgeleri toplaması gerekmektedir. Eksik veyahut hatalı olan herhangi bir belge, vize almaya engeldir. Bu nedenle hazırlığın dikkatli yapılması tavsiye edilmektedir.

Cebelitarık Vizesi Nasıl Alınır?

Cebelitarık seyahatine çıkmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları özellikle vize sürecinde Cebelitarık vizesi nasıl alınır endişesi taşımaktadır.

Birçok ülkeye nazaran daha zor bir sürece sahip olan Cebelitarık vizesi kişileri yorabilmektedir. Cebelitarık vizesi almadan hemen önce hangi ülkeden geçiş yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

İspanya üzerinden geçiş yapan birçok kişinin vize sorunu yaşadığı bilinmektedir. Aynı şekilde diğer ülkeler için de vize isteyip istemedikleri araştırılmalıdır.

Cebelitarık vizesi alabilmek için yetkili temsilciliğe başvuruda bulunmak gerekmektedir. Randevu alıp görüşmeye gittikten sonra sizden istenen belgeler dile getirilecektir.

Belgelerinizi teslim etmenizin hemen arkasından inceleme süreci başlatılacaktır. İnceleme sürecinin sonunda kişinin vize alıp almadığına dair bilgisi mailine gönderilmiş olacaktır.

Cebelitarık Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Cebelitarık vizesi için gerekli belgeler arasında öncelik pasaporttur. Pasaportunuzun 10 yıldan daha eski olmaması oldukça önemlidir. Bununla beraber seyahatinizi sonlandırdıktan sonra en az 6 ay daha kullanım süresinin bulunması gerekmektedir.

Seyahat edecek kişinin pasaportunda eksik yaprak bulunmamalıdır. Ayrıca en az 2 yaprak da boş olmadır. Bu sayede Cebelitarık seyahati pasaporta işlenebilecektir.

Gereken evraklardan bir diğeri başvuru formudur. Başvuru formunda seyahat etme nedeninizden yanınızda bulunduracağınız para miktarına kadar birçok soru yer almaktadır. Doğru şekilde cevap vermeniz halinde formunuz kabul görecektir.

Cebelitarık vizesi için gereken evraklardan diğerleri; uçak gidiş ve dönüş biletleriniz, otel konaklama rezervasyon belgeleriniz, 2 adet biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortanız, banka dokümanınız ve kimlik fotokopinizdir.

Cebelitarık Vize Türleri

Cebelitarık vize türleri arasında en çok tercih edilen turistik vizedir. Turistik vizeye sahip olan yüzlerce kişi her yıl turistik seyahatlerde bulunmaktadır. Bir o kadar tercih edilen başka bir vize türü, ticari vizedir.

Ticari vize, kişinin iş amacıyla talep ettiği vizedir. Çalışan ve işveren olmak üzere iki ayrı kategoride verilmektedir.

Cebelitarık vizesini İngiltere üzerinden almak isteyen kişiler, acil İngiltere vizesi de alabilmektedir. 24 saatte İngiltere vizesi, 3 saatte Cebelitarık vizesi alabilmek mümkündür. Bununla beraber aile ziyaret vizesi de Cebelitarık geçişleri için kullanılabilen bir vize türüdür.

 

Cebelitarık Turistik Vize

Cebelitarık turistik vizesi almak isteyen kişiler, vize belgelerini amaçlarına göre düzenlemek zorundadırlar. Ayrıca meslek ve yaş kriteri de vize belgeleri üzerinde etkili olmaktadır.

Öğrenci olarak turistik vize almak isteyen biri emekli olarak vize almak isteyen biriyle aynı kategoride değildir. Dolayısıyla başvuru esnasında teslim edilen belgeler de değişkenlik gösterebilmektedir.

Cebelitarık turistik vizesi için öğrenci olarak başvuru yapan biri; güncel tarihli öğrenci belgesi, transkript ve aileden banka dokümanı almak zorundadır.

Emekli olarak başvuru yapan biri; emeklilik cüzdanı, sağlık karnesi, sağlık raporu, üzerine kayıtlı herhangi bir gayrimenkul tapusu belgelerini teslim etmelidir.

Ev hanımı olarak turistik vize almak isteyen kişiler, eşlerinin maaş bordrosunu ve kendi üzerlerine kayıtlı gayrimenkul tapusunu belgelemelidir. Bununla beraber kendi banka hesap dokümanlarını vermeleri de önemlidir.

Cebelitarık Ticari Vize

Cebelitarık’ a turistik gezi için gidenler olduğu gibi iş için gidenler de olmaktadır. Yapılan yolculukların ciddiye alınır kısmı ticari vize üzerinden yapılmaktadır.

İş fırsatlarının bulunduğu, imkâna açık olan Cebelitarık, Türkiye firmalarının da ilgilendiği alanlara sahiptir. Bu nedenle çalışan ve işveren kategorisinde iki ayrı ticari vize uygulaması yapılmaktadır.

Ticari vize almak isteyen çalışanlar; şirkete girdikleri tarihi gösteren SGK giriş belgesi, çalışan kimlik kartı, şirketin imza sirküleri ve vize talep dilekçesi sunmalıdır. Yazılan dilekçe şirketin antetli kâğıdına yazılmış olup imzalı, kaşeli olmak mecburiyetindedir.

İşveren kişinin ticari vize istemesi halinde; şirket vergi levhası, ticari sicil gazetesi, faaliyet raporu, imza sirküleri teslim etmesi gerekmektedir.

Cebelitarık Ziyaret Vizesi

Cebelitarık vizeleri arasında turistik, ticari vize sonrasında en çok talep edilen vize türü ziyaret vizesidir. Daha çok Cebelitarık’ta bulunan arkadaşlarını ziyaret etmek isteyen kişiler tarafından alınmaktadır.

Ziyaret vizesini almak isteyen kişi, ortak belgelere ilave olarak davet mektubu almalıdır. Cebelitarık’ta kimi ziyaret edecekseniz size davet mektubu göndermesini istemelisiniz. Ayrıca akrabalık varsa noter imzalı ispatlamasını, arkadaşlık söz konusuysa arkadaşınızın çalıştığı adresten belge alıp göndermesini istemelisiniz.

Cebelitarık Vizesi Kaç Günde Alınır?

Cebelitarık vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, İngiltere Konsolosluğu’na başvuru yapmalıdır. İngiltere Büyükelçiliği de konsolosluk gibi başvuruları kabul etmektedir. İstanbul veyahut Ankara üzerinden Cebelitarık vizesi başvuruları gerçekleştirilebilmektedir.

Cebelitarık vizesi 15 iş günü içerisinde elde edilmektedir. Ne var ki oluşabilen aksaklıklar vize inceleme süresinin 15 gün daha uzayabilmesine neden olabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin seyahatlerinden en az 1 ay önce başvuruda bulunması gerekmektedir.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir