Çifte Vatandaşlık Nedir? Nasıl Alınır?

Çifte vatandaşlık nedir? Nasıl alınır? Ne işe yarar? Çifte vatandaşlığın avantajı ve çifte vatandaşların hakları neler? sorularının cevaplarını ve çifte vatandaşlık hakkında aklınıza takılan pek çok sorunun cevabını içeriğimizde verdik.

Paylaş

Farklı nedenlerle Türkiye dışında başka ülkelerin vatandaşlığına hak kazanan bireyler hem Türkiye hem de diğer ülkenin vatandaşlığını beraber elde edebilirler. Bu gibi durumlarda tercih edilen ve başvurulan ülke oldukça önemlidir.

Kimi ülkeler yalnızca kendi vatandaşlığı için onay verirken Türkiye vatandaşı olmanıza engel olmaktadır. Bunun aksine bazı ülkelerde ikili veya çoklu vatandaşlık elde etmek mümkün.

Çifte vatandaşlık, bürokrasi adımlarının hemen arkasından nüfus müdürlüklerine bildirilmesi gereken bir zorunluluktur. Bu nedenle iki ülkenin vatandaşı olduğunuzda her iki ülkeye dair kimlik sahibi olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde sonradan vatandaşı olduğunuz ülkede nüfusa dair işlemler yapmak zor olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Çifte Vatandaşlık Veren Ülkeler

Çifte Vatandaşlık Nedir?

Birden fazla ülkenin vatandaşı olabilme durumuna çifte vatandaşlık adı verilmektedir. Birtakım şartların yerine getirilmesinin ardından başvuruda bulunan kişiler, iki ülkenin de vatandaşı olarak ayrıcalıklardan faydalanabilmektedirler.

Türkiye vatandaşları arasında başta Almanya, Hollanda, Fransa olmak üzere pek çok kişinin çifte vatandaşlık hakları bulunmaktadır. Vatandaşlıkları elde etmek içinse yükümlülüklerin ağır ve keskin olduğu unutulmamalıdır.

Çifte Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Çifte vatandaşlık elde etmek için her şeyden önce bazı özelliklere sahip olunması gerektiğini bilmelisiniz. Her ülkenin vatandaşlık kriterleri farklı olduğundan ilk olarak ülkeyi detaylıca araştırmayı ihmal etmemelisiniz.

Ülke araştırmasını yaptıktan sonra ne sebeple çifte vatandaşlık istediğinize karar vermelisiniz. Kan bağı, ikamet ya da doğum çifte vatandaşlık sağlayan yollardan biridir. Bunun hemen arkasından kendi ülkenizde nüfus müdürlüklerine başvuruda bulunmalısınız.

Sonrasında vatandaşı olmak istediğiniz ülkenin konsolosluğu veya büyükelçiliğine gidebilirsiniz. Sizden istenen şartları yerine getirdiğinizde çifte vatandaşlık engeliniz yoksa bir süre sonra elde etmeniz mümkün olacaktır.

Çifte Vatandaşlık Elde Etmenin Şartları Nelerdir?

Her ülkenin kendine göre çifte vatandaşlık şartı bulunmaktadır. Bunun yanında bazı kriterler ortak kabul edilebilmektedir. Öncelikli şart tercih ettiğiniz ikinci ülkede dünyaya gelmenizdir.

Doğduktan bir süre sonra kendi ülkenize dönmüş olsanız dahi doğum yeriniz yurt dışı ise bu durumda çifte vatandaşlığa başvuruda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Oturma ve Çalışma İzni Veren Ülkeler

Çifte vatandaşlık için sağlanması gereken şartlardan ikincisi anne ve baba bağıdır. Eğer anne ve babanız vatandaşlığını istediğiniz ülkenin vatandaşıysa bu durumda çifte vatandaşlık hakkı elde edebilirsiniz.

Annesi ya da babası farklı ülkenin vatandaşı olan bireyler, bir süre ülkede yaşamış ya da eğitim görmüşse bu durumda çifte vatandaşlık için şansları çok daha yüksek olacaktır.

Çifte vatandaşlık için kimi ülkelerde ise evlilik, uzun süreli ikamet yeterli olmaktadır.

Çifte Vatandaşlık Alamayacak Olan Kişiler Kimlerdir?

Çifte vatandaşlık talebinde bulunan fakat onaylanmayan kişiler şartları yerine getirmeyen kişilerdir. Bunun yanında tercih ettikleri ülkeye daha önce yasal olmayan yollarla giriş yapmış ve yakalanmış olan kişiler çifte vatandaşlık hakkından mahrum edilecektir.

Vatandaşlık hakkından faydalanamayacak olan bir diğer kesim ise hüküm giymiş kimselerdir. Daha önce kendi ülkesinde herhangi bir sebeple hüküm giymiş kişiler, çifte vatandaşlık elde edemezler. Aynı şekilde yurt dışında cinayetten terörizme kadar suç işleyip sınır dışı edilmiş kişiler de çifte vatandaşlık hakkı elde edemezler.

Çifte Vatandaşlık için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Çifte vatandaşlık başvurusu için gerekli olan temel evraklar başvuru esnasında bir dosya içinde sizden istenecektir.

Kabul onayınızın ardından nüfus kâğıdınızda değişiklik yapmanız için gereken nüfus cüzdanı ve fotokopisi, diğer ülkeden hangi doğrultuda vatandaşlık temin edileceğine dair dilekçe, isim değişikliği talebi varsa dilekçe, vize, pasaport, vesikalık resim, kan bağıyla vatandaşlık temin edecekseniz anne ve babanızın doğum belgesi elinizin altında bulunmalıdır. Bunun dışında kendi doğumunuz nedeniyle başvuruda bulunacaksanız bu durumda doğum belgenize dosya içinde yer vermelisiniz.

Vize ve vatandaşlık almak, oturum izni, çalışma vizesi, yurt dışında doğum gibi konularda detaylı bilgiler vermeyi amaçlıyoruz. Bu alanlarda yardıma ihtiyacı olanları elimizden geldiğince detaylı şekilde bilgilendiriyor ve yorumlar kısmından sorularınızı alıyoruz.

  1. Kadir dedi ki:

    Ben türkmenistanliyim hocam çifte vatandaş olmak istiyorum ama pasaportum eski oldugu için vize yaptiramoyorum lütfen yadim edin!

  2. Mesut dedi ki:

    Anne üzerinden çifte vatandaşlık almak istiyorum. Gerekli belgeler neler? Çİfte vatandaşlık haklarımızla ilgili bilgi verir misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir